Jump to content

Moto Zajednica

Pucanje sajle - resenje sa "prvu pomoc"

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Proslog petka, kasno uvece, sednem na motor da se provozam i pukne mi guma negde kod Tosinog bunara. Stane jedan momak na motoru da pomogne. Kako je stao, tako mu punke sajla kvacila. Pomocu tankog srafa i matice koja je glumila kulicu sajle, i PVC vezica koje sam imao pri sebi - nabudzim nekako tom momku sajlu. Sve to je trajalo dobrih sat vremena i puno muke. On sede na motor i ode kuci za Pancevo. :) Sutradan sam ga zvao i rece mi da je stigao bez problema. Kaze vozio uglavnom u trecoj a mogao je da menja brzine. Mislim da je imao mnooogo srece sto je ta budzevina izdrzala.

 

 

To iskustvo me je motivisalo da razmislim sta bi bilo korisno imati pri sebi ako pukne neka od sajli na motoru? Koji je to set pomocu koga bi mogla da se na putu popravi sajla, da se improvizuje nesto i da se motor odveze (dakle, ne mislim na trajno resenje, vec samo na "prvu pomoc").

 

Racunam da ne izmisljam "toplu vodu" i da je gomila bajkera imala slicna iskustva i da vec postoje neka proverena resenja - pa vas pitam za info.

 

Dakle, koji prirucni materijal bi bilo zgodno imati u slucaju pucanja sajle?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Luster klemu odgovarajuće veličine rupe da može sajla da prođe kroz nju i odgovarajući šrafciger. Najgore je što ne sme da se preterano stegne jer pukne klema, a mora da bude dobro stegnuto da se ne svuče.

 

To, naravno, vredi kad sajla pukne na kraju, a ne u sredini.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Pa sta uopste moras i da krpis sajlu,za nuzdu moze i bez kvacila da se dotera motor do kuce :) ja sam proboa da menjam brzine bez kvacila,i ulazi opusteno,cak i manje trzne nego sa kvacilom,a upalis ga na guranjie,a mozes i malo da ga poguras nogama i samo stisnes u prvu brzinu i teraj dalje,ne staj do kuce :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Pa sta uopste moras i da krpis sajlu,za nuzdu moze i bez kvacila da se dotera motor do kuce :) ja sam proboa da menjam brzine bez kvacila,i ulazi opusteno,cak i manje trzne nego sa kvacilom,a upalis ga na guranjie,a mozes i malo da ga poguras nogama i samo stisnes u prvu brzinu i teraj dalje,ne staj do kuce :D

 

da samo pod uslovom da taj motor nema kardan......onda ništa od gurke.

 

inače odgovarajuča matica (M4 ili M5) te dva kamena su još uvek sredili sajlu na putu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

@misa-pei:

zaniljiva ideja sa luster klemom. :)

Zasto to resenje ne vredi ako pune na sredini? Kako bi popravili sajlu ako pukne kod kuglice?

 

 

@Milos 96:

as sta ako pukne u sred guzve u gradskoj voznji, bilo bi malo zeznuto bez kvacila. Narocito na semaforu ;)

 

 

@bmw:

kako se resava pomocu matice i dva kamena?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Kad pukne sajla od kvacila tako se vozi dalje, ionako to rade iz zabave a kad ode sajla od gasa onda treba jedan srafciger i stambena zgrada u blizini gde sed nadje polomljen prekidac i iz njega iscupa klemica (nije pozeljno lomiti ispavan i hvatati sa dve ruke za dve razlicite zice) Sajla uvek puca na kraju. Druga opcija je povecati ler gas na 2-3k i tako se odvuci do cilja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Verovatno stavis maticu i udaras kamenom dok se matica ne savije i stegne sajlu :D

 

kakogod čudno zvučalo, ali pogodio si.....obično na put ne voziš čekič, zato sam i napisao dva kamena

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Supershadow 250

Pa sta uopste moras i da krpis sajlu,za nuzdu moze i bez kvacila da se dotera motor do kuce :) ja sam proboa da menjam brzine bez kvacila,i ulazi opusteno,cak i manje trzne nego sa kvacilom,a upalis ga na guranjie,a mozes i malo da ga poguras nogama i samo stisnes u prvu brzinu i teraj dalje,ne staj do kuce :D

 

ja tako iz nuzde bez kvachila presho oko 350km ukljucujuci i jedan granicni prelaz :D paljenje ne mora (a negde i ne moze) na guranje, nego samo gas u leru, pa prva brzina, prilicno iscima al kad se uvezba onda se i ne dize tolko mnogo na zadnji tocak :) jedino su semafori zeznuti al uvezba se i to kad muka natera :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Buvljak je uvek inspiracija. ;)

 

Ovo deluje kao sjajno resenje da se spoji sajla, i ne zauzima nista prostora tako da moze da se nosi sa ono malo alata sto obicno imamo na motorima.

 

u-bolt.gif

 

 

To je resenje da se spoji sajla, a sto se kuglice tice, to je vec druga prica..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Koliko sam skapirao to je vec rezervna sajla sa kuglicom..

Jeste povoljno i super je ali je glomazno nositi dve sajle.. i te kako ima smisla ako se ide na neki put u nepristupacne krajeve ;)

 

Za svakodnevnu voznju, dosta ce pomoci ovaj "steznik" zlu ne trebalo. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

 

da samo pod uslovom da taj motor nema kardan......onda ništa od gurke.

 

 

Zasto? Ja imam Gold Winga sa kardanom i doduse nisam nikad palio na guranje ali ne vidim zasto nebi moglo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

da samo pod uslovom da taj motor nema kardan......onda ništa od gurke.

 

 

Zasto? Ja imam Gold Winga sa kardanom i doduse nisam nikad palio na guranje ali ne vidim zasto nebi moglo?

 

probaj pa mi javi ako uspeš......kojigod motor sa kardanom sam pokušao da upalim na guranje nije išlo.....uvek blokirao zadnji točak, pa makar bilo i u 6. stepenu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 901 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Jeste povoljno i super je ali je glomazno nositi dve sajle..

Ovaj komplet sajli iz Louis-a u kesici je velicine jedne tanke CD kutije. Znaci stavis ga na dno kofera ili tank torbe i neces ni primetiti da je tu a opet pomoce ti mnogo kad budes daleko od kuce.

 

 

I ja sam pre neki dan prvi put probao to saltanje bez kvacila i moram priznati da je dosta zanimljivo ali ipak ostavljam ga samo za hitne slucajeve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Saltanje bez kvacila je OK, ali postoje situacije kad je skoro nemoguce tako voziti (na primer, jaka uzbrdica, puno semafora i gradska guzva), a posto ne mozemo da biramo kad ce da pukne sajla, bolje je imati neki plan i spremno resenje.

 

U nedostatku ovog kompleta iz Louisa (koji je savrsen), sajla za bicikl moze da posluzi. Cak nije losa ideja vezati rezervnu sajlu za vec postojecu pomocu plasticnih vezica i tako je uvek imati sa sobom.

 

Nego, da se vratimo na tehniku popravke ;) Pablo 87 je postavio link ka temi, gde ima jedna jako korisna poruka:

http://forum.bjbiker...post__p__512217

 

---

Ovaj komplet sajli iz Louis-a u kesici je velicine jedne tanke CD kutije. Znaci stavis ga na dno kofera ili tank torbe i neces ni primetiti da je tu a opet pomoce ti mnogo kad budes daleko od kuce.

Ali u voznji po gradu retko ko nosi tank torbu ili kofer. Samo kutijicu za alat koja je zakacena na motor (to valjda vecina motora ima fabricki sa alatom koji pase za taj model).

Kao sto rekoh

Jeste povoljno i super je ali je glomazno nositi dve sajle.. i te kako ima smisla ako se ide na neki put u nepristupacne krajeve ;)

Nazalost, ovaj komplet nema kod nas da se kupi (bar koliko sam ja gledao po radnjama), a kapiram da ljudi koji donose opremu iz Louisa nece da se cimaju za 3 evra.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Imam ga ja do jaja stvar, dobijes 3 sajle, dve su tanke za gas i jedna debela za kvacilo, sa jedne strane su normalne sa onim zadebljanjem ili kako god da se to zove, a sa druge strane nesto na foru one kleme za struju kroz koju se provuce kabl i stegne, samo sto nema onog plasticnog dela vec samo onaj metalni. I ceo taj set mislim da kosta negde oko ~3€.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

matica i dva kamena su zakom ! cak maticu ako ne poneses mozes je skuinuti negde sa motora ... radio sam to 10-tak puta i radilo poso ne samo za prvu pomoc nego sve dok ne kupis novu sajlu ....

 

a idealno je nositi klemicu bosh brave !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

najbrze i najlakse je jednostavno svuci buzir sa otkinute sajle,i vezati negde za ram ili neki zgodan deo i sajlu povlaciti rukom...a ostalo sta god se radi treba sat vremena petljanja,pa jos ako treba da se malo skrati buzir ihihiii...peripetiji nikad kraja :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

U Srbiji svasta moze za male pare. Narucio sam odgovarajucu sajlu, malo produzenu, sa odgovarajucim zavrsetkom. Montira se na mesto postojece i moze da posluzi dobar broj kilometara dok se ne nadje neki servis.

 

post-3429-0-87871500-1313873951_thumb.jpg

post-3429-0-23214500-1313873955_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja