Jump to content

Moto Zajednica

Poligon!

Recommended Posts

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Jedan veci parking, malo farbe, malo cunjeva, par instruktora (clanova foruma sa dovoljno dobrim znanjem i iskustvom).....

 

Koliko nam treba da organizujemo ovo:

 

 

E da, Motoholiću, da nisi ti ovaj divljak na ADV-u?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12094 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Onaj sa sivim BMW-om nije normalan. Da covek ne poveruje sta radi! Pa on skoro svaki put dodje cilindrom do asfalta! Neverovatno...Mene ovakva voznja mnogo, mnogo vise fascinira nego popeti motor na zadnji i preci tako 50 metara ispred nekog kafica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Mene tu interesuje zasto on ostaje u koliko-toliko uspravnom polozaju! Da li zato sto su kratke "krivine" pa je lakse vratiti grdosiju ili da bi vise oborio motor i da bi izlgedalo spektakularno kao sto jeste?

Nisam ovako vozio ovako glomazne motore pa nemam osecaja....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ovakva akcija je vec u pripremi, ocekujte nesto slicno uskoro ;)

 

 

 

 

Mene tu interesuje zasto on ostaje u koliko-toliko uspravnom polozaju! Da li zato sto su kratke "krivine" pa je lakse vratiti grdosiju ili da bi vise oborio motor i da bi izlgedalo spektakularno kao sto jeste?

Nisam ovako vozio ovako glomazne motore pa nemam osecaja....

Radi se o tipicnom i odlicnom primjeru primjene enduro tehnike voznje pri malim brzinama kretanja. Covjek stoji uspravno zbog "dodavanja" svoje tezine i samim tim poboljsavanja gripa na boku gume (bri manjim brzinama centrifugalna sila nije toliko izrazena pa u nagibu motorcikl razlicito reaguje i potrebne su mu malko drugacije komande i polozaji nego kod vecih npr. trkackih brzina), nezgodno mi je da objasnim to ovako preko tastature, radi se o tome da do otprilike 100 km/h vlada tehnika supermoto (enduro) voznje, a preko tih brzina zbog vecih sila i veceg rizika od gubitka gripa se koriste one trkacke tehnike. Dakle, u tim opsezima brzina, nije isti nivo gripa pa je potrebno primjenjivati gore nabrojano... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Ovakva akcija je vec u pripremi, ocekujte nesto slicno uskoro ;)

 

Eh sad... ajde malo razradi temu :)

Mene ovo jako zanima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Odavno razmisljam o takvom poligonu. Kod nas to ne postoji, a postaje sve zanimljivije razmisljanje na tu temu. Ako bi se ozbiljno prislo projektu i namenski pravio poligon, ne bi bilo bas jednostavno, ali bi sigurno imalo efekta.

Djuro, ajd`  da cackamo nesto, da ne ostane samo na pitanju i predlogu. ;)

 

A onaj "Motoholić"... (smajli koji se klanja)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 61
  • Motocikl: MV Agusta 800 Brutale

Poligon mislim da nije problem, potrebna je samo neka veća asfaltirana površina

npr. parking kod buvljaka ponedeljkom ili pijaca u Bubanj potoku preko nedelje, mislim da je prazna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Poligon mislim da nije problem, potrebna je samo neka veća asfaltirana površina

npr. parking kod buvljaka ponedeljkom ili pijaca u Bubanj potoku preko nedelje, mislim da je prazna

Vlasnik auto pijace je iz Sopota, poseduje i vozi  nekoliko motora. Mislim da to ne bi bio problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Mene tu interesuje zasto on ostaje u koliko-toliko uspravnom polozaju! Da li zato sto su kratke "krivine" pa je lakse vratiti grdosiju ili da bi vise oborio motor i da bi izlgedalo spektakularno kao sto jeste?

Nisam ovako vozio ovako glomazne motore pa nemam osecaja....

 

Postoji razlika izmedju skretanja i izbegavanja preprekeSkretanje se odnosi na ulazak u krivinu i prolazak kroz istu pri normalnoj vožnji.  Izbegavanje prepreke se odnosi na manevar neophodan da bi se izbegla neka opasnost na putu.  Kod skretanja, motociklista obara motor u stranu i naginje se zajedno sa njim.  Primetićeš na ovom snimku (na primer izmedju 0:56 i 1:21) da i crveni i crni motociklista to rade. Kod izbegavanja prepreke, motociklista obara motor u stranu, zatim ga ispravlja, pa ga obara u suprotnu stranu, pa ga ispravlja, i za sve to vreme drži telo uspravno (ne baš skroz uspravno, al’ da ne detaljišem sad preterano).  Konkretno, slalom kroz čunjeve je upravo jedna od vežbi izbegavanja prepreka - ne skretanja - te zbog toga pri ovoj vežbi ovi bajkeri obaraju motore dok sebe drže uspravno.

 

Zašto se pri izbegavanju prepreke ne naginjemo zajedno sa motorom?  Zato što je u pitanju kratak i nagao manevar.  Potrebno je brzo oboriti motor u stranu i ispraviti ga (da bi se izbegla prepreka), zatim ga oboriti na drugu stranu i ispraviti ga (da bi se vratio nazad na prvobitnu putanju).  Ukoliko bi se i motociklista naginjao u stranu (kao što to radi pri normalnom skretanju), onda bi mu trebalo delić sekunde više da odreaguje, a i motor bi skrenuo previše u stranu – rizik od sletanja sa puta ili prelaska u suprotnu traku.

 

Ovo sve važi za sve vrste motora na asfaltu (izuzev za supermoto).

 

Jedan veci parking, malo farbe, malo cunjeva, par instruktora (clanova foruma sa dovoljno dobrim znanjem i iskustvom).....

 

Koliko nam treba da organizujemo ovo:

 

 

E da, Motoholiću, da nisi ti ovaj divljak na ADV-u?

 

Ne bih se ustručavao da mu izadjem na crtu.  ;D

 

Par komentara u vezi samog poligona…  Ovo na snimku je klasičan kurs svakodnevne vožnje koji bi MNOGO pomogao svakome bez obzira na iskustvo/staž.  Ako/kada se bude organizovalo nešto slično u Srbiji, to ne treba propustiti.  Neke stvari koje su mi zapale za oko:

 

0:00 – 0:56  Slalom – svakako obavezna vežba izbegavanja prepreka i kontrole motora

0:56 – 1:21  Vežba skretanja u oštroj, dugoj krivini (krug koliko vidim ovde), kontrole gasa, držanja tela (naginje se zajedno s’ motorom), praćenja krivine pogledom (obratite pažnju na položaj glave crnog motoriste)

1:21 – 1:56  Vežba naglog kočenja (primetićete prašinu iza zadnjeg točka – točak je blokiran, znači ABS je isključen)

2:32 – 2:47  VEOMA korisna vežba naglog kočenja “u krivini”.  U pitanju je odvajanje skretanja od kočenja.  Motorista je nagnut, primećuje prepreku, PRVO ispravlja motor, PA ONDA koči

2:47 – 3:04  FENOMENALNO važna vežba izbegavanja prepreke u krivini BEZ kočenja

3:04 – 3:49  Razne vežbe izbegavanja prepreka

3:50 – 4:24  Razne vežbe skretanja

 

Dve vežbe koje nisu prikazane na videu, a jako su korisne su vežbe pravolinijskog izbegavanja prepreke sa kočenjem:

 

1. Prvo izbegavanja PA kočenje (cilj je odvojiti skretanje i kočenje, znači kočenje samo kad je motor uspravan, nikako kad je nagnut): motociklista se približava čunju, izvodi manevar izbegavanja prepreke (naglo u jednu stranu, pa onda u drugu), zatim naglo koči KAD JE MOTOR USPRAVAN.

 

2. Prvo kočenje PA izbegavanje (opet je cilj odvojiti skretanje i kočenje, znači kočenje samo kad je motor uspravan, nikako kad je nagnut): motociklista se približava čunju, naglo koči DOK MOTOR DRŽI USPRAVNIM, zatim PUŠTA kočnice, pa izvodi manevar izbegavanja (naglo u jednu stranu, pa naglo u drugu).

 

Toplo preporučujem REDOVNO vežbanje svega ovog...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Ovakva akcija je vec u pripremi, ocekujte nesto slicno uskoro ;)

 

 

 

 

Mene tu interesuje zasto on ostaje u koliko-toliko uspravnom polozaju! Da li zato sto su kratke "krivine" pa je lakse vratiti grdosiju ili da bi vise oborio motor i da bi izlgedalo spektakularno kao sto jeste?

Nisam ovako vozio ovako glomazne motore pa nemam osecaja....

Radi se o tipicnom i odlicnom primjeru primjene enduro tehnike voznje pri malim brzinama kretanja. Covjek stoji uspravno zbog "dodavanja" svoje tezine i samim tim poboljsavanja gripa na boku gume (bri manjim brzinama centrifugalna sila nije toliko izrazena pa u nagibu motorcikl razlicito reaguje i potrebne su mu malko drugacije komande i polozaji nego kod vecih npr. trkackih brzina), nezgodno mi je da objasnim to ovako preko tastature, radi se o tome da do otprilike 100 km/h vlada tehnika supermoto (enduro) voznje, a preko tih brzina zbog vecih sila i veceg rizika od gubitka gripa se koriste one trkacke tehnike. Dakle, u tim opsezima brzina, nije isti nivo gripa pa je potrebno primjenjivati gore nabrojano... ;)

 

Widim .. lepo si ti to sawladao  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja