Jump to content

Moto Zajednica

Enduro škola...

Recommended Posts

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Ja kad sam počinjao da vozim enduro, pojma nisam imao o vožnji na terenu. Prva i druga vožnja mi je prisela toliko da sam čak i pomislio da kupim asfaltne gume i da se tera off u bestraga. Dao sam sebi priliku i treći put, ali ovog puta sam imao pored sebe i Libera i Busmana, koji su mi dali podršku da ne odustanem i da je sve stvar vežbe, što im se ovom prilikom zahvaljujem. Rade mi je čak ponudio da mi održi teoretsko-praktični deo na Glinari, što sam sa zahvalnošću prihvatio. Čovek je izdvojio svoje slobodno vreme da meni prenese svoje znaje i veštinu, šta reći o čoveku.Rade legendo! 1care.gif

Takođe jednom prilikom kad sam bio na Glindži, Popsy mi je dao par korisnih saveta,što mu neizmerno zahvaljujem, i preporučio mi je da pogledam dokumentarac "Dual Sport Riding", što preporučujem svima, jako korisnih stvari ima. Naravno, to je teorija, na vama je da se pozabavite sa vežbanjem i unapređenjem svoje vožnje.

I od tad asfalt za mene ne postoji... 1moto3.gif

 

Da li ima potencijala za Enduro školu, ne znam, a da ima ljudi, koji hoće da ti pomognu i da te nesebično nauče onim što oni znaju, ima. Gledajte da učite od takvih ljudi i pitajte ih sve što vas interesuje, njima je drago kad nekog nešto i nauče... Eto vam prilike sad na Kopu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Evo jednog saveta gde vecina ljudi gresi....

 

Gde si bio sa ovim savetom kada sam prvi put sišao sa asfalta?? :) Uštedeo bi mi mnooogo truda i vremena, padanja....!

 

Jednostavan a tako ooooodličan savet!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ideja je odlicna, da tako nesto postoji u mojoj okolini sigurno bi se prijavio. Naravno ne kod Pere i ZIke koji su se vozili na livadi iza kuce, pa misle da sve znaju, nego kod pravog dokazanog znalca.

 

Ako tebe poredim sa sobom, ti lepo u instruktore da ideš bre! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

Voznja dok stojite: SVi se guraju napred na volan, na rezervoar. Zasto??? To je najgora stvar, rasteritete zadnji kraj i nema gripa. To ste slobodne su i kada idete uzbrdo, i kad idete nizbrdo.

 

Stojite normalno, blago savijene noge, kao kad stojite dok pricate sa nekim.

Cim vas bole ruke znaci da nije dobar polozaj.

Ako idete uzbrdo, malo cucnite i nagnite se telom napred (ali samo malo kako bi bili i dalje u ravnotezi ) ali ne previse jer ce da rasteritete zadnji kraj i necete imati gripa. Ali i uzbrdo su ruke slobodne, tj. telo je u ravnotezi.

 

Hvala svima na savetima!

 

Da, ovo naginjanje previse napred mi se cesto desava, mada, kada osetim da zadnja guma proklizava, instinktivno odem malo nazad. Cini mi se da bi to preopterecivanje prednje gume moglo biti i opasno u nekoj krivini gde ima rasutog makadama ili blata. Previse tezine napred - veca verovatnoca da guma izgubii grip i mi budemo katapultirani. Da li mi se dobro cini?

 

Kada vozim brzo uzbrdo, desi se da me zabole podlaktice jer se, izgleda, ne drzim dovoljno cvrsto kolenima za rezervoar. Iako sam svestan da korman ne treba cvrsto stezati, moram da se drzim da me kobila ne bi zbacila :) Bice da je definitivno resenje u boljem drzanju kolenima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Bilo je koliko se secam nekih najava na forumu prošle godine kada se pravio enduro kalendar za 2013. godinu, ali nazalost nista nije bilo od toga. Inace apsolutno podrzavam inicijativu.

 

J Dao sam sebi priliku i treći put, ali ovog puta sam imao pored sebe i Libera i Busmana, koji su mi dali podršku da ne odustanem i da je sve stvar vežbe, što im se ovom prilikom zahvaljujem. Rade mi je čak ponudio da mi održi teoretsko-praktični deo na Glinari, što sam sa zahvalnošću prihvatio. Čovek je izdvojio svoje slobodno vreme da meni prenese svoje znaje i veštinu, šta reći o čoveku.Rade legendo!

 

Da Rade je velika ljudi i odlican ucitelj! :care:

I meni je dosta pomogao,ali sam zbog hronicnog nedostatka vremena morao da obustavim dalje skolovanje.

P.S. Libero je takodje sjajan covek, ali posto sam mu obecao bocicu "parfema" koja je u mom odsustvu misteriozno nestala sad ne sme da mu izlazim pred oci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6342 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ideja je odlicna, da tako nesto postoji u mojoj okolini sigurno bi se prijavio. Naravno ne kod Pere i ZIke koji su se vozili na livadi iza kuce, pa misle da sve znaju, nego kod pravog dokazanog znalca.

 

Ako tebe poredim sa sobom, ti lepo u instruktore da ideš bre! :)

Znam dosta o offroad voznji, ali sam siguran da imam jos jako puno da ucim i vrlo bi rado da mi neki bolji vozac prenese svoje iskustvo i znanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Naravno, Aco, uvek može da se nauči još :) Ja sam još onomad imao obećanje od Saghmeistera da će doći na neku od naših vožnji da se vozi sa nama. Od njega bi svi mi, verujem, mogli podosta da naučimo. Na žalost, nikako nije uspeo da nađe vremena da ispuni obećanje. Možda ove godine uspe? Maltretiraću ga ja još malo ;) Znamo se privatno, super je lik i rado bi pokazao sve što ima. A ima.... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2888 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Polako bre decaci (Cedo i Role), ima ovede mnogo lepsih, jacih, mladjih, a narocito brzih vozaca.

Tih par saveta bi vam svako iz ove nase price sa zadovoljstvom rekao, a tako cete i Vi sutra. ;)

 

Role, stvarno bi mogao malo da se razdrmas... zivot brzo prolazi.

 

 

 

@ Alp:

 

Zaista bi bilo dobro da imamo skolu enduro voznje, ali...

Moje skromno misljenje je da su osnovne tehnike najbitnije. One su prisutne i kada postanes okoreli hard vozac. Na njih se vremenom, kako ti rastu apetiti, samo nadogradjujes.

Medjutim, ta skolica... nije to tako jednostavno. Velika je odgovornost biti instruktor u pravom smislu te reci. Mozda je za sada ipak bolje da se apgrejdujemo ovako medju nama.

Takodje, svako moze da odgleda filmice kao sto su "Dual Sport Riding" i brdo drugih po internetu i onda sebi zadas lekciju, ili dve za jedan trening. Bitno je raditi predano i korak po korak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

@ Alp:

 

Zaista bi bilo dobro da imamo skolu enduro voznje, ali...

Moje skromno misljenje je da su osnovne tehnike najbitnije. One su prisutne i kada postanes okoreli hard vozac. Na njih se vremenom, kako ti rastu apetiti, samo nadogradjujes.

Medjutim, ta skolica... nije to tako jednostavno. Velika je odgovornost biti instruktor u pravom smislu te reci. Mozda je za sada ipak bolje da se apgrejdujemo ovako medju nama.

Takodje, svako moze da odgleda filmice kao sto su "Dual Sport Riding" i brdo drugih po internetu i onda sebi zadas lekciju, ili dve za jedan trening. Bitno je raditi predano i korak po korak.

 

Tacno, treba krenuti od bazicnih stvari, stvarati dobru podlogu za sve ostalo, talenti koji prevaziu osnove se brzo pojave i ides dalje koliko mozes i znas. Vremenom se rezultati mnoze.

Pojam *instruktor* ima dva osnova:

- formalni (specijalisticki deo u okviru predmetne asocijacije i opsti deo u visoj trenerskoj ili na dif/u u moje vreme),

- i ne/formalni, koje bi mogli da *pokrenemo*, jer iskusnijih vozaca nema preterano puno i vi uglavnom znate kome bi poklonili poverenje cak i ako nema zvanicne papire..

A kada se tocak pokrene, nekako je logicno i da se to na nivou sportskog saveza i ozvanici, ali do tada ima da se gusla.

Odgovornost?, tacno, ali posvecenim ljudima koji znaju svoj posao nije problem da odgovornost prihvate, jer tu i jeste osnovna razlika. Brzo se pokaze da li vredis posebno u uslovima konkurencije. Ja u drugim aktivnostima to radim skoro 30 godina i vremenom ti taj teret postane normalan. Uostalom, nije sve u tome da samo dajes, nesto i naucis u tom procesu, dobijes iskustvo koje i instruktora oplemeni.

U enduro oblasti je skoro sve receno a mi toliko malo znamo. Ajde da pocnemo da prelivamo znanja od onih koji imaju vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2888 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

- formalni ...

 

- i ne/formalni ...

 

Odgovornost?, tacno, ali ...

 

... ali, prihvati jedno celjade kojem ne znas ni mamu ni tatu, i budi mu mentor; i javi mi kakva je reakcija kada prvi put polomi rucicu kvacila, a ne daj Boze da izvrne nogu. Mislim, manje vise njegova reakcija (vristace sigurno), nego kako ces se ti osecati.

 

Ti i ja smo drugo. Znamo gde smo, sta smo i na cemu smo. Mozemo jedan drugog da ucimo i dopunjavamo do beskraja i da jednog dana pobedimo na Xcross-u. :nanana:

 

Mislim da je ipak komfornije da oni koji imaju sta da kazu, svoje znanje prenesu na manje iskusne kroz zezanje u nekim zajednickim voznjama. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

...

 

Da, ovo naginjanje previse napred mi se cesto desava, mada, kada osetim da zadnja guma proklizava, instinktivno odem malo nazad. Cini mi se da bi to preopterecivanje prednje gume moglo biti i opasno u nekoj krivini gde ima rasutog makadama ili blata. Previse tezine napred - veca verovatnoca da guma izgubii grip i mi budemo katapultirani. Da li mi se dobro cini?

...

 

 

Meni deluje kao da se varas, eventualno bi mogao lakse otklizas, ali katapultiranje tesko. Ja licno bas u skretanjima idem napred skroz i pustam da mi zadnji tocak dodje sam u liniju nekim aj kazem prolizavanjem ili sta vec. Ovo ne radim jer jurim brzinu ili bilo sta vec sto mi je zabavno :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Naravno, Aco, uvek može da se nauči još :) Ja sam još onomad imao obećanje od Saghmeistera da će doći na neku od naših vožnji da se vozi sa nama. Od njega bi svi mi, verujem, mogli podosta da naučimo. Na žalost, nikako nije uspeo da nađe vremena da ispuni obećanje. Možda ove godine uspe? Maltretiraću ga ja još malo ;) Znamo se privatno, super je lik i rado bi pokazao sve što ima. A ima.... ;)

 

Pricao sam juce sa Richardom....bice prisutan na XROSS-u...tako da nije iskljuceno da bude i Gabor...tu ga pritisni :takoje::lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

...

 

Da, ovo naginjanje previse napred mi se cesto desava, mada, kada osetim da zadnja guma proklizava, instinktivno odem malo nazad. Cini mi se da bi to preopterecivanje prednje gume moglo biti i opasno u nekoj krivini gde ima rasutog makadama ili blata. Previse tezine napred - veca verovatnoca da guma izgubii grip i mi budemo katapultirani. Da li mi se dobro cini?

...

 

 

Meni deluje kao da se varas, eventualno bi mogao lakse otklizas, ali katapultiranje tesko. Ja licno bas u skretanjima idem napred skroz i pustam da mi zadnji tocak dodje sam u liniju nekim aj kazem prolizavanjem ili sta vec. Ovo ne radim jer jurim brzinu ili bilo sta vec sto mi je zabavno :)

 

Samo da zadnji ne otkliza previse, pa da udari u ivicu ...tada se ide sa sve motorom bocno u breg..... ima i tu majstorluka i osecaja, da izdoziras proklizavanje gasom :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

- formalni ...

 

- i ne/formalni ...

 

Odgovornost?, tacno, ali ...

 

... ali, prihvati jedno celjade kojem ne znas ni mamu ni tatu, i budi mu mentor; i javi mi kakva je reakcija kada prvi put polomi rucicu kvacila, a ne daj Boze da izvrne nogu. Mislim, manje vise njegova reakcija (vristace sigurno), nego kako ces se ti osecati.

 

Ti i ja smo drugo. Znamo gde smo, sta smo i na cemu smo. Mozemo jedan drugog da ucimo i dopunjavamo do beskraja i da jednog dana pobedimo na Xcross-u. :nanana:

 

Mislim da je ipak komfornije da oni koji imaju sta da kazu, svoje znanje prenesu na manje iskusne kroz zezanje u nekim zajednickim voznjama. ;)

 

Oooooo peremo ruke malo ...a ? Ko hebe ove neiskusne, neka kupe kola? :staa::lol: :lol:

 

Jbga, meni je lako...kad znam da nista ne znam :neznam::takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6342 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ti si super, najgore prodju oni koji misle da nesto znaju, a u stvari nista ne znaju, ti najbolnije padaju :D Ja pre neki dan izletim sa zemljanog puta, na celoj trasi sam uspeo da nadjem u travi jedinu betonsku sahtu izdignutu jedno 30cm, roknem u nju, preletim preko guvernala, leteo sam jedno 5 metara. Na srecu meni nista, sem bolova u vratu i ramenu taj dan, a motoru samo precvikovana unutrasnja guma, iskrivljen guvernal i polomljen retrovizor :) Jos sam imao i srece sto sam odleteo na put, a ne u betonsku rupu 2 m dubine, koja je pored sahte. To je ono kad mislis da znas da vozis, pa jurcas kao budala :D

Sto je najgore nisam proklizao u toj krivini, nego fiksirao pogledom sahtu i pravo na nju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

Ovaj, da... u pravu si Marko, katapultiranje je pogresan termin :D Ja sam sebe, prosle godine, umalo katapultirao sa Kineza kada mi je u krivini pobegao zadnji tocak, a ja naglo pustio gas (ili je vec tako nekakva panicna reakcija bila). Nabacio me na korman, ni sam ne znam kako ne preleteh...

 

Ja licno bas u skretanjima idem napred skroz i pustam da mi zadnji tocak dodje sam u liniju nekim aj kazem prolizavanjem

 

Gledao sam (i na Kinezu probao. Na Yamahi jos ne smem. Glomazna mi je jos uvek) neki video gde lik objasnjava da do zavoja dolazis stojeci, gazis zadnju kocnicu, naglo sedas napred skoro na rezervoar, cime prebacujes tezinu na prednji tocak, izbacujes nogu napred (vise radi balansa nego radi podupiranja ako nesto podje naopako), dodajes gas i teras iz krivine. Prilikom toga i proklizavanje olaksanog zadnjeg kraja ima ulogu. Sto rece Vlada, sve je u vezbanju i doziranju komandi. Mada neko mora da ti objasni osnovne principe funkcionisanja...

 

Au, Aco...dobro si ti pros'o...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2888 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

- formalni ...

 

- i ne/formalni ...

 

Odgovornost?, tacno, ali ...

 

... ali, prihvati jedno celjade kojem ne znas ni mamu ni tatu, i budi mu mentor; i javi mi kakva je reakcija kada prvi put polomi rucicu kvacila, a ne daj Boze da izvrne nogu. Mislim, manje vise njegova reakcija (vristace sigurno), nego kako ces se ti osecati.

 

Ti i ja smo drugo. Znamo gde smo, sta smo i na cemu smo. Mozemo jedan drugog da ucimo i dopunjavamo do beskraja i da jednog dana pobedimo na Xcross-u. :nanana:

 

Mislim da je ipak komfornije da oni koji imaju sta da kazu, svoje znanje prenesu na manje iskusne kroz zezanje u nekim zajednickim voznjama. ;)

 

Oooooo peremo ruke malo ...a ? Ko hebe ove neiskusne, neka kupe kola? :staa::lol: :lol:

 

Jbga, meni je lako...kad znam da nista ne znam :neznam::takoje:

 

 

Kako cu ti mami i tati pred oci ako polomis rucicu kvacila? Čedo moje. ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Pazi...u pravu si ti , ne bih ni ja voleo da budem odgovoran za neku matoru budaletinu od 120 kg.... koji hoce da se vozi po krshu sa krshom...:neznam:

 

Al bre, to sto mi baksuzirash ruchicu kvacila, ne mogu da ti oprostim :staa::lol: :lol: ...dodjes pivo, da razbijemo malera :takoje:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1021 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Evo, prođe i drugi X cross, još nema inicijative u ovom pravcu.

Arakis mi pre neki dan pričo oko "škole bezbedne vožnje" (za koju sam zaniteresovan manje, jer je to asfaltna priča), ali bih je rado posetio da nešto naučim kad se konačno uključim na vreme..

Da se vratim na temu, neki su ‚vatali slovence na Tari (da ih ne spominjem :) ),  i pričali sa njima oko kurseva vožnje prvenstveno na trajalu a onda i dalje.

Možda se i kod nas pojavi hrabar-inventivan-autoritativan znalac sa dosta pozitivne energije i pokrene priču?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

možda Komu prevarimo neki dan na Glinari da opet održi čas na otvorenom... postoji mnogo online materijala a posle toga treba vežbati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 538 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: Suzuki GSF 650 S Bandit

A da se organizuje i neki teorijski deo? Ja sam od skoro poceo da razmisljam o off voznji a posto ne znam skoro nista o tome voleo bih da u to udjem kroz teoriju (manje boli ;) )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 306 postova
  • Lokacija: Bgd N44 44 14 E20 27 10
  • Motocikl: KTM 525exc

A da se organizuje i neki teorijski deo? Ja sam od skoro poceo da razmisljam o off voznji a posto ne znam skoro nista o tome voleo bih da u to udjem kroz teoriju (manje boli ;) )

Teorija se sastoji uglavnom iz upozorenja na moguce greske, da se ne slupas na pocetku. Onda vezbas, pa kad budes znao sta da pitas, neko ce ti vec odgovoriti. Dosta materijala ima na You Tube, to gledas i dalje vezbas i kad shvatis da je sto cesci trening najvazniji, dalje je lako. Dobrodosao! :)    

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja