Jump to content

Moto Zajednica

Put kroz vreme (Senjski rudnik, Ravna reka)

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Eh... besplatne akcije...

 

Da bi se upisale, potrebno je izmedju ostalog i uverenje o drzavljanstvu. Nije mi najjasnije cemu, ako sam vec dobio licnu kartu, za koju je takodje trebalo uverenje o drzavljanstvu. A posto sam nesto stariji od 1980-og godista, moram to uverenje da vadim u mestu gde mi je otac bio 1948-me! :) Racunar je rekao opstina Cuprija, Senjski rudnik...

 

Premotao sam u glavi razne kombinacije koje bi me dovele do Uverenja i dosao do zakljucka da je najbolje da sam odem. Ovo nije klasican putopis vec samo pokusaj da se dva zaboravljena mesta za trenutak ozive. Zato, ko ocekuje da ce videti mnogo slika motora bolje da odmah temu proglasi za procitanu.

 

Dakle, put me je od Cuprije preko Senja i pored manastira Ravanica...

 

gallery_468_125_161250.jpg

 

... uveo u kanjon reke Ravanice.

 

U periodu od 1869. do 1874. godine rudnik je pod patronatom PRVE SRPSKE BANKE, ali se u ovom periodu nije moglo govoriti o nekom napretku, jer je jedini potrošač bio Topolivnica

u Kragujevcu. 1874. godine rudnik je ponovo "u rukama" Ministarstva finansija koje po saznanju da će se graditi pruga Beograd-Ćuprija-Niš, poziva u to vreme cenjenog stručnjaka

FELIKSA HOFMANA i daje mu zadatak da na prostoru rudnika prouči ovaj ugljeni predeo i predloži ograničenje rudnog prostora za državu.

 

Ovaj inženjer obavio je svoj zadatak u periodu od juna do avgusta 1874. godine, a 1875. godine svoje mišljenje i nalaz dostavio je Ministarstvu finansija. U ovom periodu je važno

da polako raste broj radnika, ko i broj objekata pored rudnika. Nakon puštanja u rad pruge Beograd-Ćuprija-Niš (1884. godine), došlo se do saznanja da se proširuje broj potrošača

senjskog uglja, a za to je zaslužna železnica. Zato je bilo potrebno izgraditi prugu uskog koloseka Ćuprija - Senjski Rudnik, koja je puštena u rad 1892. godine, a 1908. godine ova

pruga je produžena do Ravne Reke.

 

gallery_468_125_18569.jpg

 

Od nekadasnje pruge nije nista ostalo, a njenom nekadasnjom trasom sada prolazi relativno dobar asfaltni kolovoz. Sve o tuznoj sudbini ove pruge i lokomotiva koje su nekada ovde dimile mozete saznati ovde i ovde. Dakle, posle 15km pustog puta za uzivanje...

 

gallery_468_125_53670.jpg

 

...stigao sam u Senjski rudnik. Nadao sam se da cu u mesnoj kancelariji brzo zavrsiti posao. Optimista. Mesnu kancelariju sam brzo nasao ali ne i radnicu koja tu radi... Saznao sam da isti sluzbenik, po imenu Sladja, opsluzuje ovo mesto i Ravnu reku. Nema mi druge, sedam na motor i produzujem za Ravnu reku.

 

gallery_468_125_211563.jpg

 

gallery_468_125_3061.jpg

 

Na tom putu prelazim preko vojnog poligona Pasuljanske livade gde su mozda mnogi odavde bili, ali ne turisticki. Ravna reka je kao i Senjski rudnik staro rudarsko mesto, i isto tako je osudjeno na lagano umiranje.

 

Prve kuce Ravne reke...

 

gallery_468_125_36072.jpg

 

Centar mesta, mesna kancelarija i jedini kafic...

 

gallery_468_125_52347.jpg

 

Sladja naravno nije ni ovde. Raspitujem gde bih mogao da je potrazim i objasnjavaju mi gde stanuje.

 

gallery_468_125_31390.jpg

 

Zgrada deluje ruinirano i depresivno, ali hodnik je zacudjujuce cist i uredan...

 

gallery_468_125_18069.jpg

 

gallery_468_125_61080.jpg

 

Naravno, u stanu nema nikog. U mestu saznajem da je Sladja otisla u Despotovac i da se vraca po podne. Setam Ravnom rekom...

 

gallery_468_125_66600.jpg

 

gallery_468_125_67999.jpg

 

Zgrade slicne prethodnoj. Ljudi slicni zgradama, spolja ruinirani, iznutra veseli i zivahni. Svaka od zgrada ispred ulaza ima basticu i "garniture" za sedenje...

 

gallery_468_125_180100.jpg

 

Sedeci ispred jedinog kafica saznao sam puno o tuznoj istoriji ovog mesta. A saznao sam i da se Sladja vraca tek oko 16h... Zato odlazim nazad u posetu Senjskom rudniku, najstarijem rudniku Srbije.

 

O vremenu otkrivanja ugljenih naslaga u ovom kraju postoji više varijanti, ali je najprihvatljivija ona u kojoj se kaže da je ugalj otriven u okolini sela Senja 1849. godine. Dok je u gustim bukovim šumama čuvao svinje, meštanin Lazar Pandurović, slučajno je našao kamen neobičnog izgleda i boje. Nazvao ga je "nezdrav kamen", jer se isti (kada ga je Lazar ubacio u vatru) pretvorio u užarenu loptu oslobađajući pri tom toplotu. Pandurović je u to vreme bio retko pismen i pametan čovek pa je u želji da sazna o čemu se radi uzeo nekoliko komada ovog "nezdravog kamena", odneo u Ćupriju odakle je isti poslat u Beograd.

 

gallery_468_125_72341.jpg

 

Strmim putem od granitne kocke spustam se u centar mesta. Desno od puta, na pocetku naselja, fudbalski teren sa tridesetak kosacica koje vredno pasu. Nesto dalje, zavucen u nakrivljene ulicice smesten bazen koji naravno ne radi...

 

gallery_468_125_121383.jpg

 

Samo malo odatle objekat puno perspektivniji, koji sigurno radi...

 

gallery_468_125_115277.jpg

 

Nesto nize centrala rudnika i sam ulaz u rudnik. Ugalj se vise ne vadi ovde, vec se podzemnim kanalima transportuje do Resavice, odakle kamionima ide dalje.

 

gallery_468_125_28475.jpg

 

Zatim se penjem nesto vise u potrazi za kucom gde je nekada sniman film "Petrijin venac". I nalazim je...

 

gallery_468_125_178120.jpg

 

Zeleznicka stanica vise ne postoji, zatvorena je 1960 godine, kada krece umiranje ovog mesta. Scena iz "Petrijinog venca" kada zene u crnini posmatraju kako poslednji voz zauvek napusta stanicu je autenticna...

 

Primetio sam da je u blizini crkva i krecem pesice ka njoj.

 

gallery_468_125_110181.jpg

 

gallery_468_125_154169.jpg

 

Pricaju mi kako je zivot rudara ovde prilicno tezak, ali da su bar plate dobre. Sa zebnjom sam upitao o kojoj se sumi radi. "Petnasetst hiljada dinara" ponosno odgovara zena. "Toliko moj sin ima sa smenskim radom!" Videla je na meni sta mislim o tome... "Ali ovo je Svedska za Vranje, tamo je imao devet hiljada platu!"

 

Iscekivanje...?

 

gallery_468_125_52096.jpg

 

Sa ovom bakicom sam kasnije dugo razgovarao. Ispostavilo se da poznaje i mog oca i mog dedu, cak su i kumovi... cak je i za mene cula. Neverovatno! A prvi put sam je u zivotu video. Bilo mi je zadovoljstvo da ostanem sa njom neko vreme u razgovoru i prenesem joj nesto od desavanja "napolju".

 

Spustam se do muzeja rudarstva. Cini mi se da su cak u kucici ovde depresivni...

 

gallery_468_125_168579.jpg

 

Ovde se moze videti i po neka novija zgrada...

 

gallery_468_125_120608.jpg

 

Muzej vec dugo postoji i nesto rudarskih masina je poredjano ispred nekadasnje zgrade za masinsko odrzavanje. Na slici ispod je masina za kopanje tunela, a tu je i velika zbirka motora, lokomotiva i vagona, raznih pumpi i presa kao i drugih masina kojima nisam uspeo da pogodin namenu.

 

gallery_468_125_193509.jpg

 

gallery_468_125_39982.jpg

 

Nekadasnje kovacke peci:

 

gallery_468_125_8746.jpg

 

Ulaz u nekadasnji rudnik...

 

gallery_468_125_182353.jpg

 

Evropska unija finansira izgradnju potpuno novog muzeja (!?) i sve ove masine ce uskoro biti poslane na restauriranje. Radovi su vec poceli i to je bar jedna svetla tacka u svemu ovome. Ulaz na slici vodi skroz do sadasnjeg okna za kopanje uglja, Planirano je da se osposobi jedna od kompozicija vagoncica i lokomotiva i da se posetioci muzeja voze ovim hodnikom duboko u rudnik, gde ce biti jedna od centralnih muzejskih prostorija. Planirano je da ovaj muzej bude najveci tog tipa na Balkanu. Nadam se da ce se zaista i zavrsiti te da cemo mozda za godinu dve organizovati bajkerske posete ovom mestu.

 

gallery_468_125_71409.jpg

 

Poseta Senjskom rudniku se zavrsila...  Eh da. Uverenje o drzavljanstvu. Nisam ga ni dobio. Sladja se vratila, pregledali smo knjige u oba mesta i ustanovili da je uverenje trebalo uzeti u opstini Cuprija. Zgrada opstine u Cupriji je na 150 metara od moje kuce, i ne radi posle 15h. A posto je petak, sve se odlaze za sledecu nedelju...

 

gallery_468_125_65344.jpg

 

U ponedeljak, drugar koji radi u opstini ce mi ga poslati City Express-om.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Blok 38 LatN44°48'57.18 LonE20°24'17.19
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp 1987.

Fotografija "Iscekivanje" je FENOMENALNA!

 

Inace predivan putopis, steta kako Srbija lagano odumire, lagano...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Lep putopis! Bio sam tamo prosle godine i jeste da deluje depresivno ali se zato ne oseca tranzicioni stres. Meni osim sto deluje malo depresivno, deluje jako tiho i mirno sto mi jako odgovara. Ceo kraj potseca na neko proslo vreme na zaboravljene vrednosti... Mogao bih tamo da zivim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Fotografija "Iscekivanje" je FENOMENALNA!

 

Inace predivan putopis, steta kako Srbija lagano odumire, lagano...

 

Rudarska naselja traju koliko i rudnici, to je realnos. Jeste tuzno, ali...    Ipak, mozda jednog dana ovakva mesta budu zanimljiva turisticka destinacija.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Lalajko, skidam kapu, čitajući tvoju priču, muzika se sama utišala, napolju se zaustavila kiša, ptice su ućutale. Jednostavno, odveo si me u rudničko selo i uspeo da jedan deo tog sela usadiš u neme.

 

Svaka čast.

 

najzli

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Ove slike opisuju nesto mnogo vise od samog mesta...

Definitivno put kroz vreme, samo, strahujem,da se ne ispostavi u buducnost...

 

p.s.

jel si siguran da ti treba drzavljanstvo za upis akcija?!? Svuda je pisalo kako je dovoljna samo licna karta, i otvoren racun u bilo kojoj banci. Meni stvarno i samo to bilo dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova

Svaka čast Lalajko. Dobre fotke, a dobra i priča. Atmosfera pomalo tužna, ali cijela priča kao da je neki vremeplov, učini se čovjeku da danas ne živi u ovakvom vremenu, ali ovvkvi putopisi ga vrate u stvarnost. Posebno mi se dopada fotka crkve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Predivno ali stvarno predivno. Ali ljudi takva me je tuga obuzela dok sam ovo citao da je to prosto nemoguce. Prelepi krajolici i normalno je ocekivati da uz sve to ide i neki normalan zivot ALI...

 

Sve pohvale

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 343 postova
  • Lokacija: PG, MNE

Ne bi bilo posteno da ocutim, lose bih se osjecao: Bravo, svaka cast, idejno, literalno, fotografski, u romanticno tuznom prizvuku. Bravo, jos jednom. I hvala, lijepo je citati nesto sto na tebe ostavlja utisak i mijenja tvoje dusevno stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1159 postova
  • Lokacija: turija
  • Motocikl: Kawasaki Z750

u potrazi za drzavljanstvom napraviop si lep i nesvakidasnji putopis bez neki kako da se izrazim bogati scena pomalo i tuzan i zalosnih slika poput one iscekivanje i one iznad nje a na svoj nacin ujedno i predivne ,sve u svemu neobicno i jako lepo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1669 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Iscitavajuci putopis i gledajuci slike oslikane emocijama osecao sam se kao u masini za vremeplov, i voleo bij i to jednog lepog vikenda da obidjemo :)

Lalajko hvala jos jednom  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Tuga, moj prijatelju ......tuga. Nista tuznije od malih mesta koja odumiru i gde niko ne brine o starim ljudima koji su svoj zivot ugradili u razvoj "svog" mesta.

Inace, cestitam na odlicnoj reportazi koja izuzetno istinito oslikava nasu realnost i administrativne gluposti ove nase toliko voljene Srbije.

Valjda ce doci bolja vremena kada necemo morati da dokazujemo da smo drzavljani svakih 6 meseci (znam da je to dobar unos para u kasicu drzavnu, ali, brate ...........mnogo je ....providno).

Cestitam jos jednom na temi, slikama i tekstu.

 

Pozdrav !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Hvala Cope. Retko snimam ljude, a baku sam snimio nekoliko puta kako sam prilazio. Zeleo sam da ostane ovako kako sedi, ali se ona okrenula kada sam prisao na par metara. Ovde na slici, je onakva kakva je, bez ikakve intervencije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Nedeljno predjem relaciju Jagodina Resavica preko S.Rudnika nekoliko puta,barem ovog leta zbog posla,kako se ne sretosmo.Kada si se spustao onim pravcem pored igralista sa leve strane je i sam rudnik tj mesto gde rudari ulaze u jamu pomocu drvenog lifta.Napravili su ga pre 100 god i dan danas radi i svakodnevno spusta rudare na nekoliko stotina metara dubine.Ceo mehanizam je drveni,kada neki zubac u zubcaniku dotraje ili se polomi menjaju ga istim takvim koji naprave od drveta-graba.Iz celog sveta dolaze ljudi koje to interesuje da vide.Trenutno preko nedelje spavam u Resavici jer mi se ne isplati da putujem svaki dan,ni tamo nije puno bolja situacija.Inace Resavica je rudarski gradic koji je u bivsoj SFRJ prvi imao kablovsu TV,80 i neke.Mislim da u njoj zivi preko 20 raznih naroda i narodnosti.Lep putopis,javi se ako opet dolazis u pomoravsko-resavski kraj.Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja