Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050
17 minutes ago, N.F.S. said:

Blago sam zaintrigiran mototaktolom, tj upotrebnom vrednoscu... Stil voznje mi je bas blag, bez forsiranja, g.expendable, g.djunta kada nadjete vremena valja par redova o ovom ulju.

Upotreba u sportskom motoru gde obrtaji u voznji ne prelaze 6000, ulje svakako menjam na predjenih 3000km pa neka je i castrol power1 kojeg trenutno koristim u cbr600f4, pre njega motul 5100. Ovom cenom bih mogao i na 2000km menjati...

I da, moze li 15w50 viskoznost u hondu 2000god, 32000km presla, zdrava, ulje ne trosi, preporuceno 10w40

Hvala, Nenad.

Zašto toliko često menjaš ulje, ja menjam na oko 6-7 000 km, malo dolijem od zamene do zamene i teram, a guram obrtaje i do 10 000 rpm?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8431 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovo sto cu ti odgovoriti nije sala niti sam ironican, da na pocetku naglasim. :D

Intervali znaju biti i kraci (ne smem da pisem zvucalo bi kao laz), pogotovo na skuterima koje vozim, u ovoj nasoj prici sam zastranio i bolesno volim cist motor, kako spolja tako i iznutra. Cak se i ne vozim prijatno, motor posle voznje (svake) brisem i kompresorom izduvavam. Nemam mira ako ga parkiram a to ne uradim!

Sve sam poroke za sobom ostavio a ove duplirah! Manija oko ulja me bas drzi te mi zamena pricinjava zadovoljstvo kao i sama voznja. Racunam valjda da ga tako (motor) odrzavam u optimalnom radnom stanju.

Ulja koja ispustam uglavnom i predju jos 6/7000 ali u tudjim motorima :D

Jbg, ne pusim niti pijem, ne sedim na ladnom betonu al zato ulje mesecno menjam! Svakakvih nas ima druze...

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Dok sam vozio x9, ulje sam menjao na oko 3, 3 i po hiljade, ali u njega ne stane ni ceo litar. Nisam neko ko štedi na ulju, u moje motore se sipa motul, u x9 je išla full sintetika 5w40 scooter power, u bandita sipam polusintetiku motul 5000 ili 5100 10 40, zavisi koje je jeftinije od ta dva i menjam mu na oko 6 000, ali u karter stane 3 litra i 300 mililitra. O pranju motora bolje da ne pišem, ako ga sleduje 1 godišnje, dobro je. 

 

Iskreno, mislim da malo preteruješ i ne uspevaš da optimalno iskoristiš ulje, svakako je bolje za motor to što radiš, ali ne u meri koliko je skuplje. Ali ako te to čini srećnim, što da ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 2 sati, N.F.S. je napisao:

g.expendable, g.djunta kada nadjete vremena valja par redova o ovom ulju.

 

Da, Gosn Steve nema dugo, doduše, sve o uljima se ispričalo u temi, mada konačno nije nikad. Izneo sam dosta svojih opservacija o ulju, mahom zastupljenom na ličnom iskustvu ili svog nekog sprtskog autombilističkog okruženja. U zemlji gde mleko za bebe odstupa od standarda je bespredmetno pričati o mnogo čemu, lično se uopšte ne oslanjam šta god piše, još manje vrednijem kvalitativne zaključke pisane po forumima i na domaćim i na stranim, mada pojedine retke ljude i te kako respektujem. Pre par meseci mi se neko od Bmwejaša obratio oko ulja, našao je neko povoljno, morao sam da se nasmejem al ajd, to ulje se verovatno ruskom mrežom pojavilo u USA, i upravo jedan od retkih koje čitam na američkom ADV-u je odmah reagovao, ulje je rabiš, čovek je inače odličan serviser. Nisam baš siguran da je isto ime ulja, ali sve jedno, ista je poenta, "na tarabi piše banka al nema para". 

 

Jedna mušterija je na istom Silkolenu ko što se Limeni nameračio, prešla preko 12.000 km sa potrošenih ukupno jedne litre na BMW-u a ulje i dalje imalo relativno čist i miris i boju. No, odlučio je da ON ispita i istraži koje ulje će BMW naj manje da troši iako mu je predočeno da taj motor troši ulje uprosečeno +/- 0,8L na 10K.

 

  https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/120104-bmw-1150-gs-adv-dim-na-paljenju/

 

Pošto mu nisam iz principa dao dodatni popust od 0,30 Dinara po litri, dobio već odviše i na drugi način,sipao je duplo jeftinije ulja ne neki popust putem nekakve kartice, morao da doliva menja na 5K jer je skroz pocrnelo, znači isti trošak uz duplo zezanje, onda je zatražio amin za neko Modričino ulje od 200 i neki Dinar, dobio je odgovor, "tvoj motor, tvoja briga". U celoj diskusiji sam mu izneo neki svoj rezon, za predviđeni interval zamene ulja od 10.000km, trošak za gorivo je otprilke 90.000 Dinara, a gde je potrošenost guma, pločica itd, a on našao naj značajniju uštedu na ulju koje jedino i isklučivo deli agregat od svega ostalog i to sve listom lošeg, puta, goriva, iberture, ladnog gasiranja, vlage, prljavog vazduha, male količine, a de je tek potrošeno za jelo i piće za toliko šetkanje. Naljutio se što sam ga "pitao šta jede i pije", ne znam šta je ni sa njim ni sa motorom.

 

Naravno, nema niko para za bacanje, čak ni oni koji imaju prilično novaca, ne protežiram vrhunsko ulje po svim kriterijumima i gotovo ga nisam nudio osim kad neko traži šta je naj bolje, ali neki kvalitativni kriterijum mora da postoji, makar gledano dugoročno i u pogledu trajnosti.  Ima mog osvrta na Optimu negde u temi, kroz istoriju, o konkretnom Modričinom proizvodu ne znam ništa, jednostavno je van mog domena kako upotrebe, tako interesovanja. Jednako važi i za niz nekih novih brendova. Da bi neko ulje bilo proglašeno dobrim, nije dovoljan čak ni oštar labaratorijski test koji simulira 100.00km, već verodostojno iskustvo i susretanje sa rasklopljenim sklopovima na uporedno visokoj kilometraži. Meni je enigma odakle ta stalna lična potreba izmišljanju rupe na saksiji i neka retrogradnost, čovek traži ploču od kuhinjske sudopere da poravna glavu na agregatu, nek se ne ljuti al tako je.

 

Zaista nemam ništa protiv, a ni za, Modriče, da mogu da je probam ili imam povrat nekog od svojih malobrojnih tehničkih prijatelja pa da nešto zaključim, ovako, na ipak rekla kazala i nalepnicu ne mogu.

 

Da, ima falša u svemu, protiv toga se jedino može boriti nekim pričama al ni to nije da se usvoja zdravo za gotovo, mogu i ja da nešto proglasim za šit i obrnuto, naravno neću, al generalno se olako iznose zaključci i stereotipiše, pogotovu kad se nešto hvali, Srbija nije Švajcarska i to je činjenica pod koju podpada i naš rezon.    

 

Pre 9 sati, duledjo je napisao:

 jedino ne znam sta bi djunta rekao moze li to za vazdusara r 1150?

Optima Supervisk, ona crna okrugla kartuša, je nekad bolje podnosila visoku temperaturu agregata od neprikosnovenog Kastrola, jer je bila namenski razvijana za NSU Princa a kasnije za bokser Bubu, danas sve manje ima potrebe za takvim uljima. Maziva, uopšteno, se rade standardno za izlaganje do 110-120°C, svakih deset stepeni poboljšanja drastično diže cenu i tehnologiju izrade gotovo progresivno. Danas mi se obratila mušterija iz Trebinja, zaglavio mu menjač na vodenom BMW-u, jeste konstruktivna greška u prvim serijama ali je i ulje doprinelo tome, upozorio sam ga pre godinu i po na tu mogućnost. Debatovali smo ovde oko ulja za visoko temperaturne motore još odavno, kad sam ja kupio BMW, bilo povremeno,  a suština je u izdvojenoj temi:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/62328-bokseri-motorno-ulje/&do=findComment&comment=2006311

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova

ovo je više za stručnjaka.Kako utiče pripadnost astm 445 pa se po njemu odredjuje gustina .Kako bi laicki to rekli spram gustine donje i gornje  i kako to utiče na potrošnju ulja -da li je to presudno pa se zato preporučuju gušca ulja da smanje  potrošnju .Da li bi trebalo ako se recimo odlucimo za 10w-40 a motor troskari ulje gledamo po astm 445   da je što  visi na 100 stepeni ili preci na pedeseku ili preci na ulje višeg kvaliteta sa recimo pulu na ful sintetiku zbog manje isparljivosti koje mora da zadovolj po noaku.

Da li ful sintetika koja mnogo manje isparava od minerala će pokazati u eksploatacijimanju potrošnju ili nešto drugo presudno.

Većina ljudi prilikom problema sa potrošnjom prelazi na gušće i manje kvalitatno ulje naročito na motociklima i poneko ima rezultate.Da li bi se rezultat poboljšao više i ne bi imalo negativnih stvari,ako bi se recimo prešlo na neku ful sintetiku 20-50 i što se tiče potrošnje a i podmazivanja.Jedino je cena problem narocito ako mora češće a se dosipa.

Promenio član sasa ns 1
dopuna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ASTM standard klasifikuje protočnost ulja pod određenim uslovima i određuje se za novo, a koliko će dugo da zadrži taj broj viskoznosti zavisi od kvaliteta, u svakom slučaju pre ili kasnije dolazi do opadanja. Jeste preovladiva sintetika ali se ne bih složio da dobro mineralno ulje zaostaje već se jednostavno ne prave više ili ih je vrlo malo, ekstra dobrih vrlo ratko. Uzrok potošnje ulja je nužana ne zaptivenost ispod i iznad klipnih prstenova, kao i sam zazor između klipa i košuljice i naravno potrošenost. Ulja karika razmazuje ulje po zidu cilindra, stružuća ga svalači pri povratu klipa ali uvek neki film ostane da bi kompresiona imala podmazivanje. Taj ostatak je izložen procesu sagorevanja, lošije ulje pre i više pregori. Sami klipni prstenovi nisu skroz zatvoreni i imaju neku propusnost pa i kroz taj procep deo ulja zapadne u proces sagorevanja. Stabilnost i konstantnost mikro uljnog filma  po zidovima je pre svega kvalitativna odlika, a debljina kao takva takođe, ali ih ne treba poistovećivati preko potrošnje. Drugim rečima, potrošnja može biti ista sa ređim a kvalitetnijim uljem i gušćim a manjeg kvaliteta, međutim, samo podmazivanje se može poprilično razlikovati a samim tim i trajnost sklopova. Naravno, kad se zazori previše povećaju, mora se preći na gušće ulje bez obzira na kvalitet. Kad se motor primakne granici istrošenosti, vrlo je nezgodno izabrati ulje za produžetak. Neka ulja imaju vrlo efikasno čišćenje i svlače naslage koje se ponašaju kao zaptivači, može da se desi da potrošnja osetno poraste i da se čuje zveckanje u obrtnim mestima. Uobičajeno jeste da se u nekom trenutku pređe na plusintetiku sa punog sint ulja i nešto gušće gradacije, naročito prvog broja koji  potiče od baznog ulja, drugi broj se dobija modifikacijom dodacima. Cena jeste faktor, al na interval zamene i nije, ali ako motor troši litru na hiljadu kilometara bespredmetno je održavati ga na stalnoj infuziji dolivanjem makar i onim točenim.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

đunta je sve objasnio ("za sve pare"), uvek nešto može da se doda, ali sve što je bitno u vezi poslednje serije pitanja je tu. Odgovori su "na mestu", možda nisu jasni svima, ali ni ja ne bih mogao dalje da uprostim, možda bih čak više zakomplikovao.

Evo samo (jednog) pokušaja:

Sintetička ulja su kvalitetnija od PS a ova od mineralnih. Međutim, da li se (i koliko i kada i za koga) isplate, drugo je pitanje. Ima i dobrih mineralnih ulja ali nisu jeftina. Podsećam da su "super" PS ulja (kao Comp 4) sa cenom blizu sintetičkim, tako da ... (inače se čine najboljim za najveći broj korisnika, zato su i cene korigovane, pa ...).

I da, Mototaktol u HOnda CBR 600 ... Honda je tvrdoglava sa 10W-40 ali nije bauk koristiti i 15W-50.

Da, primarni izbor jesu 10W-40/50 ulja ali uz sve (ono) navedeno (kratke intervale zamene) u špic leta bi se moglo itekako iskoristiti prilika (ili ako motocikl ima mnogo pređenih km, tj. već su zazori veći).

Modriča je vrlo dobro ulje, za svoju cenu čak izuzetno. Napravljena je od HC ulja (kao i npr. Silkolene Super 4 ili Motul 5000) tako da je njihova klasa. Naravno, tu su i aditivi gde je Modriča na "standardnom" nivou, ali sve je to i dalje o.k.

Dakle, sigurno su neka zvučnija imena (ali ne sva i ne za svakog korisnika) malo kvalitetnija ali uz iste specifikacije to su ipak nijanse. Naravno da bi ovo ulje menjao na maks. 5000km ali za 3000 ili 2000km nema razloga za brigu (čak je i margina sigurnosti velika).

Za umerenu vožnju i kratke intervale zamene, svakako preporuka (naročito kod modela kojima je 15W-50 ili 10W-50 u uputstvu, i za nove mašine; naravno bez MA2 zahteva, i viših API-ja od navedenog kod mototaktola, što je redak slučaj). 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Ako može pitanje za đuntu ili expendible-a ili nekog stručnijeg od mene, vozim bandita 600, uljara je u pitanju, na poklopcu kartera je ispisana gradacija 10W40, pa sam mu to ulje i sipao, prošli put motul 5100, sada motul 5000 (našao sam kanticu od 4 l za 2800 din što mislim da je povoljno). Primetio sam da mi je od zamene, za pređenih nešto preko 2 000 km (možda 2 100 km) nivo na prozoru sišao sa F na tačno pola, mereno u garaži na štenderu, tako da sigurno potroši nešto ulja. Nije problem, od zamene do zamene (između 6 i 7 000 km menjam) dolijem taman ono što ostane od 4 litra, čak ni sve ne potrošim, ali pošto uljara radi na visokim temperaturama, da li je bolje po motor sipati malo gušće ulje.

 

Pošto sam menjao lamelu i opruge iste, dok je ulje hladno, menjač je grub, čim se ugreje, bude odličan, pa je to i 1 od razloga što sam sipao 10W 40, brže se ugreje od gušćih ulja.

 

 

Da dodam i to da se boja ulja za tih 6 000 km skoro uopšte ne promeni, makar ja ne primetim, iz kantice pa dok ne istočim iz kartera bude boje karamele. Viskoznost ne umem da procenim kakva je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Po svemu opisanom, rekao bih "you are doing fine".

Potrošnja je umerena i potpuno normalna, a navedene su i dobre strane ulja niže viskoznosti.

10W40 je sasvim o.k. za mašinu, iako se može koristiti i 15W-50 (kao sezonska 10W30 i 20W50).

Ostanite na 10W-40 ili pređite na 10W-50 (po svemu opisanom deluje kao veoma dobro rešenje).

 

Btw, zaboravih da napomenem da mi je izuzetno drago da su iz Silkolene-a (Fuchs-a) tako brzo reagovali na upit (individualnog korisnika) sa Balkana. Izuzetno u ovo doba globalizacije.

 

Takođe da napomenem, da zbog obaveza nisam video na vreme prethodnu seriju pitanja. Dugo nije bilo novih komentara u temi, pa propustih. Takođe, verovatno ću u narednom periodu kasniti dan-dva (tri) ali ću dati sve od sebe da pomognem koliko mogu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 7 sati, expendable je napisao:

đunta je sve objasnio ("za sve pare"), uvek nešto može da se doda, ali sve što je bitno u vezi poslednje serije pitanja je tu. Odgovori su "na mestu", možda nisu jasni svima, ali ni ja ne bih mogao dalje da uprostim, možda bih čak više zakomplikovao.

Evo samo (jednog) pokušaja:

Sintetička ulja su kvalitetnija od PS a ova od mineralnih. Međutim, da li se (i koliko i kada i za koga) isplate, drugo je pitanje. Ima i dobrih mineralnih ulja ali nisu jeftina. Podsećam da su "super" PS ulja (kao Comp 4) sa cenom blizu sintetičkim, tako da ... (inače se čine najboljim za najveći broj korisnika, zato su i cene korigovane, pa ...).

 

Modriča je vrlo dobro ulje, za svoju cenu čak izuzetno. Napravljena je od HC ulja (kao i npr. Silkolene Super 4 ili Motul 5000) tako da je njihova klasa. Naravno, tu su i aditivi gde je Modriča na "standardnom" nivou, ali sve je to i dalje o.k.

Ejjj, baš mi drago da si ažurno tu, uvek ima nešto normalno da se pročita i nauči kad ti pišeš. Ova problematika se studira na fakultetu, pa praksa, pa mora da se voli a i dalje je to što jeste. Krenuo sam u razložniji odgovor al sam ukapirao da to ne može biti ni kratko ni jasno pa onda naj solomonskije.

 

Ti si "krivac" za  Silkolene V-Twin 20-50, jedino ulje mineralne baze u njihovoj gami, a preko mene zaista puno ljudi ga sa zadovoljstvom koristi i to sa intervalom od 10K. Omastim prste raznoraznim uljima al mi se ovo nekako sviđa. Da nije tako, verovatno ne bih bio toliko privrženik a da se danas trkam, sigurno bi trošio vršnu sintetiku. Cena tog mineralnog ulja je bila simbolično niža nego ultra kvalitetnog PS Comp-a 4 kom je povećana skoro do nivoa sintetike Pro 4 pa i to govori o jednom od "poslednjeg Mohikanca", sumnjam da bi bilo koje drugo sipao. Silkolene Super 4 XP i Comp 4 XP su dosta različita ulja inače, iako oba svrstana u polusintetsku grupu.

 

Izvozao sam u auto masu Optima, u ispitnoj fazi  sintetičko ulje koje su napravili među prvima u svetu, preko mojih poslovnih prijatelja u nekadašnjem Jugoatu su vršili nabavku svih komponenti, jesu fabrika od potencijala, bar bili, pa nisu bez veze radili za Kastrol i čak ga prodavali kao licencirani original, Castrol je inače Who Know kompanije bez sopstvene proizvodnje, čist inženjering.

 

@Milomir-e-Svaki sklop traži da se dovede u radni temperaturni opseg da bi funkcionisao optimalno. Menjaču treba možda malo više vremena i nemoj da te sekira ta grubost na hladno, na BMW-ovom suvom kvačilu ja sipam dosta gusto ulje, plus aditivirano, jeste kočoperan menjač dok se ne zagreje i to dobro, a posle je ko u puter. To što troši koliko si naveo je ništa, pogotovu za vazdušaru. Fabrička gradacija nije za olako zaobilaženje, nije ona definisana samo na osnovu temperature već zavisi još od niza faktora. Bitno je da nema previše razlike u prizvucima i glasnosti na hladno i vruće, može to da bude i zbog same gradacije ali i kvaliteta ulja, odnosno njegove temperaturne stabilnosti. Po mom iskustvu, Motul 5100 u 20-50 nije za vazdušni BMW recimo. Više sam sklon gušćim uljima, pogotovu za vazdušare, ali može da se javi celodnevno tvrđe šaltanje pri iole nižim temperaturama i to je problem. Takođe i same marke ulja se međusobno mogu razlikovati kad je šaltanje u pitanju pri istim deklarisanim viskozitetima. Opeko sam se sa tri Honde VFR i Pro 4 15-50, kruto šaltanje, dok kod nekih drugih Hondi je bio preporod iako je kod svih osnovna preporučena gradacija  10-40. Za Bandita 600 do 2002 godine, Silkolene nudi i opciju 20-50, za kasniji model 10-50 a i 5-40, čim se javlja petica, očigledno motoru prija "tanje" ulje, ustalom i tvoje iskustvo na to ukazuje, a i Gosn Steva potvrđuje. 10-50 je po pravilu gradacija za kvalitetnija i skuplja ulja i  nije razumno, a ni potrebno. Možda da probaš 15-50 ali Comp 4, iako Silkolen "preporučuje" Super 4 u tom viskozitetu.

 

http://fuchsmoto.lubricantadvisor.com/result.aspx?stype=7aca32573d1d0d49d7c6970ab8667bb7&lang=eng

 

Gosn Expandable, malo sam pričao oko Shell-ovih ulja dobijenih iz gasa, ne nafte. Navodno je to rezervisano za vršna ulja i to tankih gradacija, pa bih te molio da prokomentarišeš čisto principijelno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova

opet ja a istim pitanjem ali uprostenim.Motor versis 650  55000 km je poceo od nulte potrosnje da se baci na oko litra ipo na 10000 km..Probao sa  pro4 15-50 i castrol power1 racing 10-50 i nema razlike.Imam dilemu da li da predjem na polusintetiku 5100 15-50 , veca je isparljivost ali i molekul pa mozda nesto i dobijem a podmazivanje ako ne savrseno onda vrhunsko.Ili da odem na ful sintetiku  7100 za v  tvinove 20-50 ili za brzohodne  10-60 .Koje bi u teoriji trebo manje da trosi.Što se tice cene nije tako ni bitno ali ako je ful bolje a i bude bez dosipanja-nadam se ,a polusinttiku buem isto dosipo onda u svakom slucaju ful.

Postoji i varijanta da nista ne diram nego  15-50 ili 10-50 da ostanem i dosipam ,ako vec mora da se dosipa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jedno je baznost, drugo završni proizvod, a treće adekvatnost. Fabrička gradacija jeste primarna, nekad ima i više različito preporučenih, nije isto podneblje u Oslu i Atini, moja svastika živi u delu Ženeve gde je temperatura 8°C niža nego gde druge dve recimo.

 

@Sasa ns 1-Potrošnja od 0,5l na 10K je i dalje ništa, po Silkolenu bi interval mogao da bude 12K.  Ako je bilo bez potrošnje a sada je ima, na tih 55K pređenih, moguće je da su popustile gumice ventila, skrute se jednostavno, merenjem kompresije bi moglo malo više da se zaključi. Pomenuti Castrol bi trebao da bude vršno ulje i u klasi Pro 4 Plus 10-50, u odnosu na njega, Pro 4 15-50 je niži razred i drastično jeftiniji, na četvorocilindrašima te kubikaže raznih marki radi bez greške. Mislim da bi preporučeni Plus u 10-50 bio nepotrebno trošanje para. Možda bi ti lepo legao PS Comp 4 15-50, ima ester što se ne sreće često u polu sintetici, sadrži jako visok udeo sintetike i po tome vrlo blizu preporuci, nešto je gušći nego Pro 4 15-50, a odlično se pokazao u BMW bokseru. Rano je za 20-50/60, a i pitanje je šta bi se posledično dešavalo sa ostalim podmazujućim sklopovima koji su projektovani za fluidnije viskozitete. Ne znam kako izgleda konstrukcija motora, ako je razvod ventila visoko gore i uska magistrala, pregusto ulje može samo štetu da napravi i to vrlo brzo, vidim da stoji kao preporuka i 5-40 što je prilično retko u odnosu na pedesetice, ta "lampica" nije da se zanemari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova

i meni razmisljanje ide nekako u  tom pravcu  ali potrosnja je litra i po ,a ne samo pola litre.Setih se iskustva jednog poznatog novoadskog bajkera sa autom i motorom.Pre vise od 10 godina u audi jaje koji je ,,popusio ,, motor i trosio mnogo ulja a svaki dan se taxiralo sa njim posle promene vise vrsta ulja bez rezultata sipana me magicna vodica zvana selenia hpx 20-50 i viestruko se smanjila potrosnja.Covek je bio odusevljen uljem pa je u par godina star gsxr 750 sipa vec 10 godina to isto ulje i vozi bez vidljiih negativnih stvari.ULje nema ni MA standard a i pregusto je za nekog sportaka ali on se ipak usudio da sipa kod sebe i to vec citavu deceniju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

1,5 lit. na cca. 10k km (ili nisam baš pažljivo čitao) ... i dalje je to više nego o.k.

NE POSTOJI NULTA POTROŠNJA ULJA (to je mit i ništa više, i još gore, glupost neviđena).

Samo dosipavajte i sve o.k. (nije ni mnogo naporno).

Ako Vas baš nervira (da 3x u sezoni sunete po par dl) onda pređite na ... (hmmm), kao što reče Đunta, na Comp 4 ili neko slično (u 15W-50).

To sa Selenija uljem je SAMO srećna okolnost, NE postoji "magična vodica". 

Viskoznija ulja NE štite motor bolje* FULL STOP

* često je i (baš) obratno

Da, ako je baš prešao preko 100k km i ima više od 10 god. može da se ide i na 10W-60 ili 20W-50 ali ...

Što bi rekli inženjeri HONDE (parafraza) - bolje da motor troši ulje nego sklopove! (šta dalje reći)

Svako svom motoru bira vek trajanja (viskoznija ulja mogu donekle da smanje potrošnju ali će (posebno ako su mineralna) skratiti vek i/ili poskupeti remnot (ako dođe do njega, a nekad će doći)).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Shell GTL?

 

Fišer-Tropš sinteza ... još malo pa će se slaviti 100 god. od izuma iste.

GTL je šira (mnogo) priča od baznih ulja (koja su tu sporedna ali su uzeta kao nešto na šta se dugo čekalo).

Priznata su kao sintetička bazna ulja (VI grupa po ATIEL-u) a po prirodi stvari ako ona nisu onda nijedno nije.

Ipak, rezultat je takav da su to ulja koja su po kvalitetu između PAO i HC baznih ulja (nešto kao "III++" grupa, tj. slučna najnovijoj generaciji III+ baznih ulja).

Proizvode se trojka, četvorka i osmica (viskoznost na 100 °C).

Naravno, 3 i 4 su namenjena pre svega motornim uljima za automobile (i donekle teretni program, 5W-30) dok bi tek 8-ica mogla da se koristi (možda se i koristi) za motociklistička ulja (15W-50 sintetička i/ili 20W-50 PS ulja, u kombinaciji sa estrima i/ili PAO i za (možda i PRE SVEGA) 10W-50).

Uglavnom, u odnosu na vrhunska bazna ulja III bazne grupe ("SHC") imaju malo manju isparljivost (za istu viskoznost, i na dalje se podrazumeva) i veći indeks viskoznosti (za nijansu). U odnosu na PAO imaju veću isparljivost a ind. visk. je nešto veći (ne mora da bude ali može).

Toliko (u par reči).

 

P.S.

Mislim da je veći pomak kod GORIVA (benzin, kerozin a NAROČITO dizel). Npr. dizel sa cetanskim brojem od preko 60 ili 70, je čak i uz (ozbiljan) dodatak aditiva (dodatnih) potpuno nedostižan za klasične sisteme dobijanja goriva.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Puko im pogon letos u Arabiji il tako negde, pa panika međ "ekskluzivom", šta će sipaju. De je stari dobri mirišljavi Kastrol, baš ne mirišem Shell, možda i bez razloga. Gledao sam juče stari i zaboravljeni film, "24 časa Le mana", snimljen 1971 tako dobro da bi i sa današnjom tehnikom to  bio podvig. Porsche, Gulf, čuveni oiler, nestali su potpuno iako postoji neki sajt sa asortimanom proizvoda uključujući i moto ulja, lepo al ne znam da sam ih godinama igde primetio. Kad premotam film u nazad, ko zna koliko puta su se pojavljivale nove tehnologije i lubrikanti, a trkalo se i onda i sada 24 sata.

 

Da, primetio sam i ja da je previše opterećenosti potrošnjom ulja, nema ni jedan a da nema povećanu pozornost. Odlična izreka Hondinih inženjera, mada ja ne volim previše zveckanja ali šum mora da postoji, ne valja bešumno. Kroz potrošeno ulje se unutrašnjost agregata na neki način čisti. Nije Saša mnogo ni tih 1,5 litara na 10.000km, pogotovu ako ga drapaš, svako ulje će tad da se troši, jednostavno mora, tako funkcioniše SUS motor.

 

Kad spomeu gorivo Gosn Expendable, jel se miksuje nezvanično malo etenol u benzin kod nas, meni je puklo novo napojno crevo i zaključio sam da bi to mogao da bude uzrok.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova

imam info direkt sa busotina.Rusi iskoristavaju sve sto moze.Povod razgovoru je bila voznja na mix benzin - gasolin.Nekad smo kukali sto nam je devedesetih bila povecana potrosnja-gurali su gasolin a sad bi kontra da se vozimo jeftinije a da neplatimo ako moze.Nekad se gasolin spaljivo u ogromnim rupama u zemlji a ko je mogo je vuko kuci.

Creva sam promeno par komada posle ugradjivanja gasa u auto.Sva su posle 6 meseci pocela da pucaju obicno na spoljnom luku gde je savijeno.

Kupovam sam i kod ljudi kojima je to bio repromaterijal i opet nevalja.

Rešio sam sa gates crevima .Jesu duplo skuplja od ostalih ali rade ostala ih je straota pogledati.Kao da imaju 50 godina.Inace to crevo je islo iznad ventil dekle a ispod usisne grane-malo vise temperaturno optereceno ali nista posebno da bi pucala osim ako kvalitet nije djubre.

Treba možda probati kao sto sam ja imao u originalu na kolima crevo kroz koje ide gorivo a njega u neko drugo crevo moze i da nije otporno na benzin ali da je ka dole otvoreno da u slucaju pucanja unutrasnjeg može da iscuri dole negde gde je bezbedno a da ne prska na sve stane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova
pre 56 minuta, sasa ns 1 je napisao:

 

 

imam još jedno pitanje.Kako se odnositi prema recimo proizvodjačima ulja sa manjim ugledom u svetskim okvirima,što neznači da je kvalitet manji samo ljudi imaju taj osećaj.

Konkretno EKO 100 % sintetički dvotaktol ESTER. Ja sam ga pomešao jednu šestinu sa omw pulusintetikom i dim i curenje nestalo a miris odličan više ne guši a samo jedna šestina.Mogu misliti kako će biti sa čistim EKO uljem.

Druga stvar Mannol powerbike 4t 15w-50 sintetic ESTER,API SM ,ma2,.....moze i za endure,trial..auotbord..

onda mannol 4-takt 10w-40,ESTER tehnology..........

onda za kvad 10w-40 na kom piše sintetic oil,bez ful a na ona 2 prethodna nigde nema da  sintetic osim 15w-50 sintetic ESTER.

Pitanje je kako se izboriti sa nedovoljno preciznim natpisima.ESTER jako privlaci na kupovinua kako da napravimo razliku u odnosu na motul  i silkolen-oba ester.Ak o se uopšte spominje ESTER da li to mora biti obavezno 5 grupa baznog ulja  i  da ona garantuje superioran kvaliter.Da li moŽe da bude malo ESTER-a a mnogo nečeg drugog.Da li je isto ,skoro isto ,veoma razlicito ili mora kao eko ester 100% full sintetika da pise pa da znamo sta placamo i da budemo sigurni u  kvalitet.

 

 

Promenio član sasa ns 1
promena
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 12 sati, sasa ns 1 je napisao:

imam info direkt sa busotina.Rusi iskoristavaju sve sto moze.Povod razgovoru je bila voznja na mix benzin - gasolin.Nekad smo kukali sto nam je devedesetih bila povecana potrosnja-gurali su gasolin a sad bi kontra da se vozimo jeftinije a da neplatimo ako moze.Nekad se gasolin spaljivo u ogromnim rupama u zemlji a ko je mogo je vuko kuci.

Creva sam promeno par komada posle ugradjivanja gasa u auto.Sva su posle 6 meseci pocela da pucaju obicno na spoljnom luku gde je savijeno.

Kupovam sam i kod ljudi kojima je to bio repromaterijal i opet nevalja.

Rešio sam sa gates crevima .Jesu duplo skuplja od ostalih ali rade ostala ih je straota pogledati.Kao da imaju 50 godina.Inace to crevo je islo iznad ventil dekle a ispod usisne grane-malo vise temperaturno optereceno ali nista posebno da bi pucala osim ako kvalitet nije djubre.

Treba možda probati kao sto sam ja imao u originalu na kolima crevo kroz koje ide gorivo a njega u neko drugo crevo moze i da nije otporno na benzin ali da je ka dole otvoreno da u slucaju pucanja unutrasnjeg može da iscuri dole negde gde je bezbedno a da ne prska na sve stane.

Meni je puklo baš Gates crevo, bilo staro nešto više od godinu dana tek, od prvog mirisa benzina do potpunog izlivanja je prošlo oko 5 minuta, sve pod zadnji točak i da me nije uvatio crveni talas na semaforima i u pravolinijskom kretanju, doživeo bih ozbiljan pad. Skinuto crevo se skamenilo, ukrutilo i poprimlo lučni oblik, a krajevi koji su bili na jabučicama su ostali mekani, očigledno je guma od koje je crevo napravljeno, reagovala sa nečim iz benzina. U USA se prilčno koriste alkoholi u gorivu koje se i označava na pumpama, takođe i u EU, postoje creva koja su imuna i tako deklarisana, ovde ih nema. Razgovarao sam sa serviserom napajanja gorivom, plinska instalacija ume totalno da zabagri, ovo je počelo otprilike godinu unazad. Našao sam takmičarska creva, teflon sa pancirom i moraću sve da zemenim uključujući i ona u rezervoaru. Inače točim na NIS-u jer mi je to u kraju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Mnogo diskusije, dosta toga jeste tako ... zbog nedostatka vremena samo u kratkim crtama:

1) "Kićenje" estrima ("ester technology") može biti i uz "začinsko" dodavanje istih.
No, lako je to da se rasčlani. Veliki udeo estara MORA bitno da poskupi ulje (bar 2x u odnosu na "sintetičko" bez estara) ili je samo "kanuto".

Kod 2T je to malo teže rasčlaniti, može biti i više estara (bitnije je koja tačno vrsta se koristi ali to se NE može saznati) ... ipak, i tu mora biti cena osetno (teško je reći koliko tačno) veća od PS ulja (bar 50% ili više).

Inače, EKO (Hellenic) je sasvim o.k. (uz umerene cene).

Mannol je ipak brend ekonomske klase. Može da posluži ali ne očekujte baš vrhunski kvalitet za nisku cenu.

Može biti dobar izbor ukoliko ne prelazite mnogo km u toku sezone i vozite umereno (onda ima smisla uštedeti neki dinar). Naravno isto i za EKO ali smatram da je on korak dalje (može i za više km godišnje te ovremeno "divljanje"), ali ostaje (neka) srednja klasa.

2) Po EN 228 ("euro 5") može se dodati do 5% etanola bez oznake E (već za 10% bi moralo da se obeleži sa E10). Nisam siguran da je i po SPRS-u, mada mislim da bi trebalo (ionako je samo varijanta EN-a, praktično bez izmena).

Mislim da tih 5% nije od većeg značaja (za creva i ostalo), u principu je etanol manje agresivan od benzina (prema polimernim materijalima). Čak se navodi (nisam baš siguran u to) da se instalacija mora prilagoditi (sistem za dovod goriva) više zbog metalnih delova (obzirom na ograničen sadržaj vode, tek neznatno veći od goriva bez alkohola više je za velike koncentracije etanola (E85 i slično)).

Pre par (2-3, posle nisam siguran, tj. nisam baš pratio) NIS nije dodavao etanol (mislim da je baš cena bila problem). Ni sad nisam siguran da li i koliko dodaju, ali u svakom slučaju manje od 5%. 

Ne vidim da bi tu moglo biti većih problema. 

No, činjenica da benzin po EN 228:2009 ima bitno različit sastav od "klasičnog" (iz prošlog veka, Euro 2 i ranije) i da nekih problema potencijalno može biti. Koristiti creva i slično sa nekog novijeg modela (ako pasuje) i problem rešen (trebalo bi da bude).

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2840 postova
pre 54 minuta, đunta je napisao:

Meni je puklo baš Gates crevo, bilo staro nešto više od godinu dana tek, od prvog mirisa benzina do potpunog izlivanja je prošlo oko 5 minuta, sve pod zadnji točak i da me nije uvatio crveni talas na semaforima i u pravolinijskom kretanju, doživeo bih ozbiljan pad. Skinuto crevo se skamenilo, ukrutilo i poprimlo lučni oblik, a krajevi koji su bili na jabučicama su ostali mekani, očigledno je guma od koje je crevo napravljeno, reagovala sa nečim iz benzina. U USA se prilčno koriste alkoholi u gorivu koje se i označava na pumpama, takođe i u EU, postoje creva koja su imuna i tako deklarisana, ovde ih nema. Razgovarao sam sa serviserom napajanja gorivom, plinska instalacija ume totalno da zabagri, ovo je počelo otprilike godinu unazad. Našao sam takmičarska creva, teflon sa pancirom i moraću sve da zemenim uključujući i ona u rezervoaru. Inače točim na NIS-u jer mi je to u kraju.

ja sam pre 7 godina kupio dok sam tragao za crevom i marine crevo duplo ojacano spoljni deo drugaciji od unutrasnjeg otporan na gazenje ,slanu vodu,sunce i verovatno jos nesto.To se najgore ponašalo.Posle par dana izgledalo je kao neki glavonožac sa deset raznih prečnika umesto samo jednog.Kupio sam u jedinoj marne radnji u ns i kao i svi prodavci kazu ,,niko e do sad nije žalio,,Za gates crevo mi je neverovatno -enoga u kolima isto izgleda kao i pr 7 godina.A na drugom autu sam imao 28 godina good year creva i to odlična.

Što e tiče etanola da li to znači da mi koji hoćemo zimi da malo zaštitimo rezervoar od rdje bilo aditivom ili etanolom to nemoramo da radimo jer već ima dovoljno etanola u benzinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2497 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Vezano za ulja, kad je bolje menjati ulje u motoru?

Pred zimski san ili posle zimskog sna. Ovo razmišljam jer konkretno kod mene zimski san traje oko 4 meseca a ulje koje ostaje u motoru obično može još da se vozi.

Ulje gledano kroz prozor nije promenilo boju tj nije pocrnelo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja