Jump to content

Moto Zajednica

CAN BUS sistem

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Koliko ja znam, klasicna mreza. Svi potrosaci su povezani jednim kablom i pristupa im se preko IP adresa. Nema osiguraca. Izuzetno mala tezina u odnosu na konkurenciju.

 

Zna recimo da ti kaze da je izgorela sijalica pozicije na repu i da ukljuci stop svetlo da ckilji i glumi poziciju. Pri tom napise poruku na displeju da treba zameniti sijalicu.

 

Mana... pa recimo punjaci akumulatora i slicne stvarcice koje se kace moraju biti can-bus kompatibilne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Ja držim smart punjač uključen da mi održava kondiciju akumulatora.

 

Nisam primetio da se nešto buni :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ja držim smart punjač uključen da mi održava kondiciju akumulatora.

 

Nisam primetio da se nešto buni :neznam:

 

ako puniš direktno na klemama akumulatora, nema problema.....ako puniš preko 12V tvorničke utičnice, tu nastaje problem ako nije punjač prilagođen CANBUS instalaciji.Naime kompjuter motora "izklopi" tu utičnicu posle nekog vremena....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Koliko ja znam, klasicna mreza. Svi potrosaci su povezani jednim kablom i pristupa im se preko IP adresa. Nema osiguraca. Izuzetno mala tezina u odnosu na konkurenciju.

 

Zna recimo da ti kaze da je izgorela sijalica pozicije na repu i da ukljuci stop svetlo da ckilji i glumi poziciju. Pri tom napise poruku na displeju da treba zameniti sijalicu.

 

Mana... pa recimo punjaci akumulatora i slicne stvarcice koje se kace moraju biti can-bus kompatibilne.

 

Ako smem samo malu ispravku....CANBUS je protokol (isto kao P-NET, TCP/IP,....), koji se koristi za izmenu podataka između potrošača (ili šaltera, tipki,biločega) i kontrolera u sistemu. Taj protokol je izuzetno "bulettproof" i jako neosetljiv na ostale uticaje. Potrošači i ostali električni (ili elektronski sistemi) su vezani direktno na kontroler bez raznoraznih releja,itd...). Linija na canbusu je ograničena programski ((znači ima strujno ili ohmsko ograničenje), tako da zamena žarulja sa slabijim ili jačim od predviđene snage uzrokuje sa ili gašenjem linije ili signalizacijom o prekidu linije.Zato pri promeni žmigavaca nisu potrebne nikakve prerade na motoru, več se samo putem kompjutera upiše nova vrednost (strujna ili ohmska). Sprave u sistemu canbus komuniciraju preko serijskog broja , koji se upiše u sistem.

Do sada sam (po meni naravno) video samo jednu manu takvog sistema.....mora da se koristi originalna oprema. Inače servisiranje,diagnostika i sledenje takvog sistema je puno lakše nego klasični sistem sa osiguračima,relejima,itd....puno manje ima i instalacije. Na GS-u recimo imam samo jedan mali rele....ostalo je vezano direktno na kontroler. I samo jedna žica na celom motoru nije pod canbus sistemom.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

hmm nisam znao za ovaj sistem ... koji modeli koriste ovo ? nisam cak ni u specifikaciji motora video da isticu ova sistem ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ja držim smart punjač uključen da mi održava kondiciju akumulatora.

 

Nisam primetio da se nešto buni :neznam:

 

Može bilo koji punjač jer CAN linije idu kroz dve posebne žice (serijska komunikacija). + i - se ponašaju kao i na vozilima pre ove moderne tehnologije. Pak, akumulatorima sigurno više prijaju smart punjači.

 

druže izvini ali mislim da nisi u pravu.....sve žice koje su priklopljene na kontroler su u canbus sistemu i daleko od toga da bi se ponašale kao + i - na vozilima. Sklopovi između sebe koriste te dve posebne žice serijske komunikacije.

Punjači koji su prilagođeni za punjenje preko canbus sistema rade potpuno drugačije.....naime pri konektovanju punjača na canbus sistem preko 12V utičnice punjač prvo šalje kratkotrajni kodiran signal (ako se ne varam 800Hz/40V) koji kontroleru kaže da je proces punjenja započeo i onda kontroler ostavlja tu utičnicu aktivnu. Bez tog kodiranog signala kontroler posle nekog vremena isključi tu utičnicu i nema punjenja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

BMW,

Sad sam pogledao šemu i došao do istig zaključka...

 

Ja sam montirao vodonepropusni konektor ispod sedišta koji preko osigurača od 15A direktno vezan na akumulator.

 

Znaći skinem sedište zakačim konektor i vozi Miško ! (ne moram da se zajebavam s rasklapanjem oklopa da bih prišao akumulatoru)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

hmm nisam znao za ovaj sistem ... koji modeli koriste ovo ? nisam cak ni u specifikaciji motora video da isticu ova sistem ...

 

 

svi bmw-ji od 2004 godine dalje......potpuno lako je prepoznavanje....motor nema nijednog osigurača, jer mu tu funkciju vrši kontroler.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23
CANbus technology has been used in automotive industry for some years. CAN (Controller Area Network) was developed by Bosch in the early 1980's and became an international standard (ISO 11898) in 1994. It was specially developed for fast serial data exchange between electronic controllers in motor vehicles.

I believe that the introduction of the on-board single-wire network system in 2004 for the BMW R1200 range of motorcycles is BMW Motorrad's first use of this 'technology' (if you know different please let me know!). However Ducati was the first motorcycle manufacturer to use CAN-bus in a production motorcycle in 2002. The Ducati 999 uses the two-wire digital bus to simplify the electrical system and reduce weight significantly which no doubt is why BMW adopted the system.

 

http://www.motorcycleinfo.co.uk/index.cfm?fa=contentGeneric.nvxszdkebklxuaer&pageId=357683

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

BMW,

Sad sam pogledao šemu i došao do istig zaključka...

 

Ja sam montirao vodonepropusni konektor ispod sedišta koji preko osigurača od 15A direktno vezan na akumulator.

 

Znaći skinem sedište zakačim konektor i vozi Miško ! (ne moram da se zajebavam s rasklapanjem oklopa da bih prišao akumulatoru)

 

 

Pa koliko mi je poznato, samo originalni bmw punjači i sada u skorije vreme i Optimate i Saito punjači imaju mogučnost punjenja preko canbus sistema....sve ostalo je direktno na akumulator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

hmm tek sad ne razumem ... kako kontam u pitanju je samo jedinica koja kontrolice crkavanje uredjaja .. nesto kao automatski osigurac koji javla da e nesto crklo ...

 

ili je u pitanu komplet nova instalacija sa "kompom" koji kontrolise sve uredjaje , mototronik , abs ,,, bla bla

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

BMW,

Sad sam pogledao šemu i došao do istig zaključka...

 

Ja sam montirao vodonepropusni konektor ispod sedišta koji preko osigurača od 15A direktno vezan na akumulator.

 

Znaći skinem sedište zakačim konektor i vozi Miško ! (ne moram da se zajebavam s rasklapanjem oklopa da bih prišao akumulatoru)

 

 

Pa koliko mi je poznato, samo originalni bmw punjači i sada u skorije vreme i Optimate i Saito punjači imaju mogučnost punjenja preko canbus sistema....sve ostalo je direktno na akumulator.

 

E u pm ! Pa imam Saito punjač i ubih se da lepo namestim instalaciju <_<

(ko me šiša što ne čitsm pažljivije upustva)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Zar nije ta BMW-ova utičnica za upaljač spojena sa dve žice direktno na akumulator (naravno, preko osigurača)? Da li se preko nje može raditi jump start (startovanje kablovima)? Mislim da je fora samo to što BMW-ovi i Saito punjači imaju odgovarajući utikač, jer znam da se na BMW-ove automobile kače svi punjači ili roboti, kao i na sve druge automobile.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Zar nije ta BMW-ova utičnica za upaljač spojena sa dve žice direktno na akumulator (naravno, preko osigurača)? Da li se preko nje može raditi jump start (kablovima)? Mislim da je fora samo to što BMW-ovi i Saito punjači imaju odgovarajući utikač.

 

 

Ne, ne Aćime nije ti to primitivni Japanac :P

 

To je Švabo BRE !

 

Sve je preko can bus-a vezano, nema ni jednog osigurača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
CANbus technology has been used in automotive industry for some years. CAN (Controller Area Network) was developed by Bosch in the early 1980's and became an international standard (ISO 11898) in 1994. It was specially developed for fast serial data exchange between electronic controllers in motor vehicles.

I believe that the introduction of the on-board single-wire network system in 2004 for the BMW R1200 range of motorcycles is BMW Motorrad's first use of this 'technology' (if you know different please let me know!). However Ducati was the first motorcycle manufacturer to use CAN-bus in a production motorcycle in 2002. The Ducati 999 uses the two-wire digital bus to simplify the electrical system and reduce weight significantly which no doubt is why BMW adopted the system.

 

http://www.motorcycl...r&pageId=357683

 

 

da , lepo je to napisano i slažem se...ako pričamo o izmeni informacija između sprava. Međutim probaj okačiti bilokoju elektronsku spravu na taj sistem na + i - i posmatraj erotiku.....Koliko mi je poznato, jedini sam koji ima okačen neserijski alarm na bmw-ju. Ali zato je bilo potrebno rasturanje elektrike motora i dve neprespavane noči uz električnu šemu da mi je to uspelo. Ne možeš verovati da je čak i jebeni "kill switch" pod canbusom i montaža bilokakvog releja između uzrokovalo je sa brljavljenjem ZFE (ZentralFahrerElectric u prevodu ako se ne varam) ili brljavljenjem alarma (javlja se izuzetno visoka frekvencija koja dovodi do brljavljenja , jer kontroler par hiljada puta u sekundi (ili više naravno) proverava da li su svi uslovi ispunjeni....a "kill switch" daje samo masu)

12V utičnica na motoru ima samo dve žice (+ i -) pa probaj puniti pametnim ili bilokojim punjačem koji nije za canbus....budeš li dosta uporan ode elektronika na motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Aiiiii :lol:

 

Nemam BMW motor, to znate, pa nisam video te detalje na motoru, ali znam CAN tehnologiju na BMW automobilima, a to bi trebalo da je isto. Na mom autu je takođe ugrađen alarm koji ne koristi CAN i urađena je blokada motora preko releja, ali nisam pitao mangupa na koju žicu je to zakačio. U svakom slučaju auto se ne buni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

hmm tek sad ne razumem ... kako kontam u pitanju je samo jedinica koja kontrolice crkavanje uredjaja .. nesto kao automatski osigurac koji javla da e nesto crklo ...

 

ili je u pitanu komplet nova instalacija sa "kompom" koji kontrolise sve uredjaje , mototronik , abs ,,, bla bla

 

druže u pitanje je potpuno nova instalacija sa kompjuterom (u ovom slučaju kontrolerom).

Recimo ovako....nekad ako motor nije hteo da vergluje, prvo si pogledao "kill switch", pa onda šalter ćopave,pa šalter ručice kvačila, pa šalter ler brzine. Ti šalteri su bili vezani jedan za drugim uz neki sistem releja i brdo žica. Svi uslovi su morali biti ispunjeni, da je motor počeo sa verglanjem.

Canbus je malo drugačiji....svi šalteri (kill switch, čopava,ler brzina,ručica kvačila) su vezani direktno sa dve žice na kontroler (svaki šalter svoje dve žice) i kontroler par hiljada puta u sekundi proverava da li su uslovi ispunjeni i kada su ispunjeni motor vergla. Znači otpadaju svi releji, svi moguči slabi spojevi,slabe mase,oksidacije kontakata,itd....diagnostika kvara je smešno laka sa opremom,jer se svaki šalter diagnosticira posebno i greška se odmah pokazuje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Zar nije ta BMW-ova utičnica za upaljač spojena sa dve žice direktno na akumulator (naravno, preko osigurača)? Da li se preko nje može raditi jump start (kablovima)? Mislim da je fora samo to što BMW-ovi i Saito punjači imaju odgovarajući utikač.

 

 

Ne, ne Aćime nije ti to primitivni Japanac :P

 

To je Švabo BRE !

 

Sve je preko can bus-a vezano, nema ni jednog osigurača.

 

psssssst.....evo tajne....honda goldwing je prešla zajedno sa harley davidsonom na canbus......valjda se plaše da ne zaostanu...:nanana:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

aha znaci svaki uredjaj sa dve zice ide direktno u taj "komp" ... bez da ide preko releja ili da je redno/paralelno vezan za jos neki uredjaj ....

 

a sta je sa Mototronikom ? on je ostao ili ga vise nema ?

 

predpostavljam da taj uredjaj ima izlaz na displey pa pokazuje koji od uredjaja ne radi ..

 

da tako moze da tacno kaze koji je u pitanju a ne da prijavi ceo sklop uredjaja (senzora) pa ispitujes jedan po jedan ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

aha znaci svaki uredjaj sa dve zice ide direktno u taj "komp" ... bez da ide preko releja ili da je redno/paralelno vezan za jos neki uredjaj ....

 

a sta je sa Mototronikom ? on je ostao ili ga vise nema ?

 

predpostavljam da taj uredjaj ima izlaz na displey pa pokazuje koji od uredjaja ne radi ..

 

da tako moze da tacno kaze koji je u pitanju a ne da prijavi ceo sklop uredjaja (senzora) pa ispitujes jedan po jedan ....

 

 

E jebi ga sad puno pitaš, ajde ti lepo na spavanje. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja