Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Pantheon

Da, pravac se mnogo lakse uhvati ako malo ostrije krenes..a sledeci put definitivno gazim po sred rupe :D

A zasto su tebe obarali Lazicu??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

pao danas testove ... :( ... a lepo sam onoj curki u skoli rekao da nemogu da dodjem u 10:30 na polaganje

i da mi je termin bio u 12 ... eto kad pospan radim.. sjebah se na rasrsnicama...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova

Jbg, sledeci put samo polako.

 

Bio danas na poligonu, opet probao na suzukiju i naravno nema sanse (moze uz metar prestupa). I tako lepo odem u auto-skolu uzmem vespu i lepo odradim 30-ak osmica za redom (ako ne i jace)

 

Vespa RULES  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Beograd - Jug
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s

Posto za koji dan vracam L tablicu, raspitivao sam se oko polaganja u nekoliko auto shkola u kraju.

 

Dakle,

I as

polaganje teorije + praksa 2x2500 + potvrda 1000 = 6000 din.

 

II as

polaganje teorije + praksa 2x3400 + potvrda 1000 = 7800 din.

 

III as

polaganje teorije + praksa 2x3200 + potvrda 1000 = 7800 din.

 

Posle sam pozvao saobracajnu shkolu u Zemunu i eto iznenadjenja...

 

Polaganje - teorija + praksa = 4000 + moze da se polaze na njihovom MZu 125 i ostaje ista cena  :o

 

Ipak razilika nije mala, kada se to preracuna u BMB ili pivo...  :D

 

Sad imam pitanje, da li je neko polagao tamo i kakva su iskustva?  ???

 

Ja sam sa svojim motorm preshao oko 600 km ya 10ak dana i sa njim naucio poligon, ali razmishljam mozda da idem tamo i da teram njihov MZ a da uzmem 1-2 casa pre da vidim kakav je motor i da vidim kuda se vozi, shta vi mislite?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Da, pravac se mnogo lakse uhvati ako malo ostrije krenes..a sledeci put definitivno gazim po sred rupe :D

A zasto su tebe obarali Lazicu??

 

Prvi put na izlasku sa poligona, nisam stao na stop, u stvari jesam, ali nisam spustio noge na zemlju, a to racunaju da nisi stao...

Drugi put, sam poucen prvim putem previse spustao noge,

Treci put sam bio tezak na davanju migavaca, al` su me pustili... sve zajedno brdo para...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova

E pa ljudi samo da se javim da sam pre par sati zavrsio sa voznjom ( polozio  :D )

Kao sto je vec receno dozvoljeno je prekoracenje ako se polaze na vecem motoru ( decko je prestubio oko metar ) ali sam ipak polagao na vespi.

 

Na osmici je dozvoljeno da spustis nogu, ali brzo, da te ne vidi!  ;D  ;D  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: zabalj

ja sam polagao po strasno losem danu , hladno , pljusak , ma spicio se na motoru , srecom smo imali samo voznju jer neznam kako bih izvuko osmicu onako smrznut inace sam zimogrizljiv tako da sam se sav treesoo ali polozio  ;D  verovatno su videli da nam je hladno napolju a cekamo od jutra da svi izvozaju pa mi zadnji tako da su stvarno bili fer jer uslovi nisu realno bili za voznj motora jos mi ko eskimi  :D . inace sam platio  plaganje prvo 7000 hiljada pa izlasci po 3000 hiljade stoje ukupno 13000 hiljada sto mislim da nije puno  :) to je cena za samopolaganje bar je tako kod nas . i polazes na njihovom motoru skuteru 125 ali dodjes pre polaganja par dana na poligon i ceo dan vezbas na njihovom motoru i instruktor te prati i poducava ako napravis nake greske to je besplatno i tuje dok skroz se neuveri daces proci vozlju jako ljubazni ljudi .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

evo topla preporuka za panchevachku shkolu Putnik , testovi 2000din voznja 400din i potvrda 960dinara , danas sam isho caleta da odvedem da odnese papire da polaze jer ga uhvatila manija da kupi skuter ... i ja i burazer tamo polagali i to kod nekog navodno najgoreg pandura pa to je banja , znam ljude koji su u BG-u sa vezom padali a vozili bolje od nekih koji su polagali kad i ja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 959 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

ne mogu nacji na sajtu mupa koliko koshta L tablica...ne znam da li ima razlike u cenama po Srbiji, tako da ako je bitno - treba mi cifra za NS ako neko zna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: zabalj

u ns se razlikuje od skole do skole . nemoj da se zeznes prvo zovi vise skola pa tek onda odluci jer se cene drasticno razlikuju ja za neke skole nisam verovao koliko kosta pa zato proveri . inace dolaze iz ns u zabalj da plazu kazu lakse mada nisam siguraj jedina prednost je sto nema toliko saobracaja kao u ns a zabalj je oko 20 km od ns .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

Pozdrav :D

 

Polozio sam testove juce a voznja mi je u ponedeljak.

Jel zna neko gde je poligon autoskole "Spidex"?

Moram da vam postavim par pitanja oko kojih se dvoumim vezano za polaganje voznje:

 

1.Da li treba da mi budu ukljucena svetla kada prilikom voznje na poligonu i u gradu?

2.Ukoliko budemo radili polukruzno na npr raskrsnici, da li ga radim iz levog traga tocka ili desnog? Znam da moram da udjem u traku odnosno trag  iz kojeg sam krenuo zaokret (ako sam radim polukruzno prateci desni tocak onda zavrsavam u levoj traci uz razdelnu liniju)?

3.Ukoliko skrecem levo prvo se premestim do razdelne linije i onda skrecem?

4.Da li dajem migavac ako treba da se prestrojim u istoj traci (sa desnog na levi trag tocka) radi skretanja?

5.Citao sam temu i nisam shvatio da li je bitno koju nogu spustas kada se zustavljas? :) Leva? Desna?

6.Koje je odstojanje koje drzim od kola koja pratim? Kada se zaustavimo na semaforu na koliko se staje od kola ispred? 1m,3m?

7.Pre nego sto dam migavac pogledam u retrovizor i preko ramena pa da ga onda ukljucujem?

 

Mislim da sam pokrio sve ono sto sam hteo da pitam! :o

 

Pozdrav! :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Pozdrav :D

 

Polozio sam testove juce a voznja mi je u ponedeljak.

Jel zna neko gde je poligon autoskole "Spidex"?

Moram da vam postavim par pitanja oko kojih se dvoumim vezano za polaganje voznje:

 

1.Da li treba da mi budu ukljucena svetla kada prilikom voznje na poligonu i u gradu?

2.Ukoliko budemo radili polukruzno na npr raskrsnici, da li ga radim iz levog traga tocka ili desnog? Znam da moram da udjem u traku odnosno trag  iz kojeg sam krenuo zaokret (ako sam radim polukruzno prateci desni tocak onda zavrsavam u levoj traci uz razdelnu liniju)?

3.Ukoliko skrecem levo prvo se premestim do razdelne linije i onda skrecem?

4.Da li dajem migavac ako treba da se prestrojim u istoj traci (sa desnog na levi trag tocka) radi skretanja?

5.Citao sam temu i nisam shvatio da li je bitno koju nogu spustas kada se zustavljas? :) Leva? Desna?

6.Koje je odstojanje koje drzim od kola koja pratim? Kada se zaustavimo na semaforu na koliko se staje od kola ispred? 1m,3m?

7.Pre nego sto dam migavac pogledam u retrovizor i preko ramena pa da ga onda ukljucujem?

 

Mislim da sam pokrio sve ono sto sam hteo da pitam! :o

 

Pozdrav! :D

 

 

  • 1. Obavezno upali svetla
  • 2. kada radiš polukružno procedura migavac;>pogled preko ramena>prelazak iz desnog kolotraga u lavi>pogledramena>polukružno>desni kolotrag
  • 3. da, sa sve pogledom preko ramena (to vole da vide)
  • 4. daješ migavac radi skretanja pa se prestrojavaš u traci (osim ako skrećeš u desno, onda se ne prestrojavaš)
  • 5. generalno nije bitno koja je prva ali na stopu moraju obe da ti budu  ;)
  • 6. koliko je tebi komotno (ne nabijaj se u dupe a ako ti pobeg nu ne juri ih nego vozi svoju vožnju)
  • 7. nisam siguran ali kojim god redosledom obavezno pogled preko ramena
     

 

eto nadam se da je malo pomoglo jedino za 2 nisam siguran posle polukruznog da li ides u levi deo trake pa onda u desni il je sve jedno...ž

 

ps. nek me neko ispravi ako misli da sam pogrešio negde...

 

ps2. kad staješ na stop obe noge na zemlju i posle na liniji preglednosti opet stani (i to su ti bonus bodovi).

 

ps3. sa srećom  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

E Popsy hvala ti do neba! :D

Ovo pod 2. cu pitati instruktora il vec nekog, dosta si mi pomogao u svakom slucaju!

 

Pozz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Pošto sam nedavno polagao pa mi je sve još sveže u pamćenju, evo dodataka na odgovore:

 

2. Kada radiš polukružno ili skrećeš levo (kao što reče Popsy), prvo se prestrojavaš standardnom procedurom u levi kolotrag (dakle - pogled, migavac, prestrojavanje) pa onda GASIŠ MIGAVAC (jer si završio sa prestrojavanjem), i onda započinješ manevar (ponovo pogled, migavac, skretanje). Bitno je da razdvojiš ova dva manevra (prestrojavanje ulevo i samo skretanje) - migavac ne sme da ostane upaljen sve vreme.

 

6. Odstojanje bi optimalno bilo otprilike dužina jednog vozila, ali ako je gužva i ide se sporo možeš i malo bliže.

 

7. Uvek se prvo pogleda preko ramena/u retrovizor pa se daje migavac. Odnosno, ne smeš ni da objaviš skretanje/menjanje trake ako nisi siguran da nikome ne smetaš.

 

Bitno: kada uradiš polukružno odnosno skreneš levo - nalaziš se uz razdelnu liniju. Daješ migavac, i vraćaš se uz desnu ivicu (trotoar).

 

Srećno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova

Pošto sam nedavno polagao pa mi je sve još sveže u pamćenju, evo dodataka na odgovore:

 

2. Kada radiš polukružno ili skrećeš levo (kao što reče Popsy), prvo se prestrojavaš standardnom procedurom u levi kolotrag (dakle - pogled, migavac, prestrojavanje) pa onda GASIŠ MIGAVAC (jer si završio sa prestrojavanjem), i onda započinješ manevar (ponovo pogled, migavac, skretanje). Bitno je da razdvojiš ova dva manevra (prestrojavanje ulevo i samo skretanje) - migavac ne sme da ostane upaljen sve vreme.

 

 

Ne razumem, ovo se odnosi da prestrojavanje nazad u desni trag tockova?

Tj, jel dajem migavac kad se prestrojavam u traci s jednog traga tockova na drugi ili dajem migavac samo kad se prestrojavam u drugu traku?

 

Nekako mi je nelogicno da dajem migavac ako se ne prestrojavam u drugu traku, mislim ispred kola sam pa kako god?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ● Поп ●, 49 postova
  • Lokacija: ● Novi Sad ● Apatin ●
  • Motocikl: Diavel

Pozdrav svima, evo da i ja podelim iskustva sa polaganja sa vama...

 

Testovi su prosli rutinski, hemijska plava i po upuststvu od nadleznih organa sve uraditi i nema problema...

 

E sad voznja, polagao sam na nekom apn-cu raspalom, joj muke... Migavaca naravno nema, a i problem sa menjacom je vidan....

 

Trening sam imao dan pred polaganje, u sustini je sve jednostavno...

 

Prvo se krece sa poligonom, i to se obavljalo sve sledecim redosledom:

Seda se na motor sa kacigom, pali se ako nije upalje, naravno u leru je... Prvo ide pogled preko levog ramena, ispruzi se leva ruka ravno (saka opruzena kao hitleru da salutiras  ;D ) ubacujes u prvu i kreces.... kreces se izmedju dve linije prva, druga....

Pred kraj opet pogled preko levog ramena, (cini mi se da je isla leva ruka ali ne mogu da se setim tog detalja) i ulazi se u prostor za osmicu. Osmica se morala odvoziti bez spustanja noge, a kako su cunjevi bili na sred puta (2 trake) pre svakog prelaska iz trake u traku obavezan je bio pogled preko ramena.

Po zavrsetku osmice opet se islo na putanju izmedju dve linije, i pred kraj desna ruka ispruzena i sa mahanjem dole-gore se nagovestava da se zaustavljas.

 

I u principu to je to sto se tice poligona...

 

Posle toga je dosla voznja, klasika, polazak kao i kad se krece poligon sa pogledom i rukom. Vozi se uvek desnom stranom trake, otprilike u tragovima desnog tocka vozila koje bi islo tuda... Prelazak na levi kraj trake se vrsi prilikom prestrojavanja za skretanje.

Kada se skrece u desno, samo ruka desna i onda u skretanje, nije potrebno gledati preko ramena.

Prilikom skretanja u levo, prvo pogled, znak rukom i prestojis se u levi deo trake, i potom pri prilasku u raskrsnicu opet ide leva ruka i skretanje u levo. Ako se zaustavis pred skretanje nema potrebe opet ruku pruzati, vec si najavio...

E sad skrece se u levi deo trake, posle koga ide pogled u desno i sklanjanje u desni deo trake (ovde ne treba ruka zato sto se ne menja pravac).

 

Kada se obilazi slicna je procedura, pogled, ruka i obidjes, posle obilaska vracanje u desni deo trake po proceduri.

 

Meni je unapred recena ruta kojom se vozi, komisija ide iza u kolima i prati.

 

Na kraju rute opet zaustavljanje sa onim mahanjem ruke i to je to.

 

A motor je "cudo"  ;D menjac je bio u malo losijem stanju pa sam morao da ga njakam pristojno da bi mu nasao transfer, takodje ako stanes u 2. ili nekoj vecoj nema sanse ga u mestu vratiti u prvu, tako da se moralo malo paziti kako se vozi/shiftuje... I pred zaustavljanje se vraca u prvu i nema zime.

 

U principu samo polako i onako "skolski" sve i nema problema....

 

Samo paziti da se svaka promena pravca naglasi rukom i to je to...

 

Eh da, i paziti na babe na biciklu i ostale zgode i nezgode ako ih ima, dok sam vozio jedna ispred mene se uzpanicila, u kontra traci neka kamioncina protutnjila, a ona umesto na biciklistickoj po sred dzade, i to stade na metar pred raskrsnicu, nju sam obisao samo sa pogledom, bez ruke sto se ispostavilo kao dobro jer bi ruka znacila da se u raskrsnici skrece.

 

Napomena: Vozeno je po putu sa 2 trake i nije bilo potrebe za prestrojavanjem iz trake u traku sem na kojoj raskrnici....

 

 

 

Eto, to je moje iskustvo, nadam se da ce pomoci nekome....

Srecno svima koji polazu  ;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Radim sad ove testove "Edukacija" koje smo, predpostavljam, svi imali i primecujem da je svako peto pitanje u principu totalno nelogicno i zastarelo tj. nije u standardu sa novim zakonom. Bas me zanima da li ce takvo pitanje da se pojavi u ponedeljak kada budem polagao teorijski deo.

 

Zna li neko odprilike koliko se pitanja postavlja?

 

Koliko sme puta da se pogresi?

 

Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Posto se jos polaze po starom zakonu, bice tih pitanja, a za A je 3 negativna poena max...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Ténéré XTZ 750

Ja sam polagao testove pre 5-6 dana.

Radis pola sata, max je 20bodova, smes da imas 3 negativna. Pazi da se ne zajebes jer su napravili kurvin test da te obore ne da bi te naucili nesto, tex pitanja nose vecinom nose 2 boda tako da samo dobro navezbaj testove i nemas problema.

Ja sam pao jednom jer sam magarac uradio test za 4 min i mrtav ubedjen izasao iz ucionice misleci da sam prosao  ;D

Procitaj ceo test do kraja jednom pa onda krenu da upisujes odgovore a ne ko ja :D. Menjaju raspored tacnih odogvora po pitanjima tako da nemoj da ih ucis napamet(barem je na mom polaganju tacan odogovor bio na ralzlicitim mestima od onih sa testova iz kojih sam ucio).

Test se sastoji od 2 raskrsnice, 2 problemske situacije (pitanja sa slikom),1 pitanja sa znakovima i 10 tekstualnih pitanja.

Srecno! ;)

 

@nemanjap

matori hvala na odgovoru! :)

jedno pitanje! koliko sam shvatio nakon testa drzanja pravca, ja odmah ulazim, bez zaustavljanja u taj prostor gde krecem da radim 8icu? Kako se to radi? izmedju chega? koliki su ti zaokreti? jel imas dve trake za to ili kako??? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Ja sam polagao testove pre 5-6 dana.

Radis pola sata, max je 20bodova, smes da imas 3 negativna. Pazi da se ne zajebes jer su napravili kurvin test da te obore ne da bi te naucili nesto, tex pitanja nose vecinom nose 2 boda tako da samo dobro navezbaj testove i nemas problema.

Ja sam pao jednom jer sam magarac uradio test za 4 min i mrtav ubedjen izasao iz ucionice misleci da sam prosao  ;D

Procitaj ceo test do kraja jednom pa onda krenu da upisujes odgovore a ne ko ja :D. Menjaju raspored tacnih odogvora po pitanjima tako da nemoj da ih ucis napamet(barem je na mom polaganju tacan odogovor bio na ralzlicitim mestima od onih sa testova iz kojih sam ucio).

Test se sastoji od 2 raskrsnice, 2 problemske situacije (pitanja sa slikom),1 pitanja sa znakovima i 10 tekstualnih pitanja.

Srecno! ;)

 

Hvala za info  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Ne razumem, ovo se odnosi da prestrojavanje nazad u desni trag tockova?

Tj, jel dajem migavac kad se prestrojavam u traci s jednog traga tockova na drugi ili dajem migavac samo kad se prestrojavam u drugu traku?

 

Nekako mi je nelogicno da dajem migavac ako se ne prestrojavam u drugu traku, mislim ispred kola sam pa kako god?

 

Po pravilu, motocikl se kreće desnim tragom automobilskih guma - tako je - za prestrojavanje u levi trag treba ti pogled pa migavac, i za povratak u desni trag guma ti treba pogled pa migavac (sve ovo u okviru jedne trake). Najlakše je da razmišljaš o tome kao da su ti sve saobraćajne trake podeljene na pola. Dakle, ako imaš jednu saobraćajnu traku, za tebe su to dve (jedna na desnom tragu točkova, jedna na levom).

 

Debilno je i neće ti trebati u praksi - čim položiš, zaboravićeš na ovo. Ali, u teoriji je ovo pravilo i pridržavaj se ovoga na polaganju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja