Jump to content

Moto Zajednica

Zaustavni put motora i automobila

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Pošto sam ove sezone počeo da vozim, još uvek nisam siguran kakve mogućnosti ima moj motor (ili motori generalno).

Zanima me kakva su Vam iskustva sa zaustavnim dužinama automobila i motora pri istoj brzini? Ko ima kraći zaustavni put? Konkretno, interesuje me običan motor bez ABS-a, i običan, svakodnevni porodični automobil.

Informacije na interenetu su prilično mešovite i izgleda kao da ne postoji konsenzus po ovom pitanju. Za svako testiranje prilikom koga se utvrdi da automobil ima kraći zaustavni put, postoji i drugo koje kaže da motor ima prednost.

E, sad, verujem da će i ovde biti šarenih odgovora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Prvensveno zavisi od iskustva vozaca! Iskustvo posebno znaci na motociklu, ima ljudi koji mogu da koce bolje i od ABS i da imaju kraci zaustavni put. Ali prvenstveno i za automobil a posebno za motor najveci uticaj ce imati vestina vozaca.

 

E sad tu u obzir dolazi jos mnogo faktora, kao npr. tip podloge, tip motocikla (r i coper ne koce isto....)

 

Tako da koji god odgovor da dobijes je tacan!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Razlika jeste i u tipu motocikla, ali i u vrsti podloge, i kad je klizava podloga, tako da evo nam opet zanimljive diskusije, koja tek da primetim je i bila vec jednom...

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/46007-kocenje-zaustavni-put-motor-protiv-auta/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

rboban pa nije motociklizam takva bas nauka da uvek ima nesto novo da se pita. valja ponoviti gradivo u svakom slucaju :)

 

kocenje je vise stvar osecaja i poznavanja karakteristika motora koji vozis, tako da tacno je ono sto CrashSm kaze, bitno je iskustvo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Bila tema, ja je postavio zbog neke polemike još pre sto godina.

 

Uglavnom bez obzira na podlogu, auti imaju kraći zaustavni put nego motori.

A motor koji najbolje koči je iz klase "hrom i vožnja ka zalasku sunca", tabelu sa tačnim podatcima sam imao negde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Auuh kad sad krene polemika kao u temi za prednju i zadnju kocnicu... sta ti je bitan zaustavni put motora kad smo vec dosli do zakljucka da je najsigurnije ne kociti uopste :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Zaustavni put motora kad se koči prednjom, zadnjom ili kombinovano, pošto i auto koči kombinovano?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Honda Pan European ST1100

A bitno je i to da li kočiš planiarano ili zbog iznenadne i neočekivane prepreke. Zaustavni put može da bude dosta dugačak ako u panici blokiraš kočice, padeš i kočenje završiš dupetom. Teoretski, motor bi trebao da koči bolje i brže od automobila ali...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Spojite sa istom temom.

 

 

Ne nije logično da motor bolje koči

Malo fizike, kočnice se bore protiv kineticke energije za koju znamo da se izražava polovinom proizvoda mase i kvadrata brzine (Ek=m*V^2/2)

 

Što znači da je glavna komplikacija u kocenju brzina a ne masa.

 

Auto je mnogo bolje izbalansiran i pre kočenja a kamoli na kočenju(ko je video da se bilo kom autu na kočenju odignu zadnji točkovi neka digne dva prsta)

 

Isto tako Triumf Roket III bolje koči nego bilo koji R ko hoće neka pogađa zašto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Što znači da je glavna komplikacija u kocenju brzina a ne masa.

Kakve veze ima brzina kad se pretpostavlja da se pre kočenja i auto i motor kreću istom brzinom? Brzina je ovde irelevantna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Govorim o opštoj teoriji pošto ljudi uglavnom imaju neku svoju viziju šta sve utiče energiju tela koje se kreće.

Iz formule se jasno vidi da glavnu ulogu ima brzina a ne težina. Sto znači da iako oba tela imaju istu brzinu rad koji je potreban da se ona zaustave istina zavisi od mase ali ne u tolikom procentu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Honda Pan European ST1100

Govorim o opštoj teoriji pošto ljudi uglavnom imaju neku svoju viziju šta sve utiče energiju tela koje se kreće.

Iz formule se jasno vidi da glavnu ulogu ima brzina a ne težina. Sto znači da iako oba tela imaju istu brzinu rad koji je potreban da se ona zaustave istina zavisi od mase ali ne u tolikom procentu.

Ako uporediš zaustavi put motorcikla i natovarenog šlepera pri kočenju od  60 km/h do 0km/h videćeš da i nije baš tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

 

Govorim o opštoj teoriji pošto ljudi uglavnom imaju neku svoju viziju šta sve utiče energiju tela koje se kreće.

Iz formule se jasno vidi da glavnu ulogu ima brzina a ne težina. Sto znači da iako oba tela imaju istu brzinu rad koji je potreban da se ona zaustave istina zavisi od mase ali ne u tolikom procentu.

Ako uporediš zaustavi put motorcikla i natovarenog šlepera pri kočenju od  60 km/h do 0km/h videćeš da i nije baš tako.

 

A natovarenog voza? Ko je tu bolji? A aj da ubacimo i aviJon u jednačinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Sto znači da iako oba tela imaju istu brzinu rad koji je potreban da se ona zaustave istina zavisi od mase ali ne u tolikom procentu.

Nema tu filozofije, u ovolikom ili onolikom procentu. Jedina razlika jeste masa i trenje guma o podlogu, ako zanemarimo otpor vazduha.

 

Mislim da je tema iskustvena, a ne naučna potvrda. Moje skromno mišljenje, uz skromno iskustvo na motoru i veliko u autu, jeste da prosečan motor ima kraći zaustavni put od prosečnog automobila.

 

Drugim rečima, kada kočim motorom, uvek pazim da me auto ne zalepi od pozadi, tj. očekujem da će on lošije kočiti. Sa druge strane, kada vozim auto, ne približavam se puno motoru očekujući da on može žešće zakočiti od mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Tema nije iskustvena nego čisto naučna

Kineticka energija raste sa kvadratom brzine tako da je tu jasno koji je odnos mase i brzine u proračunu potrebnog rada da bi se ta energija dovela do nule.

 

Kod auta taj rad vrše kočnice na sva 4 točka a kod motora kod naglog kočenja zadnja služi gotovo ničemu.

 

Ko baš hoće empirijski da utvrdi, postoje aplikacije za telefon koje preko gps-a mere stvari kao sto su 0-100km/h, vreme za 402m i vreme od zadate brzine do 0, uzmeš lep pravac bez igde ikog i udri.

Mislim ako ne veruješ zvaničnoj nauci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 963 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Slučajno mi je to struka, ali sam drugačije razumeo postavljača teme. Pomenuo je testiranje, ali ok je i naučno objašnjenje.

 

I, šta je po tebi odgovor na pitanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Po nekima masa ne igra ulogu u kocenju? Mislim wtf???

 

Po meni najbitnije je to sto u automobilu, zestoko kocenje je mnogo opustenije iskustvo. Sto se tice zaustavnog puta, prosecan auto vs motor-tu su negde. Ako uzmemo najnaprednije motore vs automobile, automobili brze koce. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Ok, ako ti je struka, onda znaš o čemu pričam

 

Za ostale koji ne čitaju pažljivo, naravno da je masa deo kalkulacije, ali mnogo manje nego brzina.

kod mase ima jedna mnogo bitna caka, a to je njen raspored. Na motoru je sva na prednjem točku i nekoliko cm2 kontakta sa podlogom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Znači i teorija se poklapa sa praksom, jer je automobilom puno lakše oštrije kočiti nego motociklom, ne prave mu toliki problem krivine, nagib puta, stanje podloge i guma. Tu je i puno lakše kontrolisanje u slučaju gubitka kontrole i vraćanje u pravilan položaj na putu da bi se maksimalno iskoristila kočiona sila

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 642 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Honda CBR 954

Pazi frajera, gledao video i donosi odluke. Ajde moj auto sa 324mm diskovima da uporedimo sa mzom kad zalegnes na zadnji kocnicu petom u stojecem polozaju haha :D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

:Mina: Nijedna klonjara nije daleko..........ako se krene NA VREME !!! Ko shvatio, shvatio. :BMW2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja