Jump to content

Moto Zajednica

pukao dihtung glave

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

danas mi se desilo nesto sa hornetom, kad sam ga parkirao vidim curi iz prelivne tecnost smedja neka. uzmem na prst i vidim da je ulje i voda pomijesana. izgleda da je probijen dihtung glave pa je pomijesao ulje i vodu. takodje u hladnjak ista stvar. prije par dana nasut antifriz motulov, stalo oko 1.7l. nisam ga ozracivao nikad do sad pa ni zadnji put. ventilator ne pali vise uopste. e sad interesuje me do cega je moglo doci do takve havarije? prilikom sipanja antifriza nisam ozracivao, jer je stalo toliko koliko je prosuto tecnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6898 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Mozda postoji defekt u sistemu za hladjenje. Moraces da proveris termostat i ventilator. Lici mi na to da si pregrejao agregat usled loseg odzracivanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pa za 99% pucanja dihtunga je krivo lose ozracivanje, kod vodom hladjenih motocikala, automobila, kamiona...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

znaci moguce da je do toga sto nisam ozracio sistem? stalo je tecnosti koliko sam i ispustio, tacnije oko 1.7l zato me i sve to buni zbog cega je doslo do toga. sve to odradjeno 4-5 dana prije pucanja dihtunga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Pre ovakvog defekta je morao dobro da digne temperaturu i obicno tecnost ide u ulje, jer je ona pod visokim pritiskom mada nije pravilo. Dihtung glave kod motora novije generacije je tako napravljen da mu se ovo tesko desava. Nisam rasturao horneta, tako da ne znam da li moze ovo da se desi i zbog vodene pumpe ili nekog drugog sklopa. Probaj samo sa dotezanjem glave i procesljaj forum vozaca Horneta, mosda neko ima slicno iskustvo. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ne mora da znaci da je digao temperaturu, zavisi kako je smotan put vode, neki motori imaju tacke gdje bi se mogao oformit balon vazduha koji voda ne moze da istjera ako se ne ozraci, a nema teorije da senzor registruje pregrijavanje, posto mjeri temperaturu vode, koja nije tamo gdje bi trebala da bude.

 

To moze da se ne ozracuje, znam recimo po mom autu, ali na netu pise da je bilo dosta probijanja dihtunga bas zbog toga, pa sam obratio paznju, autu inace nista nije falilo zbog tog mog propusta, a preslo je do tad ohohoo

 

Sto bi moj bivsi automehanicar rekao "ne mora to svaki put da se ozraciva" sve do jednom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2738 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ako je bilo vazduha u sistemu, problem i jeste to sto termodavac ( daje signal pokazivacu temperature) i termoprekidac (pali ventilator) ne budu u kontaktu sa rashladnom tecnoscu 100% i onda ocitavaju manje vrednosti...

 

Tecnost pregrejana, pritisak povecan ( smanjena cirkulacija ) a niti pokazuje to na tabli niti pali ventilator...

Sledeca stavka, skidanje glave. Ne mora da znaci ali bude cesto tako...

 

I da, nikako ne dotezi glavu!!!!! Kad je pustila, gotovo je, mozes samo jos vecu stetu da napravis!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6314 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pre ovakvog defekta je morao dobro da digne temperaturu i obicno tecnost ide u ulje, jer je ona pod visokim pritiskom mada nije pravilo. Dihtung glave kod motora novije generacije je tako napravljen da mu se ovo tesko desava. Nisam rasturao horneta, tako da ne znam da li moze ovo da se desi i zbog vodene pumpe ili nekog drugog sklopa. Probaj samo sa dotezanjem glave i procesljaj forum vozaca Horneta, mosda neko ima slicno iskustvo. Pozz

Kad dihtung probije, nikad ne pomaze dotezanje glave, moze samo da pokida navoje i napravi jos vecu stetu. Cim je probio znaci da je izgoreo i verovatno mu fali parce. U dosta slucajeva ni zamena dihtunga ne pomaze, nego mora da se ravnja glava.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Pre ovakvog defekta je morao dobro da digne temperaturu i obicno tecnost ide u ulje, jer je ona pod visokim pritiskom mada nije pravilo. Dihtung glave kod motora novije generacije je tako napravljen da mu se ovo tesko desava. Nisam rasturao horneta, tako da ne znam da li moze ovo da se desi i zbog vodene pumpe ili nekog drugog sklopa. Probaj samo sa dotezanjem glave i procesljaj forum vozaca Horneta, mosda neko ima slicno iskustvo. Pozz

Kad dihtung probije, nikad ne pomaze dotezanje glave, moze samo da pokida navoje i napravi jos vecu stetu. Cim je probio znaci da je izgoreo i verovatno mu fali parce. U dosta slucajeva ni zamena dihtunga ne pomaze, nego mora da se ravnja glava.

Rekao sam da dotegne glavu za slucaj da nije probio dihtung, tj da je mozda nedovoljno stegnuta sobzirom da je ubacio ulje u vodu. A sta ce napraviti (kakvu stetu) ako otpusti glavu i dotegne je po manuelu naravno moment kljucem?! Viseslojni (lisnati) dihtunzi vrlo tesko probijaju, pre da je glava dozivela defekt !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

nista slijedi mu zamjena dihtunga i brusenje glave motora...

samo me najvise interesuje uzrok zbog cega se sve desilo, ako nije zbog ozracivanja sistema, da li je moglo samo od sebe...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Kad dignes glavu obavezno je odnesi na hidro-sto, da se vidi da nema neku prskotinu. Dobro pregledaj dihtung da utvrdis gde se to desilo. Iskren da budem sve mi to izgleda malo nelogicno, ali svasta se desava! Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

ulje je sinteticko motulovo 300v 10w40, nemam pojma da li ima rashladne tecnosti u ulju.

crkao termostat ventilatora, moguce da je to uzrok, jer se motor vozio na planinu na spori put, tako da se nije mogao hlatiti vazdusno...

glava skinuta, slijedi brusenje, ovako od oko se ne vidi dje je feler. poruceno ulje, dihtung, drugo ulje, filter...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niksic Crna Gora
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 ST

Ako je pomijesao ulje i rashladnu tecnost u sistemu za hladjenje, a u ulju nemas rashladne tecnosti, to znaci da je pomijesao na mjestu dje je pritisak ulja veci od pritiska rashladne tecnosti. To bi moglo da bude u hladnjaku ulja, tu je pritisak ulja veci od pritiska rashladne tecnosti i ako dodje do pucanja hladnjaka ulja ili ostecenja nekog od O-ringa ili dihtunga ulje ce pod pritiskom biti ubrizgano u sistem za hladjenje. Najjednostavniji nacin da utvrdis je li u pitanju hladnjak ulja je da ispustis rashladnu tecnost, skines crijevo koje dovodi tecnost u hladnjak ulja, upalis motor, ako je hladnjak ulja ostecen ulje ce se pojaviti u prostoru hladnjaka u kojem treba da cirkulise rashladna tecnost. Nemoj da motor predugo radi bez rashladne tecnosti da ne bi doslo do pregrijavanja motora. A mozes i da skines hladnjak i provjeris ga pod pritiskom. Hladnjak se nalazi u kucistu na kojem je montiran filter za ulje,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Niksic Crna Gora
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 ST

Nemoj da brusis glavu dok prvo ne utvrdis ima li ostecenja, premjeri je i vidi je li odstupanje vece od dozvoljenog, pa onda po potrebi brusi. Prije nego bilo sta uradis na glavi skini hladnjak ulja i provjeri ga pod pritiskom. Nije trebalo skidati glavu dok prvo provjeris hladnjak ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja