Jump to content

Moto Zajednica

Novi motor, i sta sa njim ?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

Vidim da je bilo tema o ovome, ai nisam nasao ni jednu da je kompletna.

 

Ono sto me interesuje, je prakticno sledece : posle "kupovine" novog motora, sta treba uraditi (osim uzivati i gledati ga te se diviti samome sebi i njemu) ?

 

- Razradjivanje (ovde ocekujem stvarno opsiran odgovor)

- Sta prvo kupiti (osim kacige)

- "Kucno" odrzavanje, sta treba raditi a da ne radi servis

 

 

Sve u svemu (baksuziram sam sebi, ali sta da se radi), podneo sam danas zahtev za kredit za malog . . . . .sad krece  .. . . . V-Stroma :)

 

Sa velikom nadom da ce se sve resiti u moju i stromovu korist, interesuje me sta raditi kada stize novi motor. Spremio sam mu mesto za spavanje, posudu za hranu i resto, ali me interesuje sta sa njim :)

 

I prosli motor je bio nov, ali Made in China, pa nisam preterano obracao paznju ...... ovde bih ipak da odradim sve po P.S-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Jel su mu obezbedi i neko cebence da se ne pre'ladi?  :D

 

Ovako:

 

- dobices bibliju (owner's manual) i tu ti pise SVE sto treba da znas, od razrde i upotrebe, do podesavanja u sitna crevca...

 

- nabavi neku dobru jaknu. Pod dobru prvenstveno gledaj da te DOBRO zastiti od vetra, a nije lose ni da bude vodonepropusna. I rukavice OBAVEZNO! Ne bi bilo lose ni komplet odelo da nabavis, ali ako ti finansije ne dozvoljavaju, za pocetak ce ti i ovo posluziti.

 

- kupanje, pranje, sminkanje.  :) Gledaj da je lanac uvek PRAVILNO podmazan, da je nivo ulja, antifriza, kocione tecnosi (i goriva  ;D) uvek u propisanim kolicinama, da su gume propisno naduvane, signalizacija ispravna,... U principu, sve ti to stoji u gore pomenutom manual, ne oduzima puno vremena, a moze puno da znaci.

 

I srecno sa kupovinom! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ne, ja sam dobio 6 razlicitih manuala (na 6 jezika), tako da ce ti trebati poznavanje (biraj) engleskog, nemackog, italijanskog, francuskog, spanskog, ili holandskog  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa reci ce ti oni tamo gde si kupio motor kad moras ici na obavezne servise zbog garancije,to nesmes nikako da propustis naravno pod uslovom da kupis nov motor,a sve ostalo ces lako,podmazivanje lanca,provera svih tecnosti,pranje i ciscenje,tankiranje kvalitetnog goriva,ma prosto ti to ko pasulj,otvoris juser manual i sve ti pise

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

Sve to kontam, ali ocekujem poruke iz iskustva o razradjivanju masine. Osim postovanja manuala, ima li kakvih pametnih i korisnih saveta ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Prvi lijep dan...upalis masinu, odes do omiljenog kafea koji je vec izbacio bastu. Parkiras. Narucis espresso, polako pijuckas i gledas ga...Neke stvari ce ti se same reci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

Prvi lijep dan...upalis masinu, odes do omiljenog kafea koji je vec izbacio bastu. Parkiras. Narucis espresso, polako pijuckas i gledas ga...Neke stvari ce ti se same reci.

 

Taj deo je vec isplaniran :) Jedino sto ce mi do kafica trebati par.....deseina kilometara, ne verujem da cu se bas vozati tako malo !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Razrada je vazna! U manualu ce ti pisati sve tipa kolko obrtaja na kolko kilometara. Iz mog iskustva ces prvo voziti na manje od pola gasa prvih 800Km. To u praksi znaci da treba da drzis kazaljku obrtomera na 1000 obr ispod pola od onih koje ima. Npr. ako ima 10000 ti bi trebao prvih 800km da ga vozis do 4000 - 4500 obr. Madjutim nemoj da ga vozis ko baba (ili tetka... ;D). Nabijaj mu gas slobodno i koci motorom slobodno, znaci vozi ga muski ali ko da ima blokadu na oko 5000 obr (pod uslovom da mu crvena pocinje na 10000). Naravno, ovo nije sad strogo odredjeno, kad tad ce ti trebati malo vise snage da npr napravis preticanje i sl. i tad slobodno odvrni gas i vise npr. 7000 obr. ali to samo par puta na dan. Posle ti dolazi drugi period razrade iliti drugih 800km gde ces smeti da ga teras sa 2/3 gasa ili otprilike 6000 obr, ali sve vazi isto, cak mozes i slobodnije tada da ga zavrces i "krsis pravila" ali ne praktikuj obrtaje koji su blizu crvene linije. I jos nesto, mozes - ali ne moras da promenis fabricko ulje posle prvih 800km mada ce ti prvi obavezan servis biti na 1000km.

 

Kupi opremu normalno, rukavice i jaknu kao sto se kaze gore, a posle ces npr. i neki aftermarket vizir, rucke, top...

 

"Kucno" odrzavanje bi trebalo da zavisi od tvog "umeca" i mogucnosti, uglavnom samo provera tecnosti i eventualnih sitnih kvarova (pih, nedaj Boze!). Kasnije eventualno zamena plocica, guma. Naravno, lanac nemoj da ti bude suv ili prljav, cisti na svakih 1000km a podmazuj na 300km (postoji podmazivac u spreju od mnogih prizvodjaca).

 

I kao neki moj save bi bio da nabavis nesto da ga pokrivas, nemora odmah original Suzuki cerada, vec neki carsav (ili paplon  :D) cisto da sprecis prasinu da se slega na njemu preko noci i dana kad ga nebudes vozio.

 

Pitaj slobodno sta te zanima jos...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

Pa otprilike to je ono sto me interesuje, vozac sam i kola vozim bas dosta, ali motor kao sto rekoh dve godine, i sada planiram (KUC KUC KUC da ne cuje zlo) da uzmem nov, pa bih voleo da sve odradim kako Bog zapoveda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Na ovo što je kolega babyboy napisao, dodao bih još samo par stvari:

 

- Pri razradi nemoj da držiš motor konstantno na istom broju obrtaja nego ga variraj.  Drugim rečima, nemoj da izadješ na auto put, pa sve do Niša sa 4000 obrtaja.  Nego ga ćeraj po putevima gde možeš da menjaš brzinu gore-dole, a samim tim i broj obrtaja.

 

- Šaltaj dosta, koristi kočnice dosta, da se sve to lepo razradi i "ulegne" kako treba.

 

Što se tiče opreme, po meni komplet-oprema je obavezna.  To podrazumeva kacigu, rukavice, jaknu, čizme i pantalone.  Ako je lova problem, onda pantalone možda mogu da malo sačekaju, al' bez svega ostalog ne treba sedati na motor.

 

Želim ti sve najbolje sa novim motorom!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Na ovo što je kolega babyboy napisao, dodao bih još samo par stvari:

 

- Pri razradi nemoj da držiš motor konstantno na istom broju obrtaja nego ga variraj.  Drugim rečima, nemoj da izadješ na auto put, pa sve do Niša sa 4000 obrtaja.  Nego ga ćeraj po putevima gde možeš da menjaš brzinu gore-dole, a samim tim i broj obrtaja.

 

- Šaltaj dosta, koristi kočnice dosta, da se sve to lepo razradi i "ulegne" kako treba.

 

 

Tacno tako! Ja sam to sve smestio u "Vozi ga muski recenicu" ali to je to, izbegavaj konstantnu brzinu i obrtaje.

 

Puno srece kod bankara!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

 

Puno srece kod bankara!

 

Mislim da nema tu srece, vec dobre volje, vec su me zvali da nisam upisao dobre brojeve telefone, ustvari prodavac nije uneo dobro brojeve . . . . sva sreca pa je bar moj mobilni ispravno upisao !

 

Cekam . . . .sve otpada od mene, popusticu sa zivcima :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Serem im se u manual na 6 inostranih jezika i predstavništvo  >:(

 

A da, kad osetiš veselje na gasu i obrtajima, a ti popusti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

Serem im se u manual na 6 inostranih jezika i predstavništvo  >:(

 

A da, kad osetiš veselje na gasu i obrtajima, a ti popusti.

 

 

Slazem se, govorim i citam engleski solidno, ali neki specificni delovi motora, uredjaji i slicno ..... mislim da po zakonu mora da dostavi uputstvo na srpskom jeziku , zar ne ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Imaju oprecna misljenja kako treba razraditi motor. Ja kad bi treba da razradim moj motor pitao bi Luku kako ;D

A tebi evo jedan link, citaj po netu, donesi sam neke zakljucke. Ali pazi, sto vise znas, to ces vise da se nerviras ;D

 

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

Imaju oprecna misljenja kako treba razraditi motor. Ja kad bi treba da razradim moj motor pitao bi Luku kako ;D

A tebi evo jedan link, citaj po netu, donesi sam neke zakljucke. Ali pazi, sto vise znas, to ces vise da se nerviras ;D

 

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

 

 

Simpatican tekst, citao sam. U pravu si za to da sto vise citam, prakticno sve manje znam ! Ne nerviram se jos zbog ovoga, nerviram se sto me ne zovu iz banke :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Sve to kontam, ali ocekujem poruke iz iskustva o razradjivanju masine. Osim postovanja manuala, ima li kakvih pametnih i korisnih saveta ?

Apsolutno nista drugo ti ne treba. Samo procitaj neku temu o podmazivanju lanca i pri razradi pazi na propisane obrtaje i sto neko rece nemoj da ga drzis u konstantnim obrtajima vec setaj gore dolje stalno. Koji motor namjeravas da kupis? Ako je Yamaha, na njihovom evropskom sajtu mozes naci manuale za sve motore pa procackaj tamo, cituckaj i ako ti nesto ne bude jasno, objasnicemo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Ma sta je to, razlika samo 500 EUR, za bacanje  :P Za te pare imas costum izduv top i opremu do jaja!

za te pare ne mozhesh chak ni dva nova after market topa da kupish...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
link=topic=14823.msg200801#msg200801 date=1202386365]

Ma sta je to, razlika samo 500 EUR, za bacanje  :P Za te pare imas costum izduv top i opremu do jaja!

za te pare ne mozhesh chak ni dva nova after market topa da kupish...

Možeš i to baš za Troma... Pogotovu što 650-ici treba samo jedan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja