Jump to content

Moto Zajednica

Radio stanice i prica u toku voznje

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Zamolio bih Pabla i ostale koji imaju radio stanice da ih ponesu ako je moguce u subotu na skup. Kupio sam pre par dana AEG Funky 50 par stanica. Imam i handsfree sa tasterom uz njih.

 

Probao sam ih u nedelju na putu za Novi Sad i shvatio da je handsfree potpuno beskoristan, odnosno, slusalica je u uhu i to je super ali posto mikrofon visi ispod kacige nemoguce je cuti kada neko prica u isti.

 

Jednostavno, mora da se ugradi sve to u kacigu.

 

Zato bi mi mnogo znacilo ako bi vi koji ste to vec ugradili u kacige mogli da mi pokazete kako, pa da mogu da se igram.

 

Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5343 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Nema problema, ponecemo stanice i kacige koje to imaju ugradjeno...

 

Trenutno nam kablovi nisu povezani (izmedju tastera na volanu i radio stanice), al imamo semu za sve i verovatno cemo uskoro to da sredimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

Moram da vam postavim pitanje da li vam je tako nesto uopste potrebno?

 

Mislim za put do NS-a ... pa ima samo 100-tinak km do tamo!

 

Kao da ce te voziti 18h bez stajanja pa morate da se dogovarate!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5343 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Nije neophodno, ali je korisno... I nema veze sa NS-om ili bilo kojim konkretnim mestom ;)

 

Evo ti banalan primer gde je to korisno: Recimo vozis se u grupi gde svi imaju radio vezu (i vodja) i vodja puta udje u krivinu gde ima peska ili vode ili je neka prepreka na putu ili neka udarna rupa... Umesto da svi to saznaju iznenadno kao i on, vodja puta samo treba da pritisne gdugmence i da kaze 'polako' ili 'rupa na putu' ili tako nesto...

 

NeshaTL, IgorXT i ja smo to koristili tokom voznje do Bara par puta i bilo je vise nego korisno, a ne moram da naglasavam da nije lose kad u toku puta mozemo da razgovaramo, pa ako ne o necemu pametnom, ono o tome kad cemo da stanemo na pumpu i to...

 

Dakle, sigurno je korisna stvar, a sad dal to neko hoce da ugradi, samo je na njemu...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

Probao sam ih u nedelju na putu za Novi Sad i shvatio da je handsfree potpuno beskoristan' date=' odnosno, slusalica je u uhu i to je super ali posto mikrofon visi ispod kacige nemoguce je cuti kada neko prica u isti.

 

Jednostavno, mora da se ugradi sve to u kacigu.

 

Zato bi mi mnogo znacilo ako bi vi koji ste to vec ugradili u kacige mogli da mi pokazete kako, pa da mogu da se igram.

 

Hvala unapred![/quote']

 

neke kacige imaju veè pripremljeno mesto za to (Schubert,...) , mada bez jako kvalitetnog sistema sa kompenzacijom zvuka mislim, da neèeš imati mnogo uspeha (šum vetra se sa brzinom poveèava.....

 

jedno od jeftinih rešenja su mikrofoni, koje okaèiš oKo grla direktno na glasnice, tako da im zvuk vetra ne smeta, veè prenose zvuk.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Super! Hvala puno, nadam se da nam vreme nece pokvariti skup. Trenutno pise da ce biti 24 stepena i oblacno bez kise.

 

Sto se komunikacije tice visestruko je korisna. Prvo zbog bezbednosti kao sto je Pablo naveo a drugo da se razbije dosada u nekim trenucima. Meni konkretno komunikacija treba za razgovor sa suvozacem jer cak i na tako kratkim putovanjima kao sto je BG-NS zna da prija kada se progovori koja rec sa suvozacem umesto da se pri brzini od 80-100 urla kroz kacigu nesto tipa "Stani ovde da omlatimo dve viljamovke :partyman: " ili "Ako se ne zaustavis u narednih 100 metara ostavicu trag od jagnjetine i viljamovke iza nas" :vom:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

imas i jednostavnije ressenje da se otarasiss saputnika...naajedi se prebranca 2 sata pred put i rokni 2 viljamovke neposredno pred put....sam ce da sidje bez pozdrava....cuj sidje..odleti:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

bmw: Da, znam o cemu pricas, to je laringofon. Odlicno resenje ali ja trenutno trazim neko prelazno i jeftino resenje do momenta kada budem odlucio da kupim neki komercijalni sistem.

 

Za sada hocu da projektujem nesto od materijala koji vec posedujem. Znam da ne mogu da ocekujem savrsen kvalitet ali mislim da ce da radi. Ako uspem da ugradim mikrofon i koliko toliko jake slusalice u kacigu bice to OK.

 

endurac: Ne preteruj! Idem dovoljno brzo i sa ova dva cilindra :biker:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ako neko nabavi normalnu radio stanicu nek javne posto ja imam jednu kuci profy radio amatersku koj hvata avione satelite i sve moguce ostale veze i sluzbe.....a ponajbolje nas izmedju sebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd
To je sjajna stvar. cak i kada se vozis sam' date=' mozes sebi lepo da pevas na uvce ;)[/quote']

 

Samo ako uspes da one ruske dzekove povezes...sto vec spada u dojam umetnosti ili naucne-fantastike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Kada vodja puta udje u krivinu, a tamo je rupa, on nikako ne treba da gubi vreme na izbegavanje rupe, nego da odma javi de se rupa nalazi :lol: .

 

 

----***krk, bud*****asdd****majku mu**+.,,mas==joj

 

 

 

 

-orao pao, orao pao/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 981 postova
  • Lokacija: Bgd

 

Evo ti banalan primer gde je to korisno: Recimo vozis se u grupi gde svi imaju radio vezu (i vodja) i vodja puta udje u krivinu gde ima peska ili vode ili je neka prepreka na putu ili neka udarna rupa... Umesto da svi to saznaju iznenadno kao i on' date=' vodja puta samo treba da pritisne gdugmence i da kaze 'polako' ili 'rupa na putu' ili tako nesto...

[/quote']

 

Pazi ajde uzmi da je prosecna brzina kretanja grupe 100km\h.

Ako vozis u razmaku od 50-75m a kreces se 100km\h(ili 27m\s) znaci da vodja grupe ima 2-3 sekunde da izbegne rupu, pritisne taster, javi o cemu se radi, pa onda da ti to razumes i postupis po upozorenju!

 

Malo previse desavanja za kratko vreme!

Zato tvrdim da su radio stanice s..nje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Gresis... Stanice su odlicne.

Uostalom dovoljno je da kaze "rupa" i svi ce obratiti paznju. Naravno, ko ima stanicu a mali ih je broj nazalost.

 

U svakom slucaju, stanice se uglavnom koriste za razbijanje dosade u toku voznje na duzim relacijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Pazi ajde uzmi da je prosecna brzina kretanja grupe 100km\h.

Ako vozis u razmaku od 50-75m a kreces se 100km\h(ili 27m\s) znaci da vodja grupe ima 2-3 sekunde da izbegne rupu' date=' pritisne taster, javi o cemu se radi, pa onda da ti to razumes i postupis po upozorenju!

 

Malo previse desavanja za kratko vreme!

Zato tvrdim da su radio stanice s..nje![/quote']

 

Pa dobro.... ali zato onaj treæi ili èetvrti u grupi može da izbegne :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Pablo, posto nisamo uspeli da testiramo komunikaciju na skupu evo frekvencima za AEG Funky 50 (uskoro verovatno najpopularniju stanicu u Beogradu). Kad sam je kupio nikoga nije bilo na kanalima. Sad vec pocinje svadja ko ce da koristi kanal itd... Na putu naravno druga stvar.

 

Kanal 01: 446.00625 Mhz

Kanal 02: 446.01875 Mhz

Kanal 03: 446.03125 Mhz

Kanal 04: 446.04375 Mhz

Kanal 05: 446.05625 Mhz

Kanal 06: 446.06875 Mhz

Kanal 07: 446.08125 Mhz

Kanal 08: 446.09375 Mhz

 

Baci pogled na svoju Kobru, mozda se negde poklapamo. Ja cu videti da uskoro napravim neku varijantu i da ugradim handsfree u kacigu ili barem mikrofon i konektor posto hocu da zadrzim in-ear slusalicu, mislim da je zgodnija za slusanje jer vetar manje smeta. Gresim li?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • jedan od DDMZ, 807 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R, gsx R

Pozdrav,

mislim da se neæemo poklopiti...

Na Netu sam našao da Cobre rade na 462.5500 MHz - 467.7125 MHz.

Proverio sam i u uputstvu piše to isto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Samo jedna mala napomena, a pitajte i DKK , s obzirom da smo oboje ovlasceni radioamateri sa svim papirima i dozvolom ministarstva. Te male stanice, uglavnom imaju poneku zastitu i " tzv tone squelch", koji onemogucava razlicite stanice da se ukljuce u radio saobracaj izmedju 2 stanice istog tipa i frekvencije... Mozemo i da napravimo test, ja cu poneti svoju i verujem da na 2 m necu uspeti da vam se javim na vassoj frekvenciji :) Dakle nije dovoljna samo ista frekvencija vec i identican tone squelch ili drugi sistem koji se emituje uz noseci talas, koji "otvara" prijemnik druge stanice. Verovatno ima mnogih koje i uspeju.

 

Motorola je napravila dobro ressenje sa ti malim stanicama (ja sam video u Sarajevskoj) u Nato shopu. 2 velike i 2 male u pakovanju, sve za 200 evra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: VFR 800

Usput, treba samo utvrditi ko je proizvodjacc, al onaj pravi, izbunariti software i shemu interface-a za programiranje stanica i upucati ih na iste frekvencije. Ako se dobro sjeccam UHF ili 0,7 metarski opseg na kojima rade te stanice se krecce od 430-470 Mhz, amaterski je 432 - 438 Mhz, razni sluzzbeni su 440 - 460 Mhz i tako dalje. Moram provjeriti koji je slobdan opseg za civilnu (gradjansku upotrebu) kod nas pa ccu prijaviti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova

Ja sam amater C kategorije, polozio u Kragujevcu 1995. (je*ote 11 godina). I izgleda mi da cu opet da se aktiviram, inace najzanimljivija varijanta mi je Nokia 5140, nadjite neki test pa vidite zasto :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Telefon je zanimljiv. Nisam siguran, verovatno si mislio na PTT funkciju. Ona ne funkcionise kao na stanicama. PTT mora biti podrzano od operatera mobilne telefonije jer sve opet ide preko predajnika tako da je to u slucaju nase zemlje neupotrebljivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja