Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

• Svrati ponekad, 237 postova
  • Motocikl: APRILIA SR50 DITECH
pre 2 minuta, N.F.S. je napisao:

Naravno da moze preko uticnice (ne usb) punjenje... Vezuje se preko rednog osiguraca (na svom kablu) direktno na akumulator...

Još kad bi dao neku sliku tog spoja (ili šemu) tog sklopa, možda bi mi "stručnjaci" mogli da realizujemo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Drug Clan!, 2289 postova
  • Motocikl: <<<z750s>>>

Koliko sam razumeo uticnicu vec imas? Povezanu i struju ima bez kontakta? Ako je tako treba ti punjac male snage ili neki namenski za moto akumulatore... Mesto stipaljki stavis "musku" uticnicu za upaljac, pin koji je na sredini vodi plus sa punjaca, dva bocna minus...

• Svrati ponekad, 237 postova
  • Motocikl: APRILIA SR50 DITECH
pre 5 minuta, N.F.S. je napisao:

Koliko sam razumeo uticnicu vec imas? Povezanu i struju ima bez kontakta? Ako je tako treba ti punjac male snage ili neki namenski za moto akumulatore... Mesto stipaljki stavis "musku" uticnicu za upaljac, pin koji je na sredini vodi plus sa punjaca, dva bocna minus...

Da, utičnicu imam...povezao sam je direktno na akumulator...nisam stavio nikakav osigurač ili slično...možda bi trebao ? A imam jedan mali punjač (valjda do 300 nečega) ...

Na kabl koji ide sa "plusa" obicno je crven valja staviti osigurac, uticnice sa loius.de imaju redno postavljen fabricki...

Ne bih da te zbunjujem, akumulator mozes dopuniti i obicnim ispravljacem koji daje 15ak volti (prodaju se kao 12v) i 1A snage, na red se stavi sijalica (12v10wnpr.) ona je tu da zastiti punjac ako je u losem stanju baterija, ispravljac nju vidi kao potrosaca a ona ne dozvoljava akumulatoru da "povuce" dosta struje...

Kod praznog akumulatora sijalica u pocetku punjenja svetli jako, kako punjenje odmice ona ce sve slabije svetleti, kada se skoro ugasi ili nit svetli blago narandzasto punjenje je gotovo.

Ovo sam nasao trenutno ali shvatices sta ti treba, za uticnicu koristim 5ampera osigurac, valja ga imati ako se slucajno prespoji nesto uz put...

Kockasto crveno kuciste sa slike (u njemu trenutno 20A osigurac) veliko je gabaritno i koristi klasicne, ubodne auto osigurace, ovo okruglo ispod, manje nosi staklene...

Zbog dostupnosti vise volim ovo koje nosi ubodni osigurac...

Kada nema kucista dobre su i dve 5mm buksne, odseces "plus" od uticnice, negde blizu akumualtoru, zakrimpas buksne i zastitis ih termo buzirom, one u sebe prihvataju mini ubodne osigurace (za automobile takodje, svuda dostupni)

Sam izaberi sta ces koristiti ali pametno je imati osigurac na svemu sto dodajes na instalaciju...

20181002_174712.jpg

• Svrati ponekad, 175 postova
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Treba da bude 3000-4000 mA (miliampera). Ili 3-4A (ampera). I još da bude pametan - da se isključuje automatski da ne puni non stop. Našao sam takav za 3000 din. A sada mi još treba muški deo za utičnicu, a povezivanje će mi odraditi električar, nije da ne znam za toliko ali neću da ništa sam da radim još uvek.

Desetinom nazivnog kapaciteta je neko pravilo punjenja... Moze i vecom strujom na kratno ali bateriji (kiselinac/agm) vise prija sporije a duze...

• Svrati ponekad, 175 postova
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Stigao punjač.
Ima I sliku motora što mora biti dobra stvar . Kolega Nenade mogu li ja to tebi poslati da mi namestis dzek I muški punjač za 12v utičnicu? Platim pošteno + pivo 

20181008_110022.thumb.jpg.002c35abeebe2128b068d49bdae5619f.jpg

20181008_110005.thumb.jpg.32e616f5180416125241c811896a839c.jpgšteno + pivo 

• MK. Sirius - Srbija, 798 postova
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

https://www.akumulator-shop.rs/proizvod/punjac-akumulatora-cars-pro-ebc4000-612v-4a/

Ovaj punjač mi deluje ok, kupio bih ga, međutim interesuje me jedna stvar, da li je sa ovim punjačem moguće ostaviti akumulator na održavanju tokom cele zime. Recimo izvadim akumulator iz motora, priključim ga na punjač u oktobru i skinem u martu.

Koliko vidim, on nema onu opciju desulfacije, koliko je to bitno, i da li vredi dati više para za C-TEK? Unapred hvala na pomoći.

• I didn't start the fire, 5933 postova
  • Motocikl: Biffer 1L, Kliks 0.65L

Pa mislim da pametni punjac prvo i osnovno zna da menja voltazu punjenja u letu, kao sto bi neko u teoriji trebao da radi na punjacu sa potenciometrom, a kada je aku na nekih 95% ja mislim onda puni sporo, pa pusti, pa opet puni pa pusti. Trickling charge je engleski izraz, ne znam nas. Mora neka logika tu, nije bas cista mehanika

• са вером у Бога слобода или смрт, 3313 postova
Pre 4 sati, bdada je napisao:

Jel mu ovo dodje jedan segment pametnog punjaca? :)

Msm povezem, podesim, ostavim ... 

https://www.kupujemprodajem.com//Elektronika-i-komponente/Baterije-i-punjaci/Modul-za-kontrolu-punjenja-akumulatora-66867760-oglas.htm

pre 47 minuta, Branko je napisao:

Kolko vidim to je samo "prekidac" ukljuci - iskljuci na zadani napon? :neznam:

Ово је симпатичан уређајчић са познатим колом НЕ555 ...прекида на задатом напону,укључује на задатом напону...врло,врло тешко га је подесити да укључи на нпр.12.3 а искључи на 14.2 в...(или почне да ''шкљоца'' кад је добар акумулатор у питању)

Није нешто...

• са вером у Бога слобода или смрт, 3313 postova
pre 43 minuta, bdada je napisao:

Pa to i jest poenta, da odrzava napon dok je parkiran? To radi pametan punjac, ako se ne varam? :zbunjen:

... да не улазим у детаље...компликована је прича,компликованија него што се чини на први поглед...

Ако ти треба пуњач који ће само да одржава акумулатор током зиме онда је најбоље направити струјни извор који нон стоп даје неких 5-10 милиАмпера...акумулатор увек свеж а таква направица је јефтина...

• Podržavam 1

• Ne silazi, 6065 postova
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV '90

Zar računarski UPS-ovi nisu već konstruisani da lagano pune i održavaju akumulator (kiselinski, hermetički zatvoren) duži vremenski period?

Konkretno mislim na kućne varijante, 600-1000 VA.

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja