Jump to content

Moto Zajednica

R1200GS: Kocnice, kuckanje u glavi i zazori u kardanu

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Cao,

drugar je skoro postao vlasnik BMW R1200GS 2005. godiste. Zamolio me da postavim pitanje:

Gde radite servis ovih masina?

On ima izrazitu zelju da radi servis u BMW (Delta ili Radulovic u Beogradu), pa me zanima koga preporucujete (razlog je taj da nema velike razlike u ceni, a imace istoriju zapisanu u BMW-u)? Takodje, ako znate nekog pouzdanog majtora sa iskustvaom na ovom motoru?

 

Osim toga, ima jos par problema, pa mozda neko moze da pomogne nekim savetom:

- Kada se pritisne kocnica (prednja ili zadnja) cuje se ABS pumpa da radi, a kada se drzi prednja pritisnuta i pritiska zadnja, oseca se na rucici da menja polozaj (isto vazi i obrtnuto - kada drzim zadnju a pritiskam prednju); Da napomenem da se na displeju ne prikazuje nikakva greska;

- U glavi/cilindu na desnoj strani se cuje neko caktanje. Nisam primetio pravilo kada se cuje, uglavnom manje vise non-stop, bez obzira na obrtaje. Na levom se taj zvuk ne cuje;

- Cini mi se da u kardanu ima lufta; Pocnem da pustam kvacilo i dam gas kao da cu da krenem, pritisnem kvacilo i opet ga pustim i krenem => cuje se udarac (mozda je ovo normalno, nisam siguran...);

 

To je ono sto sam ja primetio, pa me zanima da li ima neko iskustva sa ovim?

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • дипл.инж.саобраћаја, 157 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: R 1150 GS

1. to ne bi trebalo da se desava, pretpostavljam da nedostaje tecnost.

2. na desnoj strani mu se verovatno pojela osovinica leptira na usisu.

3. to je normalno. kako kazu svi koji voze bmw, svi oni to rade.

 

i da, najbolje je da ako ima ikakvog znanja o mehanici ili bar dobru volju, bude za sve te osnovnije radnje SAM SVOJ MAJSTOR, iz licnog iskustva govorim!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Suptaje-Molim te da izuzmeš prvi post u celosti, hitno proveriš glavčinu zadnjeg točka, a pošto hoćeš da imaš servisnu istoriju da se obratiš zvaničnom servisu takođe što pre.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen

@Suptaje-Molim te da izuzmeš prvi post u celosti, hitno proveriš glavčinu zadnjeg točka, a pošto hoćeš da imaš servisnu istoriju da se obratiš zvaničnom servisu takođe što pre.

 

Tako je, kratko i jebitačno ! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Suptaje-Molim te da izuzmeš prvi post u celosti, hitno proveriš glavčinu zadnjeg točka, a pošto hoćeš da imaš servisnu istoriju da se obratiš zvaničnom servisu takođe što pre.

 

Tako je, kratko i jebitačno ! 0takoje.gif

 

Blagodarim. Pa nee, isuviše se priča svela na slobodno prepričavanje, do tamo neke godine na seriji 1.2 je pucala glavčina i otpado točak, može glava da se izgubi. Jeste BMW u neku ruku jednostavan ali samo za tekuće održavanje i to uz vrlo zahtevan pristup što majstori ignorišu a u svojoj režiji se pak često čini da je nešto dobro a nije. Serija 1.2 ima hirove sa kočionim sistemom, TB su drugojačije konstruisani i to poslednje je što može da lupa iz agregata.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Hvala na odgovorimo i savetima. Dao sam link drugaru tako da i on prati temu, samo ga sramota da pise :) Najverovatnije da ce ici u Deltu pa ga zanima da li neko ima iskustva sa njima konkretno (preteznno oko kvaliteta radova)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • дипл.инж.саобраћаја, 157 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: R 1150 GS

kao sto rekoh, ja imam, i dalje stojim pri tome da za neke osnovne radnje treba sam da odradi sve. naravno za neku ozbiljniju kontrolu i kompleksnije radove treba i moze u servis, ali Radulovic.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

@Suptaje-Molim te da izuzmeš prvi post u celosti, hitno proveriš glavčinu zadnjeg točka, a pošto hoćeš da imaš servisnu istoriju da se obratiš zvaničnom servisu takođe što pre.

 

Tako je, kratko i jebitačno ! 0takoje.gif

 

Blagodarim. Pa nee, isuviše se priča svela na slobodno prepričavanje, do tamo neke godine na seriji 1.2 je pucala glavčina i otpado točak, može glava da se izgubi. Jeste BMW u neku ruku jednostavan ali samo za tekuće održavanje i to uz vrlo zahtevan pristup što majstori ignorišu a u svojoj režiji se pak često čini da je nešto dobro a nije. Serija 1.2 ima hirove sa kočionim sistemom, TB su drugojačije konstruisani i to poslednje je što može da lupa iz agregata.

 

Čisto male napomene ako smem,da ne bi dolazilo do zabune...

Koliko mi je poznato nikom još nije otpao zadnji točak zbog puknute glavčine. Obično su to ljudi primečivali na redovitim servisima da jim je napukla čuvena "zvezda" i to u onom delu, gde se prišarafljuje felga.

Serija 1.2 NEMA hirova sa kočionim sistemom , več sa preslabim akumulatorom (inače kočnice rade kao grom) i to zbog toga, jer je kočioni sistem poduprt servo pojačivačem kočione sile (konkretno se je to ugrađivalo negde od 2004-2007 godine kod svih BMW motora, ne samo kod GS-a). Više puta uzastopno maksimalno kočenje gde se je aktivirao ABS rezultiralo je premalim naponom na akumulatoru i onda ABS sistem više nije radio. Što je najgore, kočioni efekat je onda bio samo oko 30% normalnih kočnica. Isto je procedura menjanja ulja u kočionom sistemu uveliko zajebana, jer se mora menjati ulje na 6 mesta i po proceduri.

TB su "identični" u neku ruku. Kod 1150 serije postoji čuveni mesingani šraf, gde se šteluju obrtaju i leru.Kod 1200 serije tog šarafa više nema , umesto njega to rade sada stepper motori i elektronika. Kod 1150 je TPS senzor podesiv, a kod 1200 serije je fiksni i nema štelovanja. Inače kod obojih TB su osovinice,leptiri (ili klapne) i uvek klepeču....

Čisto da objasnim neke stvari, da ne bi na forumu pročitao kojekakve nebuloze u smislu kako kočnice na GS-ovima propadaju, pa jih moraš pumpati, pa isključiti kontakt,pa đinđe-minđe.......

 

 

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Cao,

drugar je skoro postao vlasnik BMW R1200GS 2005. godiste. Zamolio me da postavim pitanje:

Gde radite servis ovih masina?

On ima izrazitu zelju da radi servis u BMW (Delta ili Radulovic u Beogradu), pa me zanima koga preporucujete (razlog je taj da nema velike razlike u ceni, a imace istoriju zapisanu u BMW-u)? Takodje, ako znate nekog pouzdanog majtora sa iskustvaom na ovom motoru?

 

Osim toga, ima jos par problema, pa mozda neko moze da pomogne nekim savetom:

- Kada se pritisne kocnica (prednja ili zadnja) cuje se ABS pumpa da radi, a kada se drzi prednja pritisnuta i pritiska zadnja, oseca se na rucici da menja polozaj (isto vazi i obrtnuto - kada drzim zadnju a pritiskam prednju); Da napomenem da se na displeju ne prikazuje nikakva greska;

- U glavi/cilindu na desnoj strani se cuje neko caktanje. Nisam primetio pravilo kada se cuje, uglavnom manje vise non-stop, bez obzira na obrtaje. Na levom se taj zvuk ne cuje;

- Cini mi se da u kardanu ima lufta; Pocnem da pustam kvacilo i dam gas kao da cu da krenem, pritisnem kvacilo i opet ga pustim i krenem => cuje se udarac (mozda je ovo normalno, nisam siguran...);

 

To je ono sto sam ja primetio, pa me zanima da li ima neko iskustva sa ovim?

 

Pozdrav.

 

Evo da ti na kratko odgovorim na sva tvoja pitanja...

1. naravno da se čuje pumpa, ali to nije ABS pumpa, več pumpa servo pojačivača (koji je naravno u sklopuABS-a). I naravno da se menja položaj na ručici, jer na tom motoru je integralni (u toj rečenici se krije keč) ABS sa servo pojačivačem kočione sile. Gledaj samo da akumulator na motoru bude uvek u top stanju i da se redovno menja ulje u kočionom sistemu.

2. verovatno ti se čuje desni leptir ta telu usisa na ajnšpricu (popularni TB). Diagnostika je jednostavna. Kad motor radi, uhvati rukom telo usisa i prstima pozadi pritisni leptir (to je onaj deo gde se kači sajla za gas). Ako caktanje prestane, to je to.....kvalitet koji se čuje...1oda.gif....i ne brini, kod mene cakče več zadnjih 80.000 kilometara "and I like it"...čist BMW šarm

3. naravno da imaš u kardanu lufta i to je normalno. Isto češ čuti ako ideš recimo 50/sat u 6.brzini pod "štandgasom"...."but we love it"...

 

eto to je to ukratko......

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bojane, to što ti i ja lično nemamo saznanje da je nekome otpao točak ne znači da nije ili da neće, "krčag ide na vodu dok se ne razbije", a usput pravi kolateralnu štetu.

 

http://forum.bjbiker...ost__p__1625074

http://forum.bjbiker...-zadnjeg-tocka/

http://www.advrider....=528244&page=16

 

Ako ovo nije hirovito, ne znam šta jeste

 

Što je najgore, kočioni efekat je onda bio samo oko 30% normalnih kočnica.

 

Naši akumulatori su 16-18 ampera i nekoliko uzastopnih aktivacija kočione pumpe u ukupnom trajanju recimo minut, ne može potrošiti polovinu kapaciteta akumulatora kada napon osetnije počinje da pada, jer bi to značilo da elektro motor ima enormnu nazivnu potrošnju u Ah, plus pad napona u sistemu nije moguć dok agregat radi i alternator ispravno puni.

 

Tačno je da BMW ima prizvuke, ali je uvek pitanje,( pogotovu za neiskusnog), šta je normalno a šta je rezultat podvođenja kvara pod stereotip koji proizilazi iz naše BMW sujete. Svaka lupnjava koja bode uši je za preventivnu proveru. I Gradimiru smo vikali da je sve normalno a eno kako je prošao, a mogao je i gore.

 

Klaparanje TB-a jeste česta i skoro redovna ali to ne znači da je normalna već da je u pitanju kvar mada motor ide. Serija 1.2 ima step motore i ležajeve na osovinicama i za razliku od 11.xx gde svaki TB crkne ranije ili kasnije, ja ne videh da je iko imao problem pojedene osovine, biksne i kućišta što je razlog prekomernom lupkanju, niti sam napipo prstima luftove a ni registrovo ušima zveckanje, što ne znači da ga nema već možda da ga moj osećaj ne tumači kao ne običnim, ali ako nekom para uši, valja proveriti a ne apriori tvrditi da je sve u redu. Ima dosta sklopova čije primetno lupkanje može značiti najavu ili prisutnost kvara sa ozbiljnim posledicama, ovako na slepo i gluvo jedini uputni savet je pravac servis. Za seriju 11.xx je po pravilu desni koji prvi ode i prozvrči jer nema na toj strani TPS koji podkočuje, zvrčanje levog ili bilo kog na seriji 1.2 vrlo verovatno potiče od ne baš dobre podešenosti kojom se može dobrim delom eliminisati kavitacija usisa koja ljuljka leptir i time inicira pojačano habanje i pojavu zveckanja.( Inače jedini bešuman BMW koji sam imao prilike da čujem je B2man-ov, al on ima gotovo nov primerak, svi ostali se samoubeđujemo, mislim na seriju 11.xx).

 

Iza agregata pa do zadnjeg točka ima kamara sklopova koji mogu da lupaju pa opet ne bi na slepo da polemišem, tvrdim il definišem šta je normalno a šta ne, već ponavljam, ako bode uši, pravac servis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

za 3 nek jednostavno skine tocak i nek pogleda stanje prirubnice za koju se tocak vezuje, pukotine se javljaju oko srafova koji drze zadnji disk. Takodje nek ispusti ullje i na osnovu boje i kolicine opiljaka ce videti u kakvom mu je stanju kardan(final drive).Kada je tocak montiran nek proveri da li mu se tocak klima kad ga uhvati sa obe ruke gore i dole i proba da ga klacka K25H33066a_small.jpg(mora da ima malo lufta, BMW repair rom kaze da je na 36stepeni max otklon 1mm) .Jos jednu proveru moze da uradi sto se tice kardana a to je da pomeri malo zadnju kocnicu (da cisto vrati malo klipove da ne bi cesali disk). Nek stavi ruku na karadan i zavrti tocak ako ne vibrida i ne melje trebao bi da je u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Delta je cudna firma. Mom drugu su trebli da menjaju flange(prirubnicu za zadnji tocak koja je gore spominjana). Prosuli su mu pricu da ce trebati da se menja ceo final drive za 1700e umesto dela koji kosta 250e. On ih je naravno naduvao i otisao u Solun gde su mu deo zamenili i dali popust od 20% za ruke i 15% za delove. Za svaki ugradjeni i kupljeni deo kod bmw dilera ima 2 godine garancije pa i ako nesto sjebu moze da ih jase :). Od dva zla Delta ili Radulovic izabrao bih ovo drugo mada su i oni indijanci sto se mene tice :) izuzimajuci narucivanje delova koje kod Delte ok funcionise.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Bojane, to što ti i ja lično nemamo saznanje da je nekome otpao točak ne znači da nije ili da neće, "krčag ide na vodu dok se ne razbije", a usput pravi kolateralnu štetu.

 

http://forum.bjbiker...ost__p__1625074

http://forum.bjbiker...-zadnjeg-tocka/

http://www.advrider....=528244&page=16

 

Ako ovo nije hirovito, ne znam šta jeste

 

Što je najgore, kočioni efekat je onda bio samo oko 30% normalnih kočnica.

 

Naši akumulatori su 16-18 ampera i nekoliko uzastopnih aktivacija kočione pumpe u ukupnom trajanju recimo minut, ne može potrošiti polovinu kapaciteta akumulatora kada napon osetnije počinje da pada, jer bi to značilo da elektro motor ima enormnu nazivnu potrošnju u Ah, plus pad napona u sistemu nije moguć dok agregat radi i alternator ispravno puni.

 

Tačno je da BMW ima prizvuke, ali je uvek pitanje,( pogotovu za neiskusnog), šta je normalno a šta je rezultat podvođenja kvara pod stereotip koji proizilazi iz naše BMW sujete. Svaka lupnjava koja bode uši je za preventivnu proveru. I Gradimiru smo vikali da je sve normalno a eno kako je prošao, a mogao je i gore.

 

Klaparanje TB-a jeste česta i skoro redovna ali to ne znači da je normalna već da je u pitanju kvar mada motor ide. Serija 1.2 ima step motore i ležajeve na osovinicama i za razliku od 11.xx gde svaki TB crkne ranije ili kasnije, ja ne videh da je iko imao problem pojedene osovine, biksne i kućišta što je razlog prekomernom lupkanju, niti sam napipo prstima luftove a ni registrovo ušima zveckanje, što ne znači da ga nema već možda da ga moj osećaj ne tumači kao ne običnim, ali ako nekom para uši, valja proveriti a ne apriori tvrditi da je sve u redu. Ima dosta sklopova čije primetno lupkanje može značiti najavu ili prisutnost kvara sa ozbiljnim posledicama, ovako na slepo i gluvo jedini uputni savet je pravac servis. Za seriju 11.xx je po pravilu desni koji prvi ode i prozvrči jer nema na toj strani TPS koji podkočuje, zvrčanje levog ili bilo kog na seriji 1.2 vrlo verovatno potiče od ne baš dobre podešenosti kojom se može dobrim delom eliminisati kavitacija usisa koja ljuljka leptir i time inicira pojačano habanje i pojavu zveckanja.( Inače jedini bešuman BMW koji sam imao prilike da čujem je B2man-ov, al on ima gotovo nov primerak, svi ostali se samoubeđujemo, mislim na seriju 11.xx).

 

Iza agregata pa do zadnjeg točka ima kamara sklopova koji mogu da lupaju pa opet ne bi na slepo da polemišem, tvrdim il definišem šta je normalno a šta ne, već ponavljam, ako bode uši, pravac servis.

 

Samo na kratko....

Da bi otpao zadnji točak potrebno je da se slome (zanči bukvalno otpadnu, nije dovoljno samo da napuknu) minimalno 3 od 5 mesta gde se pričvrščuje zadnji točak na zvezdastu prirubnicu. Ne kažem da to nije kvar kojemu je potrebno posvetiti pažnju i otkloniti ga jer je logično da volimo ispravne motore. Znači u slučaju pukotine na prirubnici OBAVEZNO ŠTO PRE MENJATI ILI ZAVARITI PA OBRADITI DEO, NIKAKO PRELAGATI POPRAVKU NA SLEDEČU GODINU JER SE NEMA PARA.....

 

Što se tiče akumulatora, tu grešiš.....okači voltmetar na akumulator pa stisni recimo zadnju kočnicu ili upali svetla pa osmatraj napon. Videčeš da u trenutku apliciranja potrošača napom prvo padne, pa se onda (obično) vrati na početnu vrednost.

E ta fluktuacija napona je ceo problem....Naime kod više uzastopnih kočenja gde se uključuje ABS (gde je poduprt sa servo pojačivačem) napon na akumulatoru toliko "zanjiše", da ABS kompjuter jednostavno "isključi" ABS jedinicu i servo pojačivač....e onda imaš problem.....

 

Za TB ne postoji repair kit, niti če ga na servisu popravljati, več če mu TB zameniti novim, a to košta....i opet če mu za par 10 hiljada kilometara opet početi lupkati......lupkanje TB se oseti na osovinici leptira, kada staviš prst na nju....

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Delta je cudna firma. Mom drugu su trebli da menjaju flange(prirubnicu za zadnji tocak koja je gore spominjana). Prosuli su mu pricu da ce trebati da se menja ceo final drive za 1700e umesto dela koji kosta 250e. On ih je naravno naduvao i otisao u Solun gde su mu deo zamenili i dali popust od 20% za ruke i 15% za delove. Za svaki ugradjeni i kupljeni deo kod bmw dilera ima 2 godine garancije pa i ako nesto sjebu moze da ih jase :). Od dva zla Delta ili Radulovic izabrao bih ovo drugo mada su i oni indijanci sto se mene tice :) izuzimajuci narucivanje delova koje kod Delte ok funcionise.

 

silom prilike sam imao neka iskustva sa gore pomenutim firmama......i nije u redu da vređaš "indijance" kad si jih stavio u isti rang sa pomenutim firmama.....indijanci su OK.....1oda.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Znaci moj zakljucak je da motoru vervatno nista ne fali (nisam znao da ima servo pojacivac kocnice - ludilo :D:D:D ). Javice se uskoro valjda i ponosni vlasnik, ali trenutno, vec par dana, muci muku sa izgubljenim passwordom :)

 

Provericmo ovo sto ste pominjali gore.

Hvala jos jednom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Zool- ako postoji još neki potencijalni zazor luft ležaja se gleda u ukršteno. Oscilacija od 1 mm je po mom poimanju mehanike ne dozvoljena na točku čiji ležaj ima pred napon ko na seriji 11.xx, ne vidim razlog nit mehanički nit vozni za to.

 

@Bojane- ako puknu "samo" 2 to je kao dobro a tek 3 od 5 zavređuju pažnju, previše ceniš BMW, ja ne bi seo dok ne bi ugradio poboljšanu falangu, varenje ne čini posao jer je očigledno konstruktivno preslaba i pući će na drugom mestu.

 

ABS je generalno slaba tačka počevši od serije 1.1 i preliva se u ostala kočiona pomagala, i sam imao muke ali je problem bio u električnim kontaktima. ABS neće da zakopča ako mu inicijalni napon nije dovoljno visok, postoji modifikacija da se to zaobiđe, ali kad se inicijalizuje ne bi trebao da iskače. Moje znanje elektronike je manje nego skromno al prosta računica, napon pada usled povlačenja struje, alternator podbija konstantno cca 700w plus akumulator u svojstvu kondenzatora i ispada da elektromotor vuče kilovat što je hmhm. Pumpa se kod mene začuje tek kad je u najavi oštro kočenje a ABS se ne uključuje ako ne pojačam, u suštini je normalno da se aktivira i spremi na izbačaj sile pri dobijanju električnog impulsa sa komande. Ali bez obzira na integralni sistem i servo pojačivač, dok se ne uključi ABS-a ne bi smelo da dolazi do bilo kakve reakcije ili promene na ručici komande, jednostavno bi se gubio osećaj ili odziv što je osnov za bezbednost.

 

Predpostavimo da servo pojačivač diže efikasnost za 30% što bi značilo da u odnosu na moje "normalne" ima 130%, a kako si naveo da po gubitku ABS sistema " kočioni efekat je onda bio samo oko 30% normalnih kočnica", ispada da se gubi "samo" 100% efikasnosti. Da upotrebim uobičajenu raspodelu sile kočenja na motorciklu, napred 70% / nazad30%, ispada da se koči bez oba prednja diska u nekim momentima. Ovo je za ozbiljnu popravku ili prepravku, makar i isključivanje ABS-a i serva čemu mnogi pribegavaju.

 

TB kit za reparaciju serije 11.xx radi BING kao proizvođač, jedan Rumun i moja malenkost je napravila, + modifikovala, + napravile leptire koji ne postoje u prva dva kita. Hteo sam da uradim po uzoru na seriju 1.2 al me čisto mrzelo da rajborujem i trnujem svoje plus bi to bilo neupotrebljivo iz tog razloga nekom drugom. Kit za 1.2 ne postoji zato što su dugotrajni i verovatno servisabilni bez rizika da će ikad osovinica da propadne. Sasvim sigurno mogu da se dovedu u red, jedini je problem ako pukne puler, mada i to se napravi. Nedavno sam baš gledao na 1.2 koji ima 100k, ne mrda nit se čuje ni jedan, to tako treba ne samo na novijim serijama već i na oldtajmerima kao moj. Čuveni "majstor" dEnsi je takođe meni rekao da treba da se pravim da ne čujem zveckanje, tako je na svima i to je normalno, nije nego, čist kvar a ne šarm. Na seriji 1.2 nema razloga da zvrči a ponajmanje posle 10k, čak ni na 11.xx ako je agregat pravilno i pedantno natrimovan. Normalno je da pritvaranjem šakom usisa to prestane, to je jednostavno anomalija kod nekih konstruktivnih rešenja, ali ga je moguće eliminisati gotovo skroz ili bar do te mere da ne uzrokuje kvar. Ima nekih možda kompromisnih al ne bi o tome.

 

Ne svrstavam ništa o čemu pričamo pod BMW šmek a kamoli pod normalno-ispravno, pod uobičajeno da.

 

Što se tiče servisa u okviru mojih potreba isključivo za delovima imam odlično mišljenje za oba, bolju relaciju kod Radulovića jer se poznajemo i komšije smo nesuđene. Kosultovao sam se mehaničarima iz oba, ne bih pravio kvalitativnu razliku, na neke moje upite nisu mogli da odgovore tako da mu dođe sve jedno. Nemojte da zaboravite da BMW ima među najvišim satnicama tako da sa tim se mora računati kad se odluči za ovu marku, ne može BMW i ulje od 300 kinti i kod kojekakvih likova kojih ima sve više kolko čujem,( tu svrstavam i sebe :D).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

@djunta slika i podaci su sa zvanicnog BMW servisnog dvd-ja koji koriste zvanicni servisi (kupljen u zentrumu u Minhenu). Predpostavljam da se luft smanjuje kako dolazi do grejanja final drive-a zbog toga je i stavljena temperatura FD-a kod merenja lufta. Ako te zanima dvd snimicu ti ga jer se pomalo razlikuje od verzije koja ima da se nadje na netu :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@djunta slika i podaci su sa zvanicnog BMW servisnog dvd-ja koji koriste zvanicni servisi (kupljen u zentrumu u Minhenu). Predpostavljam da se luft smanjuje kako dolazi do grejanja final drive-a zbog toga je i stavljena temperatura FD-a kod merenja lufta. Ako te zanima dvd snimicu ti ga jer se pomalo razlikuje od verzije koja ima da se nadje na netu :).

 

Ma znam da su ti podaci, verujem ti naravno, ja se jednostavno ne slažem sa tim. Ako postoji termičko širenje i nužan zazor u montaži, onda to valja da se naglasi, ali bi kontrolu vršio isključivo na vruće odnosno pri temperaturi kada zazor nestane. Nije uputno da točak na motorciklu ima bilo kakvo ljuljanje. Inače BMW koristi previše neadekvatnih ležajave kojekuda, neke mere nisu baš po školskom plus fabrički izlazi dosta motora ne baš najbolje podešeno i van fabričkih mera.

 

( Da se pojasnim, ja gotivim svoj motor i bilo koji BMW, sumnjam da ću ikad išta voziti osim Boksera ali sam jednostavno vrlo realan i krajnje kritičan kad uočim promašaj)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Bem li ga druze. Znam da su meni 2010 dok je bajk bio u garanciji rekli da mi je zazor na granici i da s vremena na vreme uradim klackanje pa ako se zazor poveca da menjam lezajeve. Od tada prodje 40k km i sve osta isto. Verovatno fusare sa kvalitetom lezaja bem li ga :) al ja klackam tocak na 5-10k :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bem li ga druze. Znam da su meni 2010 dok je bajk bio u garanciji rekli da mi je zazor na granici i da s vremena na vreme uradim klackanje pa ako se zazor poveca da menjam lezajeve. Od tada prodje 40k km i sve osta isto. Verovatno fusare sa kvalitetom lezaja bem li ga :) al ja klackam tocak na 5-10k :)

 

I ja vala. Ne fušare sa kvalitetom ležajeva već trpaju one koji nisu za to mesto. Gledajući kako izgleda FD na 1.2, to ne bi trebalo da ima ni malo zazora osim montažnog, možda ni tad, i to bi trebalo da bude dosta trajno za razliku 11.xx gde tip lagera nije najbolji al je jeftiniji, plus je po dati pretegnut, da ne govorim o promašajima. Takođe su im date ne dorečene, odnosno prdpostavljene umeću mehaničara, recimo 2 mere koje su u paru, aku su obe na ivičnim vrednostima čine vrlo loš odnos iako svaka za sebe je u fabričkom normativu. Ako natrčiš na defektan FD, donesi da ga seciram-o, možda ima ideja. Ja sam inače alergičan na luftove al zaista na 2 točka svako ljuljkanje koje nije odziv vožnje može biti vrlo neprijatano da ne kažem opasano. Tvoj FD se vrlo zeznuto podešava i nije neobično da je fabrički došao takav jer da je lager krenuo kad su ti rekli, ne bi izdržo tih 40 k, pogotovu sa tom masom :lol: i tvojim stilom vožnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

@Zool- ako postoji još neki potencijalni zazor luft ležaja se gleda u ukršteno. Oscilacija od 1 mm je po mom poimanju mehanike ne dozvoljena na točku čiji ležaj ima pred napon ko na seriji 11.xx, ne vidim razlog nit mehanički nit vozni za to.

 

@Bojane- ako puknu "samo" 2 to je kao dobro a tek 3 od 5 zavređuju pažnju, previše ceniš BMW, ja ne bi seo dok ne bi ugradio poboljšanu falangu, varenje ne čini posao jer je očigledno konstruktivno preslaba i pući će na drugom mestu.

 

ABS je generalno slaba tačka počevši od serije 1.1 i preliva se u ostala kočiona pomagala, i sam imao muke ali je problem bio u električnim kontaktima. ABS neće da zakopča ako mu inicijalni napon nije dovoljno visok, postoji modifikacija da se to zaobiđe, ali kad se inicijalizuje ne bi trebao da iskače. Moje znanje elektronike je manje nego skromno al prosta računica, napon pada usled povlačenja struje, alternator podbija konstantno cca 700w plus akumulator u svojstvu kondenzatora i ispada da elektromotor vuče kilovat što je hmhm. Pumpa se kod mene začuje tek kad je u najavi oštro kočenje a ABS se ne uključuje ako ne pojačam, u suštini je normalno da se aktivira i spremi na izbačaj sile pri dobijanju električnog impulsa sa komande. Ali bez obzira na integralni sistem i servo pojačivač, dok se ne uključi ABS-a ne bi smelo da dolazi do bilo kakve reakcije ili promene na ručici komande, jednostavno bi se gubio osećaj ili odziv što je osnov za bezbednost.

 

Predpostavimo da servo pojačivač diže efikasnost za 30% što bi značilo da u odnosu na moje "normalne" ima 130%, a kako si naveo da po gubitku ABS sistema " kočioni efekat je onda bio samo oko 30% normalnih kočnica", ispada da se gubi "samo" 100% efikasnosti. Da upotrebim uobičajenu raspodelu sile kočenja na motorciklu, napred 70% / nazad30%, ispada da se koči bez oba prednja diska u nekim momentima. Ovo je za ozbiljnu popravku ili prepravku, makar i isključivanje ABS-a i serva čemu mnogi pribegavaju.

 

TB kit za reparaciju serije 11.xx radi BING kao proizvođač, jedan Rumun i moja malenkost je napravila, + modifikovala, + napravile leptire koji ne postoje u prva dva kita. Hteo sam da uradim po uzoru na seriju 1.2 al me čisto mrzelo da rajborujem i trnujem svoje plus bi to bilo neupotrebljivo iz tog razloga nekom drugom. Kit za 1.2 ne postoji zato što su dugotrajni i verovatno servisabilni bez rizika da će ikad osovinica da propadne. Sasvim sigurno mogu da se dovedu u red, jedini je problem ako pukne puler, mada i to se napravi. Nedavno sam baš gledao na 1.2 koji ima 100k, ne mrda nit se čuje ni jedan, to tako treba ne samo na novijim serijama već i na oldtajmerima kao moj. Čuveni "majstor" dEnsi je takođe meni rekao da treba da se pravim da ne čujem zveckanje, tako je na svima i to je normalno, nije nego, čist kvar a ne šarm. Na seriji 1.2 nema razloga da zvrči a ponajmanje posle 10k, čak ni na 11.xx ako je agregat pravilno i pedantno natrimovan. Normalno je da pritvaranjem šakom usisa to prestane, to je jednostavno anomalija kod nekih konstruktivnih rešenja, ali ga je moguće eliminisati gotovo skroz ili bar do te mere da ne uzrokuje kvar. Ima nekih možda kompromisnih al ne bi o tome.

 

Ne svrstavam ništa o čemu pričamo pod BMW šmek a kamoli pod normalno-ispravno, pod uobičajeno da.

 

Što se tiče servisa u okviru mojih potreba isključivo za delovima imam odlično mišljenje za oba, bolju relaciju kod Radulovića jer se poznajemo i komšije smo nesuđene. Kosultovao sam se mehaničarima iz oba, ne bih pravio kvalitativnu razliku, na neke moje upite nisu mogli da odgovore tako da mu dođe sve jedno. Nemojte da zaboravite da BMW ima među najvišim satnicama tako da sa tim se mora računati kad se odluči za ovu marku, ne može BMW i ulje od 300 kinti i kod kojekakvih likova kojih ima sve više kolko čujem,( tu svrstavam i sebe :D).

 

Druže sve se ja to slažem osim oko ovog boldovanog........

Okači voltmetar na akumulator, upali motor, izmeri voltažu i onda upali prednja svetla i osmatraj napon na akumulatoru....videčeš za zanjiše, a u pitanju je "samo" 55W žarulja. I ne, alternator ne podbija konstantno 700W, več podbija po potrebi (odnosno kolika je potrošnja struje), ali tu dolazi do kašnjenja (i akumulator ima svoju unutrašnju otpornost), zato dolazi i do fluktuacije u voltaži. E sad zamisli kolika je tek ta fluktuacija kada se u momentu upali stop lampa, svetla prednja i zadnja ionako svetle stalno, proradi ABS i motor servo pojačivača.....napon vrlo lako kod lošeg akumulatora pada ispod 10,8V (ako sam dobro zapamtio) gde je i granica kada se ABS jedinica isključuje....i nemoj mešati ABS sistem prve generacije sa I-ABS ili ABSII

Prepravkama kod I-ABSa mnogi pribegavaju zbog svoje gluposti .....naime naravno da retko ko menja jednom godišnje ulje u kočionom sistemu jer kod I-ABSa je to posebna priča za sebe jer moraš da rasturiš pola motora (dekle,sic,rezervoar,...), da bi došao do ABS jedinice i pravilno promenio ulje u kočionom sistemu, a i onda je čista erotika. Obično ljudi puste malo ulja kroz sisicu na kočionim klještama, dosipaju u čašicu i to je to. Ali onda kada rikne cela jedinica (što se kod I-ABSa rado desi jer je izuzetno osetljiva na staro ulje i nečistoče u ulju), onda je jeftinije skinuti ceo ABS nego dati 1800 eura samo za ABS jedinicu + programiranje i punjenje sistema na ovlaštenom servisu. Ali to je problem mušterija, a ne slabog ABS-a ili slabog motora. Stvar je došla več tako daleko, da postoji firma, koja se bavi samo popravkom I-ABS jedinica na BMW motorima. Zato uvek kažem "menjajte ulje jednom godišnje". Bilo je i nekoliko slučajeva da se je odlemila žica servo motora u I-ABS jedinici, ali to je lako rešljivo (ima na netu....)

E sada na spavanje.....

Inače preporuka ....probaj jedan GS 1200 sa takvim kočnicama....i topao savet, koristi samo jedan prst i to pažljivo, pogotovu pri malim brzinama inače je pad neminovan. Reč "ukopavanje" dobija sasvim drugo značenje....0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja