Jump to content

Moto Zajednica

Voznja izmedju linija - statistika i zakon.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Lagano provlačenje je po meni OK ako kolona stoji,mada,dozvoljeno je zakonom da se obilazi vozilo i u svojoj traci (iako je puna linija) uz uslov da se ne prelazi puna linija i da ima dovoljno prostora za obavljanje iste radnje.Verovali ili ne,to mi je pokazao jedan policajac koji me je zaustavio radi rutinske kontrole u svom pravilniku koje nose sa sobom.Znači dozvoljeno je ali samo po jedan auto a ne više njih odjednom iako su u pokretu.Inače izbegavam svako gaženje oznaka na kolovozu jer je to ipak farba i nema dobru trakciju kao sam asfalt,što sam već ranije osetiopri kočenju po istom. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dok se kolone kreću, ne provlačim se - ne osećam se bezbedno. Kad stanu lagano provlačenje i prvi sam na semaforu.

Da nije tako, kao što kaže shejtan, čemu vožnja motora (dobro de, da ne zaboravimo i parkiranje neposredno na mestu gde sam se zaputio, što je takodje ogromna prednost).

Kad bih seo da se vozim vožnje radi, a ne da stignem do tačke B nekim poslom, vreme ne bi imalo uticaj i moguće da se ne bi ni provlačio, ne znam.:neznam:

Pratim reakciju vozača automobila,gledam u volan i njihove reakcije,mala brzina,sirena obavezno bez da je stedim.

Filtriranje izvoditi jako oprezno.Ja to radim iskljucivo na semaforima,nikad na autoputu ili mestima gde su vece brzine.

b]Mrzim ne koriscenje migavaca.Nikad mi nece biti jasno zasto je vozačima tesko da ukljuce isti,štede ručicu,sijalicu,šta[/b] :neznam: ?

Realno, svi se provlačimo na semaforu. :takoje:

E sad, meni je zeznuto da vozim po beloj liniji ismeđu dve kolone koje se kreću, a gde automobili nasumično menjaju trake :ups: ... lakše mi da ih sredim na semaforu :jee:

Sustina je (kao i uvijek) da se vozi svoja voznja.

Nije u redu hrabriti druge da se provlace, ako im to stvara nelagodu ili strah.

Ali nije u redu ni propovjedati kako je nesto opasno zbog svoje frke/nekompetentosti.

Ja licno smatram da dok god ne ugrozim druge*, moralno se ne osjecam krivim za bilo kakvu akciju koju motorom izvedem.

Provlacenje je alfa i omega voznje motora. Ono je upravo generator onog osjecaja slobode o kojem svi palamude na svim kontinentima i jezicima.

Ipak, sretnem ponekad i ovoj mojoj tepsiji od zemlje, gdje je provlacenje legalno, kolegu kako uredno ceka na kraju kolone na motoru od 20K eura u supergoretex odijelu od bar 10 dio toga.

Zar mu nije bolje u autu kad kisa pada?

*(tu spada i dusevna bol)

Upravo to.

Treba voziti svoju vožnju i voziti tako da se osećaš komotno. Sve drugo mož da bude zeznuto. Ja se npr. ne vozim između kolona , ali se provučem kada kolone stanu na crveno svetlo. Neko ostane na kraju kolone na semaforu, a neko na semafor stigne prvi.

Ne ugrožavanje drugih je naravno jedan od prioriteta. :takoje:

Lagano provlačenje je po meni OK ako kolona stoji,mada,dozvoljeno je zakonom da se obilazi vozilo i u svojoj traci (iako je puna linija) uz uslov da se ne prelazi puna linija i da ima dovoljno prostora za obavljanje iste radnje.Verovali ili ne,to mi je pokazao jedan policajac koji me je zaustavio radi rutinske kontrole u svom pravilniku koje nose sa sobom.Znači dozvoljeno je ali samo po jedan auto a ne više njih odjednom iako su u pokretu.Inače izbegavam svako gaženje oznaka na kolovozu jer je to ipak farba i nema dobru trakciju kao sam asfalt,što sam već ranije osetiopri kočenju po istom. :zdravo:

Kad se kolona kreće iznad krtične brzine, da mogu sa dve noge da se vozam, lično ne idem između auta već se vozam u koloni, vraćam u nju, vrebajući priliku da bezbedno i relativno normalno preskočim gužvu.

 

Kad stanu, provlačim se , sviram ovlaš uzastopce, ablendujem, dajem 4 migavca il levi, ako je nekom ruka na prozoru vičem pazi i molim malo mesata, uglavnom ne šunjam se ko utvara, lagano sa oprezom i iščekivanjem da će neko uraditi gaf opasan po mene. U glavnom mi se ljudi pomere, svakom se zahvalim na neki način, glasno hvala, klimanjem glave, mahnem sa skupljena 3 prsta il taknem svirajku. Kad vidim da neko neće il ne ume, boji se da se skloni, sačekam da njegov parnjak napravi mesti i tad prođem. Ako se neko zaista trudi da mi omogući prolaz a vidim da ne može, dobacim, neka, nije žurba, al isto tako namćora pitam, jel teško da se pomeriš malo, obično odmah se pomakne. Napominjem da i imam dobru pasivnu uočljivost, odnosno lako me je uočiti.

 

Zaista nisam imao ni jednu lošu situaciju al se nisam ni trudio da je kreiram. Jeste jednom verovatno vozač državnog auta hteo da me navuče al se nisam primio i uzdržo od svoje reakcije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: Bice opet sledece godine :)

Iskljucivo kada kolona stoji ili kada se krece bas sporo, sta da radim tako se osecam sigurno :) Ovako cim krenu malo brze vracam se u kolonu. Pusti ti to, prelecu iz trake u traku ko` manijaci :)

Inace mi je bas zao sto kod nas saobracajna kultura nije na nekom visem nivou, kako bi samo onda svima bilo lepo :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Iskljucivo kada kolona stoji ili kada se krece bas sporo, sta da radim tako se osecam sigurno :) Ovako cim krenu malo brze vracam se u kolonu. Pusti ti to, prelecu iz trake u traku ko` manijaci :)

Inace mi je bas zao sto kod nas saobracajna kultura nije na nekom visem nivou, kako bi samo onda svima bilo lepo :takoje:

Potpuno se slažem po pitanju načina ponašanja koji koristiš u saobraćaju.

Međutim sam naziv saobraćajna kultura je potpuno neprimeren jer to ne postoji. Pre će biti da je u pitanju dresura (i to ne važi samo za saobraćaj nego uopšte za ponašanje). U Švedskoj, Nemačkoj, Engleskoj, .... , malo kome pada na pamet da pregazi travnjak, šutne psa na ulici, baci papir van korpe, .... ! Ali kad dođe u Srbiju (ili na neko slično mesto), vrlo brzo se "prilagodi" pa sve to radi, jer prestaje da važi stečeni strah od represije. Moja sestra (živi skoro tri decenije u Švedskoj) nedavno je platila 3300 kruna, jer je prešla van pešačkog prelaza. "Usnimila" je kamera i već posle pola minuta je presrela patrola i napisala prijavu. Tamo više ne sme da ponovi to, ali došla u Niš i "ladno" prelazi van pešačkog. I ona i koleginica (Španjolka/Šveđanka) koja je došla sa njom. Dakle nije kultura nego dresura! Slovenci (i ostali "kulturni") dolaze kod nas (u Guču i na doček nove godine) jer mogu da se bez posledica opijaju i valjaju po ulici. Tamo odakle dolaze bi ih to debelo koštalo. Kultura ili dresura?

A kulturan čovek je kulturan svuda i u svakoj prilici, (a ne samo kada ga neko drži na kratkom povodcu i bije po ušima za svaki prekršaj).

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

U tom slučaju ja glasam za dresuru jer u zemljama gde se dresura primenjuje neuporedivo je manji broj saobraćajnih nezgoda i zgubljenih života.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3504 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

U tom slučaju ja glasam za dresuru jer u zemljama gde se dresura primenjuje neuporedivo je manji broj saobraćajnih nezgoda i zgubljenih života.

A ja bih se ipak opredelio za sticanje kulture (ukoliko je to moguće)!

 

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

U tom slučaju ja glasam za dresuru jer u zemljama gde se dresura primenjuje neuporedivo je manji broj saobraćajnih nezgoda i zgubljenih života.

A ja bih se ipak opredelio za sticanje kulture (ukoliko je to moguće)!

 

 

 

 

Dresura,nego šta.Imaš lični primer dresure,kad dođu u Srbiju "izlapi" im dresura :lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Muzlja
  • Motocikl: BMW f 650 st

Izgleda da samo sa ovim nasim "dreserima "nesto ne stima!

Primaju plate i kaznjavaju svakog ko nije na funkciji ili poznat u kraju.

To im je opis posla!1zvizduk.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja