Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Bogami i moj TDM preko 5000 obrtaja pocne da pije ulje nenormalnom brzinom...maestro Bokilic ima sasvim logicno objasnjenje za ovaj TDM fenomen: TDM ima tanke karike na klipovima i zbog toga lako pocne da pije ulje na visim obrtajima. Lek za ovu boljku je jednostavan: ili ne voziti puno preko 5000 obrtaja, ili kupovati vise ulja pa dosipati...;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Bardahl XTC C60 (polusintetika/JASO MA-MA2), i u Yamaha SR 250 (1983) i sad u Honda NTV 650 Revere (1993). U Hondi sam ga sad menjao posle 7000 km (servisni interval po uputstvu je na 12.000 km?), niti ga je potrošilo, bar se okom nije videlo na šipčici (tako se meri na ovom motoru), niti ga je nešto naročito ''ofarbalo''. Leto sam prevezao na 15W-50, a sad je za hladnije vreme sipano 10W-40. Menjač lepo radi, ja vrlo zadovoljan Bardahl-om.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

GSXR 750 2003,na satu 65000.
Ne trosi ulje,a blizi se vreme zamene.
Motor vozim umereno,od nekih 3k do 9k obrtaja.
Planiram da sipam Elf Moto 4 XT Tech 10-50w,to sam sipao 2 zamene u GSXR 600 2001 i sve je bilo ok,niti je trosio ulje,a menjac je bio mekan i precizan.

Da li i dalje da nastavim sa ovim uljem ili ima nesto bolje,a da nije skuplje?

Ovaj Elf je 680 dinara po litri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Elf Moto 4 XT Tech 10W-50 je vrlo dobro (solidno) ulje. Nije sintetičko već HC ali je dobrog kvaliteta.

Ispunjava API SL i JASO MA-2.

Sam proizvođač navodi osobine koje su 4 od 5 (sve odreda).

Dakle, više nego dobro za umerenu vožnju a zadovoljiće i oštriju vožnju pa i neki Track Day na Navak-u (ali ipak ne može da se meri sa estarskim sintetičkim uljima, naročito za takve namene).

Dakle, može bolje ali za te pare (ili slične) teško. Korak napred je preko 1000 din. (litar).

Pošto si zadovoljan uljem, nema potrebe da menjaš brend.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Hyosung GV125

Vidim da su napisane 64 strane na slično pitanje, ali me ipak zanima, da li za neku najopušteniju vožnju može da se oseti razlika između polu sintetičkog i 100%sintetičkog ulja i pre svega da li će mi se u startu osećati lakše menjanje brzina jer imam problema sa menjačem.  Dvoumim se između Ipone Katana (10w40) i Ipone 10,4 .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Da li uopšte ima negde da se kupi kvalitetno ulje 20W-40??

Ovo mi je po uputstvu za motor. 10W-40 kakvo god želi čovek, a ovo kao da se retko kupuje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Atlantic 250 ali će porasti jednom

Ajd, pošto svi pitaju, da i ja dam svoj doprinos pitanjima :-).

Naime, letos sam postao vlasik Atlantica 250 ccm, 2003 godište sa 34500 km na satu, prešao već 1000km bez problema. Motor je vremešan i sa malo više kilometara, sad bih hteo da menjam ulje u motoru i menjaču. Na slici su preporuke fabrike a na ovoj temi vidim da se dosta spominje 10w-40 za poneke skutere

Šta vi preporučujete (gradska vožnja većinom)?

 

Fabrički

post-18727-0-48554100-1475655904.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Vidim da su napisane 64 strane na slično pitanje, ali me ipak zanima, da li za neku najopušteniju vožnju može da se oseti razlika između polu sintetičkog i 100%sintetičkog ulja i pre svega da li će mi se u startu osećati lakše menjanje brzina jer imam problema sa menjačem.  Dvoumim se između Ipone Katana (10w40) i Ipone 10,4 .

 

Ne bi trebalo. Preporučujem ti Ipone 10,4.

I katana i 10.4 i R4000 RS (polu-sintetičko) imaju zvanično JASO MA2, pa razlike pri menjanju brzina ne bi trebalo da se primećuju.

Sintetička ulja pre svega duže traju i teže se "razbijaju" (pogodnija su za oštriju vožnju), ali kod opuštene vožnje razlike praktično i nema.

Ulje menjajte na maks. 4000km (možda još bolje na nešto manje, npr. 3000km, e tu bi sa sintetikom bili sigurniji u svih 4000km za sve uslove i to je jedina razlika (uslove, mislim više gradske vožnje, jer ne računam na oštru, kako ste sami naveli).

Dakle, malo uštede sigurno dobro dođe (naročito ako nema negativnih efekata, a kod Vas ih neće biti).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da li uopšte ima negde da se kupi kvalitetno ulje 20W-40??

Ovo mi je po uputstvu za motor. 10W-40 kakvo god želi čovek, a ovo kao da se retko kupuje

 

Praktično NE. Kod nas sigurno, u Evropi najverovatnije (ako i ima, teško je naći takvo).

Po uputstvu može i 20W-50. 

Doduše kao i 20W40 to je tek "za do" (-5 tj. samo do prvih mrazeva). Ako se koristi i na nižim temp. (zimi) treba preći na neko 15W-50 PS (ili 15W-40 PS ili mineralno) kao celugodišnje (kvalitet se ne traži visok, bilo koje SF ili SG ulje, 15W40 može (naravno) i za automobile).

Samo kao zimsko još bolje je neko 10W40 ulje (verovatno može i za celu godinu ako se vozi umereno).

20W-50 može i lepog zimskog dana da se koristi (kao i 20W40) pa za par izleta ne treba ići na niže visk. gradacije (pomenuo sam za intenzivnu upotrebu tokom zimskih meseci).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

@expandable Hvala, tako sam i mislio. Generalno ne vozim ispod +5 stepeni (naročito ako je bilo ispod nule pre toga, ko zna gde ima poledice). Tako da ću ići na 20W-50, verujem da je to skroz OK za vazdušno hlađene motore, pogotovu što mi po uputstvu i stoji kao preporuka za toplije krajeve. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Što se 
Atlantic-a tiče, uputstvo je jasno "k'o dan".

Ako se ne mogu naći navedena ulja, 5W40 sintetička ulja sa API SJ ili više (SL, SM ili SN) se mogu koristiti.

Nema ih baš mnogo, ali evo par njih: Silkolene Pro 4 Plus, Kroon Expulsa RR ili FAM Sint 4 Bike (sva u 5W-40).

Ako ćemo o alternativnim rešenjima, svakako je bolje koristiti 5W-50 sintetička ulja nego 10W-40 PS (scoot) ulja, npr. Kroon Expulsa RR.

Doduše to je više za starije motore sa mnogo km u sebi ... navedenih 35000 km (ako su pravi) nisu razlog za odustajenje od 5W40.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@Expendable...

Sto se tice ulja necu Vas nista pitati, hteo sam se zahvaliti na vremenu koje izdvajate za forum i svojim znanjem uvecavate kvalitet istog. Ovakve diskusije i sluze za razmenu znanja ali ima i komercijale tipa "znam to sto pitas ali za odgovor moras platiti"...

Kod Vas te sebicnosti nema! Kao sto rekoh, zahvaljujem...

 

Pozdrav Nenad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Veoma zahvalna uputstva od strane Suzuki-ja.

U hladnim predelima: 10W-30

Za mediteransku (ili još topliju): 20W-50

Za većinu (uključujući i Balkan): 10W-40/50 ili 15W-40/50 (naravno 10W-40 kao default za nov motocikl).

Zahtevi kvaliteta: API SF/SG (kao minimum).

 

Dakle, mogućnosti neograničene. Sve zavisi od potreba (načina korišćenja), stanja motora i željene cene.

Lično bih preporučio: 10W-50 ili 15W-50.

 

15W-50 PS ulja, su verovatno optimalno rešenje (kvalitet i cena).

 

Kako zahtevi nisu visoki, svako API SG ulje je o.k. pa se ne mora trošiti previše novca (naročito za standardne uslove eksploatacije).

 

Ukoliko motor troškari ulje, onda su 20W-50 ulja najbolje rešenje (i inače, ukoliko se ne koristi na mrazu).

Mogu i mineralna (naravno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

@Expendable...

Sto se tice ulja necu Vas nista pitati, hteo sam se zahvaliti na vremenu koje izdvajate za forum i svojim znanjem uvecavate kvalitet istog. Ovakve diskusije i sluze za razmenu znanja ali ima i komercijale tipa "znam to sto pitas ali za odgovor moras platiti"...

Kod Vas te sebicnosti nema! Kao sto rekoh, zahvaljujem...

 

Pozdrav Nenad.

 

Hvala i Vama. Zbog toga i vredi (nije baš sve u novcu, u svetu mnogi "open" projekti prevazilaze visoko profesionalne; doduše njima je lakše kada ne krpe kraj sa krajem (da se bave i nečim što vole a neće naplatiti), ali eto vredi pokušati i kod nas, kad god imam vremena, za sada bar za odgovore, za nove tekstove (na blogu) sve manje).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3118 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Pitanje za expendabla,ako može da mi odgovori...naime nov sam,ili taz bajker...do sada vozio 2t apriliu classic125 ,kažem sebi vreme je da predješ na nešto ozbiljnije...i kupih skoro suzuki savage LS 650 ,'97 god.prešao 38000 km,volim isključivo čopere...u njemu je bilo mineralno motul 3000 20w50,ja tražih to,ne nadjoh i kupih u Kragujevcu 4t 7100 20w50 motul 100% sintetika,1200 din. litar,sipah to medjutim prvi litar mi je bio nešto sumnjiv,miris drugačiji,redje...u medjuvremenu naručih mineralno 20w50...moje pitanje je da li da ispustim sintetiku pa da vratim mineralno ili da prezimi pa na proleće ispustim,napominjem da nije prešao ništa sa sintetikom,samo zamenjeno pošto je bolje novo ulje pred zimski odmor...ili da vozim tako...u specifikaciji piše multigradno od 10w40 pa do 20w50 ...još jednom napominjem prvi litar mi bio sumnjiv...preporučite mi da li nastaviti mineralno ili možda PS...cena ulja nije bitna,ne prelazim mnogo...hvala unapred...Milan

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja