Jump to content

Moto Zajednica

Android aplikacija za pracenje ?

Recommended Posts

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Pozdrav,

 

da li neko zna i/ili koristi Android/Symbian S60/Windows Mobile aplikaciju koja bi automatski u nekom predefinisanom periodu skinula trenutne GPS koordinate telefona i putem SMS-a poslala na predodredjeni broj telefona ? Neka se i placa, nije problem.

 

Znam da iphone ima nesto slicno, ali nisam ljubitelj jabuke.

 

U principu, trazim neki position tracker. Postoje dedicated servisi za to, ali prvo, oni kostaju puno para, a drugo koriste dodatni hardver.

Pouzdaniji su od telefona, precizniji su od telefona, ali za moje potrebe preciznost GPS-a u telefonu je dovoljna.

 

Takodje, telefon svi imamo, a i androidi su postali veoma cesti. Na motoru imamo mogucnost montiranja uticnice za dopunjavanje telefona, a i zgodnu lokaciju sa koje vidi nebo.

 

Ideja je da telefon posalje sms sa koordinatama u nekom formatu, pa da to prikazem na Gmapsu ili Openstreetmapsu, za one koji zele da vide gdje se nalazi posiljalac poruke.

 

Smatram da je SMS kao metod dostave u slucaju da "zalutamo" u roaming jeftiniji od GPRS-a, a za nas endurase koji vrlo cesto nismo u dometu signala baznih stanica koje podrzavaju data transfer, takodje i pouzdaniji.

 

Ideje ? Prijedlozi ? Sugestije ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 306 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Ja znam samo za ovo,ako vam znači nešto :

 

https://play.google....myandroid&hl=sr

 

Instalirate na telefon,i namestite da kada se na taj telefon sa nekog drugog posalje SMS sa odredjenim sadrzajem (npr. FindGPS) on odgovori sa koordinatama i linkom ka Google Mapsu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Ja znam samo za ovo,ako vam znači nešto :

 

https://play.google....myandroid&hl=sr

 

Instalirate na telefon,i namestite da kada se na taj telefon sa nekog drugog posalje SMS sa odredjenim sadrzajem (npr. FindGPS) on odgovori sa koordinatama i linkom ka Google Mapsu.

 

 

Moglo bi da posluzi, ako bi napravio skriptu na racunaru koja bi periodicno slala sms sa upitom. Linuks masina, neka stara Nokia i Gnokii bi trebali da zavrse posao u ovom slucaju...

 

I ja sam uspio naci nesto, AFTrack se zove program, koristio sam ga davno na Symbianu, pa zaboravio na njega.

 

Koliko vidim u full verziji podrzava to sto mi treba, kupicu ga i testirati pa javim da li je to to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

 

Odlican i jednostavan programcic, ali fali ono automatski (ili ja nisam nasao).

 

A da zamolis druga da doda jos i opciju automatskog slanja sms-a na odredjen broj u nekom predefinisanom intervalu ? :jee: :jee: :jee:

 

Znam, neskroman sam po prirodi :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Instaliraj Avast Antivirus sa marketa.

U njega je integrisan program koji je ranije radio samostalno dok ga je radila firma "ITagents". Tada se placao oko 10EUR, zvao se TheftAware i pravljen je za Android i Symbian platformu (ja sam ga imao na Nokia C5).

Sada ih je Avast kupio, program se dobije besplatno u okviru antivirusa samo na znam da li i dalje podrzavaju Symbian.

 

Dakle, nakon sto instaliras antivirus, u njemu postoji opcija koja se zove theft protection ili nesto slicno. Izaberes to, on ce da instalira jos sta treba. Kada zavrsis podesavanje te zastite onda antivirus mozes da izbrises sa telefona posto nicemu ne sluzi (moje misljjenje).

Kada budes imao to instalirano, registrujes se na my.avast.com sa istom email adresom koja ti je podesena u telefonu i imaces potpunu kontrolu nad programom, upitima, pozicioniranjem.... sa njihovog sajta. Naravno, i dalje ti ostaje mogucnost da izdajes komande SMS-om.

 

Najbolje od svega je sto program radi u stealth modu, nema ga medju spiskom programa, presrece SMS poruke i one koje se na njega odnose odmah brise, korisnik telefona uopste ne primecuje da je tu tako da se moze upotrebiti na razne nacine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Dobra ideja. Dajte mi specifikaciju i napravicu app za forumase :)

 

Specifikacija programa i backenda, kako bi ja to uradio :lud: :

 

Program na Androidu, koji kad ima razumno dobar "fix", recimo ispod 20 metara, skine koordinate i posalje ih sms porukom na odredjeni broj telefona. U slucaju da nema validnog GPS signala, mozda ostaviti i opciju skidanja pozicije korelacijom signala baznih stanica (znam da Android moze ovo). Kad se upali, treba da automatski salje SMS u intervalu koji je odabrao korisnik.

 

Backend, na nekom serveru. Posto postoje bar dvije varijante koje ja znam, navescu ih ovdje. Telefon povezan USB/serial/bluetooth kablom na racunar koji vrti neku varijantu linuxa.

 

Moja ideja, zbog troskova bi bila Raspberry PI sa Debianom na sebi, mizerna potrosnja struje, jeftina platforma, zauzima gotovo pa nista prostora. Postoji Debian distribucija za PI, pa je taj dio rijesen.

Takodje, ako se telefon spoji preko USB-a i podrzava punjenje preko USB-a, sve ide sa samo jednog strujnog adaptera. Ili jos bolje, GSM usb stick.

 

 

Na racunaru instaliran Gnokii ili gammu, u monitoring modu, koji stalno provjerava inbox na telefonu. Po stizanju poruke i gnokii i gammu imaju mogucnost smjestanja te poruke u mysql bazu sa svim relevantnim podacima.

 

Ovo gore je sve tipski i vec napravljeno. Sad nam treba cika programer :) .

 

Perl/python/sta vec skripta koja svaki minut cita mysql bazu i iz polja u koje je upisan tekst poruke, vadi koordinate i onda ih kroz Gmaps ili Openstreetmaps API snima na kartu.

 

S obzirom da je karta zasticena korisnickim imenom i sifrom, pregled pozicije moze uraditi samo onaj ko ima te podatke.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Mozdaje glupo,ali zar latitude nije bas ovo sto treba?

 

Mislim da ne salje SMS-om nego koristi data, tj gprs. A to mi nije opcija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • TT Monter, 118 postova
  • Lokacija: Silbaš-Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 cube

Android telefoni imaju uglavnom instaliranu aplikacuju "market" tu ima gomila takvih programčića ,većinom su besplatni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Android telefoni imaju uglavnom instaliranu aplikacuju "market" tu ima gomila takvih programčića ,većinom su besplatni.

 

Pregledao sam ih vecinu, nema ovo sto trazim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

TheftAware radi upravo to sto trazis.

 

 

Jedina razlika je sto nema mogucnosti da ti iniciras slanje pozicije vec on mora da bude zatrazen SMS komandom sa drugog telefona.

Ima i opcija redovnog update-a pozicije u intervalu koji se odredi SMS komandom.

 

Ustvari, postoji i mogucnost da posaljes poziciju i bez zahteva od strane drugog telefona, jedino sto joj to nije osnovna namena pa je malo zavucena.

Zove se "Simulate theft event" i tada telefon posalje lokaciju, podatke o SIM kartici (IMEI, ID mreze i broj repetitora ...), stanje baterije.... na broj koji je u opcijama postavljen kao "Friend".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

TheftAware radi upravo to sto trazis.

 

 

Jedina razlika je sto nema mogucnosti da ti iniciras slanje pozicije vec on mora da bude zatrazen SMS komandom sa drugog telefona.

Ima i opcija redovnog update-a pozicije u intervalu koji se odredi SMS komandom.

 

Ustvari, postoji i mogucnost da posaljes poziciju i bez zahteva od strane drugog telefona, jedino sto joj to nije osnovna namena pa je malo zavucena.

Zove se "Simulate theft event" i tada telefon posalje lokaciju, podatke o SIM kartici (IMEI, ID mreze i broj repetitora ...), stanje baterije.... na broj koji je u opcijama postavljen kao "Friend".

 

Probacu i njega i uporediti. U krajnjem slucaju, mozda i nije lose sto se aktivira SMS-om.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 696 postova
  • Lokacija: Karaburma
  • Motocikl: Strom 650 2009

Dobra ideja. Dajte mi specifikaciju i napravicu app za forumase :)

 

Specifikacija programa i backenda, kako bi ja to uradio :lud: :

 

Program na Androidu, koji kad ima razumno dobar "fix", recimo ispod 20 metara, skine koordinate i posalje ih sms porukom na odredjeni broj telefona. U slucaju da nema validnog GPS signala, mozda ostaviti i opciju skidanja pozicije korelacijom signala baznih stanica (znam da Android moze ovo). Kad se upali, treba da automatski salje SMS u intervalu koji je odabrao korisnik.

 

Backend, na nekom serveru. Posto postoje bar dvije varijante koje ja znam, navescu ih ovdje. Telefon povezan USB/serial/bluetooth kablom na racunar koji vrti neku varijantu linuxa.

 

Moja ideja, zbog troskova bi bila Raspberry PI sa Debianom na sebi, mizerna potrosnja struje, jeftina platforma, zauzima gotovo pa nista prostora. Postoji Debian distribucija za PI, pa je taj dio rijesen.

Takodje, ako se telefon spoji preko USB-a i podrzava punjenje preko USB-a, sve ide sa samo jednog strujnog adaptera. Ili jos bolje, GSM usb stick.

 

 

Na racunaru instaliran Gnokii ili gammu, u monitoring modu, koji stalno provjerava inbox na telefonu. Po stizanju poruke i gnokii i gammu imaju mogucnost smjestanja te poruke u mysql bazu sa svim relevantnim podacima.

 

Ovo gore je sve tipski i vec napravljeno. Sad nam treba cika programer :) .

 

Perl/python/sta vec skripta koja svaki minut cita mysql bazu i iz polja u koje je upisan tekst poruke, vadi koordinate i onda ih kroz Gmaps ili Openstreetmaps API snima na kartu.

 

S obzirom da je karta zasticena korisnickim imenom i sifrom, pregled pozicije moze uraditi samo onaj ko ima te podatke.

 

Ideja je odlicna, vec smo je uzeli u razmatranje, tako da je velika verovatnoca da ce forumasi, a i ostali, uskoro dobiti besplatnu bjb aplikaciju za pozicioniranje ;) no necemo nista unapred da pricamo. Ocigledno je sms varijanta malo skuplja i komplikovanija za koriscenje, a ovde vec na raspolaganju imamo server koji bi prihvatao i prikazivao pozicije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Sokobgd, kako se pristupa avast theftaware aplikaciji, jer kad se podesi friend number, ona se nakon ponovnog aktiviranja sakrije?

Posto na taj friend number nije stigla nikakva notifikacija u vidu sms-a, bojim se da nisam pogresno ukucao broj.

I sta se salje sa tog friend broja i kome da se dobiju koordinate?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Ideja je odlicna, vec smo je uzeli u razmatranje, tako da je velika verovatnoca da ce forumasi, a i ostali, uskoro dobiti besplatnu bjb aplikaciju za pozicioniranje ;) no necemo nista unapred da pricamo. Ocigledno je sms varijanta malo skuplja i komplikovanija za koriscenje, a ovde vec na raspolaganju imamo server koji bi prihvatao i prikazivao pozicije.

 

Ako ne koristi sms, nego data, onda vec postoji. Ko sto joska rece, Google latitude radi upravo to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1814 postova
  • Lokacija: Beograd

A zašto mora baš da koristi SMS?

Mada za tako nešto postoje posebni uređaji koji mogu da koriste i eksterne antene za GSM i GPS što povećava pouzdanost.

 

Android je zanimljiv jer može da se podesi na primer da krene praćenje kad se promeni ugao motora(ne mora da se svaki put određuje geo fence) što štedi bateriju

A sa data verzijom mislim da bi 100mb mesečno moglo sasvim lepo da radi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

A zašto mora baš da koristi SMS?

Mada za tako nešto postoje posebni uređaji koji mogu da koriste i eksterne antene za GSM i GPS što povećava pouzdanost.

 

Android je zanimljiv jer može da se podesi na primer da krene praćenje kad se promeni ugao motora(ne mora da se svaki put određuje geo fence) što štedi bateriju

A sa data verzijom mislim da bi 100mb mesečno moglo sasvim lepo da radi

 

Shvatam da vi pravite program za sire trziste i potpuno podrzavam tu ideju. U prvom postu sam naveo ono sto meni konkretno treba, a to ne mora da bude isto sto i komercijalno opravdan program :).

 

Naveo sam da hocu da koristim ono sto je stalno sa mnom, a to je android telefon. Necu da koristim dodatne uredjaje, jer nisam uvijek na istom motoru, a nekad je zgodno i kad pjesacim i verem se po planinama da opet imam na raspolaganju tu uslugu. Osim toga, tracking uredjaji koriste komercijalne servise, a to se placa :). Pokusavam da ne placam takav servis :).

 

Zasto SMS ? Zato sto sam iz Bosne, vozim enduro i cesto nisam u dometu baznih stanica koje podrzavaju ikakav data protokol. I SMS se jedva probije. Takodje, kad odem u drugu drzavu, data roaming mi je veoma skup i neisplatan.

I SMS je skup, ali ne toliko da ne mogu poslati 4-5 SMS poruka dnevno, cisto da ljudi znaju okvirno gdje sam.

 

Sto se stednje baterije tice, punjac na motoru rjesava taj problem.

 

Opet naglasavam, ovo je ono sto meni treba i znam da nije komercijalno isplativo, a nisam siguran ni da se isplati za koristenje vecini ljudi. Ja konkretno unutar drzave ne placam uopste SMS poruke, jer mi je takav paket na telefonu, pa mi i to dodatno olaksava stvari.

 

Iz prvobitnog posta smo zastranili u razvoj posebne aplikacije, a to nekako pobija sam duh kompletne price :).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1814 postova
  • Lokacija: Beograd

Ma ne razvijam ja ništa, i ja sam samo korisnik.

Moja znanja o programiranju nisu nešto velika.

 

Sto se tiče posebnog uređaja tu ti ne treba osim same njegove cene nikakva pretplata, koristan je za zaštitu od krađe za šta sam mislio da ti treba.

(ima SIM karticu i GPS prijemnik pa šalje poruku na predefinisani broj)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Sokobgd, kako se pristupa avast theftaware aplikaciji, jer kad se podesi friend number, ona se nakon ponovnog aktiviranja sakrije?

Posto na taj friend number nije stigla nikakva notifikacija u vidu sms-a, bojim se da nisam pogresno ukucao broj.

I sta se salje sa tog friend broja i kome da se dobiju koordinate?

 

Imas 2 nacina da to uradis:

- otvoris dialer, ekran na kom kucas brojeve kada nekog zoves. Ukucas PIN koji si postavio u programu i stisnes DIAL. Program ce prepoznati da njega "zoves" i startovati se

- ako si zaboravio PIN: odes na my.avast.com. Registrujes nalog sa istom email adresom koja ti je podesena za sinhronizaciju na telefonu (ako nisi to uradio - uradi). Dobices tamo mogucnost da izdajes komande telefonu, samo mu prvo moras omoguciti pristup internetu (Wi-fi, GPRS svejedno). Iz padajuceg menija izaberes komandu "LAUNCH", potvrdis i u roku od par sekundi ce se program pokrenuti na telefonu.

 

Na friend broj nece nista ni stizati dok on to ne zatrazi SMS komandom. Ako imas pristup tom broju posalji SMS sledeceg sadrzaja: <PIN code> LOCATE

Telefon na kom je instalirana aplikacija ce bez prikaza ikonice da ukljuci GPS prijemnik, utvrdi svoje koordinate i posalje ih SMS-om na broj sa kog je stigao zahtev.

U opcijama se podesava da li ce da odgovara na SMS komande sa bilo kog ili samo sa "Friend" brojeva (moze ih biti 2)

 

Spisak SMS komandi imas ovde:

http://www.avast.com...e-security#tab5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

@svestenik

Znas, nesto razmisljam, ako ti je osnovna ideja za ovu akciju, bezbednost, odnosno mogucnost da te nadju ako ti se nesto desi, na nekom (na pr.) sumskom putu, pa ne mozes sam da se javis. Znaj da policija danas poseduje tehnologiju da te locira u metar i ako ne razgovaras telefonom, vec je samo ukljucen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8107 postova

Ta tehnologija postoji od početka GSM-a i radi se o prostoj triangulaciji baznih stanica na koje je prijavljen tvoj telefon (uređen par imei, msisdn). Nije baš u metar, ali dovoljno da te nađu ;). Potrebno je da telefon bude prijavljen na mrežu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

@svestenik

Znas, nesto razmisljam, ako ti je osnovna ideja za ovu akciju, bezbednost, odnosno mogucnost da te nadju ako ti se nesto desi, na nekom (na pr.) sumskom putu, pa ne mozes sam da se javis. Znaj da policija danas poseduje tehnologiju da te locira u metar i ako ne razgovaras telefonom, vec je samo ukljucen.

 

Znam za to, ali to je prilicno kompleksna birokratska procedura koja dugo traje ovdje. Ne znam za Srbiju. Radim u telekomunikacijama i prilicno sam upucen u tu tematiku.

 

Osnova mog razmisljanja je u principu "papucarska" :D . Hocu da odabrani ljudi znaju gdje sam (cura, roditelji, bliski prijatelji...), jer ih mnogo nervira kad se ne javim po citav dan :D. A meni je mrsko stati, kad uzivam u voznji :D.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja