Jump to content

Moto Zajednica

Nova pravila prilikom vrsenja Tehnickih pregleda od 5.7.2018.

Recommended Posts

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

Pre sat vremena, brdy je napisao:
Pre 3 sati, bmw je napisao:

U Sloveniji ti mora kuku ugraditi ili proizvođač ili ovlaštena organizacija.Nema ništa u samogradnji. Naravno da dobiješ sve papire i sve izjave firme koja ti je ugradila kuku da možeš iči na homologaciju. U slučaju da nešto pođe po zlu (otpadne kuka pa se desi udes,itd....) zna se ko nosi posledice.

Smešna je tvrdnja da je ugradnja kuke jednostavnija i manje opasna od zamene kočnica , pogotovu ako uzmemo u obzir nove automobile sa novim tipom priključaka za prikolicu. Neznanje (ili uzimanje stvari olako) se kažnjava spaljivanjem auto kompjutera, ali to je nebitno, zar ne?

 

Za onog ko nije nikad u ruke uzeo kljuc, da namontira kuku je n.fizika. Pa i moj sin od 4 god ce da je namontira, da ne idemo u sitna crevca sve su to gluposti, koja su lako resiva mogla da budu, ali u Smrdistanu ne ide tako.
A pazite sad na ovu stvar, doznali ovi smradovi iz agencije da reno 5 i jos neka vozila na fabrickim plocicama im nije upisana ndm, e onda oni moraju da zovu ovlascenog predstavnika u Srbiji, Renault Srbija da im izda potvrdu koja im je stvarna ndm, u pocetku su davali te potvrde a onda su prestali, vec je moguce samo da vam izdaju novu plocicu tj nalepnicu za tricavih 13000 din.

druže, ja verujem da bi tvoj sin od 4 godine namontirao kuku na neki svoj automobilčič ili kamiončič, ali sam isto tako skoro siguran da je ti ne bi znao pravilno namontirati i spojiti da sve radi kako treba pogotovu ako bi ti doterao neka besna kola sa puno elektronike. Bila bi paljevina "par exelance"  i erotičko iskustvo u objašnjavanju mušteriji zašto auto više ne radi. Kuka nije samo komad željeza kojeg pričvrščuješ sa dve ili četri rupe i vijcima na auto. Ima tu i nekih svetala pozadi ,nekih pravila kakve vijke u kakvoj kvaliteti moraš koristiti sa kakvim šajbnama,itd..... ali to je sitnica i sve to več znamo......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 23 minuta, ivica744 je napisao:

Malo si pobrkao loncice,kako proizvodjac kuke moze da garantuje da se nece promeniti vozne osobine auta?Menjaju se gabariti vozila,tezina vozila,opterecenje na zadnjoj osovini,itd.

Ajde da poređamo lončiče nazad da se ne pobrkaju........

1. Kako se menjaju gabariti auta, kad je noseča konstrukcija kuke iza zadnjeg odbijača, a kugla je dozvoljena samo kad se vrši vuča prikolice?

- odgovor: nikako se ne menjaju gabariti vozila........lončič jedan OK

2. Prosečna nosiva konstrukcija za kuku je teška oko 25kg. Kako se menja vozna osobina vozila, kada je celokupna težina vozila sa vučnom kukom puno manja od dozvoljenog opterečenja vozila (nosivosti)  

- odgovor: nikako, jer su vozne osobine automobila (ponašanje) uvek definirane pod maksimalnim opterečenjem auta, zato i postoji taj podatak o maksimalnom opterečenju automobila. .....lončič dva OK

3. Opterečenje na zadnjoj osovini?

- odgovor: opterečenje je za 25kg veče, što se kompenzira sa 25kg težim vozačem ili sa sipanjem 25 litara manje goriva....treči lončič OK

;)

 

Ali je vrlo važna stvar gde i kako se buši rupa za montažu noseče konstrukcije (jer neko bi izbušio rupu i u zadnjem mostu jelte....a time bi ozbiljno narušio integritetu zadnjeg mosta), da li su potrebne "puše" na rupama , itd....mislim prosto ko pasulj, samo što večina ljudi ne zna da skuva dobar pasulj.....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS
Ajde da poređamo lončiče nazad da se ne pobrkaju........
1. Kako se menjaju gabariti auta, kad je noseča konstrukcija kuke iza zadnjeg odbijača, a kugla je dozvoljena samo kad se vrši vuča prikolice?
- odgovor: nikako se ne menjaju gabariti vozila........lončič jedan OK
2. Prosečna nosiva konstrukcija za kuku je teška oko 25kg. Kako se menja vozna osobina vozila, kada je celokupna težina vozila sa vučnom kukom puno manja od dozvoljenog opterečenja vozila (nosivosti)  
- odgovor: nikako, jer su vozne osobine automobila (ponašanje) uvek definirane pod maksimalnim opterečenjem auta, zato i postoji taj podatak o maksimalnom opterečenju automobila. .....lončič dva OK
3. Opterečenje na zadnjoj osovini?
- odgovor: opterečenje je za 25kg veče, što se kompenzira sa 25kg težim vozačem ili sa sipanjem 25 litara manje goriva....treči lončič OK

Info za tebe:
Vozila koja se poruče sa fabričkom kukom mogu da dođu sa izmenjenim sistemom za hlađenje tj sa većim hladnjakom i ventilatorom kako bi motor mogao da se hladi efikasno kada radi pod opterećenjem tj kada vuče neki teret za koji nije predviđen. Itekako ima smisla da se dobije saglasnost proizvođača tj. potvrda da je za taj model predviđena ugradnja kuke za prikolicu.

Na stranu gore napisano, u ovoj zemlji malo toga je ok i kako treba. Moje mišljenje je da je ovoliko insistiranje na nekim tehničkim uslovima i pravljenje nauke od ispravnosti vozila čisto proseravanje i zamazivanje očiju.


Ps. Imam na automobilu kuku koju ću da skinem pošto od pre par godina ni prikolicu za čamac više ne mogu da registrujem po istim takvim (novim i genijalnim) pravilima koje ova država preko noći donosi.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 20 minuta, Mr. No je napisao:

Info za tebe:
Vozila koja se poruče sa fabričkom kukom mogu da dođu sa izmenjenim sistemom za hlađenje tj sa većim hladnjakom i ventilatorom kako bi motor mogao da se hladi efikasno kada radi pod opterećenjem tj kada vuče neki teret za koji nije predviđen. Itekako ima smisla da se dobije saglasnost proizvođača tj. potvrda da je za taj model predviđena ugradnja kuke za prikolicu.
 

Druže, zakonom je propisano koliko sme da bude teška prikolica koje se vuče. To da dolaze vozila sa izmenjenim sistemom za hlađenje ako naručiš fabričku kuku prvi put čujem  i baš me zanima koja su to vozila, pošto evo moj komšija ima mečku sa ugrađenom kukom i njegov sistem za hlađenje je potpuno isti kao i kod ostalih bez kuke (znam to pošto ga je pre godinu dana nežno zakucao u stub pa smo tražili delove. Hladnjaci su bili potpuno isti.

Ako ti kao korisnik zbog neznanja spališ kvačilo jer vučeš pretešku prikolicu, to je tvoja stvar a ne proizvođača. Isto ako pregreješ motor. Motor možeš pregrijati i ako imaš tri hladnjaka ako nemaš osečaja ali jako se dvoumim da če ti proizvođač priznati reklamaciju na proizvod jer eto imaš poboljšano hlađenje pa se to ne bi smelo dogoditi.

Ti kao vlasnik i korisnik vozila možeš ugraditi kuku na bilokoji auto samo da je atestirana i stručno ugrađena. Koji i kakav teret češ vuči sa njom je prepušteno tebi. Kvote su poznate (definisane zakonom) oko težine i načina vuče, vertikalno opterečenje na kuku isto tako, maksimalna nosivost kuke takođe, tebi ostane samo da ostaneš u tim okvirima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Odavno nisam kupio nov auto, ali sve koje sam imao ( nove ) ( zadnji pre možda 15 godina ), kad bi ga dobio - uvek sam detaljno proučio knjigu - uputstvo za upotrebu - da se upoznam sa vozilom.  Mislim da sam u skoro svim uputstvima naišao i na deo koji govori o vuči prikolice i da je bila postavljena slika sa mestima gde je predviđeno da se kuka pričvrsti za karoseriju. Nije trebalo ništa da se buši jer je fabrika već na tim mestima izbušila rupe i postavila ojačanja - možda eventualno da se iz rupa izvade gumeni čepovi.  Pretpostavljam da je i danas isto tako . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@bmw jasno, ovde je tih 45€ koliko u Slo kosta upis 80€ + moras traziti saglasnost koja kosta od 50-100€ zavisi od proizvodjaca (sto je proizvodjac kuke vec dobio,logicno,cim ima teh. list sa smernicama za ugradnju) a sto je naj zalosnije "izjava o ugradnji" sto direktno ima veze sa bezbednoscu je obican A4 format papira sa pecatom automehanicara i tu je pro forme, e to je ono sto nervira jako i sto je jasno da nije stavljen akcenat na bezbednost nego na cenu, koja je ogromna u odnosu eto npr sa Slovenackim a zna se koji je odnos zivotnog standarda ovde i tu.

Inace svakom vozilu je upisana najveca dozvoljena masa skupa vozila, stoji na identifikacionoj plocici u drugom redu gde su upisane mase (vozilo sa dve osovine ima upisane cetiri mase) i dok ne predjes taj zbir nema pregrevanja, preko toga rizikuje se i pregrevanje i kazna.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre 7 sati, ivica744 je napisao:

Malo si pobrkao loncice,kako proizvodjac kuke moze da garantuje da se nece promeniti vozne osobine auta?Menjaju se gabariti vozila,tezina vozila,opterecenje na zadnjoj osovini,itd.

Za ovo nisi u pravu, kod nas se brkaju pojmovi (namerno) 

1. Kod namenski proizvedenih kuka koje su homologovane nije potrebno vrsiti ispitivanje (to je vec uradjeno i sa svim proracunima) nego se samo "sloze" homologacije.

2. Kada bi pravio kuku sam e tu je potrebna saglasnost proizvodjaca a posle i atest celog sklopa da se proveri dali prelazi gabarite, dali se manja masa ...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

iznedadjen sam koliko je lose obrazovanje kod das bar na ovom primeru visestrukog "zagadjenja", izuzev politickog stava. skolujes nekog godinama da bi ga stavio u "kovceg", od 200-300 é njega, devojku i ko zna koga jos ?

ako mu to ne omogucis, da moze sebe i drugog da ubije,...

ma izvinite zbog offfffaaa...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Neki dan sam ugradio kuku na outback-a. U kućnoj radinosti.
I dući tjedan moraću do tehničkog.
Osvrt slijedi...


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1701 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 9 sati, bmw je napisao:

Ajde da poređamo lončiče nazad da se ne pobrkaju........

1. Kako se menjaju gabariti auta, kad je noseča konstrukcija kuke iza zadnjeg odbijača, a kugla je dozvoljena samo kad se vrši vuča prikolice?

- odgovor: nikako se ne menjaju gabariti vozila........lončič jedan OK

2. Prosečna nosiva konstrukcija za kuku je teška oko 25kg. Kako se menja vozna osobina vozila, kada je celokupna težina vozila sa vučnom kukom puno manja od dozvoljenog opterečenja vozila (nosivosti)  

- odgovor: nikako, jer su vozne osobine automobila (ponašanje) uvek definirane pod maksimalnim opterečenjem auta, zato i postoji taj podatak o maksimalnom opterečenju automobila. .....lončič dva OK

3. Opterečenje na zadnjoj osovini?

- odgovor: opterečenje je za 25kg veče, što se kompenzira sa 25kg težim vozačem ili sa sipanjem 25 litara manje goriva....treči lončič OK

;)

 

Ali je vrlo važna stvar gde i kako se buši rupa za montažu noseče konstrukcije (jer neko bi izbušio rupu i u zadnjem mostu jelte....a time bi ozbiljno narušio integritetu zadnjeg mosta), da li su potrebne "puše" na rupama , itd....mislim prosto ko pasulj, samo što večina ljudi ne zna da skuva dobar pasulj.....

Tezinu kuke u voznji kompenzujes sipanjem manje goriva?Zajebavas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 19 minuta, ivica744 je napisao:

Tezinu kuke u voznji kompenzujes sipanjem manje goriva?Zajebavas?

Ima i ovo kod nas, bez sprdnje, koliko ljudi vozis toliko manje tovaris, da bi bio siguran poneses "kucnu vagu" pa na nju pre ulaska u vozilo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 2 sati, ivica744 je napisao:

Tezinu kuke u voznji kompenzujes sipanjem manje goriva?Zajebavas?

Naravno da se šalim, a šta bi drugo. Ali priznaj da je prilično dobro rešenje (ili vozač teži za 25 kila tako da je težina po osama raspoređena 50-50) . Zar stvarno misliš da 25kg utiče na vozne sposobnosti automobila koji teži recimo 1500kg? Kako kompenzovati dva različita vozača sa različitom težinom (recimo 80kg i 140 kg)? Jel prešteluješ amortizere ili stavljaš džak cementa pozadi?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Čekaj, bdada, sada mi nije jasno (možda sam samo brzoplete pročitao):

 

ja imam kuku na Fiat Doblo (teretno vozilo u saobraćajnoj). Kuka ima "pločicu", ima uputstvo za ugradnju na Doblo i preporučen servis od prizvođača kuke je ugradio istu, izdavši o tome papir.

 

Da li mi treba i dalje atest od ABS? (za koji mi treba "saglasnost od proizvođača" vozila).

 

Ja mislim da treba, bez obzira na homologaciju kuke (postoji pločica). Šta ti kažeš, kada bih došao kod tebe na tehnički, da li bi me poslao u ABS po "atest"? 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 1 minut, severian je napisao:

Čekaj, bdada, sada mi nije jasno (možda sam samo brzoplete pročitao):

 

ja imam kuku na Fiat Doblo (teretno vozilo u saobraćajnoj). Kuka ima "pločicu", ima uputstvo za ugradnju na Doblo i preporučen servis od prizvođača je ugradio istu, izdavši o tome papir.

 

Da li mi treba i dalje atest od ABS? (za koji mi treba "saglasnost od proizvođača" vozila).

 

Ja mislim da treba, bez obzira na homologaciju kuke (postoji pločica). Šta ti kažeš, kada bih došao kod tebe na tehnički a li bi me poslao u ABS?

 

Da, na zalost treba atest.

Upravo bila kontrola i o tome smo bas polemisali, npr kuka ima Peugeot znak i moze iako ne pise model vozila, ja ga pitam kako da znam dali je ugradjena valjano, u servisu ... jer mu netreba atest a bez znaka fabrike treba? Odgovor-jeste nelogicno ali ti proceni! Takodje na moju konstataciju da ljudima izbijaju pare iz dzepa upucujuci ih na proizvodjaca i saglasnost kada je to vec pribavljeno od strane proizvodjaca kuku, sleze ramenima i slaze se ali glavom klima ka vama (Bg ne Ča) ;) malo sale ali razumes sta se hoce reci :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 5 sati, bdada je napisao:

@bmw jasno, ovde je tih 45€ koliko u Slo kosta upis 80€ + moras traziti saglasnost koja kosta od 50-100€ zavisi od proizvodjaca (sto je proizvodjac kuke vec dobio,logicno,cim ima teh. list sa smernicama za ugradnju) a sto je naj zalosnije "izjava o ugradnji" sto direktno ima veze sa bezbednoscu je obican A4 format papira sa pecatom automehanicara i tu je pro forme, e to je ono sto nervira jako i sto je jasno da nije stavljen akcenat na bezbednost nego na cenu, koja je ogromna u odnosu eto npr sa Slovenackim a zna se koji je odnos zivotnog standarda ovde i tu.

Inace svakom vozilu je upisana najveca dozvoljena masa skupa vozila, stoji na identifikacionoj plocici u drugom redu gde su upisane mase (vozilo sa dve osovine ima upisane cetiri mase) i dok ne predjes taj zbir nema pregrevanja, preko toga rizikuje se i pregrevanje i kazna.

 

Druže, na cenu se nikad ne obazirem. Cena je takva, kakva jeste. Ako neko želi kuku, plača tu cenu.

Stvar koja meni lično "odstupa od zdrave pameti" je papirologija kojom su vas zatrpali i postupci koji nemaju veze sa zdravim razumom. zašto je potrebna saglasnost proizvođača? Zašto je potrebno odobrenje ABS ? Koji k***c  mi je potrebno njihovo mišljenje ako želim ugraditi kuku? Vidiš, to su te gluposti koje me fasciniraju u zemlji Srbiji. Odobravam da se želi postiči neki red, tehnička bezbednost vozila ,itd...ali sve na neki razuman način. Državne institucije bi trebale vršiti nadzor i pojednostaviti postupke a ne smišljati toplu vodu i iskomplikovati situaciju.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 4 minuta, ser je napisao:

Mislim na isti broj sedista, samo drugacije rasporedjena...

Kako mislis drugacije rasporedjena? Imaju svoja lezista, jedino ona sto se rotiraju a ona su na svom mestu, ne razumem bas pitanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 13 minuta, severian je napisao:

Čekaj, bdada, sada mi nije jasno (možda sam samo brzoplete pročitao):

 

ja imam kuku na Fiat Doblo (teretno vozilo u saobraćajnoj). Kuka ima "pločicu", ima uputstvo za ugradnju na Doblo i preporučen servis od prizvođača kuke je ugradio istu, izdavši o tome papir.

 

Da li mi treba i dalje atest od ABS? (za koji mi treba "saglasnost od proizvođača" vozila).

 

Ja mislim da treba, bez obzira na homologaciju kuke (postoji pločica). Šta ti kažeš, kada bih došao kod tebe na tehnički, da li bi me poslao u ABS po "atest"? 

 

izvini što upadam ovako......

kod nas u zloveniji bi samo otišao na tehnički pregled, platio 45eura, preglednik bi proverio ugradnju i papire, slikao kuku i montažu te upisao kuku u homologacijski kartom automobila. sve završavaš za cca pola sata ako nema gužve na pregledima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

To je jasno.

 

Kod vas u zloveniji (Sloveniji?) ovakva tema nema razlog da postoji.

 

Poenta mog pisanja je da uz svu moguću želju da budem legalan, ja to nisam uspeo da budem, jer prosto (sve i da hoću da platim) Fiat nema pojma u kojoj formi da mi napiše saglasnost da mogu da ugradim kuku predviđenu za Fiat, sa homologacijom koja potvrđuje tu činjenicu. 

 

Klasična Kvaka22. Onda moraš da juriš agencije sa vezama, da ti srede stvar, a ako si alergičan na to.. pa, u konačnici :)seliš se za zloveniju. Ali, o tome sam već naširoko lamentirao :)

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova
pre 26 minuta, bdada je napisao:

Da, na zalost treba atest.

Upravo bila kontrola i o tome smo bas polemisali,

Hvala na odgovoru.

 

Kao što sam već jednom napisao za vas nekoliko ovde - zaista, svaka čast na motivaciji i želji da ispravljate krive Drine i rasčistite stvari, a kapiram da samo radite na TP (niste i vlasnici). Samomotivisane ljude svako rado vidi u svom timu, nemoj da izgubiš to!

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1652 postova
  • Motocikl: /

@bdada, npr jedno iza drugog, 4 sa leve strane, 4 sa desne... Ili da su rasporedjena bocno po 4, kao da sedis za stolom...

Znam da je bitno da svako sediste mora imati sigurnosni pojas, al ne znam dal postoji neki pravilnik za njihov raspored?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja