Jump to content

Moto Zajednica

Honda XL600 V -Transalp

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Hvala svima na odgovorima.

Ja sam planirao da uradim bas ovo sto i Boba Vet... da ga malko "stvrdnem" mesanjem ove 2 gradacije, ali sad kad procitah da je Joseph B. isao cak na 20W, mislim da cu ici na 10 ili 15W. Jbg. nemam predstavu kolike su to realne razlike. Znam samo da mi je trenutno 5W premekano, ako je uopste 5W u vilama... ko ce ga znati. Nisam jos menjao ulje od kad sam kupio motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Fibra.Ne treba preuramiti sa eksperimentima oko gustine ulja zato što sigurno ulje u viljuškama nit je dobo, nit ga ima koliko treba, tako da svaka zamena daje osetno poboljšanje bez obzira na gradaciju. Treba zameniti po fabričkoj preporuci, potom izvozati motor i tek onda zakjljučiti da li se javlja lična potreba za tvrđim punjenjem zavisno od težine vozača, načina vožnje i referentne podloge. Tvrdoća zavisi pored gustine i od količline ulja. Tek onda treba fino podešavati mešnjem gradacija i nivoom. Kad budeš hteo, dođi da zamenimo.

 

I još nešto, ponašanje motora zavisi i od tvrdoće zadnjeg vešanja, odnosno od nategnutosti opruge. Fabričko srednje je po meni isuviše meko, verovatno zbog starosti i omekšavanja opruge i ipak pohabanosti na stalno istom mestu u unutrašnjosti amortizera. Zatezanjem opruge se povećava tvrdoća a i klip amortizera se malo mrdne u zonu manje istrošenosti pa sve bolje radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Verujem da bi, kao sto kazes, i sama zamena ulja poboljsala stvar, ali nekako mi nije logicno da amortizer bude tvrdji samo zato sto je sipano novo ulje. Ovo pod uslovom da je trenutno u stapovima tacna kolicina propisanog ulja. Amortizeri su mi definitivno premekani sto pokazuje i zadnja strana prednjeg blatobrana ozuljana od kontakta sa crash barom. Doduse, tako mi stigao motor, valjda bih primetio da se meni to desavalo. Sledeci argument za gusce ulje jes starost motora. Navodno je dobro staviti malo gusce ulje od propisanog, ako je motor stariji. Moj je `92. E sad, za pravi experiment i pravi izbor bi trebalo kupiti razlicita ulja pa se igrati, sto mi je trenutno bespotrebna, i potencijalno velika investicija. Jbg. mi na TA ne mozemo da dopumpavamo vazduh u vilama sto mi zvuci veoma zgodno za brzo podesavanje.

Koje ulje si ti sipao i kakva je razlika (pre/posle)? Da li si imao problema sa upravljivosti motora kao ja, ili je to bila redovna zamena?

Hvala na pozivu za zamenu, prihvatam, samo da vidim jos koje ulje da kupim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Pre nekoliko dana, sipao sam motul fork oil expert 10W, i mogu vam reci da sam prezadovoljan, deluje mozda da su vile malkice tvrdje nego sto bi trebalo, ali je osecaj jakog propadanja prilikom kocenja eliminisan, konacno se oseca kako vas nesto lepo i socno zaustavlja a da ne mislite da cete proci kroz zemlju dok zabada.. Kupio sam i motul engine clean i novi filter ulja, pa planiram da zamenim ulje... jos se predomisljam koje.. idem na varijantu neceg jeftinog a kvalitetnog.. razmisljam o tome da uzmem bardahl 20w50...Mislim da bi to bio pun pogodak :) Videcemo, javicu jos sta sam uradio, i rezultate istog :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

10w je po meni, najbolja gradacija za naše TA.

 

A ulje?...sva su slična (samo da ne naletiš na neki falš :neznam:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

10w je po meni, najbolja gradacija za naše TA.

 

A ulje?...sva su slična (samo da ne naletiš na neki falš :neznam:)

Kako da se "osiguram" da nije fals, tj. gde da kupim i kog proizvodjaca da jurim?

 

U masinu sam sipao Elf i znam da su originale, ali za viljuske nemaju ispod 20W. Cak je i cena nesto smesno u odnosu na ostale proizvodjace.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Verujem da bi, kao sto kazes, i sama zamena ulja poboljsala stvar, ali nekako mi nije logicno da amortizer bude tvrdji samo zato sto je sipano novo ulje. Ovo pod uslovom da je trenutno u stapovima tacna kolicina propisanog ulja. Amortizeri su mi definitivno premekani sto pokazuje i zadnja strana prednjeg blatobrana ozuljana od kontakta sa crash barom. Doduse, tako mi stigao motor, valjda bih primetio da se meni to desavalo. Sledeci argument za gusce ulje jes starost motora. Navodno je dobro staviti malo gusce ulje od propisanog, ako je motor stariji. Moj je `92. E sad, za pravi experiment i pravi izbor bi trebalo kupiti razlicita ulja pa se igrati, sto mi je trenutno bespotrebna, i potencijalno velika investicija. Jbg. mi na TA ne mozemo da dopumpavamo vazduh u vilama sto mi zvuci veoma zgodno za brzo podesavanje.

Koje ulje si ti sipao i kakva je razlika (pre/posle)? Da li si imao problema sa upravljivosti motora kao ja, ili je to bila redovna zamena?

Hvala na pozivu za zamenu, prihvatam, samo da vidim jos koje ulje da kupim.

 

O zameni ulja u viljuškama:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/64269-ulje-u-vilama-zamena-i-odredivanje-nivoa/

 

A imaš i u postu 71 oko zadnjeg amortizera crtać:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/60032-carstvovanje-recju-i-delom-doterivanje-transalp-a/page__st__60

 

Danas sam voza po rupama na Adi Ciganliji, mislim da ne bi valjalo da bude tvrđi motor napred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

Pre nekoliko dana sam stavio polovnu michelin anakee,i u voznji se nista ne oseca,nikakve vibracije,nista.

Medjutim,jutros na putu do posla pri brzini od 60kn/h pustim upravljac da zategnem rukavice i on poce da drhti i da baca levo desno.Da l je se ovo jos nekom jos desavalo ili je samo potrebno balansiranje.A gde u Kraljevu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 164 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Burgman 400

Mnogo vi filozofirate :lol:

 

Nego recite mi koje, gde i za kolko para da kupim paknove, po mogućnosti da mi ne škripe kao djavo! :D

 

Video sam juce neki sprej u motoghost bas za pranje diskova i pakni, i pise na istom da je i za eliminaciju skripanja pored toga sto ukljanja prljavstinu, ulje i slicno.. Vredi probati..

 

da li je neko probao taj sprej, da li to radi ? Ja sam pre 20tak dana stavio nove plocice i ne da skripe nego me IZLUDJUJU !

 

kupio sam WURTHov sprej za ciscenje i odmascivanje svega pa i kocnica, plocica... dobro sam sve "isprao" ali i dalje skripe da popizdis !! da li je jedino resenje druge plocice ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 164 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Burgman 400

Verovatno da ces morati da promenis plocice.Neznam na koji sprej mislis,ja sam nabavio sprej bas za diskove i plocice,extra stvar .

kako se zove ? kolko para ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 398 postova
  • Lokacija: Bački Petrovac
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Juče promenjeno ulje i filter. Sipao sam Bardahl 15W-50, umesto motula5000 10w40. Prvi utisci su jako pozitivni, maltene drugi motor :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 859 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Honda XL1000 2004.

Željko, menjao sam i ja ulja na svom Transalpu dok je troškario ulje. U međuvremenu zamenio karike, gumice...i sipao 5100. Zamenio posle 1000 km od pomenute zamene i isto sipao 5100. Javi utiske posle 3000 km. Pozdrav :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: Ruma-Graz

Pre nekoliko dana sam stavio polovnu michelin anakee,i u voznji se nista ne oseca,nikakve vibracije,nista.

Medjutim,jutros na putu do posla pri brzini od 60kn/h pustim upravljac da zategnem rukavice i on poce da drhti i da baca levo desno.Da l je se ovo jos nekom jos desavalo ili je samo potrebno balansiranje.A gde u Kraljevu?

 

Mozda balansiranje, a mozda je prethodnom vlasniku bolje islo leganje u jednu stranu nego u drugu, pa je guma vise istrosena sa jedne, a manje sa druge strane... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Briki, voblovanjepri toj brzini je vrlo česta pojava kod motorcikla. Na svom skuteru nisam uspeo da ga se rešim nikako, čak i bez kofera i balansiranih točkova. Pošto se to ne uopšte oseća dok se ne puste ruke, praktično ne smeta i ne treba se previše baviti time. Jedan od razloga je oštar nagib viljuške, odnosno mali predtrag koji je čini da je motor upravljviji a danak je ponekad ovo. Probaj da skineš kofer, doduvaš malo više pritisak u gumi i možda staviš tegove na kroman. Takođe može biti i razlog neka anomalija prednje viljuške, ulje ili nejednaka pozicija štapova. Pored ne balansiranosti točkova, žbice mogu da budu razdešene pa da bacaju. Ako ne osećaš dodatne vibracije ili neku smetnju, vozi. Kod mene je skoro sve dobro, nisam još proveravao balans, a ima tegova za uravnoteženost, javlja se mali vobling na 40 kmh, a to je zato što sam dizao zadnji kraj i smanjio predtrag na taj način, ne obraćam pažnju.

 

 

@Tiran, ja sam dobio objašnjenje da upravo habanje leve strane gume je posledica lakšeg obaranja u tu stranu kao posledica čovečje anomalije. Nekima je suprotno lakše, al većini je opuštenije da teraju u levo. I naravno da tako istrošena guma može praviti drmusanje kormana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sir, 147 postova
  • Lokacija: Subotica Srbija
  • Motocikl: Honda Transalp XL 600 iz 95te

IZVESTAJ o promenama stanja mog transalpica: Znaci od kad sam ga uzo Jula 2010 -e nisam ga nosio ni kod koga, zamnjeno je ulje filtar, filtar vazdusni i prednje plocice. Posle nekog vremena crko regler kupio novi u madarskoj za 60 E od cbr900 i sve sada super funkcionise. Posto je trosio podosta 7,5 l na sto , voznja od 90 -130 km/h mislio sam da ga ipak odnesem kod nekog majstora da vidimo tu potrosnju i uravnotezenost rada oba klipa i potrosnju goriva tj smesu karba u obe grane itd.

1.Zamenio ulje i filtar s 15w 50 Silkoline polusintetike preso na motul 3000 20-50 mineralno (trosio mi 2-2,5dl ulja na 1000km pre sa silkolinom) tako da cu sad videti da li i koliko ce trositi mineralnog ulja na 1000 km kad se zavrsi III reli srpski. MAjstor koji ga je tribo menjat nije hteo staviti mineralno , nudio motul 5100 jer je po knjizi polusintetika preporucena za ovaj motor . Al sam ja inzistiro , jer je preso 63000 i zelim videti da li ce gusceg ulja manje jesti !

2.Zamenio zadnje plocice

3.Izmerena je temp prednjeg cilindra i zadnjeg i rezultat je bio 219C prednji i 192C zadnji. Prednji je vuko vise benzina neg zadnji, Rece majstor da je razlika velika moracemo regulirati karb. Uzeo vakum metar , rezultat pre stelovanja na jednom 0.17na drugom 0,20 je pokazivalo. Uzo srafciger i narihto OBA na ISTI nivo 0,25. E rece on saces imat malo vise konja neg ranije!!!

Kaze neki drugi tipos sto bijase tamo u dvoristu s busom ceko na red, da si do sad vozo trandzu s 40 konja a od sad s 50 :) Proverili smo svecice , jos na 3000km ok kaze majstor a onda triba menjati, al posto trosi ulje a kaze trosice i mineralno tribo bi menjati karikena oba klipa da sve bude savrseno OK. 3 zaptivaca po 50 E , 4 karike po klipu 100 -150 E, rad itd itd sve ukupno oko 650-700 E . reko mu baki nek troskari jos malo dalje ulje ja nemam te pare ni blizu sada , posle kaze a mozemo naci kompl cilindre s klipovima i karikama u odlicnom stanju sve za 200 E. Al ja reko necemo bogami ni to sada. Posto kad ga svirne na viske obrtaje 6-8000 o/min malo izlazi crni dim. REZULTAT stelovanje do 00, odlicno je namestio , Honda ide ko zmaj, dobio na snazi, u 5 toj od 120 na sat se oseca snaga, na obrtajima preko 5000 se promenio zvuk motora koji mi se MNOGO SVIDA. Potrosnja se nije smanjila valjda jer NEMOGU GA vozati ispod 100/h kad cesto moram osetiti kako ubrzava po novom :moto3: , tako da sam super zadovoljan , za ulje cu videti kolka potrosnja vremenom, menjam na 5000 km i tako. Cekam dugu turu da krenem u voznju a ovako vozam svaki dan kad ne pada kisa po gradu i na dalje relacije . Inace ulje koje je vadio, majstor je sipo u cistu kantu i proverio ostatke metala u ulju kad je izbacio veci deo ulja. Bilo je ostataka komadica duzine 3mm debljine 0,3mm. Eto toliko o trenutacnom stanju motora. Uzivajte u voznji odlicne masine ,mecke na dva tocka, dizela koji se retko kvari Honde Transalp. :care::lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sir, 147 postova
  • Lokacija: Subotica Srbija
  • Motocikl: Honda Transalp XL 600 iz 95te

I ja sam unistio navoj na jednom srafu... Namucio sam se kao isus da ga odvrnem, a posle jos i da nadjem onakav indentican, naopako 1hmm.gif

 

ISUS se nije mucio uopste kad je bio prosvetljen :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova

Verovatno da ces morati da promenis plocice.Neznam na koji sprej mislis,ja sam nabavio sprej bas za diskove i plocice,extra stvar .

kako se zove ? kolko para ?

 

Sprej sam uzeo preko dilera iz Virta firma je Forch a na speju pise Remmenreiniger R500 profesional i Bremsenreiniger. Kostao je 10e

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova

Mene u zadnje vreme ponekad motor zeza pri malo vecem gasu,recimo kad ga poteram 120,140..... jednostavno na trenutak prekine kao da nema goriva pa se na trenutak ugusi ili ugasi nisam siguran.Kad oduzmem gas i krenem ponovo postepeno brze nekad pregura,proguta i nastavi normalno a nekad po par puta ponovi isto i posle odredjenog vremena krene normalno.Nekad se desi da par dana nema nikakvih problema.

 

Molim strucne za pomoc,hvala Sejn

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 455 postova
  • Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
  • Motocikl: KTM 640 Adventure

Valja pripaziti kod stelovanja karburatora: Transalp ima jacu smjesu na zadnjem cilidru. Razlog je da ima manju temperaturu na zadnjem cilindru radi losijeg hladjenja zbog toplog zraka s prednjeg cilindra. Ovo 219c prednji i 192c zadnji mi se cini skroz ok. U voznji ce biti jednake temperature, cak mozda zadnji bude topliji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Valja pripaziti kod stelovanja karburatora: Transalp ima jacu smjesu na zadnjem cilidru. Razlog je da ima manju temperaturu na zadnjem cilindru radi losijeg hladjenja zbog toplog zraka s prednjeg cilindra. Ovo 219c prednji i 192c zadnji mi se cini skroz ok. U voznji ce biti jednake temperature, cak mozda zadnji bude topliji.

 

Potaknut tvojim pisanjem sad listam manual i ne nađoh ništa što bi ga potkrepilo. Karburatori se podešavaju instrumentom, količina CO2, na uvo, gde ima najveći broj obrtaja pri što mirnijem radu ili odvijanjem tačnog broja krugova. Moguće je povećati količinu goriva na zadnjem cilindru preko štel igle za podešavanje smeše, al to mora da remeti rad agregata, nemiran rad, povećanu potrošnju i što je najgore, više čaći usled nedovoljnog sagorevanja pravi dodatna oštećenja na duži period i praktično ne bi bilo adekvatno sinhronizovanje leptira u cilju mirnog rada i potezanja. Agregat je u osnovi hlađen vodom i strujanje vazduhom je sekundarno te nema presudan uticaj. Motor ne radi na nekim ekstremnim radnim temperaturama, ventilator se izuzetno retko pali, tako da sasvim sigurno ne spada u tople. Doduše, sasvim sigurno da je zadnji cilindar topliji od prednjeg, no to je kod svih agregata, ne samo motorcikala. Primerice, vodena pumpa koja je skoro uvek na jednoj strani bloka, bolje hladi prvi cilindar do nje nego onaj tamo zadnji, IV il VI cilindar i normalno je da ti koji se slabije hlade pre crkavaju, ali to odstupanje je fabrički predviđeno da se desi za projektovani radni vek i mislim da se ne treba optererćicati time. Kad na TA ode kompresija, razlika između cilindara nije bitna jer će u svakom slučaju oba biti ispod radioničke mere. Naravno, postoji opcija da fabrika putem izrade vrši kompenzaciju na neki način, al u praksi mislim da to ne figuriše. I naravno, uvek je pre efikasnije ohladiti cilindar vodom nego gorivom, pogotovu kod vodenjaka ko što je ova Honda i mislim da je to već urađenokoliko je bilo moguće. Ako imaš nešto konkretnije, priloži, baš si me bacio u nedoumicu, a napravio sinhronizator karbona pa sad ću morati malo da odložim dok ne izbistrim gradivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova

Djunta druze cenim ja te vase naucne radove :aha::aha::aha::aha:Al recite vi meni odakle da krenem.Mogu jos samo da dodam da drugi cilindar pri vecoj brzini ostane bez goriva,kad ga vozim 80/90 nista se ne desava.:hej:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
đunta

Postavljeno Danas, 14:42 PM

 

Alera, on 23 May 2011 - 09:17 AM, said:

 

Valja pripaziti kod stelovanja karburatora: Transalp ima jacu smjesu na zadnjem cilidru. Razlog je da ima manju temperaturu na zadnjem cilindru radi losijeg hladjenja zbog toplog zraka s prednjeg cilindra. Ovo 219c prednji i 192c zadnji mi se cini skroz ok. U voznji ce biti jednake temperature, cak mozda zadnji bude topliji.

 

Ako imaš nešto konkretnije, priloži, baš si me bacio u nedoumicu, a napravio sinhronizator karbona pa sad ću morati malo da odložim dok ne izbistrim gradivo.

 

Kod Transalpa zaista postoji razlika u smeši između prednjeg i zadnjeg cilindra, Prečnik dizne prednjeg cilindra je 0,128 a zadnjeg 0,130. A kod TA za Švajcarsko tržište obe dizne su 0,120, ali su igle karburatora različite.

Da li je razlog za to razlika u grejanju ili nešto drugo, ne mogu da tvrdim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja