Jump to content

Moto Zajednica

Harley-Davidson ubacio vodom hlađene agregate

Recommended Posts

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Početkom nedelje Harley-Davidson je otkrio gamu motocikala koja će ga predstavljati sledeće sezone.

 

Osam novih turing modela interesantno je iz više razloga, a onaj najvažniji je “Project Rushmore” iza kojeg se krije niz tehnoloških novotarija, kao što je vodom hlađeni motor.

 

Harley-Davidson Road King, Street Glide, Street Glide Special, Electra Glide Ultra Classic, Ultra Limited, Tri Glide Ultra, CVO Ultra Limited i CVO Road King na oko su tek “friško lakirani”. Međutim pogled vara jer je Harley na njih natrpao tehnologiju koju do sada nismo imali prilike da vidimo na njegovim motociklima. Uz dvostruke halogenke i LED svetla, multimediju s ekranom osetljivim na dodir, pomenuti projekat na Harley je dopremio i vodom hlađene agregate.

 

Hlađenje Twin Cam motora od 1.700 ccm (103) i 1.800 ccm (110) i dalje se primarno obavlja vazduhom. Klasičnoj konfiguraciji na koju smo navikli kod Harleyjevih motora dodat je sistem kanala na njegovom bloku koji je tu kako bi ciljano hladio određene njegove delove. Sam sistem rashladnu tečenost vodi kroz glavu cilindara i okolo izduvnih ventila.

 

Dodavanje vodenog hlađenja na pomenute motore omogućilo je Harleyu da poveća njihov obrtni moment i pojača kompresiju. Tako sada slabiji Twin Cam raspolaže sa 143 Nm obrtnog momenta i meri kompresiju 10.1:1 dok je kod agregata zapremine 1.800 ccm snaga u odnosu na ovogodišnji model i blago pala.

 

Tekst prenesen iz MOTOBERZE

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: Beograd

A o ovome se priča već par godina

Čak je bilo i na forumu

Fora je što oni uglavnom ovde hlade glavu motora, poprilično primitivna tehnologija ako mene pitate

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

A o ovome se priča već par godina

Čak je bilo i na forumu

Fora je što oni uglavnom ovde hlade glavu motora, poprilično primitivna tehnologija ako mene pitate

Pa zar nije i BMW uradio slicnu stvar? Nisam se bavio time, nego je tako izgledalo na onim slikama sto su se pojavile...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Pa V-Rod serija (i derivati) ima klasičan vodom hlađeni agregat već godinama. To je brutalan motor u svakom smislu. Tradicija je lepa stvar, ali što ne bi išli u korak s vremenom? Ovde je po meni smešnije to što vodeno hlađenje nije u potpunosti implementirano a još je smešnije to što tehničko rešenje prisutno kod motocikala decenijama (da ne kažem ravno 117 godina) njihov marketing tura u prvi plan kao Bog-zna-kakvo tehnološko dostignuće 21-og veka...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Pa V-Rod serija (i derivati) ima klasičan vodom hlađeni agregat već godinama. To je brutalan motor u svakom smislu. Tradicija je lepa stvar, ali što ne bi išli u korak s vremenom? Ovde je po meni smešnije to što vodeno hlađenje nije u potpunosti implementirano a još je smešnije to što tehničko rešenje prisutno kod motocikala decenijama (da ne kažem ravno 117 godina) njihov marketing tura u prvi plan kao Bog-zna-kakvo tehnološko dostignuće 21-og veka...

 

V-Rod je samo bleda kopija Yamahe V-Max. Inače, agregat za V-Rod je razvio Porsche. ::)

 

 

Zadnja marka motocikla koju bih kupio.

 

Jedina poznata marka motocikla, koju NIKADA ne bih kupio. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Jao bre, napravice cirkus od svojih motora... Tj napravice motore za advokate i napaljene menadzere. Bljak.

 

Hahaha. :lol:

 

Nasmeja me ovaj tvoj post. Bilo koji HD, novi ili stari, može da kupi samo polu-svesna (da ne koristim neke teže reči) osoba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

V-Rod je samo bleda kopija Yamahe V-Max. Inače, agregat za V-Rod je razvio Porsche. ::)

 

V-rod ni koncepcijski ni tehnološki nema blage veze sa V-Max-om. Na stranu što Harly ima V2 a V-Max V4 mašinu ali sama ciklistika im nije ni približna.

 

Ja na primer ne bih imao ništa protiv da me neko pogodi s neba jednim Street-Rod-om. Ma ne bih se bunio ni protiv običnog Spotstera 883 :nanana:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1693 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Verovatno niko od vas nije vozio harley-a, zar ne?

Lično ču jednoga dana da se počastim sa jednim......i usput harley-a voze ljudi koji znaju šta očekuju i hoče od motora...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
V-Rod je samo bleda kopija Yamahe V-Max. Inače, agregat za V-Rod je razvio Porsche. ::)
V-rod ni koncepcijski ni tehnološki nema blage veze sa V-Max-om. Na stranu što Harly ima V2 a V-Max V4 mašinu ali sama ciklistika im nije ni približna. Ja na primer ne bih imao ništa protiv da me neko pogodi s neba jednim Street-Rod-om. Ma ne bih se bunio ni protiv običnog Spotstera 883 :nanana:

 

Kako nema veze? Oba motocikla su muscle bikes. A tehnološki da, nemaju veze, jer je u pitanju tehologija iz ranog 20. veka vs tehnologija iz 21. veka.

 

 

Verovatno niko od vas nije vozio harley-a, zar ne?Lično ču jednoga dana da se počastim sa jednim......i usput harley-a voze ljudi koji znaju šta očekuju i hoče od motora...

 

Molim te, za*ebi to "Verovatno niko od vas nije vozio harley-a", zar ne?", jer, to nije argument. Zašto moram da vozim, da bih znao da je sranje? Dovoljno je da pročitam specifikacije i testove ljudi koji kritički razmišljaju.

 

"harley-a voze ljudi koji znaju šta očekuju i hoče od motora..." Hahaha :lol: Takvi ljudi nemaju blage veze. Da imaju, ne bi ni kupili HD.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1851 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa kod neefikasnog hlađenja motora, kao što je vazdušno moraju da se prave kompromisi.

Tolerancije u agregatu su veće i posledica su lošije performanse.

 

Sad, HD je pravilno procenio i nije ušao u trku snage jer tu bi bio brzo pojeden, nego se drži tradicije i starog imidža

Naravno tu spadaju i prevaziđene koncepcije.

 

Voziti HD je samo stvar u osećaju, imaš utisak da je to neobuzdana zver najjača što postoji, i tu se priča završava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Pročitaj, stvarno vredi. :)

 

Opake mašine? :lol: Nema tu ničeg opakog. Samo tehnologija sa početka 20. veka (i to još loše odrađena), zapakovana u fancy farbu i dosta hroma, po nenormalnim cenama.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

 

Molim te, za*ebi to "Verovatno niko od vas nije vozio harley-a", zar ne?", jer, to nije argument. Zašto moram da vozim, da bih znao da je sranje? Dovoljno je da pročitam specifikacije i testove ljudi koji kritički razmišljaju.

 

"harley-a voze ljudi koji znaju šta očekuju i hoče od motora..." Hahaha :lol: Takvi ljudi nemaju blage veze. Da imaju, ne bi ni kupili HD.

 

 

 

Slazem se sa tobom , to nije argument ,

 

i slazem se sa tobom , ni ja Harleya nikad ne bi vozio ( ajde mozda , ali tesko ... )

 

 

 

ALI

 

ovaj tvoj link

 

http://www.goingfaster.com/angst/main.htm

 

nista ne objasnjava , sem toga da je tu stranicu postavio neko mnoooogo ljut i sa previse slobodnog vremena ...

 

a posto me bole neka stvar sto je on ljut , nemam namere da citam ....

 

 

da , u pravu si kad kazes da Harley sigurno ne spada u ''opake'' masine , da je pushrod tehnologija starija od mene ( a ja nisam bas mlad ... ) i da su

 

ubedljivo preskupi ....

 

ALI

 

tu dolazi objasnjenje onog ajde mozda , ali tesko ...

 

 

 

Za mene Harley ima itekako smisla u Americi

 

ziveo sam tamo deset godina , nikad nisam vozio Harleya ,

 

ali da opet zivim tamo , i da imam dovoljno para ( a Ameri vecinom imaju ) moguce je da bi ga uzeo ...

 

 

 

Prema tome

 

kako kazu svaka roba kupca ima , pa ko voli nek izvoli ....

 

toliko , pozdrav !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

@Velimlje2

 

Ako možeš da objasniš, zašto HD u USA ima smisla? Ja smatram, da nema smisla. Bilo gde.

 

Autor teksta, koji sam link-ovao, jeste ljut, jer mu je dosta nabeđenih imbecila, vlasnika HD, koji misle da imaju bike van svake konkurencije. A istina je potpuno drugačija.

 

@Head

 

OK. Preterao sam sa tom izjavom. Jeste, V-Rod je prilično moderan bike, ali pored V-Max-a ili Diavel-a, deluje smešno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

@Velimlje2

 

Ako možeš da objasniš, zašto HD u USA ima smisla? Ja smatram, da nema smisla. Bilo gde.

 

Autor teksta, koji sam link-ovao, jeste ljut, jer mu je dosta nabeđenih imbecila, vlasnika HD, koji misle da imaju bike van svake konkurencije. A istina je potpuno drugačija.

 

 

 

najlakse bi shvatio kad bi proveo neko vreme tamo ...

 

putevi pravi ko lenjirom da si vukao , ogranicenja brzine koje takoreci svi postuju , osecaj patriotizma sto kupuju svoje , tradicija motocikliizma koja je starija od Harleya , a i motori pre njega su bili slicni ....

jeste lud onaj koji hoce da kaze da je Harley moderna masina , ali pravi ljubitelji Harleya zovu ga American Iron , ne American Lightning ili nesto slicno , znaci svesni su sta kupuju ...

 

nemoj pogresno da shvatis , ne zagovaram ja Harley , samo probam da jih razumem .... nisu valjda svi ludi sto ga kupuju ...

 

onaj koji se oseca superiornije , jer je eto on pametan da ga ne kupi , kao sto je taj sto je postavio taj sajt , samo pokazuje koliko je ''promasio'' , nije on pametniji od prosecnog ljubitelja Harleya , i nisu oni gluplji , samo drugcije razmisljaju ....

 

a ko to da jim zabrani ?

 

pisao sam to ranije , nekad davno , pre 20 i neku godinu sam kod nas imao nekoliko godina Ford Mustang 1968 godiste , jeste mnogi automobili su brzi na nasim putevima , znam .... nekoliko godina pre tog Mustanga imao sam Peugeot 205 Gti , uverio sam se ...

 

ali u secanju mi je ostao Mustang vise nego 205 Gti , a i mnogi automobili posle toga

 

a posto ni ja ni ti necemo da kupimo Harley , ja sam otisao sa ove teme ....

 

pozdrav svima

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Znam sve to, ali opet, smatram, da nema smisla. Jednostavno, HD pravi inferiorne motocikle i opstaje samo zahvaljujući agresivnom marketingu i ne previše pametnim mušterijama.

 

Pozdrav i tebi Velimlje2. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1693 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

 

Verovatno niko od vas nije vozio harley-a, zar ne?Lično ču jednoga dana da se počastim sa jednim......i usput harley-a voze ljudi koji znaju šta očekuju i hoče od motora...

 

Molim te, za*ebi to "Verovatno niko od vas nije vozio harley-a", zar ne?", jer, to nije argument. Zašto moram da vozim, da bih znao da je sranje? Dovoljno je da pročitam specifikacije i testove ljudi koji kritički razmišljaju.

 

"harley-a voze ljudi koji znaju šta očekuju i hoče od motora..." Hahaha :lol: Takvi ljudi nemaju blage veze. Da imaju, ne bi ni kupili HD.

 

Ljudi "kritički" razmišljaju?....interesantno......zato i kupuju R1 ili supersport motore, zar ne? Pogotovu su to pravi motori za naše puteve....

 

Možda nije najbolji u specifikacijama, nije najbolji na testovima, ali koga to zanima? Kupuješ motor na kome se osečaš dobro,koji ti daje osečaj sigurnosti i na kojem uživaš u vožnji a ne zbog specifikacija ili testova (barem ja, za ostale verovatno to ne važi....)

I odakle ti ideja da je motor sranje? Po čemu to predviđaš?

Inače je to jedini motor na kome nisam želeo odvrtati gas, peglati krivine,itd....več samo uživati u vožnji. Zvuk i vibracije su mu neponovljive i stvar koja se dugo pamti.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Ne znam za druge, ali ja kritički razmišljam, uvek i u vezi bilo čega, pa tako i kada formiram mišljenje o nekom motociklu. Vrlo pažljivo proučavam specifikacije motocikla, kao i niz drugih parametara. Kao i iskustva ljudi sa određenim motociklom.

 

Da probam ovako da objasnim:

 

S' obzirom da već XX godina, ne mogu da naprave konkurentan motocikl, da bi se spasili od sigurne propasti, odlučili su da skoro sve, ulože u marketing. :takoje:

 

I zaista, HD marketinška mašinerija, je uspela da ubedi mnogo ljudi da je HD nešto posebno, nešto van svake konkurencije (klasa za sebe), i da za to treba da se plati astronomska cena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Zašto moram da vozim, da bih znao da je sranje? Dovoljno je da pročitam specifikacije i testove ljudi koji kritički razmišljaju.

 

@FTV! Glupo je generalizovati. Ono što čantra onaj isfrustrirani lik na svom sajtu čiji si nam link dao moglo bi se pre odnositi na SVE motocikle tipa kruzera bilo da su japanski, evropski ili američki a ne eksplicitno na HD. Pogledaj ponudu japanske četvorke u segmentu kruzera pa mi reci gde je tu tehnološka razlika u odnosu na HD-a? Razlika je jedino u ceni, a to je sad neka sasvim druga priča a svodi se na pare i muziku i racionalnost ili odsustvo iste...

 

Taj lik čiji si sajt naveo vozi neku japansku trkalicu-drkalicu (CBR600RR ako sam dobro pročitao) i očigledno ima problem da shvati da nekoga realno boli dupe što je ta Honda od 600ccm brža od nekog HD-a od 1300 ccm. Mislim, realno - pa šta? Ja sam na primer probao Yamahu R1, guzio se i trtio pola sata na motoru, razvukao ga malo da osetim kako žvaće dupe gaće i to je to - motor je potpuno lud ali ne bih mogao sebe zamisliti da vozim to čudo svakodnevno - da mi ga neko pokloni prodao bih ga sledećeg minuta i kupio neku enduraču ili neki putni motor ili pak neki kruzer.

 

A propo V-rod/V-max priče (vidim da si i to pročitao u FAQ sekciji onoga lika koji se tu stvarno nalupetao za sve pare ne mogavši da da argumentovan razlog zašto je i V-Rod "sranje") - hajd' pogledaj onako kritički ove dve slike ispod pa objasni šta je kod ova dva motocikla slično:

 

V-Max

 

vmax.jpg

 

V-Rod

 

vrod.jpg

 

V-Max pre svega nije uopšte kruzer - na njemu se ne sedi kao na kruzeru, niti se vozi kao kruzer - to je prenadrkani naked iz 80' i neke sa brutalnim i neuništivim agregatom i na žalost nikakvom ciklistikom čak i za vreme od pre 30 godina kada je nastao - egzotika za ljude dubokog džepa.

 

V-Rod je neka sasvim drugačija zverka. Do danas ni jedan drugi proizvođač nije izbacio ni jači ni brži ni tehološki napredniji KRUZER sa V2 agregatom slične ili veće kubikaže. Japanski kruzeri u klasi 1100ccm dobacuju do nekih 60-tak konjića, oni od 1500-1800ccm dobacuju do 70-80 konjića. V-Rod je za njih tata-roditelj kad su performanse i ciklistika u pitanju.

 

Suština je da HD sa svojim "tradicionalnim" V2 kruzerima ima stabilno tržište po celom svetu, ne samo u USA - kad bi napravili tehnološko čudo-mudo-300-na-sat-u-krivinu-4-cilindrično sokoćelo, to onda ne bi više bio HD. Zašto je teško razumeti da gomila motorista ne uživa u sportskim motociklima, da gomila drugih ne bi sebe mogla da zamisli na enduro motoru a da opet treći ne bi seli na kruzera ni pod pretnjom fizičke sile? Racio, brojke i testovi nemaju veze sa celom tom pričom...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

Istu pricu ljudi pricaju za Apple, pa je iphone misaona imenica za ove propasti sa androidom, macbook misaona imenica za laptopove, itd itd.

 

Konkurentan motocikl, cemu tacno? Njihova konkurencija su Indian i Victory

 

Apple bih pre uporedio sa BMW Motorrad, najnovija tehnologija, fancy zapakovano, ali ne baš pouzdano. :) I svakako, precenjeno.

 

Pa ne, konkurencija im je svaki model cruiser-a, pogotovo oni iz Japana, samo što HD pokušava da ubedi sve, da su oni klasa za sebe.

 

@icatenej

 

Druže, imaš + od mene, za lep i pismen post. :takoje:

 

A šta je onda Ducati Diavel? U koju klasu spada? Ja bih rekao da spada u klasu power cruiser-a, baš kao i V-Rod i V-Max.

 

BTW, poredimo NOVOG V-Max-a. :takoje:

 

2014-Yamaha-VMAX-EU-Power-Black-Studio-001.jpg?width=910&quality=75

 

Inače, pitajte našeg revolution-a, šta misli o HD kvalitetu. Otvorio je XX njihovih mašina, pa zna.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova

U leto 2010. godine, firma mi je kupila nov MacBook Pro, cena oko 1800€. Moj je OK radio, ali MacBook Pros od kolega i koleginica su se dosta kvarili i bili konstantno u servisu.

 

Kada sam prestao da radim za tu firmu, dobio sam lap top na poklon, pa posle nekog vremena isti i prodao. Definitivno, precenjena roba. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja