Jump to content

Moto Zajednica

ZIVOT U SEDLU - ENDURO SLOBODA

Recommended Posts

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

''... A mene zanima da svako kaze sta misli kako bi mogao da izgleda takav jedan zivot..... znaci stvaranje novca za benzin..hranu, spavanje u kucicama,satorima... odrzavanja motora...motoskupovi..... alkohol....zene...saputnici... sve...''

Stvaranje novca za sve ovo sto si nabrojao nije moguce bez rada a da bi radio tj zaradjivao novac moras da provodis dosta vremena baveci se radom tj zaradjivati i tu odmah dolazis do odgovora na svoje pitanje.

E sad ja znam dosta njih koji su svoj zivot potpuno podredili motorima stavljajuci ih ispred porodice sto posle izvesnog vremena dovodi do rasturanja ili problema u funcionisanju.

Ukratko smatram da je nemoguca misija tvoja tema.

Ja sam licno tako organizovao svoj zivot da sam recimo makar 1 do 2 dana nedeljno u slicnom fazonu koji si pomenuo.....mozda bih mogao godisnje cak i mesec dana da zivim tim zivotom u kontinuitetu ali verujem da bi dosadilo ...a mozda i ne ...a ne mogu da znam dok ne probam.....a probacu jednog dana sigurno...pozzz i zivi zivot kakav mozes i ne opterecuj se previse da li bi moglo i sta bi bilo kad bi bilo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

Drugari,

 

Računajte da je benzin na istoku (dobar) oko 1$ za litar, negde malo više (ali nigde preko 1e, najskuplji je u Kirgistanu), negde mnogo manje (Iran npr. gde je pun rezervoar za moj motor oko 3e :lol:). Pored toga za hranu vam treba (fast food, bazari, tako nešto, ne mislim na restorane) oko 10e dnevno po osobi. To je ono što mora. Preko toga, sve je pitanje ličnog izbora i ličnog ukusa, neko volE šator (=0 na istoku), neko vole hotelčiće, a neko voli i može da priušti i odlične hotele. To je individualno i svako ima svoju matematiku. Pri tome imajte na umu da je cena za jednog i dvoje u hotelu praktično ista.

 

Evo, malopre sam pio sa još jednim putnikom, pa neka kaže svoju matematiku ovde, ako hoće. Iskustva i cifre nam se vrlo poklapaju za taj deo sveta...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

ajd ovako, koliko to km mjesecno predje prosječan putnik?

 

da li je to 2000 ili 3000 ili 10.000 km? prevedite to u prosjek km po danu

 

pa iz toga izvucite sledeću matematiku: ok neću svakog mjeseca 30 dana putovati, realno je 1:2, odnosno dan vozim 2 ladim...

 

pa sada vratite se nazad u cifru kojom ste počeli, pa shvatate da broj km treba spustiti na neki razumniji broj, jer ako ste na primjer uzeli 10.000km mjesecno pa podjelili na 30 dana dobili ste 333km dnevno (što nije nikakva cifra), ali čak sa prosjekom 1:1 je već ogroman bol u dupetu/ledjima.

 

Pretpostavka je da se svjetski putnici kreću jako kratkim koracima ...

 

Klopa je u Evropi uglavnom ista ili jeftinija nego u tamničici naroda. Naravno za isti kvalitet. Ne govorimo o podrigušama ili tako nečemu trećerazrednome. Znači što se tiče hrane generalno imaš trošak kućni.

 

Kupovina hrane na ulici i 100% bivanje na fast food varijantama je generalno jako loša stvar za naše stomake jer smo jako naviknuti na kuvanu. Znači mali "ugor" šerpica i supica čorbica ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Moje neko iskustvo pokazuje da bi sa 10evra na 100km, plus 10 evra dnevno (po osobI), moglo skromno da se putuje po većini evropskih (i istočnih) država. A to bi bilo oko 50-60 evra dnevno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

50E dnevno minus 10 na osobu = 40E što je 400km dnevno. Da izuzmemo Kawazokija jer vozi kroz limbo-pustinju 500+ dnevno, ja ne vidim kako praktično može da se pređe više od 300km (i to je nategnuta dnevna kilometraža) a da se nešto i vidi kuda se prolazi, upozna lokalni živalj, običaji, obiđu lokacije od interesa, pauza/slikanje nečega pored puta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Drugari,

 

Računajte da je benzin na istoku (dobar) oko 1$ za litar, negde malo više (ali nigde preko 1e, najskuplji je u Kirgistanu), negde mnogo manje (Iran npr. gde je pun rezervoar za moj motor oko 3e :lol:). Pored toga za hranu vam treba (fast food, bazari, tako nešto, ne mislim na restorane) oko 10e dnevno po osobi. To je ono što mora. Preko toga, sve je pitanje ličnog izbora i ličnog ukusa, neko volE šator (=0 na istoku), neko vole hotelčiće, a neko voli i može da priušti i odlične hotele. To je individualno i svako ima svoju matematiku. Pri tome imajte na umu da je cena za jednog i dvoje u hotelu praktično ista.

 

Evo, malopre sam pio sa još jednim putnikom, pa neka kaže svoju matematiku ovde, ako hoće. Iskustva i cifre nam se vrlo poklapaju za taj deo sveta...

 

Koliko si ti platio svoj zadnji put? Bjese oko 100 dana sve skupa?

(racunajuci sve osim love za novi motor). Znaci, gume, benzin, cackalice za zube i sve ostalo... grand total = ?

Da li je i Mimi platio isto ili je on imao drugu cifru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Čim moraš da računaš koliko ti treba znači da nisi slobodan, bar ne u smislu koji je TS zamislio. Takva sloboda tj autonomija jr skoro i ne zamisliva jer gde god se okrenete i za šta god se uhvatiš ima price tag.

Počev od hrane i smeštaja koju veciba miski lako zameniti svojim proizvodima ali da bi to uradio treba ti zemlja. Ako imaš zemlju moraš da plaćaš i porez. Jedino da ideš po šumi i da jedeš ono što nadjes ali verujem da je to krajnost koju niko ne želi. Iako nisam gadljiv gliste larve kojekakve bobice poneka pečurka ne bi mogle me zasititi. Možda je to samo do mene :)

Odeća, sem ako se misli hodati sa liskom ispred i iza, opet treba novac i za to.

Kuca, šator, smeštaj, za sve treba novac bilo da bi se kupilo iznajmilo izdržavalo. Ok, imaju besplatni smeštaji za avanturiste ali iako ne plaćaš novcem opet nisi slobodan jer zavisis tamo od nekoga hoće li te primiti ili ne i hoće li se setiti da ti ponudi koricu hleba.

Zdravstveno osiguranje? Iako je kod nas cifra minimalna opet nije besplatno, a trebaće ti pre ili kasnije. Dok si zdrav možda misliš da nije toliko bitno ali kad se razbolis..

 

Znaci moraš imati startni kapital da bi krenuo u potpunu slobodu i minimalna primanja a maksimalno odricanje. Sumnjam da bi iko uspeo tu potpuni slobodu da ostvari i mislim da je samo pitanje gradacije koliko ces se čega odreći da bi bio više ili manje slobodniji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8147 postova

MIlence, moja cifra nije relevantna bilo kome drugom za planiranje (osim ako ti nije puka znatiželja, ali za to onda moraš prvo da platiš pivo :Mina::lol:). Neophodi su benzin i klopa, preko toga je zaista sve individualno, kako sam i napisao. Ima država gde su i "hoteli" jeftini, pa onda tu svi potroše slično (npr. Iran, Mongolija...), jer svakoga mrzi da širi šator ako ne mora, ali na većini mesta radi se o ličnom izboru, a bar u današnje vreme nije teško za 5min videti u bilo kojoj zemlji koliko košta smeštaj kategorije koja te zanima. Ustvari, čak je i hrana individualna kategorija, jer ljudi imaju različite navike...

 

Inače, mi smo potrošili isto, jer smo imali zajedničku kasu (delili sve na pola, po meni najlakši način za put).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Apsolutno je relevantno ako neko nesto tako planira. Naravno ne kazem da je obavezno, kako ko praktikuje. Samo ovde nece neko skoro na ovakav put.

Na adv rideru kako ko praktikuje. Uglavnom oni koji putuju matorim motorima i minimalisticki na kraju postave totalnu racunicu, ili kada predju jednu zemlju napisu sve troskove. Nekome znaci sigurno. Ali s obzirom koliko malo ljudi sa ovog foruma ide na takva putovanja i nije mnogo bitno, slazem se.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

Severijan je rekao " Gledanje u tudj novčanik..."

 

i sasvim podržavam. Šta sada treba da mu neko počne srati i gurati prs' u oko "budalo za te pare si mogao xyz ..."

 

Ali bitno je ne biti kul i slobodan, nego se vazda vezivati za ko zna kakve uzore i gledati u tudje dvorište ... (puke)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Ne znam da li bih zeleo provesti zivot na takav nacin, ali povremeno dobro dodje iskljuciti se na neko vreme..sto omogucava novac koji se sakupi "ziveci".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne radi se o gledanju u novcanik. Nisam citao taj putopis(ali cim ugrabim vremena, hocu) ali ako je nalik drugim putopisima, onda je ispisan do detalja, izuzev finansijske strane.

Siguran sam da kolegu ne zanima konkretno tvoj novcanik, niti koliko ti je bilo u njemu pre i/ili posle puta, vec samo troskovi globalni tokom putovanja. Mogu da razumem takvu znatizelju i mislim da nema veze sa nepristojnoscu. Vise se radi o formiranju kompletne slike takvog putovanja. Ali svakako je na svakom licno da li zeli da objavi takvu informaciju ili ne(iz bilo kog razloga) i tu odluku treba postovati.

 

Poz.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

MIlence, moja cifra nije relevantna bilo kome drugom za planiranje (osim ako ti nije puka znatiželja, ali za to onda moraš prvo da platiš pivo :Mina::lol:). Neophodi su benzin i klopa, preko toga je zaista sve individualno, kako sam i napisao. Ima država gde su i "hoteli" jeftini, pa onda tu svi potroše slično (npr. Iran, Mongolija...), jer svakoga mrzi da širi šator ako ne mora, ali na većini mesta radi se o ličnom izboru, a bar u današnje vreme nije teško za 5min videti u bilo kojoj zemlji koliko košta smeštaj kategorije koja te zanima. Ustvari, čak je i hrana individualna kategorija, jer ljudi imaju različite navike...

 

Inače, mi smo potrošili isto, jer smo imali zajedničku kasu (delili sve na pola, po meni najlakši način za put).

 

Cika Seve, ja sam samo citirao / reagovao na tvoj prethodni post. Ti si poceo o ciframa, pa mi se ucini nedovrsen.

Meni to nebi bio problem, a ljudi, ko ljudi, gledaju kroz sebe jbga. Izvinjavam se za gresku, a u pitanju jeste cista znatizelja*.

 

* - znatizelja koliko to putovanje kosta naravno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

Ja mislim da svako, peške, uz parče papira, olovku i predvidjenu rutu u km, troškovima klope i dodataka za ŠBB KBB i za svaki slučaj u roku od 10tak minuta može da izvuče grubu cifru (preciznost +- 20%) za bilo koju turu, bilo gde.

 

Zato stvarno, jako divljim smatram pitanje "koliko košta"...

 

3600 km za 22 dana, ovog ljeta po "lokalu", autom benzincem, 2 odrasle, 2 djece, spavanjem po apartmanima, bez nepredvidjenih dodatnih troškova, klopanjima po restoranima i obilasku svih mogućih i nemogućih znamenitosti i regularno plaćanje svih ulaznica, putarina, kafića, sokića, sladoledčića, poklončića... je bilo recimo pola ili čak 2/3 prosečne plate radnika u Srbiji.

 

Gorivo je tu odnelo neosetljivih 350 eura ...

Auto je za održavanje pred put pojelo 200 eura ..

 

U drugoj turi, 1600 km 3 dana, opet lokala, istim autom 2 odrasle osobe, troškovi su bili 120 eura goriva, 12 eura pijaca 14 eura prodavnica...

 

I sada kada kažeš nekome da si za 22 dana spucalo prosečni godišnji prihod nekog jadnog radnika, ili višegodišnju uštedjevinu, a to pričaš u najbližem društvu ili najbližoj rodbini, obavezno se osećaš jeben, rastrošan i svakog momenta dobijaš pitanje: "odakle ti pare?"

 

More mrš, moj džep moji problemi ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Kao sto sam napisao, Juzna Amerika sa 125/250 ccm moze da se prodje sa oko 30 dolara na dan. Samo ko ce odavde za Juznu Ameriku? Ne znam kakva je situacija na istok Evrope...

Sto se tice vodjenja evidencije o troskovima, uglavnom vode evidenciju oni koji su kratki dok oni koji idu opusteno, ne vode racuna o tome. Sto je i logicno jel...

Nije nikakvo zavirivanje u neciji dzep niti ce ovde neko nekoga da zaskoci zbog toga, nego lepo bi bilo cuti iskustvo nekog naseg coveka i videti koliko sve to kosta ovde a ne na tamo nekom adv rideru.

Eto Kawazoki vozi lepu turu mozda covek na kraju postavi neke informacije o tome. Svidja mi se ta tura i informacija bi dobrodosla, verujem mnogima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja