Jump to content

Moto Zajednica

Prva godina na motoru

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin XRV 750 RD04, ex Yamaha XJ 600 S, ex Kawasaki KLR 650, ex Kawasaki KLE 500, ex Honda NX250

Pozdrav od starog novajlije ;)

Danas se navršava godinu dana od kako sam kupio svoj prvi motor i stupio u taj predivan svet motociklizma, pa sam odlučio da sa vama podelim svoja divna iskustva za koja verujem da svi donekle delimo.

 

Kao klinac, nisam silazio sa bicikla. Za 16. rođendan sam prvi put tražio motor od roditelja, ali ga naravno nisam dobio. Svake godine sam ga trazio, ali je odgovor uvek bio isti. Kada bolje razmislim, možda je i bolje što je tako bilo. Do duše, imao sam tu sreću da sam imao gomilu drugara sa prebogatim i bezkompromisnim roditeljima, te sam se učio na njihovim motorima koliko sam mogao, čisto ono... po koji krug po kraju... 1moto3.gif

 

Već u 18-oj godini sam se oprostio od cele te priče, prešao na automobilizam, budžio i sređivao kojekakve krševe od automobila, pravio gluposti i prekršaje, naučio svašta o mehanici i saobraćaju, što se pokazalo kao idealan sled događaja.

Pre godinu i po dana sam prodao svoj auto i otišao u Ameriku da šljakam. Tamo sam zaradio solidnu kintu i kolima putovao od Nju Jorka do San Franciska. Vozio sam kroz kojekakve vukosexine, zavoleo roadtrip, prirodu, kampovanje i sve ono što putešestvije nose...

 

Vratio sam se iz Amerike i u tom trenutku sam imao 22 godine, 150.000 pređenih kilometara u automobilu i zarađenih 1500e...

Mogao sam da kupim polovnog punta sa 300.000 km, mogao sam da kupim golfa MK II u odličnom stanju i da roditelji budu srećni i zadovoljni, ali sam mogao i da kupim neki motor i da opružim svoja zakržljala krila i da krenem putem kojim me duša vodi...

 

To sam i uradio! Presekao sam!

 

Na bum sam otišao i po preporuci jedne drugarice kupio od jednog lika Hondu Dominator NX 250. Nisam imao položeno za A kategoriju, zakon se u tom trenutku menjao a taj motor mi se činio kao idealan za jednog početnika.

To je bio moj prvi susret sa mojim prvim motorom i ta obična stavka kao što je kupovina istog bila je moj prvi osećaj bajkerske solidarnosti i te empatije koju bajkeri imaju jedan prema drugome.

 

Naime, cena motora je u početku bila 1500e. Nisam nikada bio dobar na cenkanju, bio sam spreman da dam te pare, pa makar se i pokajao... Jbg... Na greškama se uči...

Na sreću, naleteo sam na prodavca koji je strastveni bajker, vrlo pedantan sa svojim mašinama i pre svega divan čovek.

Popričali smo pre kupovine... Hteo je da me upozna jer je verovatno hteo da vidi kome će u ruke da da jedan tako divan motor. Prosto sam siguran da ga ne bi dao ni za 2000e nekom aljkavom liku sa dva grama mozga koji je u fazonu: "Ma ja ga teram dok mu se ne upali lampica za ulje i onda samo dolijem neko i gazi"

...dakle... kada je gore pomenuti prodavac razmenio par reči sa mnom, ne samo da mi je spustio cenu na 1100e (Što je bilo stvarno smešno za jedan takav motor, kome ni jedan šraf nije zarđao) nego mi je lik konstantno davao savete za početnike koji su me sigurno bar 5 puta spasili od neprijatne situacije, pored toga mi je lik poklonio UVEX-ovu kacigu za pocetak, pantalone sa protektorima, dao mi je set alata i podkapu. Iskreno mi je rekao da mogu da ga zovem kad god mi nesto treba pa makar to bio savet oko neke nedoumice i rekao mi je da se ne brinem za stanje motora i da će mi vratiti sve pare ako mi rikne motor ili menjač :)

Na svu sreću ni najmanja sitnica mi se na motoru nije pokvarila za tih godinu dana a što se tiče ostalih obećanja, lik je održao reč i nije se desilo da mi na poruku sa mojim smaračkim pitanjem nije odgovorio u roku od 24h!!!

Divno za početak jel da? :)

Više sreće nego pameti...

 

post-26726-0-74515600-1381140765_thumb.jpg

 

Kada sam kupio motor, roditelji su za divno čudo to odlično prihvatili. Rekli su mi da misle da sam sada spreman i zreo za motor, znajući kako vozim kola i šta sam sve prošao...

 

Zaljubio sam se u taj motor! Vozio sam ga po kiši, noću i danju kad god je temperatura bila iznad 10 stepeni... Prešao sam sa Domijem 6000 kilometara, obišao celu Vojvodinu, išao na Rtanj tripovao da učim da vozim off. Gledao sam razne video-e o tome, čitao šta vi pišete po forumu, išao na moto skup u Belu Crkvu i upijao savete od bajkera kao žena savete od astrologa.

 

post-26726-0-41173800-1381140940_thumb.jpg

 

Moram priznati da mi se nije svideo mnogo taj moto skup... Mislim da nemam ja dovoljno testosterona još uvek za te stvari... Bilo je svakakvih tipova bajkera, nije mi bilo loše da se razumemo, ali za neke stvari jednostavno nemam želudac ili jednostavno nisam taj tip... Video sam pijane likove za kormanom, video sam lika koji je ustao u 5 ujutru iz šatora i upalio hladan motor na koji se nahvatala rosa i odmah počeo da ga turira do blokade da bi mu pucalo iz auspuha... Ne volim to silovanje mašina. Osećao sam se kao da gledam nekoga kako bije štene pesnicom u glavu...

Ali je sve to svakako bilo divno iskustvo i sigurno ću otići na još neki skup da razbijem predrasude :)

 

post-26726-0-82151400-1381140826_thumb.jpg

 

Što se motora tiče, gotovo da sam siguran da ću do kraja života voziti Enduro. Taj tip motora se uklapa sa mojim karakterom i načinom vožnje i sa onim što mi treba. Ne divljam mnogo... Tu fazu sam valjda prošao kao klinac dok sam vozio kola... Volim oštru vožnju i visoke obrtaje, ali ne i guranje motora do granica izdržljivosti i nagle ulaske u nepregledne krivine. Ne tražim adrenalin u vožnji. Bar ne toliko 1zvizduk.gif:) Volim da skrenem sa puta, volim da prkosim stepenicama i ivičnjacima a volim i da razmišljam o kontaktu gume sa asfaltom i da brzo pretičem čak i kada za brzim preticanjem nema potrebe. Tačnije, volim te G sile prilikom ubrzanja... Mislim, lupetam... :) Ko ih ne voli...

 

post-26726-0-69220900-1381140873_thumb.jpg

 

Povrh svega, najfascinantnija mi je bajkerska solidarnost. U početku mi nije bilo jasno zašto mi svi bajkeri odmahuju glavom :) nije mi bilo jasno dok spontano nisam sam to uradio jednom liku koji mi je išao u susret sa jednim BMW-om koji je mnogo lep i tako je kasnije to prešlo u jedan lep gest i naviku kada god osetim pogled drugog bajkera na sebi... Tako mali gest jednostavno ulepsa dan, ne znam za vas, ali meni je to jedan poseban mali momenat...

Neću ni da spominjem koliko mi se puta desilo da stanem pored puta da pojedem nešto ili popušim cigaretu i da neki bajker stane i da me pita da li je sve OK. Prosto divan jedan svet!

 

Skoro sam menjao starog dobrog Dominatora za KLE 500. Smaralo me je što je motor skroz bio ispravan. :)

Mada sam se osećao kao da me je ostavila riba kada sam se odvojio od Domija :)

Ove zime ću malo da ga sređujem i rasturam u garaži. Gomila stvari ima da se radi na njemu kao što su:

Zamena slavine, reparacija sedišta, nove gume, puž za kilometražu, ulje, filteri... Hoću da mu izvedem izlaz 12v itd...

Ljubav je to... :)

post-26726-0-16113700-1381140558_thumb.jpg

Hvala!

  • Podržavam 30

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX600F '01

Kolega, pre svega dobrodosao u zajednicu, posle ovakvog upoznavanja moram priznati da jedva cekam da odes na neku turu i napises putopis, svaka cast, imas talenta 0takoje.gif

E da, svaka cast i za prethodnog vlasnika Dominatora, jako lep gest...

1zdravo.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 248 postova
  • Lokacija: Krcedin-Indjija
  • Motocikl: Suzuki K5 750,Yamaha majesty 150,250,400, xs 400,xintian kinroad 200ccm, suzuki gsx650f,dr 650, honda cbr f2, crf 250, apenac 6

svak cast, sve najbolje u svetu bajkera..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 767 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Javlja mi se, javlja mi se... da ćeš uz ovaj forum završiti na Stromu ili GS-u. :moto3:

Lijepo predstavljanje, dobro nam došao. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin XRV 750 RD04, ex Yamaha XJ 600 S, ex Kawasaki KLR 650, ex Kawasaki KLE 500, ex Honda NX250

Dobrodoslica od www.crashbars.rs Pozdrav Seba.:takoje:

 

Videcemo se za koji mesec za crash bars 0takoje.gif

 

...i hvala svima na divnim komentarima! Ova bajkerska toplina prosto nema kraja :)

 

 

Moj KLE trenutno izgleda ovako...

 

post-26726-0-06796300-1381166442_thumb.jpg

 

 

A na prolece krecem da osvajam Srbiju 1moto3.gif

 

Ko zna, mozda nam se ukrste putevi ;)

 

Pozdravljam! 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Africa Twin XRV 750 RD04, ex Yamaha XJ 600 S, ex Kawasaki KLR 650, ex Kawasaki KLE 500, ex Honda NX250

Dobrodosao!

 

Jesi KLE uzeo od Vanje?

 

Da, da... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Dobrodosao medj' nas!

 

Ako imas bilo kakvo pitanje i sumnju u vezi sa KLEkom imamo nasu temu, gde diskutujemo i razgovaramo o svemu sto radimo,tako da ima i ideja ako ti nekad zafale.

 

KLE

 

Pozdav!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1920 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Dobrodossao. Spremaj motor pa na prolece kod Kepe u Kosjeric ili gde vec bude okupljanje. Inace enduro ekipa na forumu je :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

E svaka čast na predstavljanju. Prošao sam identično kao i ti (obećanja od roditelja i tako to), što se, kako je vreme prolazilo, iskazalo kao veoma ispravna odluka od strane roditelja. Isto sam od para iz Amerike uzeo svoj motor i isto sa 22 godine (iliti prošle godine). :)

Dobro došao i uživaj!0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja