Jump to content

Moto Zajednica

Tomos automatik A3 T15 SLC tuning,styling

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Ja ti napisah da obratis paznju na podesavanje karburatora,da ponovim podesavanje karba je ozbiljan posao

posebno na 2T masinama.Ako nisi dovoljno strucan bolje posao poveri nekom ko zna sta radi da ne bi posle imao vece probleme

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova

mozda ga ovo hladnovreme zeza nevredi stelovati po ovakvoj hladnoci kad dodje toplije vreme mada zadnju voznju je radio brutalno i isao nije gusio a takvog sam ga i ostavio  i tad je imao malo viska goriva al ne puno .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova

danas sam ga opet palio odradio je 10 minuta do 12 maks spusto sam iglicu na naj manje sad se negusi tek zeru problem utanji ler opet gusi se al manje dosta sad , sraf za smesu dal zavrno ili odvrnuo nereaguje uopste skinuo sam filter i vidim da mi baca gorivo strica u magli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Ako ti je svecica crna i masna to je previse goriva u smesi, ako je suva i crna onda previse vazduha. Inace to se gleda posle voznje! Normalno je da kod cvaje(moj primer) posle 10 min rada na leru svecica bude crna i masna! Posle voznje mora biti braon boje ako je sve ok! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Kada se steluje karburator,prvo se proveri da li ne preliva a zatim podesi nivo goriva.Kad to uradis kako

treba tek onda se prelazi na podesavanje odnosa smese u svim rezimima rada motora.Tvoj karb najverovatnije preliva ili mu nije podesen nivo goriva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Sad sam nasao tekst koji sam postavio na jedan forum bas o podesavanju karburatora u pitanju je Bing 18 ali sustina je ista za vecinu karburatora.

Prvo je potrebno podesiti nivo goriva u loncetu,nivo bi trebalo da bude 2mm nizi od spoja lonceta sa karbom.Ovo je relativno lako uraditi ali je potrebno imati odgovarajuci alat koji nije tesko ni napraviti.Znaci ovako potrebno je imati jos jedno lonce karba koje se pri dnu probusi i ureze se navoj M5 u koji ce biti zavrnuta odgovarajuca mazalica iz koje se izvadi kuclica i opruga,kad se to odradi na mazalicu se navuce providno crevo i alat je gotov.Sa karba se skine lonce i postavi da ga sad nazovemo kontrolno lonce,crevo uspraviti da bude vislje za par centimetara od spoja lonceta i kucista karba.Karburator spojiti sa dovodnim crevom goriva i pustiti gorivo na slavini,lonce se ce se napuniti gorivom a po zakonu spojenih sudova napunice se i kontrolno crevo do nivoa koliki je i u loncetu.Nivo se steluje tako sto se limcic na plovku koji pritiska iglicu savija gore ili dole u zavisnosti da li je nivo visi ili nizi od propisanog.Kada nastelujete nivo ne skidajte jos uvek kontrolno lonce vec ostavite da stoji dok popijete pivo sa otvorenim gorivom i gledajte da li se nivo penje ili stoji na nastelovanoj meri.Podizanje nivoa goriva ukazuje da je iglica koja zatvara gorivo losa ili sic u kucistu karburatora potrosen prvo zameniti iglicu pa ponovoviti postupak ako i dalje nivo raste onda zameniti i sic.Ako je nivo previsok karb ce prelivati sto se manifestuje losim radom na leru ili cak nemogucnoscu rada na leru.Nizak nivo pravi probleme u voznji na visim obrtajima duze vreme,naime desi se da motor normalno radi nekoliko stotina metara na punom gasu a posle toga buuu kao da se zapusila dizna,pusis gas on radi normalno posle nekog vremena das ponovo pun gas i on radi super ali opet posle nekog vremena buu.

Kako ima razlicitih varijanti ovog karba sad cu navesti parametre stelovanja iglice i ler vazduha u merama od do koje zadovoljavaju vecinu varijanti.Ler vazduh po fabrickom uputstvu se podesava od 1 do 1 1/2 krug a osigurac iglice na 2-3 zarezu.Sve ovo vazi za karbove koji su u fabrickom stanju i sa fabrickim filterom vazduha.Bilo kakva promena dizni i filtera menja ova podesavanja ali su svakako dobra kao pocetna tacka za dalje podesavanje(kako ustelovati karburator kada se menjaju dizne i filter necu pisati jer to se nemoze nauciti iz par recenica).Ler vazduh se steluje tako sto se motor zagreje na radnu tempreraturu,srafom za stelovanje ler gasa se isti podigne nesto malo vise od normalnog pa se zavrtanjem i odvrtanjem vijka ler vazduha trazi gde motor postigne najvise obrtaje kad se nadje to mesto zavrnuti vijak za 1/5 kruga.Ler gas vratiti na normalu.Polozaj iglice se podesava tako sto se motor vozi par km na velikom gasu pa se odvrne svecica i pogleda boja iste.Ako je boja svetla to je znak da je smesa siromasna i treba spustiti osigurac iglice za jedan stepen,a ako je tamna podici osigurac za jedan stepen.Vratiti svecicu i ponovo odvozati par km na vecem gasu i proveriti boju svecice.Dobro nastelovan karb daje boju svecice svetle cokolade.Kad se to odradi ponoviti postupak stelovanja ler vazduha.Siromasna smesa je glavni uzrok pregrevanja masine i lepljenja klipa za cilindar,dok se prebogata smesa odrazava na na neravnomerno ubrzavanje,trokiranje i seckanje prilikom ubrzavanja.Cest propratni element prebogate smese je pojava vece kolicine dima na auspuhu od normalne,isto se desava i kada karb preliva.

Naravno potrebno je da karburator i dizne budu ciste kao i da svi dihtunzi i gumice budu dobre.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova

karb nepreliva i podesen je plovak naravno cist kao suza karb je star 6 meseci  majstor mi je rekao da nediram nista samo da mu nadjem diznu odgovarajucu i kad ostavim slavinu odvrnutu i ka ostoji motor pali necuri u voznji nema sta ide cupa ko lud smao me zeza to smanjivanje lera i gusenje 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

kukuuu... :D Tomos94 Guglaj na netu kako rade 2t motori koji nemaju reed ventil(nepovratni ventil) na usisnom delu. !! 2t vraca deo smese u auspuh i u usis kad radi.. ;) zato je usis mokar! Kod mene ima prigusna komora i crevo usisa je mokro tj ima malo ulja u njemu!! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova

danas probao sa starim setupo isto radi dobro  upocetku i onda smanji ler ja do kraja zavrnem on se ugasi cim pustim gas izgleda da nesto preliva 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

E,onda ti ostaje samo igranje sa karburatorom...samo ja bih sacekao lepse vreme,malo se vozio i u hodu resavao probleme,ipak cvaja nije predvidjena za rad u mestu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Zasto bi motor koji ima vazdusno hladjenje zagrevao 10 minuta u mestu?

Po mom amaterskom misljenju, to ne bi trebalo da se radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Zasto bi motor koji ima vazdusno hladjenje zagrevao 10 minuta u mestu?

Po mom amaterskom misljenju, to ne bi trebalo da se radi.

I po mojem, 3-4 minuta mu je plafon dosta

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja