Jump to content

Moto Zajednica

Za pocetnike> skidanje rukohvata sa volana

Recommended Posts

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger 250 cc

Kao pocetnik imao sam problema, nakon jednog pada, da zamenim volan. Sad stoji da sam vecinom u fazonu, ,,uradi sam'' , tako da neko moze da da majstoru za zameni promeni i tako to , ali neko ko bi hteo sam, evo malo pomoci.

 

Necu postavljati slike, jer opis i ideja je jako prosta. Pod rukohvatom, podrazumevam : Gumeni drzaci za ruke, koji se nalaze na volanu. Cisto da se zna, da nema zabune.

 

Naravno, prvo rasteretiti volan: ( skinuti gas, kvacilo, kocnice, i ostale stvari koji su vam montirane na volan. ) Odvrnuti drzace, sa imbus kljucem, i skinuti volan pre svega.

 

Bice potrebno :

1. Glicerin : 20 din 4g

2. srafciger i/ili cetkica za temperu

3. dobara desnica

 

 

Nakon svega toga, ukoliko postoji ( vecinom postoji kod gumenih rukodrzaca, plasticni granicnici ) ukloniti granicnike, i lepo oprati volan sa sve plastikom, sa obicnim sapunom. Sto je jako bitno !

 

Srafcigerom olabaviti grubo : 0.5-1 cm, unutar gume, na mestu gde je stajao granicnik. Na cetkicu/srafciger namazati glicerin i naneti po unutrasnjojsti prevoja gumenog drzaca i metalnog rama. I polako obrtati naizmenicno u smeru kazaljke na satu i kontra. (Upozorenje, obrtati dok ne osetite pod rukom da se zapravo pokrenulo i razbilo vezu izmedju metala i gume, nakon tog au drugu stranu dok ne prestane da se razbija veza i pokretljivost gume postane oslabljena.)

 

Kad prestane da se razbija veza, ponovo cetkicom/srafcigerom nanesite jos jedan sloj glicerina jos malo kidajuci veze, ponavljati ovo dok se rucica ne skine.

 

 

 

Nakon svega toga, oprati gumu sa unutrasnje i spoljasnje strane, obicnim sapunom, i nakon toga premazati glicerinom. Sacekati da se osusi, nakon toga postaviti pod toplu vodu 5 minuta, i montirati na volan, i naglo ohladiti hladnom krpom, ili vodom. Obrisati suvom krpom i to je to.

 

 

 

 

Hemija i fizika iza ovog:

 

Prva stvar: Glicerin se cesto koristi za poboljsavanje svojstava gume, posto spada u niske masti (trigliciride), on takodje moze da sluzi kao lubrikator ( onaj ko ga bude kupio, videce da je dosta mastan da dodir) no naravno, ova hemikalija nije stetna za kozu i ostalo, ali radi predostroznosti ne nanositi ga na osetljive delove tela.

 

Takodje sluzi kao dodatni viskosni sloj preko metala i gume, iako se na metalu ne zadrzava. Takodje potpomaze frikciji i trenju, i olaksava da manjom silom postizete bolji efekat.

 

Kad se skine glicerinom, mora se oprati sapunom posto sapun je formiran tako (hem. formula) da moze da se poveze i za ,,obicne'' elemente, i za masti.

 

Nakon toga se premaze glicerinom da se guma omeksa i zagreje (vodom) ne bi li se opustile sile izmedju molekula, i time se lakse montira nazad, jer je pokretljivu gumu mnogo lakse kontrolisati nego krutu, i nakon da bi se ponovo formirale veze, se ohladi naglo, time guma dobija kratak ne ostecujuci sok, i naglo se stvrdne. nakon toga se opere cisto onako da se skine prljavstina od smoga, rukavica itd. i eto.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ovo je sigurno najvise teorije, oko po meni najbanalnijeg zahvata na motoru.

 

Ja sam prosle rasjekao niz duz, bacio u kantu, nabio druge i dovidjenja, pretpostavljam da ne moze tako za svaki motor, nedje moraju i tegici da se skinu, ali cas hemije zbog zamjene gumenih-silikonskih rucica?

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 529 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

Ovo je sigurno najvise teorije, oko po meni najbanalnijeg zahvata na motoru.

 

Ja sam prosle rasjekao niz duz, bacio u kantu, nabio druge i dovidjenja, pretpostavljam da ne moze tako za svaki motor, nedje moraju i tegici da se skinu, ali cas hemije zbog zamjene gumenih-silikonskih rucica?

 

Lako je samo iseci i polomiti i sta vec , a tesko je nesto uraditi kako treba.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6837 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Lepo objasnjeno!

 

Ja sam svoje stare rukohvate isekao, bili su pohabani i nisu bili ni za sta drugo sem za bacanje (po mojim kriterijumima).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

A zasto bi neko skidao stare rukohvate tako da ih ne osteti? Da bi ih vratio? Zasto ih je onda skidao?

Skidas da bi stavio nove, rajseci, oljusti, ne treba cekic, nema lomljenja, cak je i manji rizik da nesto ostetis, nego kad rasklopis cjeli volan, pa pokusavas da ga skines u komadu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Kragujevac

Skidanje rucica za 10 sekundi bez secenja:

Kompresor, pistolj, nabijes malo pod rucicu, vazduh pod pritiskom levo, desno, skida se za cas. Na isti nacin stavljas novu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Skidanje rucica za 10 sekundi bez secenja:

Kompresor, pistolj, nabijes malo pod rucicu, vazduh pod pritiskom levo, desno, skida se za cas. Na isti nacin stavljas novu.

Najbrze, najbezbolnije resenje, radi u 99% slucajeva. Ja sam bio u onih 1% da imam tu (ne)srecu da je guma na ljevoj rucki skoro srasla sa zeljezom koje je pocelo da rdja i da je jedino resenje bio skalpel. Zato je sa rucke od gasa je spala skoro sama, cim je malo jace zaduvalo :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 222 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: BMW R1100RT

Na sasvim dobronamerni post sa detaljnim objasnjenjem i zanimljivom tekstu o hemiji mislim da su nepotrebne kritike , dodajte svoje nacine i iskustva pa neka onaj kome je potrebno izabere nacin !

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 266 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka - Beograd(Jerkovic)
  • Motocikl: Yamaha Virago 535-prodat; RC36

Malo se odlepi srafcigerom od kormana, wd sprej sa cevcicom se naprska unutra i skida se bez ikakvih ostecenja, samo je bitno da se korman dobro ocisti posle da ne klizaju nove rucke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger 250 cc

Pa momci, ja idem vise principom da ne bacam ono sto nemoram jer racunam vise manje potrosnje od malo nakon nekog vremena se mnogo isplati. Kao kad na berzi kupite akciju za smesne pare a nakog nekoliko godina se zovete Bil Gejts.

 

A zapravo morao sam da skinem , jer sam bio pao i iskrivio volan pod uglom od 90 stepeni, pa sam kupio nov koji je stigao bez rukohvata, pa sam morao da se igram. :D sto mi nije tesko palo.

 

Istrazivao sam dosta na wikipediji // odsek how to// i video sam da ljudi to rade sa limunovim sokom i slicnim preparatima, a sudeci da je bolje da napravim limunadu nego da je potrosim na gumu resio sam da probam sa nekim opstim znanjem iz hemije i fizike koje psotoji.

 

Moram da se izvinem, jer nisam imao kompresor pa da probam, a dovoljno sam lenj da ne zelim mnogo da se mucim oko toga, nasao sam ovo resenje pa sam rekao da podelim sa ljudima, onaj ko hoce da pokusa nek pokusa onaj ko nece... nemora. na meni je bilo da se potrudim da pomognem malo zajednici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger 250 cc

i iskreno plasio sam se da kompresor ne iskrivi gumu pa da posle nelegne kako valja. mozda je neosnovano ali... kad se covek uprpa bolje da ne pravi sranja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

E to je već drugi par rukohvata(opanaka) :D

 

Izvinjavam se na mom komentaru, meni jednostavno nije bilo jasno što bi neko skidao pa vraćao rukohvate, ok to za pad, al kad se iskrivi volan uobičajeno stradaju i rukohvati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

Ako neko nema kompresor, uvek postoje tu vulkanizeri :)

Ili spricevi, oni bas veliki, i to je to bitno je da se izduje malo gumu i skida se lako...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger 250 cc

salu na stranu, drago mi je sto je ovoliki odaziv, sad ako bude dosao neki totalni pocetnik makar ce imati sta da vidi i da bira nacin koji mu odgovara! :D1moto3.gif1jee1.gif1jee1.gif1jee1.gif1jee1.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Nord of country
  • Motocikl: Kawa V2

Ja sam ove gumi rukohvate skinuo pomoči WD40... Šrafcigerom malo podigneš, poprskaš WD40... Ali je bila jebačina, kad sam stavio druge. Nikako da ne ostaju na svom mestu.. Najpre sam jih zalepio nekim ljepilom. Posle određenog vremena počne gas grif, da se vrti okolo... Nakon toga silikon. Isto... Evo, sada sam stavio neku tanku gumu između. Za sada drži. Novi rukohvati si neka Kineska roba, možda je guma nekog sastava, da ljepilo ne drži.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja