-
Broj tema i poruka
5900 -
Pridružio se
-
Posetio poslednji put
Tip Sadržaja
Profili
Forumi
Galerija slika
Kalendar
Articles
Sve što je postavio član: drumskalisica
-
Zadnjih godina je doslo do naglog porasta broja vozila na nasim putevima. Usled privatizacije ljudi su dosli do akcija koje su prodali, dozvoljen je uvoz vozila, i ljudi su pokupovali sve i svasta. po meni dosta neiskusnih vozaca je selo za volan - sto auta sto motora. Roditelji su kupovali deci vozila po sistemu - ako ja nisam imao - nek moj sin ima. Zadne vreme sam vise puta bio u drustvu mladih vozaca koji su imali udes, i uporno ponavljaju - ja sam imao prvenstvo ( a vozili su prebrzo ). Jos davnih dana kada sam pocinjao da vozim motor - moj pokojni otac me je upozoravao da pazim - narocito u gradu - " imas prvenstvo, al automobilisti slabo primecuju motorcikliste - oni su u kolima zasticeni limom, ti imas samo odecu. Sta ti vredi sto si imao prvenstvo kad sutra pogines il ostanes invalid ! " Mislim da bi najvise trebalo poraditi na edukaciji mladih vozaca - Englezi imaju dobar sistem ( meni se svidja ). Mladi vozaci prvih par godina placaju mnogo skuplje osiguranje, ne smeju sami da voze, ne smeju da voze posle 21.00 ili 22.00 , a sve to u cilju edukacije. Zadnjih godina smo svedoci da su nam ulice postale mesto za dokazivanje ( ko ce ici brze, ko ce duze voziti na zadnjem tocku i slicno, a slicna dokazivanja imaju i automobilisti - rezultat toga cesto budu saobracajke. Prosto sam srecan sto u N. Sadu postoje biciklisticke staze, jer se osecam sigurnije kad vozim po gradu. Jeste da trenutno vozim MZ-a, al jednom me umalo nije oduvala budala sa Dukatijem, proleteo je kraj mene sa mozda 150 i vise, valjda da pokaze sta on moze. Kad sam ga kasnije nasao u nekom kaficu i pitao sto to radi - kaze "jebi ga", i sve u svemu nije mogao da sastavi dve prosto-prosirene recenice ! Mozda sve ovo sto sam napisao - nisam u pravu, al sam osecao da treba da napisem !
-
Bio ja danas do Kisaca. Mesto je lepo, trava osisana, ima hladovine za satore. Oko 17.00 je krenuo defile do Rumenke ( susedno selo ) . Na ulazu u Rumenku su nas sacekali domacini, pa smo se svi lepo provozali kroz Rumenku uzduz i popreko. Defile se zavrsio ispred "Cafe cluba M " gde su nas ljubazni domacini docekali i ugostili. Na stolovima je bilo grickalica - kikiriki i cips, pice je bilo dobro ohladjeno, a bilo je i sladoleda - za bajkerski podmladak. I sve to potpuno BESPLATNO ! ( pocinju da mi se dopadaju ovi mali " domacinski susreti ). U tom kafeu smo ostali do 20.00 casova. Bilo nam je lepo, druzili smo se, a na putu ispred kafea je bilo i paljenja guma, i dizanja na zadnji tocak i svega po malo. Po povratku u kamp je nastavljeno druzenje, nasla se tu i neka gitara, a pominjan je i neki rostilj. Nazalost zbog obaveza sam morao otici oko 21.00 , al eto mene opet sutra uvece tamo ! P.S. Upoznao sam kuvara koji treba da spremi onih 1200 slovackih sarmi ! Covek obecava - kaze kuvar mora biti veci od ORANIJE !
-
Za Josku: Hal senzor za MZ-a je pre par godina mogao da se kupi u pesti, ali je kostao oko 70 evra. Za desetak dana ide moj drug pa ce videti da li ga jos imju, i da li je cena ista. Zbog visoke cene su ljudi uglavnom izbacivali tu elektroniku i stavljali standardno paljenje sa platinama
-
Sto se tice opruge i kuglice, ako ih nemas - znaci da ih je neko pre tebe izgubio. Kupi nove - nije skupo. Takodje i sraf ako nije originalan ( u srafu treba da bude ubusena rupa oko 1 cm u koju upada opruga i kuglica ) - kupi i njega. Sto se te pukotine tice, to do sad nisam video. Obicno ljudi zeznu navoj. Trenutno - to ti je sto tije. Ako silikon drzi dobro je. Ako curi ulje, mozes da pokusas da opet ispustis ulje, skines rezervoar i akumulator pa onda spustis motor na bok. Potom dobro ocistis deklu ( to grlo gde srafis sraf ) i razmastis ga necim ( alkohol ), pa opet namazes silikon ili hermetik i nadas se najboljem.
-
Jbg, ja informaciju prepisao sa plakata. Mozda ima dva MC Pegasus !
-
Od danas, pa do 03.08.2008 traje treci MOTOKJISS vikend u Kisacu kod Novog Sada. Motokamp je na Cardi Sportskorekreativnog drustva " Smudj " Kisac na kanalu DTD kod Irmovackog mosta i Carde " Jugoslavija " . U cetiri dana je predvidjeno svasta : cstiri defiela ( voznje ) - 30.07. - Rumenka - RED FIELD - 31.07. - Futog MC - CLASSIC WHEELS - 01.08. - B. Petrovac - MC PEGASUS - 02.08. - Kisac - MC CROWS Na voznje se krece od 17.00. predvidjene su neke besplatne klope i pica. Organizator je najavio i nekih 1200 " Slovackih " SARMI ! ULAZ JE BESPLATAN ! Svi su pozvani , pa ko voli ima vremena i goriva - nek dodje . Vremenska prognoza kaze da ce biti lepo vreme, na kanalu se moze i kupati, Mesta za kampovanje ima - Pa izvolte ! P.S. Mozda bi MZ-asi mogli da se skupe - onako neformalno ! U svakom slucaju ja cu biti tamo .
-
Bas kao sto je Wice rekao, kombinacija ler prekidaca i prekidaca na bocnoj nogari, jedan do dva releja i tu nema problema. Mnogo je veci problem naci dobar prekidac ( najbolje od nekog stranog motorcikla koji je namenski predvidjen za to ) , jer imaju gumenu zastitu zbog vode i prljavstine !
-
Za Mihu - Kad ode kondenzator - platine jako varnice. Upalis motor sa skinutom deklom preko palenja, pa gledas. Motor obicno radi pola minute minut pa onda pocne da trokira, Za Josku : Senzor za elektronsko paljenje je mogao da se kupi u Madjarskoj, al je bio jako skup. Mogu da proverim za desetak dana dal ga ima pa cu javiti !
-
Zato su fabrike na seriske motore stavili prekidac na bocnu nogaru, mozes da upalis motor, al cim ubacis u brzinu on se ugasi . Mada da budem iskren i ja je imam na mom MZ-u, i znam i da postavim i povezem taj prekidac, a opet nisam to uradio. Moracu se potruditi oko toga !
-
Samo se ti lepo oporavi, Limar ti je lepo rekao sta treba, samo jos da posteno odradi posao i sve ce biti u redu, Pa pretpostavljam da bi iduce sezone trebalo da se vidimo !
-
Ja sam par puta imao problema sa srafovima koji drze kuglicu. Bioisam popizdeo, pa sam povadio desetak komada iz raznoraznih MZ-a, i utvrdio da nisu svi iste duzine ( svio su bili od MZ-a 250, al od razlicitih modela ) . Zakljucak : Razni modeli ( ES, ETS,TS, EtZ ) imaju i srafove razlicite duzine . Neki mi bas i nisu delovali fabricki ( mala privreda, sam svoj majstor ) . Zadnji put su MZ-i kod nas uvezeni 1990 god. tako da najmladji sad ima 18 godina. Za tih 18 godina svaki je u proseku promenio bar po pet vlasnika, a svaki vlasnik je imao bar po nekoliko majstora ( Pravi majstori, polumajstori, drugari i slicno ). Na pola tih MZ-a je prilokom popravke stavljani delovi od drugih modela ( ko se kako snasao ). Prema tome ima svega. Sto se srafa za kuglicu tice, Najbolje je ubaciti motor u prvu ili drugu brzinu, izvaditi sraf, sublerom izmeriti dubinu rupe do valjka, pa onda premeriti sraf. Sraf kad je stegnut do kraja treba da bude na 1 mm od valjka ne vise.
-
Ne znam dal sam ranije upisan, al za svaki slucaj : Savic Predrag - Lale Bulevar Oslobodjenja 40/22 Novi Sad Tel 1. 063-77-55-422 Tel 2. 064-152-64-72
-
Kolikoi je MZ bio bitan i vazan u istocnoj nemackoj vidi se po tome da je nemacka ptt izdala i postansku marku posvecenu MZ-u
-
Primer da Marfijevi zakoni vaze i u motociklizmu je taj da kad sam kupio ovaj motor - nekoliko meseci sam trazio drugi ram da kupim i sve samo prepakujem. Posto ram nisam nasao , odlucio sam se na ovaj posaoo. Kad je sve bnilo gotovo, motor registrovan, desetak dana kasnije mi covek ponudi dobar ram i blokove za ETZ-a 150 sve sa dokumentima za 80 evra . Za Mihu i njegovog kolegu : Ako se odlucite na popravak rama, najbolje da kao i ja nadjete isti takav ram ( pozajmite od nekog ko je rasturio MZ-a radi farbanja il slicno ), i napravite kao ja - kavez oko rama koji se poveze sa bitnim tackama - glava prednje viljuske, osovina zadnje viljuske, ona poprecna cev na spoju prednjeg i zadnjeg dela rama, nosaci fuzastera, i sve ostalo sto je kod vas pokrivljeno. Posle u taj kavez ubacite havarisan ram, pa onda deo po deo vracate na svoje mesto !
-
Ljudi, ja bi da se izvinim svima sto sam ovako postavio slike, ali prvi put u zivotu sam stavljao slike na neki forum, pa drukcije i nisam znao. Ako neko od urednika foruma moze to da prepakuje da bi se brze i lakse otvaralo - bio bi mu zahvalan !
-
Verovatno imas neki problem sa kuglicom za ler. Vidi sliku iznad, to ti je kad odvrnes sraf broj 4. - cep za utvrdjivanje neutralnog polozaja. Kad odvrnes taj cep, isteci ce nesto ulja ( podmetni tacnu), i treba da ti ispadne oprugica i kuglica ( budi pazljiv da ti ne odlete negde). Ako ih nemas - znaci treba da ih nabavis. Mozda ih i imas, mozda je opruga pukla, a mozda se i zaglavljuje ako se nakupilo neceg oko njih. Ako ih nemas, najbolje da nadjes original, veca kuglica ne moze, a manja ne radi posao. Opruga upada u rupu na srafu koji si odvrnuo, a kuglica takodje mora da upada glatko bez zapinjanja , a ne sme da ima ni mnogo lufta ( mozda je nekad neko menjao, pa stavio neodgovarajucu. Originalna kuglica i opruga u N. Sadu kostaju tri evra - cini mi se .
-
Link za skidanje owner manual-a za razne motore...
drumskalisica je odgovorio članu Pablo u Motocikli
Evo jedan link za manuale i od mene : http://www.carlsalter.com/motorcycle_manuals.html -
Uglavnom se slazem sa svima koji su ovde pisali, jos bih dodao samo jednu stvar : Na gumama i kocnicama se ne sme stedeti - to mora da se sredi posteno i da funkcionise ! Za tih 5 - 6 kilometara od kuce do posla mozes poginuti pet sest hiljada puta - na svakom metru ! Ja sam zbog losih kocnica imao saobracajku na 50 m,etara od kuce. Znao sam da su mi kocnice lose, vozio sam polako, al dzaba . Na moju srecu dobro sam prosao .
-
Posto je ram ispao duzi, samim tim je i tocak otisao koji cm napred, al posto je sve na svom mestu, tockovi u osi - nema nikakvih problema. Cak kad sam razgovarao sa ljudima o tome, dosta njioh mi je reklo da je samim tim i motor postao stabilniji. Da li jeste, il nije - pojma nemam, uglavnom ja sam zadovoljan kako moj motor ide. Neki ljudi koji su imali i ETZ 250 i ETZ 251 su mi rekli da je 250 stabilniji od 251. Po tom pitanju bi bilo najbolje da se izjasni neko ko je imao i vozio oba motora !
-
Meni ovaj tvoj konus deluje sasvim pristojno
-
I na kraju finis, motor uradjen, sredjen i registrovan. Da bi ovaj " projekat " ( kad mogu folkeri svoje tra la la pesmice da nazivaju projektom , mogu i ja ovaj moj rad tako da nazovem ) bio uspesno priveden kraju pomogli su mi moji drugovi i prijatelji : Mirko iz Sombora ( prednja viljuska ), Zoran ( delovi, ram od 251 logistika i ideje ) i Djurika ( varenje, brusenje, logistika i ideje ) iz Novog Sada, i moja malenkost ( od 100 kila ) . Gledacu sutra ako bude lepo vreme da slikam mog MZ-a kako danas izgleda, pa i to da okacim ovde. Od aprila 2007 godine do sad sam sa njim presao oko 6000 km bez problema. T ockovi su u osi i sve lepo funkcionise. Presao bi ja i vise, ali sam imao i jednog ETZ-a od 125 ccm kojeg sam takodje vozio u isto vreme ( prodao sam ga pre mesec dana ) . Ako nekog nesto posebno zanima nek pita.
-
Kad sam pravio alat za ram - jednu stvar nisam uzeo u obzir. Mislio sam da je ram od ETZ-a 150 i od ETZ-a 251 isti , ali nije. Od 251 je duzi za par santimetara, pa je takav ispao i ovaj moj. zbog toga sam mu morao na drugi nacin resiti kacenje prednjeg dela rezervoara za gorivo !
-
-
Nov deo rama sam pravio od lima debljine 1,7 mm. Fabricki ram ima debljinu lima oko 1,2 mm. Sva varenja smo obavili CO2 aparatom za varenje
-
Kada je alat bio gotov, prebacio sam ga na moj ram, a posto se pokazalo nemoguce ispraviti kutijasti deo rama jer je bio jako zgnjecen, a nisam zeleo da ga grejem brenerom - resio sam da odsecem zguzvani deo rama i napravim nov :
