Jump to content

Moto Zajednica

Kako početnika naučiti "prvim koracima" na motoru?

Recommended Posts

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 600 kurbla bre!

Svaki covek I zena su prica za sebe pa im treba tako i pristupiti,nikog jos nisam ucio da vozi pa o tome i necu da palamudim.Ali evo da ispricam kako sam ja poceo da vozim motore (mopede) Prvi kontakti sa motornim vozilom i manuelnim menjacem su bili sa motokultivatorom IMT-506 kod dede na selu i to sam (kvacilo) savladao relativno brzo iako je masina bila relativno spora-Imao sam tad 14 godina.Al ne lezi vraze kod dede je svaki drugi dan dolazio stric sa tomosom T-12 trobrzinac sa polugom menjaca na rucki kvacila(naravno preklinjao sam caleta da mi dozvoli neki krug(stric se nije bunio) ali je odgovor svaki put bio #nemoj da ti je.... mater#) I ja sta cu-oni piju pivo u dvoristu a ja skinem trobrzinca sa centralnog stendera sednem i tako sam sa motorom u mestu obarajuci ga ponekad cak i do patosa(taj motor je imao zastitu za kolena i patos kao Vespa)u mislima obiso skoro ceo svet.To je trajalo jedno godinu dana dok me jednog dana kad su se uverili da sam psihicki spreman poslase sa sve T-12 u prodavnicu po pivo-I TAD JE MAGIJA POCELA1zdravo.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 927 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Ovo je odlično mesto za vežbanje. Široko i dugačko.

To je nepriključena ulica na Bežaniji, retko kad neko prođe automobilom. Označena je narandžasto na mapi.

post-385-0-17576300-1329441978_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Nazalost, Hellena, moram da te ispravim. Ta ulica je u funkciji pa skoro vec godinu dana. Ostalo je samo ono parce od 50m do samog kraja ulice kod repetitora (okretnica 75).

 

Bila je to odlicna ulica za vezbanje, ali sad je otvorena. A 20m od ulice, negde na sredini, otvorena je i nova osnovna skola, pa nije bas preporucljivo tu vezbati. Cesto ima i pandura.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

A jel zna neko neku dobru lokaciju na Voždovcu? U HN sam imao par skrovitih lokacija, al u Bg ne znam ni jednu :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: sachs x road, suvozachica na bmw :)

@arnyman pokushaj poligon na Banjici, ja sam ga izrabljivala bash puno :))

da se vratim na temu... poshto sam josh uvek u fazi uchenja prenecu svoje utiske... prvo imam skoro trogodishnje iskustvo kao suvozachica i to je bilo ok, nisam pravila vece probleme :)) onda sam reshila da kupim motor za sebe i svideo mi se sachs a usput je bio i odgovarajuci za moju visinu - 1, 67 i krenemo na poligon, a moj dragi operisan od poduchavanja kaze sedi i vozi ha! ja ne vozim auto i nemam pojma menjach kvachilo vaga.... ok vidim da nece ici...

drugarica koja je isto to proshla stavi mi ruku na ruchice i kaze da osetim momenat kad treba da pustim kvachilo skroz dam gas i krenem i uspeh ja... ali samo bez vike i stresa, ne ide sa tim... napravim par krugova dodjem do kraja ulice, stanem, i motor mi krece na desnu stranu, u mestu, spustim ga dole, da bash ne ljosne, a chovek iza u autu istraumiran izlazi misleci da je dete na motoru :)) i to je bilo ok, padanje, jer sam bila spremna na isto.... uglavnom peglala sam poligon, i dalje cu, prebacujem brzine, nisam josh nauchila na zadnju kochnicu... navikavam se polako na saobracaj... zakljuchak - bilo mi je lakshe da me nauchi prvom momentu neko ko je zensko i proshao istu prichu, jer nashi momci sa zavidnim iskustvom ne znaju da nam ga prenesu... imajte na umu da ne moze svako od nas da sedne i vozi odmah... a i zenske smo malo osetljivije pa nam treba i vishe strpljenja... eto :))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

@arnyman pokushaj poligon na Banjici, ja sam ga izrabljivala bash puno :))

Može li to malo preciznije? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

^

Pretpostavljam da je mislila na parking kod bazena Banjica, a i ako nije preporuka za vezbanje:

 

http://maps.google.com/maps?q=44.763137,20.47493&num=1&t=h&z=17

Koji tačno, pošto mi ovaj veliki ne djeluje nešto izolovano, pretpostavljam neki od ovih manjih?

 

Edit:

Sad sam tek skontao gdje je nacrtan poligon, mada i dalje ostaje pitanje, je li to dovoljno izolovano?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Izolovano u kom smislu? Na celom Vozdovcu poligon kod sc Banjica je ujedno i najveci a ako je tebi potrebno skrovito mesto gde te niko ne vidi i ne cuje tesko ces naci. Jedina opcija su obelezeni poligoni po vozdovackim naseljima Jerkovic, Medak, Banjica ili neki usamljeni parkinzi kojih je koliko vidim sve manje i manje. Mozda pokusas u sumama kao Titov gaj Miljakovacka suma mdjtim to je pretezno za kross motore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: sachs x road, suvozachica na bmw :)

@arnyman pokushaj poligon na Banjici, ja sam ga izrabljivala bash puno :))

Može li to malo preciznije? :)

 

preko puta ulaza na VMA pored stadiona RAD-a... nije izolovan ali je veliki i odlichan za uchenje, gospoda milicajci retko svrate, obidju i odu tako da je ok

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

Ovo je odlično mesto za vežbanje. Široko i dugačko.

To je nepriključena ulica na Bežaniji, retko kad neko prođe automobilom. Označena je narandžasto na mapi.

 

Samo dodji ima i snimanje :nanana:

post-1789-0-62122200-1329574456_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

@Jasminko VIR

 

Najtoplije preporucujem sprave tipa Suzuki VAn-Van ili Yamaha TW (ili WT,nisam siguran).

To se vozi ovde u Italiji po auto skolama. NIzak,pitom,poslusan,upravljiv. Uz to ne pravi ni probleme sto se popravki tice,a ako bi se nesto desilo toliko su jednostavni da sve moze jako lako da se resi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750, Honda VFR 800 Fi

a sta za one polaznike koji ne mogu dohvatiti zemlju u stajacem polozaju?

Ja pokušavam da nadjem nekakav motor za njih, nešto nisko, pretpostavljam neki čoperčić od 125 ili 250 kubika, takođe me zanima ako neko zna motor do 50 ccm a da ima brzine, a takođe da ne bude baš mnogo visoko sedište.

Mislim da bi mi ovaj što imam i još ova dva omogućili lakšu obuku onih koji su, da kažemo jedva i na bicikl seli, a sve ih je više.

Ima ljudi koji iz nekih svojih razloga nisu ranije vozili a imaju želju sad da nauče i uđu u svet motocikala i skutera pa zašto im ne pomoći ?

 

Imas Sash 125 ccm i 50 ccm oba imaju menjač i oba su niska nešto nalik modernom tomosu moja drugarica ima ovog od 125 ccm i prezadovoljna je

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

evo samo da kažem da je i moja gospođa danas PRVI puta u ŽIVOTU samostalno vozila motor .... dogurali smo do 3. brzine.... kreni/stani .... kočnica... kvačilo ... :takoje:

 

i sve to na "malom" ybri-125 ... :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Motocikl: drag star 650

Мој први мотор је драг стар 650 који и сада возим. Напоменуо бих да никада раније нисам возио никакав мотор. Купио сам одмах већи мотор јер знам да би ми мањи врло брзо досадио, а знате какве су муке продати. То ти је била љубав на први поглед:moto3: Купио сам га и пре него што сам положио, а у међувремену сам изабрао у селу (шта ћеш кад сам геџа) скроз непрометну улицу и вежбао. Наравно да ме нико не види, па да ми се:haha2::moto2:

Прва вежба ми је била кретање из места и то сам увежбао за неких 2-3 дана. :jee:

Друго шта сам вежбао било је кочење о чему сам доста читао на форумима. Био сам убеђен да је боље кочити задњом, ко код бајса, ал' сам се брзо уверио у супротно. Хвала Богу па нисам пао:care:. Треба стварно стећи осећај и упознати свој мотор, то не може нико да ти објасни.

Следећа станка ми је била полукружно окретање. То ми је једино било тешко јер сам одмах имао тежак мотор-240кг:neznam:.

Е, све сам ја то лепо увежбао док није стигла дозвола. Све сам положио из прве, наравно са макс поена:nanana:.

Почео сам сезону пред крај маја и до сада прешао по нашој лепој Србији преко 3000 км.

Даће Бог у овој сезони макар дупло.:moto3:

Поздрав од Горана!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

. Купио сам одмах већи мотор јер знам да би ми мањи врло брзо досадио,

Поздрав од Горана!

 

Zašto ljudi imaju ovakvo (pogrešno) mišljenje ... :zbunjen: :zbunjen:

 

meni je skoro svaki motor do sad bio 100+ konjića (osim onih APN-aca iz tinejdžerskih dana) ... a sad mi je takav gušt voziti malog ybru da je to nevjerovatno ... Čak bih se usudio s njim otići i na duže putovanje ... 500-600 km ..... i to bez puno razmišljanja... :zvizduk:

 

Iskreno, ja još nisam naišao na motor koji nema svoju draž i čaroliju vožnje.... bez obzira ima li 200 ili "samo" 20 konja.....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Slazem se. Meni je ovaj kineski SM od 200cc toliko drag da sam odustao od prodaje.

Nalazim zadovoljstvo u voznji po livadi, zemlji i stepenicama :) - kao i u putovanju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ja sam imao srece da me iskusniji savetuju posto mi je ST prvi motor (ne racunam automatike i slicno)... sto se onih kojima sam ja pokazivao, samo dosta strpljenja i stalno ponavljati kako povratiti kontrolu na motoru ako obrtaji krenu u nebo....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Motocikl: drag star 650

>:( Зашто је брате погрешно кад волиш нешто. Што се мене тиче ја бих радо нешто преко 1000 кубика, ал' се више нема. :hej::neznam:Написао сам нешто да неко ко почиње види како је то. Не правим се паметан, али волим да возим:moto3:, како ауто тако сада још више мотор. Зар је погрешно, ако можеш прво да купиш велики ауто, а не југо (као ја:lol:) и одмах већи мотор (а то није ВЕЛИКИ) него мали. Свакако мислим да је ту ствар у томе имаш ли дар за вожњу или не. :zdravo:

 

. Купио сам одмах већи мотор јер знам да би ми мањи врло брзо досадио,

Поздрав од Горана!

 

Zašto ljudi imaju ovakvo (pogrešno) mišljenje ... :zbunjen: :zbunjen:

 

meni je skoro svaki motor do sad bio 100+ konjića (osim onih APN-aca iz tinejdžerskih dana) ... a sad mi je takav gušt voziti malog ybru da je to nevjerovatno ... Čak bih se usudio s njim otići i na duže putovanje ... 500-600 km ..... i to bez puno razmišljanja... :zvizduk:

 

Iskreno, ja još nisam naišao na motor koji nema svoju draž i čaroliju vožnje.... bez obzira ima li 200 ili "samo" 20 konja.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ali kako znaš da bi ti mali brzo dosadio ako ga nisi ni imao .. ? ;)

 

ni ja tebi ne idem soliti pamet .. :takoje: samo ti kažem da sam se jučer nauživao na maloj Yamahi YBR 125 kao da je neki "pravi" motor ... baš onako s uživanjem sam se vozio .. a nit snage, nit brzine... :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@man in black

 

Potpuno si u pravu. Neko ima, neko nema dara za vožnju i to je tako sa svakom veštinom. Često se čovek lakše nauči da tera motor ako prvo sedne na manji lakši i slabiji motor koji mu ne dozvoljava da ga ponese adrenalin i omogućava lako upravljanje i vožnju dok ne stekne neko iskustvo. U prvom redu mislim na inerciju tokom vožnje i težinu u mestu. Lakši i slabiji motor = manji rizik da se odmah skršiš.

 

Naravno da neko ko ima dara može odmah krenuti sa većim motorom i do kraja bude sve pink. Ali je često lakše krenuti sa manjim i slabijim pa prelaziti na veći i veći kako raste kilometraža pod dupetom. To je praksa pokazala. Nisam ja izmislio.

 

A kad zrelo razmislimo, svaki motor, kakav god da je, ima neku svoju dušu ili dušicu i predstavlja svet za sebe. Najbolje je ako čovek uspe da u svakom motoru nađe zadovoljstvo u onome što ta mašina pruža. Čak i ako taj motor nije ono o čemu sanja. Mnogo je lepše. I svaki je na svoj način sladak za vožnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

Po meni, najbolji motor za ucenje voznje je stari Tomos APN. Mali, ekstremno spor, izdrndan sam po sebi, pa vlasniku nece biti strasno ako padne... Cim polaznik nauci da vozi APNa, moze da vozi i GS Adventure. Dok ne padne u mestu zbog njegove tezine naravno :D.

Vrlo je nepametno davati pocetniku, a pogotovo zeni, da pokusa sa malo jacim motorom. Iskusio sam to na sopstvenoj kozi, odnosno ka kozi svog ubogog starog motora. Bivsa me je smarala da nauci da vozi, i ja budala rek'o ae... Inace, motor je bio MZ 250, sto i nije tako naivna masina... Otisli smo u donji grad na Kalemegdanu... Kad sam joj malo objasnio sta i kako, seo sam iza nje i reko aj u prvu i polako... to je bila ogromna greska jer pocetnik tesko moze i sam da kontrolise motor, a pogotovo kad ima suvozaca. Ali nije to bio razlog pada vec - panika. Zato nisu preporucljivi motori vece kubikaze... Nekako je krenula, onda je ubacila u drugu... Drzala je stisnuto kvacilo i nabila gas. Ja vicem pusti gas, ona naravno pusti kvacilo............. Motor je napravio takozvani salto mortale i uz tresak se prizemljio na suprotnu stranu od tockova - na korman i sediste. Dakle, pao je naopacke i razbucao se potpuno. Sad kad me pitaju da 'probaju' malo, kazem im samo 'voznja motora je precenjena'. Ortak je hteo da uci na super teneri. Kaze, oprezan je po prirodi... Uputio sam ga na moto oglase...

Toliko...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Motocikl: drag star 650

То ти и причам. Заиста се не гордим, али кад сам сео на моју драгицу ( није на Драгицу):D, као да сам цео живот возио, а оно било први пут у животу на било који мотор.

Оно што сам навео је зато што нисам хтео, иако сам смео, да одмах изађем на пут. Реко боље да ја то добро увежбам. Тако сам и чамац научио да возим прошле године, све из прве, па провео цело лето на Дунаву.:oda2::oda2::oda2:

Поента је да треба да процениш своје способности, па да се упустиш у нешто. Знам и то да треба још много тога да научим у вожњи мотора, али увек возим сигурно. Једноставно уживам у сваком тренутку. Иначе ауто возим у било којој ситуацији, да л' по граду или на отвореном много брже него мотор.

А што се тиче уживања свако и треба да ужива у ономе шта га задовољава и испуњава. Наравно зависи и од тога шта може себи да приушти.:jee5::jee5:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Pazi, taj dragstar, iako, kao ima neku kubikažu, uopšte nije loš za početnika. Stabilan, kilav, spor, nizak, sasvim ok za prvi motor, a ako su afiniteti takvi, moze da bude i dugoročno rešenje, mada mislim da će ti dosaditi čim malo naučiš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja