Jump to content

Moto Zajednica

Ža dlaku šinko!

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3622 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Vidim da "igre bez granica" još uvek traju, a ja bih da se ipak nekako okončaju, pa evo da (pre nego što temu zatvorim) dam priliku učesnicima da se bar na kraju malo osvnu i na temu.

 

Kada neko na stazi (gde se voze „zujalice“ teške 150 kila, sa150-200 konja i pri tome se vrte na 13-14.000 obrtaja), pri brzini od 250km/h, spusti brzinu ili dve niže i još oduzme gas (i pri tome za par sekundi smanji brzinu upola), sigurno će dadoživi da mu se motor dinamički „uspravi“ iz nagiba!

Međutim, primeniti ovu priču na vožnju motora od 80 konja i 250kila, sa većim međuosovinskim rastojanjem, (a koji se pri tome vrti sa 6-6.500 obrtaja) i gde kratkim „zatvaranjem“ gasa (u petom stepenu) brzina pada za desetak-petnaestak kilometara na sat, je zaista neprimereno poređenje.

 

Ovo ne iz razloga što ne važe isti zakoni fizike, nego zato što su ulazne veličine potpuno različite. Sve sile (i momenti koje one uslovljavaju), a koji se suprostavljajumomentu koji „uspravlja“ motor, u koknkretnom slučaju ili su jednake, ili veće u odnosu kod događaja na stazi! A pri tome je sila „g“ koja uzrokuje moment koji „podiže“ motor neuporedivo manja u odnosu na uslove sa staze.

 

Prosto rečeno: ,„Gubitak“ koji sam ja imao zbog trenutnog dinamičkog „podizanja“ motora (a koje nisam ni osetio), je bio neuporedivo manji od „dobitka“ koji je usledio zbog trajnog smanjenja brzine i omogućio mi da bezbedno pređem ostatakkrivine.

 

A onima koji su bolje potkovani znanjem i iskustvom po pitanju tehnike vožnje postaviću samo jedno (veoma konkretno i prosto pitanje):

 

Šta je trebalo da uradim (pošto sam se već zajebo i pogrešno ušao u krivinu) i nakon što sam „countrasteringom“ motor već doveo u nagib koliko god sam u tom momentu mogao, (a bilo je očigledno da neću moći da savladam ostatak krivine)? Uzmite u obzir i temperaturu asfalta (datum 24.12.).

 

Molim da odgovorite isključivo na postavljeno pitanje i da se (bar na kratko) suzdržite od drugih komentara (mislim da je bilo dovoljno vremena i prilike da moj linč bude uspešno odrađen).

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

Meni nije najjasniji ovaj pojam kanterstiring odnosno kapiram bukvalan prevod ali mi ne ide u glavu kako neko pri brzini od recimo 180 na sat u krivini moze i da pomisli da mrdne volan u kontru pa makar i malcice ....siguran sam da bi posledice bile neminovan pad. Znaci pitanje je a voleo bih da mi pojasni neko od ovih sto pominju kanterstiring da li su oni to licno izveli pri velikim brzinama jer meni kao prosecnom vozacu koji je bio nekoliko puta u slicnim situacijama nije padalo na pamet nista osim oduzimanja gasa i sto jaceg zaleganja u pravcu krivine.

 

Kontra upravljanje nije klasično okretanje volana, odredjen ugao je potreban, što ja nazivam "tačka obaranja", jer možeš da guraš ili da povlačiš ručicu ka sebi (ima nekih koji ne guraju ručicu, već je vuku ka sebi), a da ne pogodiš tu tačku i može se desiti da ispraviš krivinu, kao dva i dva. Pri velikim brzinama je mnogo teže "odraditi" kontra upravljanje, što ti samim tim i ne daje mnogo veliki manevarski prostor, da odeš u neku njivu ili slično, ali daje taman onoliko koli treba da izmenevrišeš u datoj situaciji.

 

Evo uzmi ovako...Sedni motor, "nabaci" se na levu stranu i okreni volan u u levo, otićićeš desno iako si se obesio na levu stranu, eventualno da te ne katapultira motor...Skoro svi koriste kontra upravljanje, a da nisu ni svesni da to rade, osim ako ne voze ispod 20km/h, onda mogu da upravljaju levo desno, kao kada voze trotinet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Žiko, ne kapiraš da već poslednje dve ili tri strane ti uopšte nisi tema ovog pisanja. Ovde se polemiše o tehnici vožnje kojoj je samo bio okidač događaj u kojem si učestvovao.

 

A da ti odgovorim na pitanje, pa sigurno nisi doveo motor u maksimalni nagib. Ako se sećam onih Gearth linkova, tamo ni približno nije bilo takvih krivina, ako je ikakvih i bilo.

 

@Takashi

 

Upravo tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Da, naravno. Pa tako se skreće.

 

EDIT: Pa čekaj, ideš autoputem npr. tih famoznih 180 na sat desnom trakom i nailaziš na automobil koji je sporiji od tebe. Hoćeš da se prestrojiš u levu, brzu traku. Kako ćeš to da izvedeš?

 

Ne znam da li se razumemo, tu su u pitanju milimetarska pomeranja heblova, nećeš smotati pun, pobogu?

 

Ok kapiram ....ali da li si ti ili neko drugi koji to savetuje licno isprobao tu tehniku.....kapiram da je net prepun takvih saveta ....zanima me necije licno iskustavo jer meni deluje nemoguce.....pitam ozbiljno jer nikad nije na odmet saznati nesto novo sto moze da u datoj sitauciji pomogne....ja iskreno i kad pomislim da na 180 mrdnem korman u kontru hvata me jeza a ovde na forumu se dele savti kao da je to voznja izmedju cunjeva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3622 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Žiko, ne kapiraš da već poslednje dve ili tri strane ti uopšte nisi tema ovog pisanja. Ovde se polemiše o tehnici vožnje kojoj je samo bio okidač događaj u kojem si učestvovao.

 

A da ti odgovorim na pitanje, pa sigurno nisi doveo motor u maksimalni nagib. Ako se sećam onih Gearth linkova, tamo ni približno nije bilo takvih krivina, ako je ikakvih i bilo.

 

Da, da, sigurno je to bilo u pitanju.2oda2.gif Jedino što nisi odgovorio na pitanje, nego si dao nov komentar?

 

Ajde sledećiiiii!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Ok vido sam ...ali to je stvarno milimetar.....ne znam kolko bi u datoj situaciji pomoglo ako se pretera sa brzinom......ali da ne cepidlacim vise shvatio sam poentu,hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Tu i tamo...
  • Motocikl: Bicikla

 

Šta je trebalo da uradim (pošto sam se već zajebo i pogrešno ušao u krivinu) i nakon što sam „countrasteringom“ motor već doveo u nagib koliko god sam u tom momentu mogao, (a bilo je očigledno da neću moći da savladam ostatak krivine)? Uzmite u obzir i temperaturu asfalta (datum 24.12.).

 

Molim da odgovorite isključivo na postavljeno pitanje i da se (bar na kratko) suzdržite od drugih komentara (mislim da je bilo dovoljno vremena i prilike da moj linč bude uspešno odrađen).

 

 

 

U suštini, kao što sam i napisao u prethodnom nekom postu, tebi je problem 100% bila fiksacija, jer si preticao kamion i nisi video izlaz iz krivine, samim tim, mislim da nisi bio u mnogo ozbiljnoj situaciji, već je to tvoj mozak registrovao kao potencijalnu opasnost, jer si skontao hladno je, vozim brzo, blizu sam bankine, kamion pored, moguć boči vetar...Ti si postupio PRAVILNO u toj situaciji, šta god da si odradio, jer se nisi skršio i to se ne dovodi u pitanje, ali se dovodi u pitanje interpretacija zbog koje misliš da si se izvukao, odnosno da te je spasilo nešto, što iskreno mislim da te nije izvuklo iz te situacije...

 

Ja sam umalo popušio ivičnjak na nekom kružnom toku, zato što sam otpustio gas, a sve to jer sam se zagledao u nekog lika koji je pao sa skutera u tom momentu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3622 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Mislim da je u ovoj temi već svako rekao ono što je imao da kaže (pre svega o sebi).

Može katanac!

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja