Jump to content

Moto Zajednica

Canon S5 IS ili... nešto bolje za te pare?

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2415 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Razmišljam da uzmem aparat za ovu sezonu... Nisam neki stručnjak, a profesionalno prodajem isključivo Canona. Jako mi se sviđa kvalitet njihovih fotografija, kao i kvalitet samih aparata... Za oko mi je zapao Canon S5 IS ali ne znam ništa o konkurenciji u toj cenovnoj klasi (+/- 50EUR).

Aparat mi treba za sve namene, od slikanja u zatvorenom, pejsaža kad parkiram makinu pored puta do fotografisanja iz vazduha i "u nebo" na sportskom aerodromu...

Ajd sad... ko ima iskustvo sa širom paletom u tom cenovnom rangu?

 

Canon_S5is.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650

Odlican aparat, gledao sam slike-odlicne su. E sad, ne znam da li ce ti trebati tj da li imas u planu da koristis eksterni (veliki) blic? Ako je odgovor da, onda uzimaj... Ako je odgovor ne, razmisli i o Fuji-ju 6500fd... On nema papucicu za dodatni blic, ali mu je senzor najbolji u klasi i ima rucni zum, tako da ni sa njim neces pogresiti a dosta je jeftiniji.

Naravno treca mogucnost je kupovina jeftinijeg dslr-a koji je u svakom slucaju bolji od ova dva, recimo canon 350d ili nikon d40.

Nadam se da ti nisam odmogo i pomutio planove... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ako se budzet ne da probiti sa vise od 50e, onda bi predlozio S6500

 

u suprotnom - dSLR

 

 

 

ps. mozda najvaznije - da li si ikada probao kako radi dSRL aparat? mislim na brzinu autofokusa pre svega  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2415 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Na vašu sugestiju prelistao sam malo net i gledam šta može S6500... Zar to nije neki model iz 2006.? Svi ga hvale, ali ga upoređuju sa S3 IS?

Nekako mi je neverovatno da je Fuji aparat starije generacije  od Canon S5 IS, a još i jeftiniji bolji?

Canon ima više Mpixela i jači optički zum... Nije da je nešto presudno bolje, ali je ipak bolje. Papučica za dodatni blic ne verujem da će mi trebati, osim ako se sa ovim aparatom ne otvore i apetiti...

 

Dajte mi malo detaljnije razloge zašto baš Fuji S 6500 fd?

dSLR mi je još uvek skup - za sada ne verujem da bih mogao da ga iskoristim.

 

s6500.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

jeste cudno da stariji model bude bolji ali prema kvalitetu fotografija i upotrebljivijem - sirokougaonom objektivu jeste.

osim toga, taj objektiv ima mehanicki zum sto je neuporedivo bolje resenje nego + i - dugmici koji komanduju motorom [sa ogranicenim brojem koraka i bez mogucnosti uticaja na brzinu zumiranja].

 

 

brzina autofokusa nije nista bolja na S5 a prednosti Canon-a su sto je fizicki manji, ima pokretni ekran i papucu za blic.

ukoliko te zanima vece uvecanje tj. sto veci domet objektiva, onda ipak uzmi S5 ali u svakodnevnoj upotrebi, uvek vise ce ti znaciti sirina 28mm na pocetku objektiva S6500 nego 432mm na kraju objetiva S5...

 

 

sto se tice tog kvaliteta fotografija [dinamicki opseg, ponasanje na vecim osetljivostima], stvar je vrlo jednostavna, Fuji S6500 ima senzor dijagonale 1/1.7" a S5 1/2.5", pritom Fuji ima 6mp a Canon 8.

pojedinacni piksel na S5 je dosta manji, do njega dolazi manje svetla i sasvim je prirodno da S6500 ima kvalitetnije fotografije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Karaburac

Pa ako ti je Fuji 6500 slab u pikselaži, pogledaj 9500 isto ručni superzoom. Koristio sam Canona oko godinu dana i vratio se na Fuji, mnooogo je brži za sportsku fotografiju, izoštravanje, kadriranje je prosto instiktivno. Plus ne troši bateriju na motor za zum.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2415 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

jeste cudno da stariji model bude bolji ali prema kvalitetu fotografija i upotrebljivijem - sirokougaonom objektivu jeste.

osim toga, taj objektiv ima mehanicki zum sto je neuporedivo bolje resenje nego + i - dugmici koji komanduju motorom [sa ogranicenim brojem koraka i bez mogucnosti uticaja na brzinu zumiranja].

 

Ima smisla...

 

brzina autofokusa nije nista bolja na S5 a prednosti Canon-a su sto je fizicki manji, ima pokretni ekran i papucu za blic.

ukoliko te zanima vece uvecanje tj. sto veci domet objektiva, onda ipak uzmi S5 ali u svakodnevnoj upotrebi, uvek vise ce ti znaciti sirina 28mm na pocetku objektiva S6500 nego 432mm na kraju objetiva S5...

 

Trebaće mi jak zum zbog vazduhoplovstva... ali mislim da nije presudno 10x ili 12x? Mislim, nije to tolika razlika zar ne?

 

sto se tice tog kvaliteta fotografija [dinamicki opseg, ponasanje na vecim osetljivostima], stvar je vrlo jednostavna, Fuji S6500 ima senzor dijagonale 1/1.7" a S5 1/2.5", pritom Fuji ima 6mp a Canon 8.

pojedinacni piksel na S5 je dosta manji, do njega dolazi manje svetla i sasvim je prirodno da S6500 ima kvalitetnije fotografije.

 

U taj deo oko dijagonale senzora se u detalje ne razumem ali ću ti verovati na reč ;) Meni je dovoljna ona rečenica da S6500 ima kvalitetniju fotografiju. Poenta je da uzmem dobar aparat a da ne potrošim više nego što moram za optimalnu spravu za mene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2415 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Pa ako ti je Fuji 6500 slab u pikselaži, pogledaj 9500 isto ručni superzoom. Koristio sam Canona oko godinu dana i vratio se na Fuji, mnooogo je brži za sportsku fotografiju, izoštravanje, kadriranje je prosto instiktivno. Plus ne troši bateriju na motor za zum.

 

Da li mi uopšte treba više od 6Mpixela? A upravo će mi to trebati: "sportska fotografija".

Čitao sam neke testove za 9500 na netu ali je zaključak da je 6500 ipak bolji u nekim stvarima?

 

Pazite drugari, to vam je kao i kod GPS-a kada objašnjavam onima koji se ne razumeju u detalje... najviše volim da mi kažu za šta im treba i ja ću im reći koji je optimalan. Tako i ja. Rekao sam za šta i ako vi kažete da je to Fuji 6500 onda je to, to! A koja mu je cena?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ako planiras da fotkas avione u vazduhu, neces se leba najesti sa bilo kojim ne-dSLR aparatom

 

svi su oni beznadezno spori u fokusiranju pokretne mete

 

 

`zum` kada se kaze 10x ili 12x oznacava osnos pocetne milimetraze i krajnje.

 

S6500 ima ~10.7x tj 28-300mm    [10.7x28]

 

S5 IS ima 12x odnosno 36-432mm [12x36]

 

iz ovoga mozes zakljuciti da je uvecanje na S5 daleko vece [300 prema 432mm] i da poredjenje samo na osnovu toga da li je nesto 10 ili 12x zoom zapravo ne znaci nista bez konkretnih ziznih daljina

 

 

S6500 nije za sportsku fotografiju!

 

6mp je sasvim dovoljno za kvalitetnu stampu do A4 formata

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2415 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Hmmmm...  ???

Moraću oba da uzmem u šake i probam kako mi se sviđaju rasporedi komandi i menija jer svaki ima svoje za i protiv...

Još jedna stvar...

Kako se kreću cene za ove aparate?

Ja sam video da se Canon S5 IS prodaje od 340€ a Fuji S 6500 fd od 250€. 90€ razlike... nekom puno nekom... tema za razmišljanje.  :)

 

I još nešto... ko od drugara sa foruma prodaje ove aparate? Ako je cena ok najviše volim da kupujem od nekoga sa kim imam bilo šta zajedničko, nego da odem u neku radnju gde ne znam nikoga i ništa nemamo zajedničko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Možda ne bi bilo loše da razmisliš i o Panasonic-ovim aparatima... Imaju solidnu optiku (Leica).

 

Ono što niko nije spomenuo, a čudi me da nije, jeste optička stabilizacija. Šta je sad ovo? Optical Image Stabilization je "fora" aparata da anulira one minimalne pokrete prilikom slikanja. Najčešće je to "tresu mi se ruke". Tada OIS (IS - Image Stabilization kod Canon-a, O.I.S. kod Panasonic-a) "uvodi red" u aparatu (kad već ti ne možeš u ruke). :D

 

LM, IS je veoma korisna tehnologija i to naročito u dvije situacije:

1. Tresu ti se ruke... Logično...

2. Prilikom okidanja na većim žižnim daljinama, narodski rečeno pri većem "zumu".

 

Meni je npr. oko 30% slika pravi škart baš zato što jednostavno ne mogu da držim ruke mirno kad okidam. Canon S2 mi je taj % smanjio na nekih 5-10%.

 

BTW, još dvije stvari:

1. Fuji aparati (9500, 6500fd) imaju manuelni zum, kao što je već rečeno, što je ekstra (slikao sam malo sa Nikon-om F90, pa znam kako to ide, navukao sam se apsolutno). Ali, NEMAJU optičku stabilizaciju, što može da ti prevagne u odluci.

2. Takođe, Fuji ima bolje, kvalitetnije, oštrije slike od Canon-a zbog veličine senzora, ali Canon ima najbolji izlaz u odnosu na kolorit slika (veoma žive i vjerne boje) i sam .jpg koji Canon napravi je bolji i (u zavisnosti od potreba fotografa) vjerovatno ima najmanje "razmazivanje" detalja zbog kompresije.

 

Ako ćeš da snimaš i filmiće, kratke ili malo duže, Canon ima najbolji movie mod koji ti dozvljava i zumiranje (kadriranje) u toku snimanja, kao i okidanje fotke pune rezolucije senzora tokom snimanja filma.

 

Odluka i presuda su veoma komplikovani, ali ako ne tražiš pro aparat, znače ti stabilizacija i movie mod, bitno ti je koje ćeš kartice da koristiš (Fuji, Olympus - skuplje xD, Canon i ostatak žgadije - jeftinije SD), ja bi onda birao između Canon-a S3 (stariji model zbog većeg senzora) i nekog Panasonic-a FZ30 ili tako nešto...

 

Ah, da. Olumpus ima UZ550 (čini mi se da je ta oznaka) sa zumom od 18x, ako ti to nešto znači. Takođe, Oly ima solidne slike.

 

I još nešto. Nemoj da ti broj MP bude presudan... Ima negdje na na nekom od specijaliziranih sajtova (probaću da iskopam link) pojašnjenje koliko se to tačno dobija na veličini sa povećanjem MP. Laički rečeno, što je veći broj piksela, manja je razlika. U principu, preko 5-6 piksela je za neprofesionalne fotografe (amatere, zaljubljenike u fotografiju, hobiste) najčešće nepotrebno i razbacivanje... Bolje da se dobro opremiš sa karticama, solidnim setom baterija i super punjačem za iste iz razlike u cijeni.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2415 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Možda ne bi bilo loše da razmisliš i o Panasonic-ovim aparatima... Imaju solidnu optiku (Leica).

 

Ono što niko nije spomenuo, a čudi me da nije, jeste optička stabilizacija. Šta je sad ovo? Optical Image Stabilization je "fora" aparata da anulira one minimalne pokrete prilikom slikanja. Najčešće je to "tresu mi se ruke". Tada OIS (IS - Image Stabilization kod Canon-a, O.I.S. kod Panasonic-a) "uvodi red" u aparatu (kad već ti ne možeš u ruke). :D

 

LM, IS je veoma korisna tehnologija i to naročito u dvije situacije:

1. Tresu ti se ruke... Logično...

2. Prilikom okidanja na većim žižnim daljinama, narodski rečeno pri većem "zumu".

 

Meni je npr. oko 30% slika pravi škart baš zato što jednostavno ne mogu da držim ruke mirno kad okidam. Canon S2 mi je taj % smanjio na nekih 5-10%.

 

BTW, još dvije stvari:

1. Fuji aparati (9500, 6500fd) imaju manuelni zum, kao što je već rečeno, što je ekstra (slikao sam malo sa Nikon-om F90, pa znam kako to ide, navukao sam se apsolutno). Ali, NEMAJU optičku stabilizaciju, što može da ti prevagne u odluci.

2. Takođe, Fuji ima bolje, kvalitetnije, oštrije slike od Canon-a zbog veličine senzora, ali Canon ima najbolji izlaz u odnosu na kolorit slika (veoma žive i vjerne boje) i sam .jpg koji Canon napravi je bolji i (u zavisnosti od potreba fotografa) vjerovatno ima najmanje "razmazivanje" detalja zbog kompresije.

 

Ako ćeš da snimaš i filmiće, kratke ili malo duže, Canon ima najbolji movie mod koji ti dozvljava i zumiranje (kadriranje) u toku snimanja, kao i okidanje fotke pune rezolucije senzora tokom snimanja filma.

 

Odluka i presuda su veoma komplikovani, ali ako ne tražiš pro aparat, znače ti stabilizacija i movie mod, bitno ti je koje ćeš kartice da koristiš (Fuji, Olympus - skuplje xD, Canon i ostatak žgadije - jeftinije SD), ja bi onda birao između Canon-a S3 (stariji model zbog većeg senzora) i nekog Panasonic-a FZ30 ili tako nešto...

 

Ah, da. Olumpus ima UZ550 (čini mi se da je ta oznaka) sa zumom od 18x, ako ti to nešto znači. Takođe, Oly ima solidne slike.

 

I još nešto. Nemoj da ti broj MP bude presudan... Ima negdje na na nekom od specijaliziranih sajtova (probaću da iskopam link) pojašnjenje koliko se to tačno dobija na veličini sa povećanjem MP. Laički rečeno, što je veći broj piksela, manja je razlika. U principu, preko 5-6 piksela je za neprofesionalne fotografe (amatere, zaljubljenike u fotografiju, hobiste) najčešće nepotrebno i razbacivanje... Bolje da se dobro opremiš sa karticama, solidnim setom baterija i super punjačem za iste iz razlike u cijeni.

 

Pozdrav.

 

Castore hvala na iscrpnim informacijama. Isto tako hvala Goranu crnamrlja i pantah-u :)

Kod mene to ide tako da mi padne na pamet da kupim određenu stvar. Onda pitam stručnjake, oni me zbune, ja razmislim pa se smorim od razmišljanja i prelomim kako mi srce kaže: Canon S5 IS!  ;D

Naručio ga kod crnemrlje (cena je ekstra BTW!) i čekam predračun da pustim novce i dobijem aparat ovih dana (nadam se već sutra ako Goran nije prezauzet...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja