Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Bog te mazo! :zbunjen:

Gledam tvoj video od pre 10 meseci, nešto sa levim i desnim karbom, posle vraćanja alnasera, zabezeknut, ne verujem...

Utom progovara žena sa kreveta " Šta si to snimao, majke ti?" Dobro je, nije do mene...

Jbt Novola imaš isti glas ko ja :stabre:
 

Promenio član Bokes

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 hour ago, Bokes said:

Gledam tvoj video od pre 10 meseci, nešto sa levim i desnim karbom, posle vraćanja alnasera, zabezeknut, ne verujem...

Bio vrlo interesantan period... zamisli čačkaš ceo dan oko karburatora i na kraju jedva uspem da sastavim sve nekako, probam da upalim.. ... ono neće ni da zavergla.. :)

Ispostavilo se da je samo spao kabl onaj sa njega... al jbg ja to nisam znao.. skidaj, rastavljaj, traži po netu po forumu... ludnica na ludnicu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Keper traka tu ne ide nikako, njena namena je da se koristi u zatvorenom prostoru (kabina kod automobila) jer kad je spolja upija vodu/vlagu.

Za motocikle treba koristiti izolir traku ili termo buzir ili kombinaciju oba.

  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Dobro veče!

Kratak update po pitanju struje, večeras regler skinut sa motora, nakon kraće muke sa gomilom izolacione trake, šalje se na proveru i instalaciju novih delova/žica kod originalnog tvorca.

Bilo je tu nekih improvizovanih spojeva kojih ćemo se rešiti, pa će ceo sistem sigurno sigurnije i bolje raditi. Rešava se sve u narednih par dana.

Čeka na terasi, društvo joj pravi Transalp 650

20220128-180507.jpg

 

Zoki počeo i strujom da se bavi :)


20220128-192358.jpg

 

 

Regler sa sumnjivim džekom:20220128-194648.jpg


20220128-194701.jpg

 

Dok se struja reši, trebalo bi da sve plastike budu gotove za farbanje.. Samo da znate da biranje boje/nalepnica/kolorne šeme predstavlja podjednako težak zadatak, kao i samo farbanje, kad se taman odlučim za nešto, kad naleti neka lepa slika, ideja, zamisao koja bi mogla da se sprovede u delo i onda... opet jovo nanovo..

Zadnjih par dana sam potpuno promenio originalnu ideju, totalni zaokret, tako da sam sad veoma nestrpljiv da vidim kako će to izgledati na kraju!

Ako bude bar delom kao što je ja u mojoj glavi vidim, onda nema greške sigurno :)

 

Vraćena nazad kod njenog drugara na terasu, do sledeće akcije:

 

20220128-180524.jpg

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ovaj "sumnjivi dzek" odmah izbacuj, suvise su male dodirne povrsine za toliku struju punjenja. 

 

IMG_20220129_101157.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2402 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
3 minutes ago, Arakis said:

Ovaj "sumnjivi dzek" odmah izbacuj, suvise su male dodirne povrsine za toliku struju punjenja. 

 

IMG_20220129_101157.jpg

da nije ovo antena za auto radio? :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Predlažem totalni pregled kompletne instalacije, tko zna što se tu još krije..


Poslato priko Ténéré

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Nemam kako da organizujem to, da dovedem nekog električara, kod autolakirera u garažu :)

U pravu si @el classico , treba da se to detaljno ispregleda, izoluje opet detaljnije itd itd, to bi mogao da bude sledeći korak u daljoj restauraciji, kad se osposobi za vožnju.

Rešavaćemo.

Inače, naručeni novi farovi od onog poljaka, Darkojak. Da se i to modernizuje i unapredi, pa preko njih nešto ovako možda:

Screenshot-20220129-080750-Facebook.jpg

 

Videćemo.

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Titel
  • Motocikl: Beverly 250

Jel pišeš negde troškovnik, koliko si do sada uložio u motor, ne bi bilo loše da napišeš taj podatak! + koliko si platio motor, da li bi opet kupio isti motor da danas kupuješ? Čisto da napišeš ljudima da znaju šta ih čeka kad se kupi motor koji nije održavan, koji se kupi da se premosti sezona... itd itd. Pratim i temu kupovina novog motora na kredit... posle ovog tvog iskustva, nisam pametan, mozda je to i najbolja opcija.... :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Računao sam do nekih 1700e troškova. Imam i dalje to negde zapisano, mada sećam se svakog dinara datog i bez papira..sada je već dobro preko 2000. U XTZ temi sam jednom izbacio sve što je urađeno i koliko je koštalo do tog trenutka, mnooogo dugačak post bio.

Bolje da ne pamtim, samo da se nerviram.

 

Ali sve će se to zaboraviti kad bude jednog dana "gotova" , ako uopšte postoji takav dan. Dodaj ovo, skini ovo, ajde menjaj ovo ono.. nekako sam se pomirio da sam se "venčao" sa ovim motorom i to je to.

 

Neki dan me drugar jedan iznenadio pomalo neprijatnom izjavom, u fazonu "brate smešan si koliko novaca ulažeš u nju, a ni ne dopada ti se taj motor, sam si to priznao".

 

I razmišljao sam o tome, i nije ništa pogrešno rekao. Pa nije mi nikad bio prvi izbor ovaj motor. Uvek su mi se više dopadali Transalp i Africa Twin, kupio sam ga jer je u tom trenutku na tržištu bio jedan od boljih motora iz te kategorije. Ali sad je volim da ne mogu da opišem, da ne veruje čovek koliko može da se voli parče metala. Da se razumemo, visok sam 195cm i imam 110kg, što prilično sužava izbor motocikla

(Yamaha SR 125, moj prvi motor) smešno, realno.

 

5af7532014d64_IMG-20180501-WA00022254.thumb.jpg.9d63a9b4f6bbb287c695c2faec3fe7a7.jpg

 

Tamo negde na strani 6 ove teme je @antir3ality postavio jedno interesantno pitanje na koje nisam zaboravio, ali nisam stigao da odgovorim dovoljno detaljno, a sad se i @Rodic nadovezao sličnom tematikom pa ću gledati da ovih dana malo i o tome porazgovaramo, o razlozima kupovine, stanju motora, odnosu uloženog-dobijenog, naravno iz ugla početnika i amatera vozača, bez nekog proseravanja već onako kako je to izgledalo sa moje strane.

 

Sad sam u noćnoj smeni, ugrabih malo vremena da i ovo napišem dok pacijenti džonjaju..

 

Sutra par novih slika sa farbanja, bočne plastike se završavaju.

 

Pozdrav i laka noć

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2402 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
6 hours ago, Novola said:

Pa nije mi nikad bio prvi izbor ovaj motor. Uvek su mi se više dopadali Transalp i Africa Twin

Jbg da si na vreme procitao temu ATvsST sad ne bi bio u ovim mukama. A i Honda je Honda. Tu nema dileme

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
30 minutes ago, drmilan_ said:

Jbg da si na vreme procitao temu ATvsST sad ne bi bio u ovim mukama. A i Honda je Honda. Tu nema dileme

Tu temu sam znao napamet :) I celu AT temu, i celu ST temu, i TA temu.. noćne smene se oduže, a ja tad tek otkrio BJbikers forum, sve zanimljivo.

 

A i ne čačkaj mečku, sa ATvsST, samo mi ta nesreća treba da se pokrene opet.

 

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Juče i danas započeta priprema bočnih plastika, i kao što smo i pretpostavili, desna će morati na doradu kod gospodina Nađa, plastičara. Nisu to neka značajna oštećenja, ali ide se na kvalitet, pa da ne bi usled vibracija na tim mestima popucao git, ipak da se to ojača i napravi da nema mrdanja. To bi već sutra i trebalo biti gotovo.

 

IMG-240cd7517f24276331473486a7d8cbd8-V.j

 

IMG-9ceff883b7269aeda14eb254f770b101-V.j


IMG-ce5a1a5f036ec065c3d65547d3a15d12-V.j 

A što se sutrašnjeg dana tiče, u planu je ozbiljniji posao malo, skidaju se felne (da bi okrenuli onu prednju gumu) ali i iz još jednog razloga; odlučili smo i njih da ofarbamo!

Voleo bih da mogu da podelim više detalja oko izbora boja i svega ostalog, ali ipak bih voleo da to bude onako kompletno prikazano kad sve bude gotovo i kad konačno ja budem zadovoljan sa urađenim.

 

Ono što mogu da vam prikažem je jedna varijanta koja je do skoro bila konačna, ali sam ipak odustao od te opcije, i napravili potpuno novi plan!

 

Znači ovakva NEĆE biti, ali bilo je blizu. Boje radio ja u paintu :)

Screenshot-20220122-231646-Gallery.jpg

 

Koji dan duže, malo više posla, ali ionako bi stajala u garaži i sakupljala prašinu u ovom periodu.

 

Nastavljamo dalje

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Meni je skroz ok ova kombinacija :takoje:

Mada nekako mi najlepša ona plavo-bela fabrička šema, ili možda ona Dakar-Sonauto šema, ona je najjednostavnija, sve plastike idu u plavo i samo udariš nalepnice.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

OD 9 DO 9

 

Konačno kraj dana. Nikad da se završi, pogotovo kada mi je od ovih 12h, realno nekih 8h šmirgla bila u rukama. Danas smo radili na onom "zaokretu" u planovima, odnosno, malo prepravljali započeto i pripremali nezapočeto.

 

Kad kažem malo mislim MNOGO. Još jutros smo odneli plastiku na malu korekciju, koja je negde u popodnevnim časovima bila gotova; malo još ojačana gde je bilo potrebno, plus ubačeni navoji za šrafove:

20220131-171203.jpg 20220131-171211.jpg
20220131-171218.jpg 

Glavni razlog današnje celodnevne akcije je bilo, farbanje felni! Nakon vaganja hoćemo li ili ne, koja boja, kako, pada dogovor, i kreće se lagano sa pripremom. Majstor je radio neki auto pored dok je meni pripala ta čast, jel te, da gulim felne.

 

Prvo naravno skidanje točkova sa motora, opet, vulkanizer, skidanje guma, diskova itd...

20220131-142231.jpg 20220131-142242.jpg
20220131-142250.jpg 20220131-151329.jpg

 

 Zatim, scotch-brite u ruke, jedan finiji jedan grublji, i kreći lagano, felnu po felnu, žbicu po žbicu:

 

20220131-142155.jpg 20220131-142205.jpg
20220131-142209.jpg

 

Da bi krajnji izgled bio nešto ovako:

 

20220131-142237.jpg

 

To traje i traje. Ali mora se biti detaljan jer se farba neće lepo zalepiti na prljavštini a onda smo džaba krečili. Ruke natekle, izudarane, ali guraj samo.

 

Kada su obe felne bile gotove, prelazim na bashplate, koji je prethodno već bio ofarban u srebrno i prelakiran, tako da je sad bilo potrebno samo malo izmatirati taj lak da bi boja uhvatila i to je otprilike to. On je prethodno naravno gitovan, popunjavale se rupice, sve po redu...

 

20220131-163539.jpg

20220131-163549.jpg
20220131-163607.jpg

 

Za to vreme majstor prelazi vodenom šmirglom sve plastike pripremljene za farbanje, kao završni detalj, peremo ih, sušimo i ređamo za farbanje:

 

20220131-175058.jpg 20220131-185305.jpg

 

Prvo se farba bashplate!

20220131-185914.jpg 20220131-190410.jpg

 

Prezadovoljni smo kako je ispalo! Priprema se trakom donji deo prednjeg blatobrana za farbanje:
20220131-200649.jpg

 

Lančanik i njegov nosač:

20220131-200651.jpg

 

I na kraju štitnici diskova i štitnici za ruke! To je sve što će ići u crnu boju.
20220131-203320.jpg 

...osim naravno točkova!

Montiramo ih na nosače za farbanje a prethodno smo zaštitili ležajeve. Jedan sloj podloge za aluminijum, pa konačna boja:

20220131-200708.jpg 20220131-201521.jpg
20220131-203526.jpg 20220131-203735.jpg
20220131-203751.jpg 

Ovo je tek bio prvi sloj boje, žao mi je što nisam dočekao drugi, ali sam nažalost MORAO da odem kući, jer mi u 21h javlja glavna sestra da moram ujutru da se javim na posao, u covid intenzivnu negu, dan ranije od predviđenog... milina jedna.

 

Za sutra je bilo planirano da se vrate gume, ponovo izbalansiraju, vrate točkovi na motor, i polako pripremi rezervoar i zadnje plastike za farbanje, ali eto, čekamo sredu za nastavak priče.

 

Zokiju, lakireru, još jednom svaka čast na radu i trudu, točkove radi bez dodatne nadoknade, o svom trošku i vremenu, ja sam se eto samo ponudio da pomognem oko te pripreme... ljudina jedna zaista.

 

Nastavak kad bude motor na točkovima ;)

  • Sviđa mi se 12
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Pozdravi ljudinu i reci mu da kupi neku krštenu masku za farbare sa odgovarajućim filterima. A i ti bi mogao da budeš napolju dok se vazduh ne pročisti, ako nema ventilatora. Moj otac je bio farbar i autolakirer pa vam zato skrećem pažnju. Ne igrajte se sa zdravljem, molim vas.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
34 minutes ago, lomitelj said:

Pozdravi ljudinu i reci mu da kupi neku krštenu masku za farbare sa odgovarajućim filterima. A i ti bi mogao da budeš napolju dok se vazduh ne pročisti, ako nema ventilatora. Moj otac je bio farbar i autolakirer pa vam zato skrećem pažnju. Ne igrajte se sa zdravljem, molim vas.

Slažem se brate, gore pluća od onog sranja majke mi... prašina, git, farba... ja se sklonim uglavnom, juče bio izuzetak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Cim se stavi filter na komoru i maska na nos, ide cena farbanja u nebesa.:popovanje:

Meni je lik ovde trazio 270e da prelepi motor u foliju, daj Boze ako ima 1m².Strasno

Odlicni su radovi i bice motor bombonica, samo napred

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja