Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio X9 250/500ie

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 2036 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Немој га палити на каблове,направићеш још већи проблем,пун је електронике и све може да оде у три лепе

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Ako se maksimalno ispoštuje procedura paljenja na kablove, ne bi trebalo da bude problema. Ja sam palio auto sa neverovatno mnogo elektronike, fabričkom navigacijom na kablove, i nema problema :)

 

Bitno je da auto sa ispravnim akumulatorom NE RADI kada se priključuju kablovi, da se prvo priključi + pa - klema, - poželjno na karoseriju, upali ispravan auto pa se tek onda da kontakt na autu sa neispravnim akumulatorom. I pazljivo se raskace klema, sada prvo - pa onda +.

 

Problem je što ljudi uglavnom prvo upale auto pa kače kablove, i tada dolazi do skokova u jačini struje, varnicama, što može biti i opasno..

 

 

:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja sam prespajao jedno milion motora i auta, ako ne pomesas polaritet ne znam sta moze da bude opasno. Meni se desavalo da leonardu crkne aku u voznji bukvalno. Upali i radi neko vreme pa se ugasi. Prespojim i ponovo on radi par minuta ili sekundi i opet stane. Treba proveriti i instalaciju oko akumulatora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Mislim da to punjenje nije ok.

On mora da puni i u leru isto kao i na punom gasu.

 

Kad ga upalis,treba polako da penje do 14 i tu da stoji kontstantno i to sa svim potrosacima upaljenim.

 

Sacekaj da se javi neko strucniji,ali mozda i regler umire,pa nemoze da odrzava napon,a mozda je i akumulator toliko los da ubija regler

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ako se maksimalno ispoštuje procedura paljenja na kablove, ne bi trebalo da bude problema. Ja sam palio auto sa neverovatno mnogo elektronike, fabričkom navigacijom na kablove, i nema problema :)

 

Bitno je da auto sa ispravnim akumulatorom NE RADI kada se priključuju kablovi, da se prvo priključi + pa - klema, - poželjno na karoseriju, upali ispravan auto pa se tek onda da kontakt na autu sa neispravnim akumulatorom. I pazljivo se raskace klema, sada prvo - pa onda +.

 

Problem je što ljudi uglavnom prvo upale auto pa kače kablove, i tada dolazi do skokova u jačini struje, varnicama, što može biti i opasno..

 

 

:mobilizator:

 

Proceduru za koju si mislio da je ispravna, zapravo je pogresna, ispravna procedura prespajanja je sledeca:

 

- na ispravnom vozilu (koje je ugaseno) skines - klemu i zakacis kablove na klemama akumulatora (ne na sasiji/karoseriji)

- na neispravnom vozilu zakacis kablove, kontakt i verglanje tj paljenje (nema nikakvog raskacivanja klema)

 

Ako automobil upali, skinuti kabal sa neispravnog automobila i ako se ugasi ponoviti proceduru (prenizak napon pa ne moze elektronika ispravno raditi), ako se ne ugasi onda je pozeljno napuniti ili zameniti akumulator, obicno ga puste da radi 15-20min malo po gasu i misle to je to...greska samo takva.

 

Ja sam prespajao jedno milion motora i auta, ako ne pomesas polaritet ne znam sta moze da bude opasno. Meni se desavalo da leonardu crkne aku u voznji bukvalno. Upali i radi neko vreme pa se ugasi. Prespojim i ponovo on radi par minuta ili sekundi i opet stane. Treba proveriti i instalaciju oko akumulatora

 

To sto si prespajao milon vozila i sto ti se nista nije desilo je cista sreca. Kod automobila se retko bas retko zna nesto zeznuti ali zna napraviti sranje, alternator je mnogo jaci nego kod motora regler, te on prvi strada kad dodje do takve situacije.....koju sam imao prosle nedelje na jednom AA, vozen je sa slabim akumulatorom, ne moze se nikako napuniti tj stalno povlaci struju i rezultirao je crkavanje reglera, nije to slucaj samo sa AA vec na skoro svim maxi skuterima.

Regler ne trpi los napon, mozda Joskin trpi ali fabricki (izuzev SW) sigurno ne.

 

Drzi oko 12-13 na leru a na 5k obrtaja oscilira oko 14. To bi trebalo da je ok. Znaci nov akumulator bi trebalo da resi

 

To ti je Ok punjenje ali da bi znao pravo stanje punjenja moras imati ispravan akumulator, suprotno daje krivu sliku realnog stanja, zatim ciste i dobro stegnute kleme, ispravan osigurac.

 

Mislim da to punjenje nije ok.

On mora da puni i u leru isto kao i na punom gasu.

 

Kad ga upalis,treba polako da penje do 14 i tu da stoji kontstantno i to sa svim potrosacima upaljenim.

 

Sacekaj da se javi neko strucniji,ali mozda i regler umire,pa nemoze da odrzava napon,a mozda je i akumulator toliko los da ubija regler

 

Ne moze biti isto punjenje na leru i pod gasom, na leru je uvek nesto nize, a da aku saranjuje regler to je tacno.

 

Zakljucak.....prespajanje akumulatora kablovima radite ako bas morate tj nema druge alternative, uvek je bolji izbor staviti akumulator na punjenje pa tek kad se napuni sledi paljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

@satelis

Možda nisam sve precizno objasnio, ali nisam rekao da se raskače kleme pre nego što se upali 'neispravan' auto. To i nije moguće dok se ne upali taj auto :)

 

Zatim, na mom autu je skoro nemoguće skinuti - klemu, jer je akumulator u posebnom kućištu, imaš pristup samo + klemi, a tako je u većini modernih auta. Jednostavno, ima jedno mesto na šasiji koje je skoro pa predviđeno za - klemu.

 

Slažem se da je mnogo bolje staviti drugi akumulator, kablove koristiti samo u krajnjoj nuždi.

 

 

:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

Drugar je kupio X9 500 koji ne pali, kad stisne dugme za paljenje iz nekog cuda kod akumulatora cuje se samo caktanje.

Taj deo ne znam sta je ja ga na 180 nemam, ima na sebi osigurac od 40A i jedna deblja crvena zica ide prema bobini-svecici.

Jel neko zna sta je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Relej za paljenje 99%, samo nek rasturi plastike, pa onda da proba da vergla i kad locira zvuk, neka rasturi relej i ocisti kontakte(buksne). Hoce to da zeza ako mu kisne motor, tu vlazi i kontakti releja oksidiraju, ali i 180 amalfi ima taj relej, jedino ako neko nije skinuo i zute je boje bio na mom x9.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre sat vremena, Kele101 je napisao:

Drugar je kupio X9 500 koji ne pali, kad stisne dugme za paljenje iz nekog cuda kod akumulatora cuje se samo caktanje.

Taj deo ne znam sta je ja ga na 180 nemam, ima na sebi osigurac od 40A i jedna deblja crvena zica ide prema bobini-svecici.

Jel neko zna sta je to.

Najbolje bi bilo da uslikas i okacis sliku da vidimo

 

kad rasturis zadnji kraj to ce izgledati ovako

IMG_20170208_115623.jpgimage hosting no registration

 

Automat anlasera na slici je siva kocka sa desne strane (imas je i ti), na sebi ima dve deblje crvene zice i dve tanje. Ako je akumulator punog kapaciteta, dovoljno je da date kontakt i da prespojite dve debele zice na automatu nekim spicanglama ili srafcigerom (zavarnicice pa da ne uplasi) i motor mora da zavrgla tj upali.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

U pravu si, bas tako izgleda kako si opisao. Hvala

 

Alnaser skinut i sve je na njemu u redu. Lako se okrece, cetkice dobre ali kad se spoje te dve zice izgubi struju. Sat i lampice se samo ugase. Nema nista od verglanja

 

Problem bio u akumulatoru, prazan. Sad kad smo stavili novi vergla ali ne pali. Kad se sipa direkt gorivo upali, i vidi se da dizna baca gorivo-maglu ali nece da spoji. Sta bi sad trebao da pogleda

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Aha, znaci dizna otvara, ima varnicu tj komp je ziv....pali kad sipate gorivo u cilindar = merenje pritiska pumpe goriva

Skinite srednji tunel, ispod se nalazi pumpa goriva, kacenje manometra i pritisak kad se da kontakt treba biti oko 2.5b

 

Sto se tice verglanja, da bi video pravo stanje anlasera nije dovoljno to sto ste uradili, pravu sliku ce pokazati kad se optereti.

Ako na opterecenju vrti dobro, ondak se mora skunuti desna dekla motora kako bi se doslo do frajlaufa

radi provere stanja, u jednu stranu se moze okrenuti dok u drugu ne...ako vidis opiljke znaj da je zveknuo

IMG_20130404_221635.jpgimage upload with preview

 

Za skidanje, treba ti spec. kljuc i ne pokusavaj nekim pajserom ili srafcigerima ili bilo cime slicno.....sjebaces nesto, samo alatom predvidjen za to.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

Primetio sam da mi motor slabije vergla kad je hladan.

Prvo bendix proklize, tek drugi put pocne da vergla ali slabo kao kad je akumulator na izmaku a nema ni 6 meseci i nekad popali lampice.

Aku pokazuje 12,5 v, kad upalim 13,7 na leru, kad dam gas ide preko 14v.

Posumnjao sam na alnaser pa sam ga skinuo i promenio cetkice, stare su takodje bile solidne, bendix je isto ok.

Kad upali ide normalno, svetla rade ok. Motor koristim samo da idem na posao to je oko 40km u jednom pravcu tako da se aku dopuni.

Ne bih bas da me ostavi kad krenem kuci jer imam osecaj kao da jednom nece ni zaverglati.

Jel imao neko slican problem

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Beograd,cerak
  • Motocikl: Piaggio X9 250 evo 2004 god

Pozdrav drustvo,

Od pre dve sezone vozim x9 250 evo, pre njega sam vozio aeroxa 50cc. Dok sam vozio aeroxa nikakav problem s ledjima. Od prvog dana, prve voznje x9 ledja tj donji deo ledja me ubija. Kakva je situacija kod vas sa ledjima? Dal je moguce da mi ne odgovara motor? I vlasnik od kog sam kupio motor mi je napomenuo da prodaje motor samo zato sto su mu ledja otisla.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Motocikl: Piaggio X9 250 Evolution

Pozdrav momci,

Od pre par dana mi se desava da motor (x9 250evo 2004god) kad drzim konstantno gas na 5k obrtaja kao da sam malo daje gas i vraca. Znaci na tim konstantnim obrtajima od oko 5k kao da neko gurne motor napred pa povuce nazad. To cimanje nije veliko al primeti se. Na vecim obrtajima npr. 7k nisam primetio to trzanje.

 

Sta bi mogao biti problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Dignes sediste, odsrafis srafove plasticnog poklopca, odsrafis srafove poklopca sibera karburatpra, izvuci napoplje i proveri da nije negde naprsla guma.

Takodje proveri flansu karburatora da nije i ona ispucala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

Jel moze da pusta antifriz na glavi, tj da curi napolje. Vidim tacno ispod karburatora kad dam gas kako se skuplja antifriz. Menjao sam ona mala creva koja se tu nalaze na karburatoru i nisu mokra vec se tacno na spoju glave i bloka vidi kako se skuplja. U voznji temperaturu drzi na pola jedino u lokalu stani kreni digne dve kocke pre crvene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd - Dorcol
  • Motocikl: Yamaha Fazer

Drugari, zna li neko koji amortizer ide za sediste x9 250ccm, tj koja velicina ili kako vec da ga trazim? Pozz:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 2 sati, Kele101 je napisao:

Jel moze da pusta antifriz na glavi, tj da curi napolje. Vidim tacno ispod karburatora kad dam gas kako se skuplja antifriz. Menjao sam ona mala creva koja se tu nalaze na karburatoru i nisu mokra vec se tacno na spoju glave i bloka vidi kako se skuplja. U voznji temperaturu drzi na pola jedino u lokalu stani kreni digne dve kocke pre crvene.

Otisao ti je dihtung izmedju glave i cilindra, srecu imas sto je procureo ka spolja, da je drugacije ne bi dobro bilo.

Svakako nemoj tako voziti, pravac na sredjivanje.

 

Pre sat vremena, igorX9 je napisao:

Drugari, zna li neko koji amortizer ide za sediste x9 250ccm, tj koja velicina ili kako vec da ga trazim? Pozz:)

Skines i posaljes amortizer njima..... MIO sztr izaberes tvrdocu i kad naprave drugi, poslace ti nazad zajedno sa tvojim starim, cena je bila 10e/kom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd - Dorcol
  • Motocikl: Yamaha Fazer
Pre 11 sati, Satelis je napisao:

Skines i posaljes amortizer njima..... MIO sztr izaberes tvrdocu i kad naprave drugi, poslace ti nazad zajedno sa tvojim starim, cena je bila 10e/kom.

Hvala Dare,cujemo se uskoro :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Bac
  • Motocikl: Piaggio X9 180, SV650S

Stigao dihtung glave-jedan jedini u originalu nadjoh

znam postupak zamene i sta sve treba da se skine, interesuje me da li ide samo dihtung ili

se stavlja i neka diht masa.

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Fabrika ne stavlja diht masu tako da ne moras ni ti, ali opet s'druge strane moze se vrlo, vrlo tanko naneti, nece nista skoditi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Motocikl: Piaggio X9 250 Evolution
On ‎17‎.‎6‎.‎2017 at 1:29 PM, Zoran Rosic said:

Pozdrav momci,

Od pre par dana mi se desava da motor (x9 250evo 2004god) kad drzim konstantno gas na 5k obrtaja kao da sam malo daje gas i vraca. Znaci na tim konstantnim obrtajima od oko 5k kao da neko gurne motor napred pa povuce nazad. To cimanje nije veliko al primeti se. Na vecim obrtajima npr. 7k nisam primetio to trzanje.

 

Sta bi mogao biti problem?

 

On ‎17‎.‎6‎.‎2017 at 6:20 PM, Satelis said:

Dignes sediste, odsrafis srafove plasticnog poklopca, odsrafis srafove poklopca sibera karburatpra, izvuci napoplje i proveri da nije negde naprsla guma.

Takodje proveri flansu karburatora da nije i ona ispucala.

Satelis, proverio sam membranu ona je dobra,a flansa ima malu pukotinu skoro neprimetnu jos cu proveriti.

 

Javio mi se sad drugi problem. Motor kad je hladan radi 2-3 minuta I ugasi se kad pocne da smanjuje ler gas I onda nema sanse da upali... vergla kao da nema goriva. Kao da radi dok ima goriva u samom karburatoru I onda se ugasi,a novo gorivo karb da nece da primi. Skidao sam dovodno crevo goriva sa karburatora I kad zaverglam gorivo curi. Svecica baca varnicu. Ono sto sam primetio je da kad dam gas bez verglanja ona mala pumpica sto radi preko sajle gasa nekad usprica gorivo u karburator a nekad ne.

 

Dali je problem u toj pumpici ili plovak, iglica... ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja