Jump to content

Moto Zajednica

Evropa vs. Japan

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Ja imam pare da vozim nemacki motor ali necu i vozim japanski motor JAMAHU TDM zato sto smatram da su japanski motori daoleko superirorniji od bilo kojih.

 

Ovo je misljenje kolege Pita. Znam da je tema flamatorna, ali i Mikka se zalio da je suvise mirno na forumu, pa evo prilike da se malo zanimamo.

Dakle imamo na jednoj strani Japance, na drugoj KTM, Husquarnu, BMW, Ducati...  Da recimo podelimo po klasama pa da suprotstavimo modele i prodiskutujemo. Imaju li Japanci nesto sto moze da konkurise KTM-u (pogledajt Dakar reli) u klasi enduro ili supermoto? Sta Japan moze da suprotstavi R1200GS u toj klasi? Sa cim Japan moze da se bori protiv Desmosedicija?

 

A posto je kolega Pit rekao da pare nisu problem, ali zeli Japanca, cenu motocikla uopste ne razmatramo. Bitne su samo performanse, kvalitet, napredna tehnoloska resenja. Posto nas vecina ne moze bas iz iskustva da prica o tome, molim prvenstveno vlasnike da se jave, ko nije vlasnik neka baci linkove na netu sa odgovarajucim rezultatima na koje se poziva. Ako je moguce, da izbegnemo kvalifikacije kao na primer "XXXX je sranje" vec da idemo sa konkretnim dokazanim manama (kardan, vesanje, struja, bla-bla), kao i "moj prijatelj ima poznanika cija tetka je rekla...".

 

Dakle, kolega Pit kaze da su japanski motocikli superiorniji od bilo kojih. Sta mislite?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

kako se o ovome tesko moze raspravljati objektivno, predlazem da se tema preimenuje u Flame topic: Evropa vs. Japan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Jesu, ali evo rezultata poslednjih 10 godina. Da li je moguce da mocni Japan ne moze da zaustavi KTM?

Dakar Rally Winners (Bike Category)

 

 

2007

2 Cyril DESPRES (FRA), KTM 690 Rally Lisboa - Dakar

 

2006

2 Marc COMA (SPA), KTM LC4 660R Lisboa - Dakar

 

2005

2 Cyril DESPRES (FRA), KTM LC4 660R Barcelona - Dakar

 

2004

4 Nani ROMA (SPA), KTM LC4 660R Clermont-Ferrand - Dakar

 

2003

3 Richard SAINCT (FRA), KTM LC4 660R Marseille - Sharm el Sheikh

 

2002

1 Fabrizio MEONI (ITA), KTM LC8 950R Arras - Madrid - Dakar

 

2001

3 Fabrizio MEONI (ITA), KTM LC4 660R Paris - Dakar

 

2000

1 Richard SAINCT (FRA), BMW F650RR Paris - Dakar - Cairo

 

1999

12 Richard SAINCT (FRA), BMW F650RR Granada - Dakar

 

1998

1 Stephane PETERHANSEL (FRA), Yamaha YZE850T Paris - Granada - Dakar

 

1997

1 Stephane PETERHANSEL (FRA), Yamaha YZE850T Dakar - Agades - Dakar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

ima kina odgovor na sve ;)))) kineski su motori superironi jer ih ima najvise na svijetu ;)))) hehehehehehehhe

 

Europe rules !!! HM evo poredjenja odmah r1200gs je u klasi verlicanstvenih a to su :

strom 1000, klv 1000, ktm 990 adv, ducati multistrada 1200, varadero 1000,yamaha tdm ,

 

dakle hm elem imamo desmoa , nista nema u toj klasi,

al onda jopet imate hayabusu i zzr1400 , nem evropa odgovora, al ato evropa ima k1200s i r i sl makine koje nemaju japanski odgovor , onda japanci imaju gixxere i cbr i ninje, a u tim litrama i klasama evropa nema odgovor , cijenama su slicni , osim izuzetaka s evropske strane ,koji su skuplji al opravdavaju to ekslukzivnoscu , jer ako ja platim jednu mille 14 000 eura dobijem full ohlins ogibljenje zatim amort volana i sta god, iosle kupim gixxera za 13 000bez toga onda narafski dok ga napucam istim eksluzitivitetom i bla bla vise mi para, treba i tako super tema koja moze da ide u nedogled i ici ce , a jos gore ce biti jer ce svi da se kace samo na licne afinitete a ne objektivnost i tako, sve u svemu zacin c , ja sam ko klinac znao samo za kawasaki i on je najupecatljivija figura u motociklizmu za mene ikad iako ima za mene i po meni, mnogo mnoooooooogo boljih i mocnijih i ljepsih, meni ce ninja ostat zakon ;) hehehehehehehheeh e tako sta vi tu meni njemacki bajkovi ninja i samo ninja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pre nogo sto bacimo Desmosedici u vatru  da pogledamo  50KS slabiju MV Agustu. Evo kako se ona poredi sa Yamahom R1. MV Agusta ima slabiju masinu i teza je od R1. Po tabelama ubrzanja i maksimalne brzine R1 je brzi motocikl. Na stazi... situacija je malo drugacija.

 

yKZRo_01e709c6jr9.jpg

 

Evo i tabele:

 

Specs from the table above:

 

Top Speed

MV - 287.9 kph

R1 - 288.2 kph

 

0-400 meters (almost qtr. mile)

MV - 10.56 @ 228.0 kph

R1 - 10.48 @ 231.1 kph

 

0-100kph (62 mph)

MV - 3.28 sec

R1 - 3.37 sec

 

100 kph-0 (62 mph-0)

MV - 36.7 meters

R1 - 36.5 meters

 

Weight in kg

MV - 217.2

R1 - 207.8

 

Power output

MV - 116.7 kW @ 11,750 rpm / 106.8 Nm @ 9,600 rpm

R1 - 118.6 kW @ 12,400 rpm / 104.7 Nm @ 9,500 rpm

 

Circuit Time: Cosi a Siracusa

MV - 1.49.182 w/ 268 kph peak speed

R1 - 1.50.455 w/ 265 kph peak speed

 

Speedo Error

MV - 150 kph indicated / 146.2 kph actual

R1 - 150 kph indicated / 140.0 kph actual

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Lalajko u vise tvojih postova mogao se videti tvoj potcenjivacki stav prema svim japanski motorima generalno  sto bih mogao da prihvatim da si ti obican clan.Medjutim kad ti kao urednijk iznosis takve nebuloze to ima posebnu tezinu i meni licno smeta takav tvoj negativan stav a verujem da ima dosta clanova ovog foruma koji dele moje misljenje.Drugo posebno je ocigledna tvoja averzija prema japancima R klase .njih posebno ne volis i koristis svaku priliku da ih omalovazis zato i mislim da je ovo poredjenje tako i postavljeno da u startu degradira japance u korisy evropskih motora.Glupo je uporedjivati jedne sa drugim ajde recimo tvoj neostvareni san BMW 1200 gs i reco sta moze njemu da parira.Njemu stvarno niko ne moze da parira jer to nije motor za off kakvim ga njihov marketing predstvlja a za asfalt je svaki turer od 1000cm bolji od njega,znaci cist pozerski moter napravljen za voznju od kafica do kafica.Ovo je mioje misljenje sto se tice tog motora i ti mi ga nikakvim kvazi argumentima ne mozes promeniti.Kod japanaca brate nema foliranja evo recimo Jamaha TDM u startu znas na cemu si sa njom , motor za asfalt sa izgledom maksi endura ali koji nece svog vlasnika da navuce u neki off gde ce stvarno da udje u avanturu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Lalajko u vise tvojih postova mogao se videti tvoj potcenjivacki stav prema svim japanski motorima generalno  sto bih mogao da prihvatim da si ti obican clan.Medjutim kad ti kao urednijk iznosis takve nebuloze to ima posebnu tezinu i meni licno smeta takav tvoj negativan stav a verujem da ima dosta clanova ovog foruma koji dele moje misljenje.Drugo posebno je ocigledna tvoja averzija prema japancima R klase .njih posebno ne volis i koristis svaku priliku da ih omalovazis zato i mislim da je ovo poredjenje tako i postavljeno da u startu degradira japance u korisy evropskih motora.Glupo je uporedjivati jedne sa drugim ajde recimo tvoj neostvareni san BMW 1200 gs i reco sta moze njemu da parira.Njemu stvarno niko ne moze da parira jer to nije motor za off kakvim ga njihov marketing predstvlja a za asfalt je svaki turer od 1000cm bolji od njega,znaci cist pozerski moter napravljen za voznju od kafica do kafica.Ovo je mioje misljenje sto se tice tog motora i ti mi ga nikakvim kvazi argumentima ne mozes promeniti.

 

Je li lepo čovek rekao dajte argumente? Bre, ljudi....

 

Kod japanaca brate nema foliranja evo recimo Jamaha TDM u startu znas na cemu si sa njom , motor za asfalt sa izgledom maksi endura ali koji nece svog vlasnika da navuce u neki off gde ce stvarno da udje u avanturu.

 

Izgled maxi endura? Preciziraj na koje si godište mislio, da ne bude zabune  ;)

 

Drugo, ako treba da izgleda kao enduro, ali neće da navuče u neki off, onda je i to pozerski motor, zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Sto se tice odnosa Japan-Evropa u okviru Dakar relija primucstvo jedne marke je promenjljiva kategorija.Siguran sam da to zavisi od same firme

koliko zeli da ulaze u razvoj takvog motocikla specijalne namene i kompletne podrske jednom timu...$$$

Ocevici smo, primera radi, da je to Honda ucinila kada je htela modelom XRV.Za razliku od Honde firma KTM je ceo svoj vek provodila na razvoju

off road modela pa trenutno dozivljavaju kulminaciju uz ogromnu finansijsku podrsku, sto ne umanjuje njihov kvalitet.

Na kraju, mislim da je nezahvalno porediti firme kroz prizmu takmicenja jer razvoj modela za te namene varira kroz vreme sa promenjljivom zeljom firme za prestizom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

@Pit:

Ja pazljivo biram reci kad pisem o tome, a u raspravu o motorima se retko kad ukljucujem. Sem clanka o Africi, i ovoga sad, mislim da nemam ni jednu temu otvorenu ovde. Jedno od pravila ponasanja na forumu je da se ne govori podcenjivacki o tudjem motoru i tudjoj vozackoj vestini i strogo sam se tog pridrzavao. Ako mozes, nadji moje postove gde sam omalovazavo neciji motor a pogotovo vozacko umece. Nadji bar jedan! Postujem svaki motor i svakog clana, a narocito mi je drago da pozdravim nove clanove koji voze recimo APN ili slicno. Ali ovo si ti napisao:

 

smatram da su japanski motori daoleko superirorniji od bilo kojih.

 

I sad samo zelim da diskutujem o toj recenici.

 

Ja naravno nisam vozio, kao ni ti uostalom, ove vrhunske motocikle. Sve sto o njima znam, znam sa neta, koji je neiscrpan izvor informacija. Samo ih treba potraziti. Ovde nigde nisam izneo svoje misljenje o nekom motoru, sem tabela i podataka. Na tebi ili nekom drugom je da te rezultate argumentima ponisti. I ako uspe, ili ne uspe, nema razloga za ljutnju, nikome ni u dzep ni iz dzepa.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Lalajko u vise tvojih postova mogao se videti tvoj potcenjivacki stav prema svim japanski motorima generalno  sto bih mogao da prihvatim da si ti obican clan.Medjutim kad ti kao urednijk iznosis takve nebuloze to ima posebnu tezinu i meni licno smeta takav tvoj negativan stav a verujem da ima dosta clanova ovog foruma koji dele moje misljenje.Drugo posebno je ocigledna tvoja averzija prema japancima R klase .njih posebno ne volis i koristis svaku priliku da ih omalovazis zato i mislim da je ovo poredjenje tako i postavljeno da u startu degradira japance u korisy evropskih motora.Glupo je uporedjivati jedne sa drugim ajde recimo tvoj neostvareni san BMW 1200 gs i reco sta moze njemu da parira.Njemu stvarno niko ne moze da parira jer to nije motor za off kakvim ga njihov marketing predstvlja a za asfalt je svaki turer od 1000cm bolji od njega,znaci cist pozerski moter napravljen za voznju od kafica do kafica.Ovo je mioje misljenje sto se tice tog motora i ti mi ga nikakvim kvazi argumentima ne mozes promeniti.

 

Je li lepo čovek rekao dajte argumente? Bre, ljudi....

 

Kod japanaca brate nema foliranja evo recimo Jamaha TDM u startu znas na cemu si sa njom , motor za asfalt sa izgledom maksi endura ali koji nece svog vlasnika da navuce u neki off gde ce stvarno da udje u avanturu.

 

Izgled maxi endura? Preciziraj na koje si godište mislio, da ne bude zabune  ;)

 

Drugo, ako treba da izgleda kao enduro, ali neće da navuče u neki off, onda je i to pozerski motor, zar ne?

TDM (svi modeli) imaju izgled maksi endura koji je Jamaha usvojila iz vise razloga (polozaj vozaca udobnost itd)ali nijednog momenta nije dovela svoje kupce u zabludu da kupuju maksi enduro vec iskljucivo motore putne orijentacije isporucujuci je sa iskljucivo putnim profilom guma ,za razliku od gs 1200 koji svoje motore isporucuje sa kramponima i na taj im stvara lazan osecaj vece prohodnosti sto realno sa tom tezinom nije izvodljivo i sta je onda gs 1200 do pozerski motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

@Pit:

Ja pazljivo biram reci kad pisem o tome, a u raspravu o motorima se retko kad ukljucujem. Sem clanka o Africi, i ovoga sad, mislim da nemam ni jednu temu otvorenu ovde. Jedno od pravila ponasanja na forumu je da se ne govori podcenjivacki o tudjem motoru i tudjoj vozackoj vestini i strogo sam se tog pridrzavao. Ako mozes, nadji moje postove gde sam omalovazavo neciji motor a pogotovo vozacko umece. Nadji bar jedan! Postujem svaki motor i svakog clana, a narocito mi je drago da pozdravim nove clanove koji voze recimo APN ili slicno. Ali ovo si ti napisao:

 

smatram da su japanski motori daoleko superirorniji od bilo kojih.

 

I sad samo zelim da diskutujem o toj recenici.

 

Ja naravno nisam vozio, kao ni ti uostalom, ove vrhunske motocikle. Sve sto o njima znam, znam sa neta, koji je neiscrpan izvor informacija. Samo ih treba potraziti. Ovde nigde nisam izneo svoje misljenje o nekom motoru, sem tabela i podataka. Na tebi ili nekom drugom je da te rezultate argumentima ponisti. I ako uspe, ili ne uspe, nema razloga za ljutnju, nikome ni u dzep ni iz dzepa.

 

Lalajko vise od 90 % clanova ovog foruma vozi japanske motore,moja je procena na grubo a verujem i vise.S druge strane zanemarljiv broj je onih koji voze nesto drugo a ti ih ipak favorizujes objasni mi zasto . Ti diskutujes na osnovu podataka koje nalazis na internetu i uzimas ih zdravo za gotovo.Ignorises misljenje onih koji su vozili italijane i sa teskom mukom ih prodavali uz veliki gubitak vrednosti i samo su ti brojke iz ineterneta u glavi.Mislim da te fascinira njihova cena i da bez obzira sto si rekao da cena u ovoj temi nema veza ti na osnovu nje odredjujes ko je bolji.Tvoje misljenje je da su evropski motori bolji iako je hilljade njih na ovom forumu tvrdilo suprotno.Svi voze japance ne kvare se ,cena im je ok prelaze velike kilometraze a za tebe su opet bolji evropski motori pa sto ne prodas africu ako ne valjaju japanci pa si kupi jedan BMW OD 500 ccm i uzivaj u nemackoj tehnologiji.Stvarno mi nisi jasan.INTERNET JE CUDO ALI ZIVOT JE REALNOST.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

TDM (svi modeli) imaju izgled maksi endura koji je Jamaha usvojila iz vise razloga (polozaj vozaca udobnost itd)ali nijednog momenta nije dovela svoje kupce u zabludu da kupuju maksi enduro vec iskljucivo motore putne orijentacije isporucujuci je sa iskljucivo putnim profilom guma ,za razliku od gs 1200 koji svoje motore isporucuje sa kramponima i na taj im stvara lazan osecaj vece prohodnosti sto realno sa tom tezinom nije izvodljivo i sta je onda gs 1200 do pozerski motor.

 

OK, kapiram šta si hteo da kažeš.

Provozao sam jednom prilikom TDM, i iznenadio sam se kolika je razlika između izgleda i osećaja... Pre nego što sam seo na motor, bio sam sklon da poverujem da je to xxxx-enduro (maxi-, polu-, putni-, kakogod). Kada sam ga provozao, bilo mi je jasno da je to samo malo udobniji sportski ili ulični motor, dakle da nema veze sa enduro filozofijom, kako je ja vidim.

Što se GSa tiče, sedeo sam na jednom, nisam ga vozio, tako da ne mogu da kažem iz prve ruke. Doduše, video sam dosta video snimaka na kojima GS fura po nekom terenu, što se za TDM ne može reći. Uzmimo za primer i moju Teneru - to nije mali motor, ali znam iz iskustva da može van puta dobro da se snađe, i to kad je ja neiskusan vozim. Mogu misliti šta bi radio sa njom neko ko zaista zna da vozi. Naravno da bi lakše prošao sa nekom cvajom od 100 kila, ali sa njom ne bih udobno putovao 300+ kilometara...

 

Šta hoću da kažem - koliko god GS bio pozerski, kako ti kažeš, upotrebljiviji je za off road od TDMa (koji liči, ali nije), jel'te. :) Bilo kako bilo, poređenje ova dva motora i nije poenta...

 

Drugo, slažem se da je BMW pozerska robna marka, ali de facto prave kvalitetne proizvode. GS sigurno nije najbolji za off-road, prevelik je, ali  verujem da će se dobro snaći u onome za šta su ga momci iz BMWa namenili - a to je samo jedan segment tržišta  - dobrostojeći muškarci srednjih godina kojima je stalo da nešto što je u njihovom posedu ima veliko ime, i osećaj da poseduju aparat koji će im omogućiti uživanje. To što je njihovo uživanje više  po asfaltu i planinskim putevima (asfaltnim), a manje po nekom umerenom terenu, ne znači da je taj motor krš ili obmana.

Ukratko, GS pruža tačno ono što ta grupa ljudi traži, i to je dobro.

 

Logikom kojom si ti krenuo, sportski motori male kubikaže su isto tako obmana ili pozerski? Izgleda kao da ide mnogo brzo, a realno je samo šminka? Pogledaj samo masu likova na R ili RR motorima (nisam baš siguran koje su tačno razlike između Race i RaceReplica modela, ali nije trenutno presudno) sa kockastim zadnjim gumama... Eto ti primera za pozerski motor.

 

Nije do motora, već do vozača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 334 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: power of dreams

Pit mislim da si vec malo preterao. Ovde smo da bi razmenili misljenja i stavove a ne da se svadjamo! Da li si ti vozio motore i japanskih i evropskih proizvodjaca?? Ali vozio dovoljno dugo da bi mogao da kazes ovo mi se svidja a ovo ne. Ja imam TA i vozim ga 4 god. i mogu o njemu da ti kazem sve sto te zanima, ali zato sam BMW provozao JEDNOM u zivotu, na KTM nikad nisam seo itd, tako da sebe ne smatram dovoljno kompetentnim. E da... Jos jedna stvar. Zasto je gs1200 pozerski motor?? U mom gradu ima MNOGO pozera, ali ni jedan od njih ne vozi gs1200...

 

   

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

TDM (svi modeli) imaju izgled maksi endura koji je Jamaha usvojila iz vise razloga (polozaj vozaca udobnost itd)ali nijednog momenta nije dovela svoje kupce u zabludu da kupuju maksi enduro vec iskljucivo motore putne orijentacije isporucujuci je sa iskljucivo putnim profilom guma ,za razliku od gs 1200 koji svoje motore isporucuje sa kramponima i na taj im stvara lazan osecaj vece prohodnosti sto realno sa tom tezinom nije izvodljivo i sta je onda gs 1200 do pozerski motor.

 

OK, kapiram šta si hteo da kažeš.

Provozao sam jednom prilikom TDM, i iznenadio sam se kolika je razlika između izgleda i osećaja... Pre nego što sam seo na motor, bio sam sklon da poverujem da je to xxxx-enduro (maxi-, polu-, putni-, kakogod). Kada sam ga provozao, bilo mi je jasno da je to samo malo udobniji sportski ili ulični motor, dakle da nema veze sa enduro filozofijom, kako je ja vidim.

Što se GSa tiče, sedeo sam na jednom, nisam ga vozio, tako da ne mogu da kažem iz prve ruke. Doduše, video sam dosta video snimaka na kojima GS fura po nekom terenu, što se za TDM ne može reći. Uzmimo za primer i moju Teneru - to nije mali motor, ali znam iz iskustva da može van puta dobro da se snađe, i to kad je ja neiskusan vozim. Mogu misliti šta bi radio sa njom neko ko zaista zna da vozi. Naravno da bi lakše prošao sa nekom cvajom od 100 kila, ali sa njom ne bih udobno putovao 300+ kilometara...

 

Šta hoću da kažem - koliko god GS bio pozerski, kako ti kažeš, upotrebljiviji je za off road od TDMa (koji liči, ali nije), jel'te. :) Bilo kako bilo, poređenje ova dva motora i nije poenta...

 

Drugo, slažem se da je BMW pozerska robna marka, ali de facto prave kvalitetne proizvode. GS sigurno nije najbolji za off-road, prevelik je, ali  verujem da će se dobro snaći u onome za šta su ga momci iz BMWa namenili - a to je samo jedan segment tržišta  - dobrostojeći muškarci srednjih godina kojima je stalo da nešto što je u njihovom posedu ima veliko ime, i osećaj da poseduju aparat koji će im omogućiti uživanje. To što je njihovo uživanje više  po asfaltu i planinskim putevima (asfaltnim), a manje po nekom umerenom terenu, ne znači da je taj motor krš ili obmana.

Ukratko, GS pruža tačno ono što ta grupa ljudi traži, i to je dobro.

 

Logikom kojom si ti krenuo, sportski motori male kubikaže su isto tako obmana ili pozerski? Izgleda kao da ide mnogo brzo, a realno je samo šminka? Pogledaj samo masu likova na R ili RR motorima (nisam baš siguran koje su tačno razlike između Race i RaceReplica modela, ali nije trenutno presudno) sa kockastim zadnjim gumama... Eto ti primera za pozerski motor.

 

Nije do motora, već do vozača.

Drago mi je da si shvati sta sam hteo da kazem.TDM nije za off ali kad bi mu se stavile gume koje ima BMW nista ne bi bio slabiji od njega po makadamu posta za of definitivno nisu u tome je poenta.A sto se tice malih kubikaza u telu sportiste pa tebi ta kubikaza dovoljno govori valjda sa cime imas posla i ja tu ne vidim nikakvu prevaru od strane firme koja ih prodaje.Skoro sam na youtube gleda KTM enduro 950 od skoro 200 kila i odusevio se , to je jedini motor koji moze da se definise kao maksi enduro,sve ostalo od 1000ccm sto nisi naziv maksi enduro je sminka i pozeraj za lakomislene dobrostojece kupce a u prvom redu jje tu BMW

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
TDM (svi modeli) imaju izgled maksi endura koji je Jamaha usvojila iz vise razloga (polozaj vozaca udobnost itd)ali nijednog momenta nije dovela svoje kupce u zabludu da kupuju maksi enduro vec iskljucivo motore putne orijentacije isporucujuci je sa iskljucivo putnim profilom guma ,za razliku od gs 1200 koji svoje motore isporucuje sa kramponima i na taj im stvara lazan osecaj vece prohodnosti sto realno sa tom tezinom nije izvodljivo i sta je onda gs 1200 do pozerski motor.

 

Hajde prvo na da odgovorim na ovo. Ako vec TDM nije enduro, zasto ga poredimo sa BMW R1200GS-A? (Namerno kazem A jer obican GS dolazi sa putnim gumama) Da uzmemo neki drug japanski putni enduro pa da uporedimo sa BMW-om? Ali zasto samo sa BMW-om, mozemo u igru da ukljucimo i KTM, jel tako? On je vec pravi borac u enduro segmentu. Evo recimo, KTM 990 Adventure.

 

L9Zvs_60012027400mre0cb1eth1.jpg

 

Enduro nisu samo gume. TDM nema potrebnu mekocu vesanja, nema dovoljan hod opruga za savladavanje terena, kao ni potreban klirens (najmanje rastojanje od tla).

 

Sem toga da definisemo i namenu motocikla. Enduro motocikl nije cross motocikl. Ja enduro motocikle vidim kao nesto sa cim mogu da vozim po asfaltu, da sidjem sa njega na neku zemlju ili kamenjar. Svakako da motocikl od 250kg nije za blato, sneg ili duboki pesak. To mu nije namena. Za to postoje motori od stotinak kila sa jakim motorom, pa zar ja to moram da pricam?  Sem toga, podrazumeva se i velika autonomija (R1200GSA ima rezervoar od 34L !!!), nekakva udobnost koju pruza vozacu i naravno, izdrzljivost. U tom svetlu mozemo gledati R1200GS-A kao jedan od najboljih motocikala na svetu u svojoj klasi. Kao sto smo rekli na pocetku, cenu ne uzimamo nigde u obzir.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Pit mislim da si vec malo preterao. Ovde smo da bi razmenili misljenja i stavove a ne da se svadjamo! Da li si ti vozio motore i japanskih i evropskih proizvodjaca?? Ali vozio dovoljno dugo da bi mogao da kazes ovo mi se svidja a ovo ne. Ja imam TA i vozim ga 4 god. i mogu o njemu da ti kazem sve sto te zanima, ali zato sam BMW provozao JEDNOM u zivotu, na KTM nikad nisam seo itd, tako da sebe ne smatram dovoljno kompetentnim. E da... Jos jedna stvar. Zasto je gs1200 pozerski motor?? U mom gradu ima MNOGO pozera, ali ni jedan od njih ne vozi gs1200...

 

   

Znas sta su Japi pozeri,ne znas? To su muskarci srednjih godina koji imaju kintu da potrose na motor koji je ostvarenje njihovih neostvarenih ambicija a to su putovanje po egzoticnim krajevima, pustinjama, udaljenim destinacijama itd.E za njih je napravljen 1200 gs adventure.Kod nas nema mnogo japija zato sto smo siromasna zemlja ali nadje se poneki :'( dok je to u zapadnim zemljama cesci slucaj pa je tamo i prodaja BMW-a 1200 veca i on dozivljava svoj bum u prodaji. A sto se tice BMW-a ako nije za off (sto teska srca vec pocinju da priznaju njegovi fanovi) a na asfaltu nije superioran ni u kom pogledu u cemu je onda njegov kvalitet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Lalajko vise od 90 % clanova ovog foruma vozi japanske motore,moja je procena na grubo a verujem i vise.S druge strane zanemarljiv broj je onih koji voze nesto drugo a ti ih ipak favorizujes objasni mi zasto . Ti diskutujes na osnovu podataka koje nalazis na internetu i uzimas ih zdravo za gotovo.Ignorises misljenje onih koji su vozili italijane i sa teskom mukom ih prodavali uz veliki gubitak vrednosti i samo su ti brojke iz ineterneta u glavi.Mislim da te fascinira njihova cena i da bez obzira sto si rekao da cena u ovoj temi nema veza ti na osnovu nje odredjujes ko je bolji.Tvoje misljenje je da su evropski motori bolji iako je hilljade njih na ovom forumu tvrdilo suprotno.Svi voze japance ne kvare se ,cena im je ok prelaze velike kilometraze a za tebe su opet bolji evropski motori pa sto ne prodas africu ako ne valjaju japanci pa si kupi jedan BMW OD 500 ccm i uzivaj u nemackoj tehnologiji.Stvarno mi nisi jasan.INTERNET JE CUDO ALI ZIVOT JE REALNOST.

 

Slazem se da vise od 90% foruma vozi japanske motocikle. Solidan kvalitet za nisku cenu. Ali to nista ne dokazuje, jer bih ja tom analogijom mogao da tvrdim da je Jugo najbolji auto jer ga u Srbiji najvise ljudi vozi. A naravno da nije tako.

 

Da, ja pronalazim podatke na netu. Pronadji ih i ti pa da uporedimo. Nista drugo ne trazim. Ne secam se da je "hiljade ljudi na forumu tvrdilo da su japanski motocikli bolji" Svi voze japance, naravno. Sta je razlog tome? Po mom misljenju, cena. Da nije nje sigurno bi ovde bilo mnogo vise novih BMW-a, KTM-ova i Ducatija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Drago mi je da si shvati sta sam hteo da kazem.

Jbg, desi se i meni nekad  ;D ;D

 

TDM nije za off ali kad bi mu se stavile gume koje ima BMW nista ne bi bio slabiji od njega po makadamu posta za of definitivno nisu u tome je poenta.A sto se tice malih kubikaza u telu sportiste pa tebi ta kubikaza dovoljno govori valjda sa cime imas posla i ja tu ne vidim nikakvu prevaru od strane firme koja ih prodaje.Skoro sam na youtube gleda KTM enduro 950 od skoro 200 kila i odusevio se , to je jedini motor koji moze da se definise kao maksi enduro,sve ostalo od 1000ccm sto nisi naziv maksi enduro je sminka i pozeraj za lakomislene dobrostojece kupce a u prvom redu jje tu BMW

 

E, pa to... Ko hoće mašinu za teži off road, neće da uzme 200 kila (nebitno da li je BMW ili nešto drugo)... Jbg, rastegljivi su pojmovi - maxi, težak/lak off, blablabla. Jedino se ne slažem da je "sve ostalo... ...pozeraj", jer ipak može, koliko-toliko, da ide van puta. Znači, GS(A) nije nabolji maxi enduro, ali nije baš ni apsolutni šminkeraj, po mom mišljenju.

 

 

Hajde prvo na da odgovorim na ovo. Ako vec TDM nije enduro, zasto ga poredimo sa BMW R1200GS-A? (Namerno kazem A jer obican GS dolazi sa putnim gumama) Da uzmemo neki drug japanski putni enduro pa da uporedimo sa BMW-om?

 

Bilo je poređenje marketinške strategije proizvođača, ne konkretnih modela...

 

Enduro nisu samo gume. TDM nema potrebnu mekocu vesanja, nema dovoljan hod opruga za savladavanje terena, kao ni potreban klirens (najmanje rastojanje od tla).

 

Bravo, to zaboravih da pomenem kad sam pisao o TDMu :)

 

Sem toga, podrazumeva se i velika autonomija (R1200GSA ima rezervoar od 34L !!!), nekakva udobnost koju pruza vozacu i naravno, izdrzljivost. U tom svetlu mozemo gledati R1200GS-A kao jedan od najboljih motocikala na svetu u svojoj klasi. Kao sto smo rekli na pocetku, cenu ne uzimamo nigde u obzir.

 

Tu se, koleZa, ne bih baš složio. Naslušao sam se dosta priča o tome kako je koješta pucalo na GSu. (Mislim da je onaj glumac što je snimio LWR imao nekih problema, valja proveriti....). Čak i to na stranu, potreba za velikom autonomijom pretpostavlja da ćeš želeti da se udaljiš od civilizacije. U tom slučaju, udaljavaš se i od servisa raznih džidža-bidža kao što su ABS, gomila elektronike i koječega što ne možeš popraviti sam na putu... Nikako se, u tom slučaju, ne bih oslonio na "to je BMW, to je kvalitetno, neće se pokvariti".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Mislim da je Lalajko potpuno u pravu. Mislite da ja vozim Yamahu zato sto je on najbolji motor, ne, vozim je zato sto nemam para za Monster-a. Prve vece pare koje budem imao kupujem Ducati Monster620. Ja sam samo jedan primer...

 

@pit

A to da je R1200GS pozerski motor, ja se na taj nacin ne bih obracao jer je to veoma bezobrazno sa tvoje strane, time indirekno vredjas nekoliko ljudi sa foruma koji voze BMW-a. Ja vise necu pisati u ovoj temi jer ne znam dovoljno da bih mogo, ali ovi Pit-ovi postovi su me mnogo pogodili, toliko da sam sad vrlo nervozan... :-[

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

evo da vam iznesem moje misljenje,trgujem motorima vec 10tak godina,probap sam i imao sve moguce jednoklipce enduro itd,,vozio sam xt 500 xt 600 xt660e, dominatora 650,xl 600,suzukja dr a 650 dual sport,djebela 600,kle a 500 tengaija 650,za sve do jednog od njih aprilija pegaso je zakon,stabilnija je po 50%,bolje koci bar jos50%,lakse se manervise po gradu,i najbolje ide od svih napomenutih sto se te klase tice,super teneru i afriku tvin nisam imao,vozio po jedan krug jesam pa o njima nemogu neko misljenje da dam,jedino mogu da izdvojim hondu dominator koja mi je stvarno trosila na kasiku,,i aprilija nesrce mnogo oko 4  do 5 litra,ali sva iskustva do sad mi govore da je najbolja,planiram jednu afriku da uznem ali to neznaci da nebih uzeo i nekog italijana sa 2 klipa,sto se dukatija tice moje misljenje o njemu je da mu stvarno fali japanski agregat,ali sto se stabilnosti i kocnica tice japancima fali italijanski ram i kocnice,pa vi kako ocete i aj uzdravlje da pogulim te vase jednoklipce sa mojom kosaciom aprilijom. ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Lalajko vise od 90 % clanova ovog foruma vozi japanske motore,moja je procena na grubo a verujem i vise.S druge strane zanemarljiv broj je onih koji voze nesto drugo a ti ih ipak favorizujes objasni mi zasto . Ti diskutujes na osnovu podataka koje nalazis na internetu i uzimas ih zdravo za gotovo.Ignorises misljenje onih koji su vozili italijane i sa teskom mukom ih prodavali uz veliki gubitak vrednosti i samo su ti brojke iz ineterneta u glavi.Mislim da te fascinira njihova cena i da bez obzira sto si rekao da cena u ovoj temi nema veza ti na osnovu nje odredjujes ko je bolji.Tvoje misljenje je da su evropski motori bolji iako je hilljade njih na ovom forumu tvrdilo suprotno.Svi voze japance ne kvare se ,cena im je ok prelaze velike kilometraze a za tebe su opet bolji evropski motori pa sto ne prodas africu ako ne valjaju japanci pa si kupi jedan BMW OD 500 ccm i uzivaj u nemackoj tehnologiji.Stvarno mi nisi jasan.INTERNET JE CUDO ALI ZIVOT JE REALNOST.

 

Slazem se da vise od 90% foruma vozi japanske motocikle. Solidan kvalitet za nisku cenu. Ali to nista ne dokazuje, jer bih ja tom analogijom mogao da tvrdim da je Jugo najbolji auto jer ga u Srbiji najvise ljudi vozi. A naravno da nije tako.

 

Da, ja pronalazim podatke na netu. Pronadji ih i ti pa da uporedimo. Nista drugo ne trazim. Ne secam se da je "hiljade ljudi na forumu tvrdilo da su japanski motocikli bolji" Svi voze japance, naravno. Sta je razlog tome? Po mom misljenju, cena. Da nije nje sigurno bi ovde bilo mnogo vise novih BMW-a, KTM-ova i Ducatija.

Lalajko ne solidan kvalitet nego VRHUNSKI.Uzmimo za primer DUCATI desmosedici (valjda)koji kosta 60000 evra i ima 200 konja i hajabusu od 12000 evra koja ima isto 200 konja i aj da kazemo vrlo slicnim performansama.Da li je ducatti 5 puta bolji ? SAMO JE PET PUTA KVARLJIVIJI.Moj drug Pozarevac (inace jedan odf najboljih moto majstora u Nisu ako ne i najbolji)koji godinama vozi Ducatije i uvek ima po nekog japanca R  mi je na moje pitanje o Ducatiju kad sam se svojevremeno lozio na jedan 996 rekao da "bezim u svet" Ducatija .Zasto pa ti ih vozis? Pa ti zaboravljas cime se ja bavim sta mi je profesija.Mislim da sam ti dosta rekao Lalajko , to ti je realnost a na internetu je sve lepse ali ti si jos uvek u toj fazi ali neka ima vreme mlad si jos (motorista)shvatices.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Lalajko vise od 90 % clanova ovog foruma vozi japanske motore,moja je procena na grubo a verujem i vise.S druge strane zanemarljiv broj je onih koji voze nesto drugo a ti ih ipak favorizujes objasni mi zasto . Ti diskutujes na osnovu podataka koje nalazis na internetu i uzimas ih zdravo za gotovo.Ignorises misljenje onih koji su vozili italijane i sa teskom mukom ih prodavali uz veliki gubitak vrednosti i samo su ti brojke iz ineterneta u glavi.Mislim da te fascinira njihova cena i da bez obzira sto si rekao da cena u ovoj temi nema veza ti na osnovu nje odredjujes ko je bolji.Tvoje misljenje je da su evropski motori bolji iako je hilljade njih na ovom forumu tvrdilo suprotno.Svi voze japance ne kvare se ,cena im je ok prelaze velike kilometraze a za tebe su opet bolji evropski motori pa sto ne prodas africu ako ne valjaju japanci pa si kupi jedan BMW OD 500 ccm i uzivaj u nemackoj tehnologiji.Stvarno mi nisi jasan.INTERNET JE CUDO ALI ZIVOT JE REALNOST.

 

Slazem se da vise od 90% foruma vozi japanske motocikle. Solidan kvalitet za nisku cenu. Ali to nista ne dokazuje, jer bih ja tom analogijom mogao da tvrdim da je Jugo najbolji auto jer ga u Srbiji najvise ljudi vozi. A naravno da nije tako.

 

Da, ja pronalazim podatke na netu. Pronadji ih i ti pa da uporedimo. Nista drugo ne trazim. Ne secam se da je "hiljade ljudi na forumu tvrdilo da su japanski motocikli bolji" Svi voze japance, naravno. Sta je razlog tome? Po mom misljenju, cena. Da nije nje sigurno bi ovde bilo mnogo vise novih BMW-a, KTM-ova i Ducatija.

Lalajko ne solidan kvalitet nego VRHUNSKI.Uzmimo za primer DUCATI desmosedici (valjda)koji kosta 60000 evra i ima 200 konja i hajabusu od 12000 evra koja ima isto 200 konja i aj da kazemo vrlo slicnim performansama.Da li je ducatti 5 puta bolji ? SAMO JE PET PUTA KVARLJIVIJI.Moj drug Pozarevac (inace jedan odf najboljih moto majstora u Nisu ako ne i najbolji)koji godinama vozi Ducatije i uvek ima po nekog japanca R  mi je na moje pitanje o Ducatiju kad sam se svojevremeno lozio na jedan 996 rekao da "bezim u svet" Ducatija .Zasto pa ti ih vozis? Pa ti zaboravljas cime se ja bavim sta mi je profesija.Mislim da sam ti dosta rekao Lalajko , to ti je realnost a na internetu je sve lepse ali ti si jos uvek u toj fazi ali neka ima vreme mlad si jos (motorista)shvatices.

 

Pit, Hayabusu i Desmosedici ne moze nikako da se poredia jer su to dva razlicita motora, mozda motori imaju slicne performanse, ali lezanje u krivinama i kocnice nikako ne mogu da se porede.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja