Jump to content

Moto Zajednica

Brusenje diskova na motorima, gde?

Recommended Posts

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
9 minutes ago, bdada said:

Evo da se zakunem pred svima kako sam zaboravio da si trazio da me banuju i nisam zbog toga spomenuo, ja sam poredio a ne podrzavao sto se ipak malo razlikuje, post je obrisan, ja dobio zuti ali si ti nastavio, cak si i ovde podvukao a lepo je pisalo "kao". :takoje:

 

Nego jel ima jos neko nesto na temu diskova? 

Očekivao sam reakciju i za diskove, ali je nema.

Ne mogu ja tu ništa, očigledno si jači u opštim temama. Nisam tražio da te banuju, to si izmislio. Ako treba okačiću i PP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
41 minutes ago, bdada said:

Kakvu si reakciju ocekivao? 

U ovoj temi misljenje gradim na osnovuiznetih cinjenica iz struke jer jelte nije moja struka a zelim da se edukujem, zatrebace nekad. 

 

Iz struke sam, napisao sam da sam mašinac. Silom prilike sam deset godina radio i učestvovao u proizvodnji diskova. To je moj najlošiji period jer sam pre toga radio u proizvodnji mašina alatljika, brusilica univerzalnih pa do CNC.

Na proizvodnji diskova kidao živce, zaposleni mladi, bez ikakvog radnog iskustva, raznih profila. Obuka, pa ih pitam koliko jedan metar ima milimetara, odgovori jedan ozbiljno 67. Bio tada mlađi i želeo da prenesem iskustvo. Sada baš i nemam neku volju. Poslovođe, jedan iz cinkarnice, nikad video ovo, druga dvojica iz livačkog pogona, jedan lupao jezgra, a jedan električar održavanja i ovaj što se ovde javio, novo zvanje CNC operater. Ne može se tu steći šire znanje. To su automatske linije. Mašine sve same rade. Milion i dvesta hiljada diskova godišnje. Operateri nadgledaju rad. Verovao ili ne od mašinstva je tu slabo znanje. Mnogima i posle deset godina nije sve jasno jer ih i ne interesuje.

Ostalo sam u vezi diskova napisao i to je tačno i provereno u praksi stotine puta.

Možeš verovati ili ne to je tvoja stvar.

To je bilo pre 14 godina.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1771 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Da dodam ja mogući problem prilikom mašinske obrade diska. Naime metali imaju termičku memoriju, odnosno unutrašnji naponi različito deluju na različitim temperaturama. Može da se desi da disk koji je na sobnoj temperaturi savršen, kada se ugreje bude banana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

Evo jednog pitanja za ove što sve znaju, zna se na koje mislim, a i oni.

 

Dosedna površina diska je baza "A". Ravnost te površine dozvoljeno maksimalno 0.05 mm, ne sme biti konveksna. Dozvoljena ravnost unutrašnje kočione površine 0.01mm baza "B". Isto i za spoljnju kočionu površinu baza "C". Maksimalna dozvoljena vrednost tačnosti ravnosti obrtanja u odnosu na bazu "A" površine "B" je 0.02 mm. Isto to i za bazu "C". Maksimalna vrednost razlike debljine po prečniku kočionih površina 0.008 mm. Maksimalna vrednost radijano razlika u debljini 0.06mm. Dozvoljen paralitet kočionih površina "C" i "B" u odnosu na bazu "A" 0.03mm.

Kako izgledaju kočione površine tog diska?

Slobodno neka opišu običnim rečima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
16 minutes ago, mradomir said:

Da dodam ja mogući problem prilikom mašinske obrade diska. Naime metali imaju termičku memoriju, odnosno unutrašnji naponi različito deluju na različitim temperaturama. Može da se desi da disk koji je na sobnoj temperaturi savršen, kada se ugreje bude banana.

Nemoj se ljutiti, ali za fabričke diskove ne može biti tako. Šta bi bilo, kad bi tako bilo. Pa ispituje se materijal i sastav i mehanička svojstva.

Pa ipak se diskovi prave verovatno već sto godina. Poznaju se materijali. Dolaze moderniji materijali za trkačke motorcikle, možda se ugrađuju i uskuplje serijski motore. To mi nije poznato.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ovo ti je sad kao neki matematicki zadatak pa ti kao neki strucni masinac koristis takvu terminologiju da se mi kao zbunimo sta si ti to pitao?A pitanje posle ovog zadatka je postavljeno glupo za medalju.
Ti izgleda stvarno ne kapiras sta je @bdada pokusao da ti objasni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
Just now, ivica744 said:

Ovo ti je sad kao neki matematicki zadatak pa ti kao neki strucni masinac koristis takvu terminologiju da se mi kao zbunimo sta si ti to pitao?A pitanje posle ovog zadatka je postavljeno glupo za medalju.
Ti izgleda stvarno ne kapiras sta je @bdada pokusao da ti objasni

Ne odnosi se to na njega nego na tebe.

To je pitanje geometrijskih oblika. To je za tebe teško. Nemoj se naprezati.

Dovljno je da lupiš. :dobar:

Koliko puta da ponovim da ne pišem za plusiće i da prodajem neku robu na ovom forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Moze i prst u oko , al boli.

Jednostavno, nemojte brusiti diskove... ako je bas teska situacija, nadjite mozda polovan u meri.

4,5mm nov, 3mm za zamenu.. Pa jos kad napravi brazde okom vidljive, a vidljivo o,5mm, pa sta ces da skidas. Tesko je objasniti da je 80% grada proslo kroz tu livnicu sto kroz skolu , sto kao kasnije radno mesto. Jednostavno, mozda se ne mesi u Kikindi dobar lebac, ali se sve drugo od metala pravi tamo ;) Zao mi je sto ste se dokacili na bzvz.temu.

Ako nemas za nov disk, nemoj voziti, ustedi i kupi polovan. Bolje nego poseta lekaru.

Sutra prestaje karantin, proci ce vas nervoza. :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 4 minuta, Blueser je napisao:

Ne odnosi se to na njega nego na tebe.

To je pitanje geometrijskih oblika. To je za tebe teško. Nemoj se naprezati.

Dovljno je da lupiš. :dobar:

Koliko puta da ponovim da ne pišem za plusiće i da prodajem neku robu na ovom forumu.

Onda prvo napises da se odnosi na mene a ne na kraju.A i sto bih se naprezao da racunam zovnem kolegu @drs i covek mi sve lepo i jasno objasni a ne kao ti da ne znas ni sta si pitao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

Pa to sam i napisao. Ja ih ne brusim stavljam nov, ali može se brusiti ako neko želi. Pa neki mopedi se ne voze u saobraćaju i na trke. Mislim na kros motore. Ti ljudi znaju šta rade.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
1 minute ago, ivica744 said:

Onda prvo napises da se odnosi na mene a ne na kraju.A i sto bih se naprezao da racunam zovnem kolegu @drs i covek mi sve lepo i jasno objasni a ne kao ti da ne znas ni sta si pitao

Možeš se naprezati, ali nemoj puno da te ne zaboli glava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1771 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 3 minuta, Blueser je napisao:

Nemoj se ljutiti, ali za fabričke diskove ne može biti tako.

Ne ljutim se i nisam ni mislio na nove diskove, već na obrađene stare. Čest razlog krivljenja diskova je kaljenje vrućeg diska uletanjem u baru. Tu se stvaraju unutrašnji naponi koji krive disk i koji različito deluju prilikom ponovnog zagrevanja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 10 minuta, Blueser je napisao:

Nemoj se naprezati.

 

pre 2 minuta, Blueser je napisao:

Možeš se naprezati

?????
Hoces li se odluciti?

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Dobro jutro gospodo.

Sa jedne strane gledano reka bi čovik zanimljiva rasprava a sa druge strane je neukusna i ne primjerena odraslim mužijacima.
Više paše predškolskom uzrastu.

Što se pitanja tiče ja na svom motoru nikad ne bih brusija diskove, ipak se ja na njemu vozim.

Svima želim lip i ugodan dan Gospodnji.




Vozim motor, nisam bajker.

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

To se obraćaš ovim iz zabavišta, koji i posle više godina nemaju veze sa motorima, a sa mašinstvom da i ne pišem.

Nisam predpostavljao da ovde ima dosta političara kojima su svi ovi sa vlasti krivi. Više pišu o njima nego o motorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ti si moj idol, ja se tebi divim.

Cak si skinuo sa trona jednog sampiona,bio sam ubedjen da je on neprejebiv al si mu lagano uzeo prvo mesto

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kao saučesnik, ne može ni jedna diskusija a da se ne izvitoperi, neverovatno kolko smo se izopačili.

......................................

 

Obrada kočionih diskova i doboša je standardna servisna procedura kod automobila, čak i uputstvima se navodilo da pri zameni obloga je potrebna kontrola i obrada po potrebi. Uvek postoji neka propisana donja mera, neće doći do pucanja ako se otera par destih ispod, u minus, ali nije ta granična vrednost tek tako. Tanjenjem se smanjuje masa, brže dolazi do zagrevanja i sporijeg hlađenja, što je nepovoljno za efikasnost kočenja, a naravno da se povećava mogućnost i zakrivljenja. Ono našta se uglavnom ne obraća pažnja je da dolazi do povećanja radnog hoda same hidraulike, moderni sistemi jesu samopodešavajući, ali u praksi je redovna pojava da više, ili duže, dublje, treba stisnuti komandu kad je sve otanjeno, dok kad je sve novo i debelo je drugi efekat,  to se projektuje na kraće i duže zaustavljanje. Dalje, to se previđa, klipovi u hidrauličnim cilindrima imaju relativno kratko vođenje i kad su i diskovi i pločice tanki, oni izlaze napolje više  i sile smicanja pri udaru na površinu diska su povećane, otuda potiču venci i neravnine na klipovima, a takođe i sama hilzna dobija ovalitet. Ne retko se pločice teraju do ispod granične debljine, bude to i 1,5mm, dupli diskovi i 4 pločice, pa ako su i diskovi ispod mere, to je već ozbiljno ukupno za guranje iz malecnog glavnog cilindra.

 

Disk kad se zakrivi, obično na jednoj strani dobije grbu a na drugoj, rupu, tako da se računa duplo. Gde je rupa, to se ne oseća kao udar, ali na tom mestu nema dodira i kočenja. Ispupčenje potiskuje pločicu ka unutra, hiraulika to absorbuje u većoj ili manjoj meri, zavisno od visine grbe, sama creva dišu, kočiona tečnost ima neki koeficijent sabijanja, po tome im se meri kvalitet ali taj podatak uglavnom ne postoji. Zatim, tečnost pije vlagu i vazduh, pri radu se javlja mehuranje koje se sabija, tako da posledično na komandi može da bude bez ikakvog zapažanja. Mala devijacija na disku, otprilike 0,2mm se jako teško oseti, tek tamo na visokim brzinama kad se ovlaš pipne komanda, primeti se neko pulsiranje, ali se jako dobro prtimeti kad se rukom vrti točak i komanda lagano stiska, čas se lako okreće, pa se oseti otpor kad naiđe na neravninu. Jednak je i učinak kočenja, umesto da bude konstantan pun krug, on ima oscilovanje efikasnosti, slikovito, razlika kao manji ili veći prečnik diska.

 

Ima ljudi koji dosta dobro isprave udaren disk, ali to nikad ne može da bude apsolutno, već manje ili više dobro, kad se meri komparaterom pomerajući ga po celoj frikcionoj površini i sa obe strane, to bude oko 0,4mm i sa dužim ili kraćim lučnim dužinama i da bi bio potpuno ravan, mora na obradu i to obostrano. Neka ubičajena tolerancija za moto disk je 0,5mm, lako se zaključi da se obradom ode ispod mere.

 

Obrada doboša i diskova kod auta se radi, površine budu ravne na komparater, ali ne znači da će biti i na rukavcu ili glavčini. Strugarima je najlakše da uhvate spolja bilo disk, bilo doboš, a to nisu obrađene površine već liv, da bi se kvalitetno uradilo poravnanje, mora da se uhvati na isti način i mesto kao pri fabričkoj izradi, kad se disk, ili doboš, kače na šrafove, zbog zazora u njima, čak ni prihvat na konus ne daje rezultat kako treba, tako da se sa celim sklopom vrši obrada i tako vraća na vozilo. Pri obradi diska, obe strane se moraju obraditi u jednom pruhvatu, nema skidanja i okretanja u futeru.

 

Kad je doboš u pitanju, radijus paknova treba da bude što bliži radijusu doboša, njegovom obradom se ta razlika povećava i pakna ne gazi celom površinom i potrebno ju je doraditi, to je samo jedna radionica mogla, ne znam da li danas rade uopšte. Nalegne gurtna vremenom, ali tad dolazi do njene nejednake potrošenosti i obično uzrokuje neki ovalitet i košenje samog doboša. Kad je kočioni disk u pitanju, opasnost postoji u samoj pločici, ne budu dovoljno ravne, čak i budu kose iako se jasno vidi da je cela obrađivana, legna ona brže, ali svakako i malo degradira površinu diska.

 

Moto disk je od  specifičnog materijala, obično se radi od prhroma 352, ako sam tačno upamtio brojku, tvrde svi proizvođači da dodatno tretiraju tajnovitim postupkom materijal, jel tako il nije, neću da ulazim. To se ne obrađuje nožem već mora brušenjem, fabrički se rade obe strane istovremeno, sa 2 tocila. U par navrata sam radio obradu, tad nisam uopšte pznavao problematiku, uhvatio sam se za motor pod "stare" dane, ne važi dosta toga što je primenjivo kod auto diska.

 

 

U navedenoj temi stoji da obrada na magnetnoj brusilici nije moguća, uvek se šešira disk, već mora na obrtnoj. Silom prilika, pločice na metalu  a disk ko oranje, nov skup, iole polovanog nema, mušterija kuka ko "Damjanov Zelenko", kaže da će da otkači potpuno zadnju kočnicu i da mu ne treba, suluda situacija. Disk pod mišku i ajd, nema govora da ne postoji zadnja kočnica. Obradu radi majstor, ali ne glavni, ista mašina, sve radi kako treba i sluša neke moje sugestije koje mi je "otkrio" vodeći, disk jedostavno talasa oko 0,05mm posle ko zna bezuspešnih pokušaja, prekidaj. Obrada traje preko sat vremena inače, da bi se obostrano ukupno skinulo  0,15-0,20mm. Stalno se oštri tocilo, napad jer vrlo nežan, pa uprkos tome, nakon obrade druge površine, na prvoj koja je poravnata predhodno, se javi deformitet od par stotih, ponovnim prolazom da se ne čuje tocilo već samo šum vode, dovedu se obe površine u apsolutnu nulu, ni malo jednostavno ni brzo, zato se fabrički i radi istovremena obrada obeju strana. 

 

Stanje diska, nije se očekivalo da će otići debelo u minus:

001-1.jpg.03e06b803f2910d5118738f9ca194e3d.jpg

 

Centriranje radijalno, na prihvat koji je već bio urađen za moje potrebe:

001.jpg.fe7f1ce5c045947bca534bc5993c7c91.jpg

 

 Aksijalno:

002.jpg.7fa3176bbc60ec016573cdf5bb8e6726.jpg

 

Obrađena jedna strana:

004.jpg.65fd34a3c92b08f3805c9891d12744d8.jpg

 

Druga:

003.jpg.492c26aca4983364d76c27bb1c81fad9.jpg

 

Upisano skoro 4 desete ispod donje mere, ostavljene manje kao senke, kočilo je to odlično sa novim pločicama, ali je pitanje kad će doći doći do deformacije, naročito upozoren vlasnik na naglo hlađenje ulaskom u vodu, od 2 zla, nužno manje. Prešao je motor neku kilometražu bez prijave anomalije, promenio još 2 vlasnika i izgubio mu se trag.

 

Generalno,  neke stvari se jednostavno ne rade, nisu prihvatljive, bez obzira što su moguće i da nema nus efekata na prvu loptu, mora da se shvati da dođe momenat kad je kanta za otpatke jedino rešenje i kupovina novog. Obrada košta oko 15€ po satu angažovanja radionice, plus moje vreme i učešće u celoj priči, tako da nije baš razumno po svaku cenu. Alekre i Satelis su postavili kineske diskove, ja sam svojvremeno svesno ušao u rizik sa njima, stavio sam sva 3 diska da bi lično došao do zaključka o upotrebljivosti, tri koštaju tek nešto više ko jedan zamenski Brembo, neuporedivo jeftinije u odnosu na jedan OEM. Jesam pažljivo izanilizarao prodavca i problematiku, ne znači da je svaki kineski kočioni proizvod dobar, skoro su mi donete pločice, ko da su ih deca pravila na OTO času: 

 

 

Prešao sam svega nekoliko hiljada, Mradomir još prilično, može verodostojnije da iznese zaključak.

Promenio član đunta
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Forumaš @Blueser je sebi previše dao za pravo da bezobrazno komunicira sa forumašima. Imaće vremena sad da van foruma razmisli o svom ponašanju, pa se vidimo na leto ponovo. 

 

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 22 sati, đunta je napisao:

Kao saučesnik, ne može ni jedna diskusija a da se ne izvitoperi, neverovatno kolko smo se izopačili.

 

Napisao sam ovo gore, bez da sam mislio na ikoga konkretno, pa da ne ispadne kako nije, nastojim da ne čitam kolko god mogu, ali jesam video da je prisutna izvitoperenost pa sam i deklerativno komentarisao.

 

 

Nisam pristalica banovanja, znaš ti to odavno, ali ako nema razumnijeg rešenja, onda je ovo razumno i kao takvo se mora prihvatiti, kao i tvoja zadnja.

 

Pre 10 sati, Pablo je napisao:

Forumaš @Blueser je sebi previše dao za pravo da bezobrazno komunicira sa forumašima. Imaće vremena sad da van foruma razmisli o svom ponašanju, pa se vidimo na leto ponovo. 

 

 

 

Svi mi imamo obaveze u životu pa i ti, enormno vreme je potrebno za praćenje ovolike brojnosti i ispravljanje krive Drine, svi moderatori su dobre osobe bez izuzetka, mislim da bi bilo uputno i njima razdeliti oštrija ovlašćenja, jer brisanje postova i neka molbeno upozoravajuća prepiska očigledno nema izvršnu snagu, znaju ljudi da ti retko reaguješ pa džaba njihovo angažovanje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
On 21.4.2020. at 7:11, el classico je napisao:

Dobro jutro gospodo.

Sa jedne strane gledano reka bi čovik zanimljiva rasprava a sa druge strane je neukusna i ne primjerena odraslim mužijacima.
Više paše predškolskom uzrastu.

Što se pitanja tiče ja na svom motoru nikad ne bih brusija diskove, ipak se ja na njemu vozim.

Svima želim lip i ugodan dan Gospodnji.
Najbolji i najpametniji komentar u ovoj temi (skidam ti kacigu za njega) i ako ne mogu da zaboravim na nasu uzrecicu; znam ja nas, jebo ti nas, eto takvi smo mi od rodjenja.

Srecno vam svima bilo,, i sa brusenim i nebrusenim diskovima.



Vozim motor, nisam bajker.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero
On 4/25/2020 at 10:38 AM, đunta said:

 

Veliko hvala na stručnom objašnjenju problematike.Odvojili ste vremena i truda, da kao pravi mašinac i čovek stavite tačku na ovu temu koja nije uopšte bezazlena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 28 minuta, icecool je napisao:

Veliko hvala na stručnom objašnjenju problematike.Odvojili ste vremena i truda, da kao pravi mašinac i čovek stavite tačku na ovu temu koja nije uopšte bezazlena.

 

Hvala na komplimentu, nisam školovan mašinac, ali se snalazim. Tačku je uvek teško staviti, izneo sam samo dokle sam ja dosegao kroz svoje ličnu praksu i iskustvo. 

 

Na ovu temu, kupljen je motor koji ima na jednom disku jedva primetnu senku, tek možda desetu potrošenosti od novog, napravio sam prihvate za plivajući set, da može da se uhvati na futer, jedva malo se oseti na kočenju da ljuljka, metuo sam neki polovan, stoji mi godinu dana, ne mili mi se da idem na brušenje, sve čekam da natrči neki dobar. Ni malo nije bezazleno kod krucijalnih stvari,  u na izgled banalnoj  temi oko BMW-a, kočnicu okarakterisao da nije to svemirski brod, našta sam ja odgovorio, "da, nije, al je kočnica". Igra se previše, previđa se ona stara poslovica, "krčag ide na vodu, dok se ne razbije". 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja