Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Da, to mi je poznato i iz iskustva sa automobilima..sada je u njemu motorex
Hvala svima svakako, probacu onda sa silkolene 10w-50 pa da vidimo kako je
Pro 10w50 je vrh. Nema bolje, tj ima al' dosta skuplje

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Jaša Tomić
  • Motocikl: Yamaha FJR1300A, BMW K1600GTL
10 hours ago, Elmilorad said:

Da li neko ima iskustva sa firmom oilshop.rs?

Da li prodaju originalna ulja,da li su direktni uvoznici?

Ja sam uzimao već više puta od njih ulja i za motor i za automobile. 10w40 7100 motul kod njih je jeftiniji poprilično nego bilo gde drugo. Nikakvih problema. Sve radi i sve funkcionise.

 

Za automobile imaju u ponudi i filtere za mali servis

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova

Кад у вечитој дискусии око уља много скренемо са "светог пута", обавезно се појави неки "божји глас", помене Мотул и врати нас на прави пут

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Пре бих реко да је само скупље, ништа од бољег.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Uff... A 300V za track day?

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Uff... A 300V za track day?

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

А као са Силколеном че да прди на t. day

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
А као са Силколеном че да прди на t. day

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Neće, al' je 300V za dlaaaaaku bolji. Tako kažu tribolozi. Al' džaba mu, kad je skupo. Ja sam svaki track day vozio sa "civilnim" uljem. Ulju skratim interval zamene i to je to. Nikad nikakav problem.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Castrol power 1 4t ?
Klasika, nema ni sa tim greške. Silkolene Pro je nakrkano estrima, pa mu dajem prednost

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova

Аааа, кажу 300V здравије од маслиновог уља за салату. А и лековито много.



Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Аааа, кажу 300V здравије од маслиновог уља за салату. А и лековито много.



Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Ekstra devičansko

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
 
Imam odlicna iskustva sa njihovim auto uljima pa me zanima ovo.
 
Javljajte utiske ko ga je probao.
Ауууу, браво. Радујем се искрено. Мислим на нову градацију Манола, да не будем погрешно схвачен. Нервозна времена, па да не буде неспоразума.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 9269 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Hvala na trudu,

i ovo je (samo) tvoje misljenje u formi snimka, postoji li razlog zasto treba imati neku vecu tezinu od resto kucanih na forumu? Ne pisem ovo nikako u smislu omalovazavanja vec da te shvatim na ispravan nacin.

Jesi li u bransi i imas pristup informacijama koje "civili" nemaju? Ako savetujes iz iskustva koliko je ono? Koliko si i na cemu presao sa "skupim/ markiranim" uljem a koliko na "jeftinom". Kako si zakljucio da ulja "isto rade".

Je li video po subjektivnom osecaju ili je ulje posle odredjene kilometraze slato na testiranje? Kolika je koncentracija metala po ml ulja  u razlicitim markama/ tipovima?

Ne zameri, pominjes forume i informacije, evo na jednom si (ogromna zajednica) i iznosis svoja zapazanja (video postavljen u nekoliko tema).

Pazi sad :D 

Protok uljne pumpe je konstanta (kada ga dostigne), da, pritisak raste sa obrtajima dok regulator ne otvori kanal, gusto ulje ce zahtevati vise snage ali pumpa ce pogurati istu kolicinu!

Ono sto razliku pravi je to sto lakoteciva ulja se brze slivaju i sa sobom toplotu odnose.  

Ako govoris iskljucivo za Pedu, licno nemam iskustava sa tim agregatom. Vazdusare generalno zbog vece dilatacije imaju i "fabricki" vece tolerancije, za podeok veca viskoznost ga sigurno nece ubiti.

 

Nastavi sa snimanjem, reci govoris li o modelu kraj koga stojis ili uopsteno, je li izgovoreno strucno misljenje ili laicki osecaj.

Hvala i ne zameri, dosta ljudi prati forum, citaju/slusaju i laici (ja npr.), svima je u interesu da informacije budu ispravne.:takoje:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
pre 54 minuta, N.F.S. je napisao:

Hvala na trudu,

i ovo je (samo) tvoje misljenje u formi snimka, postoji li razlog zasto treba imati neku vecu tezinu od resto kucanih na forumu? Ne pisem ovo nikako u smislu omalovazavanja vec da te shvatim na ispravan nacin.

Jesi li u bransi i imas pristup informacijama koje "civili" nemaju? Ako savetujes iz iskustva koliko je ono? Koliko si i na cemu presao sa "skupim/ markiranim" uljem a koliko na "jeftinom". Kako si zakljucio da ulja "isto rade".

Je li video po subjektivnom osecaju ili je ulje posle odredjene kilometraze slato na testiranje? Kolika je koncentracija metala po ml ulja  u razlicitim markama/ tipovima?

Ne zameri, pominjes forume i informacije, evo na jednom si (ogromna zajednica) i iznosis svoja zapazanja (video postavljen u nekoliko tema).

Pazi sad :D 

Protok uljne pumpe je konstanta (kada ga dostigne), da, pritisak raste sa obrtajima dok regulator ne otvori kanal, gusto ulje ce zahtevati vise snage ali pumpa ce pogurati istu kolicinu!

Ono sto razliku pravi je to sto lakoteciva ulja se brze slivaju i sa sobom toplotu odnose.  

Ako govoris iskljucivo za Pedu, licno nemam iskustava sa tim agregatom. Vazdusare generalno zbog vece dilatacije imaju i "fabricki" vece tolerancije, za podeok veca viskoznost ga sigurno nece ubiti.

 

Nastavi sa snimanjem, reci govoris li o modelu kraj koga stojis ili uopsteno, je li izgovoreno strucno misljenje ili laicki osecaj.

Hvala i ne zameri, dosta ljudi prati forum, citaju/slusaju i laici (ja npr.), svima je u interesu da informacije budu ispravne.:takoje:

Nemam nameru da pišem romane.. 

Ukratko radio sam 17 godina u uvozu i distribucija motornih i industrijskih maziva i tečnosti, akumulatora i filtera.. 

Vrlo dobro znam šta se toči i odakle sve stiže vi zapravo na osnovu ambalaže donosite zaključke o nekim markama i kvalitetu ali jedno je sličica a drugo je sadržaj mislim da sam ovim i završio. Pozz

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2166 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

U sustini se slazem sa covekom,nista pogresno nije rekao.Sustina gradacija koju je fabrika propisala,redovna zamena.Jeftini filteri su verovatno losiji u protoku,od nekih kvalitetnih.Svako ulje koje je original bi trebalo da zadovolji odredjene kriterijume.Problem su falsifikati ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2482 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: AfricaRD07 KAD TAD OPET
8 minutes ago, cezarpa said:

Svako ulje koje je original bi trebalo da zadovolji odredjene kriterijume.Problem su falsifikati ulja.

Al to nije rekao. Rekao je da je najjeftinije najbolje. I to da svi sipamo 10/40. Pa ne ide prijatelju u svaki motor 10/40 niti jr svaki motor peda. Mislim da je covek pricao iz iskustva poznavanja ulja kao materije, ali ne i iz iskustva eksploatacije istih tih ulja u razlicitim agregatima/motorima. Jedini ko ovde moze na osnovu svog iskustva da sudi o uljima u razlicitim agregatima je upravo @N.F.S.. Covek menja ulje u agregatu brze nego sto potrosi tank goriva 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2166 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Kopija ulja zapravo nije motorno ulje.

Svako iskustvo je korisno ,pa i ono negativno.

Promenio član cezarpa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Al to nije rekao. Rekao je da je najjeftinije najbolje. I to da svi sipamo 10/40. Pa ne ide prijatelju u svaki motor 10/40 niti jr svaki motor peda. Mislim da je covek pricao iz iskustva poznavanja ulja kao materije, ali ne i iz iskustva eksploatacije istih tih ulja u razlicitim agregatima/motorima. Jedini ko ovde moze na osnovu svog iskustva da sudi o uljima u razlicitim agregatima je upravo @N.F.S.. Covek menja ulje u agregatu brze nego sto potrosi tank goriva 
Ne znam kakav agregat ima ova PEDA od pre par postova, ali ako je manji agregat sa pristojnim (malim) tolerancijama, zaista mu ne treba 15w50 jer ima hladnjak ulja. Svako manje viskozno ulje, ukoliko zadovoljava kriterijum da održava pritisak ulja i da nema povećanu potrošnju ulja, je bolje za civilnu vožnju jer brže i bolje hladi mašinu. Sećam se da je na reliju Pariz-Dakar jedne godine bilo nenormalno vruće. Glavni inženjer tima je predložio da se umesto 50-ke sipa 40-ka, i motori su uspeli da smanje temperaturu za par stepeni. U graničnim uslovima ovo je bio ključni moment. Kako god, podržavam stav da se treba držati fabričke preporuke za viskozitet, po tablici spoljne temperature. Ko god je zavirio u tu tablicu, verovatno je mogao da vidi da postoje preklapanja raznih viskoznih klasa, pa se za isti raspon spoljašnje temperature može koristiti i 10w40 i 10w50, kao i 15w50. Ipak je bitno napomeniti da POSTOJI razlika u viskozitetu, i s obzirom da kvalitetna ulja (a posebno u civilnoj vožnji) imaju faktor sigurnosti na gornjoj granici viskoziteta, nama je bitnija "donja" gradacija, tj viskozitet "na hladno". Taj viskozitet je iskazan za temperaturu ulja od 40°C, tako da ulje zna da bude ZNATNO "gušće" pri paljenju motora, pogotovo u zimskom periodu. Druga bitna razlika je što su viskoznija ulja "deblja" i u ležajevima, gde je temperatura ulja oko 150°C. Deblje ulje, posmatrano u istoj klasi kvaliteta, ima veću sigurnosnu granicu od prekidanja uljnog filma, ali ni to nije toliko kritično jer tu nastupaju aditivi kao što je ZDDP recimo. Veći je i HTHS, tj viskozitet na tih 150°C, i upravo je ta mera proporcionalna (viskoznom) trenju u ležajevima. Otuda i veća temperatura usled korišćenja ulja sa većim HTHS. A HTHS se kreće od ~3.5 pa do ~5.5, dakle razlika nije uopšte mala. Prema tome, sipajte gradaciju iz uputstva za upotrebu motorcikla. Svakako, nekada i praksa demantuje fabričke preporuke, ali je to više izuzetak nego li pravilo. Ono iz videa u vezi pumpe za ulje mi nije jasno. Ogromna većina pumpi u upotrebi ima konstantni zapreminski protok. Ulje veće vrednosti viskoziteta eventualno više opterećuje ulju pumpu, pa kod manje kvalitetnih pumpi može skratiti radni vek istoj. Još nisam imao "ubijenu" pumpu na bilo čemu što sam vozio. I da dodam da nisu ni sva 15w50 ulja identična. Strogo matematički gledajući imamo jedno takvo u realnom viskozitetu 13w45, a drugo 17.5w50. I oba su u istoj 15w50 klasi. Na kraju krajeva, ne opterećujem se previše. Kupim veću količinu kad je neka akcija ili popust, pa ako procenim da sam promašio priču, kupim neko drugo a ovo poklonim. Ranije sam bio lud, analizirao ustočeno ulje, rasklapao mašinu i merio pohabanost nakon 10, 20, 30, 50 ili 100.000. I neću da lažem, nije svako ulje isto. Razlika u pohabanosti nije bila izmerljiva, ali je bilo razlike u isparljivosti (potrošnji ulja), količini taloga u kanalima ispod karika, kao i depozitima na ventilima i čelu klipa, laku na deklima iznutra, kao i u lakoći šaltanja. Sem menjača, subjektivo nema šanse da bih primetio IKAKVU razliku. Jedino što naginjem uljima sa estrima, jer po mom zaključku ostavljaju manje taloga (laka) iznutra na deklima, jer su estri mnogo dobri rastvarači. I ovo se ne primeti toliko kod motorcikala sa vodenim hlađenjem. Stare "uljare" su ipak pravile razliku. Sa druge strane, najmanje habanja je pokazalo PAO ulje, ali je razlika toliko mala da se može podvesti pod grešku merenja i mirne duše zanemariti. Moderna i originalna ulja su toliko uznapredovala u kvalitetu u odnosu na 80-te ili 90-te da skoro svako iole kvalitetno NEĆE napraviti problem. Dakle ostaje nam da sipamo ko šta dohvati, po tablici proizvođača u pogledu viskoziteta i ACEA/API normi i UŽIVAMO U VOŽNJI. A ko je lud kao ja nek juri dlaku u jajetu
PS: Beskrajno hvala NFS-u, Krokodilu kao i svima ostalima koji se trude da prenesu iskustva iz prve ruke.

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока


  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 7151 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

@Jozza

 

Sećam se kao klinac za vreme onih zeznutih vremena za vreme Slobe ćale sipao i dolivao svakakva ulja u Ladu. Imali su privatan biznis, život nije stajao pa tako ni auto. U tom periodu je stradao motor i nakon toga je još jednom rađena generalna ako se dobro sećam. Početkom 2000ih kada se situacija već stabilizovala i kad su se pojavila da kažem moderna ulja, tad je ugrađen plin, ulje je redovno menjano i tada je taj auto vožen bez problema. Malko je troškarila ulje ali ništa strašno. Auto se vozio svakodnevno do neke 2017. kada je u ispravnom stanju odvežena na otpad. 

 

Tako da, da ulja su mnogo napredovala pa je i taj Ladin agregat uspevao da pregazi lepe kilometre bez problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1671 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Meni je najjači utisak što lik uleće "klizeći" u temu u kojoj se 16 godina, na 203 strane, iznose stručna mišljenja i lična iskustva i utisci, znači i teorija i praksa. Džaba sve to, sad će čiča da vam objasni kako to ide, da se ne zamlaćujete više. Uopšte ne ulazim u to šta je napisao, i da li je (i koliko) u pravu ili ne. Nego ono - manir. Kakva pretencioznost... :rolleyes:

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
@Jozza
 
Sećam se kao klinac za vreme onih zeznutih vremena za vreme Slobe ćale sipao i dolivao svakakva ulja u Ladu. Imali su privatan biznis, život nije stajao pa tako ni auto. U tom periodu je stradao motor i nakon toga je još jednom rađena generalna ako se dobro sećam. Početkom 2000ih kada se situacija već stabilizovala i kad su se pojavila da kažem moderna ulja, tad je ugrađen plin, ulje je redovno menjano i tada je taj auto vožen bez problema. Malko je troškarila ulje ali ništa strašno. Auto se vozio svakodnevno do neke 2017. kada je u ispravnom stanju odvežena na otpad. 
 
Tako da, da ulja su mnogo napredovala pa je i taj Ladin agregat uspevao da pregazi lepe kilometre bez problema.
Sećam se. U to vreme sankcija, benzin se švercovao čamcima preko Dunava, iz Rumunije. Pa kad ga "prekrste" ide u prodaju na ulicu. Moj rođeni brat je dovlačio gorivo u buradima, pa smo koliko-toliko imali "kvalitet". A što se ulja tiče, dobro se sećam da sam u Mercedesa benzinca (redni šestak) sipao Galax 10W40 (dal beše Racing ili SINT), jer se Castrol GTX tada masovno falsifikovao.


Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja