Jump to content

Moto Zajednica

Savet za postavljenje Grejaca rucki

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 393 postova
  • Lokacija: Budisava
  • Motocikl: BMW F650 ST

Juce mi stigao grejac rucki Saito iz Louisa. Postavio bih ih sam ali imam par pitanja za iskusnije.

 

1. Pri povezivanju moze direktno na akumlator (ima osigurac originalni) ili naci zicu u kojoj ima struje samo kad je dat kontakt . Posto imama komunikaciju (skoro nikakav potrosac) koja je stavljena da radi samo kad je dat kontakt da li mogu na istu zicu da prikacim i grejac? Da li treba da obratim paznju zbog potrosnje odakle da vucem struju?

 

2. Vidim da ima i sema da se postavi relej. Koja je uloga releja i da li ima potrebe za njim, i ako ima gde da kupim, koja oznaka, i kako da prikljucim.

 

Unapred hvala na odogovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

1. Može i direktno na akumulator ali šta ako neka dečica drndaju preklopnik i ostave ti celu noć uključene grejače... :)

Najbolje je pronaći kablove koje idu na bravu, ogoliti žicu koja se vraća iz brave - kontakt i na nju povezati i zalemiti kabl za napajanje elektronike za grejače. Koliko se sećam u Start modu grejači vuku oko 4A struje što nije baš zanemarljivo.

 

2. Rele se povezuje u kolo ako nema dovoljno struje na žicama od kontakta. Ulaz relea (30) se preko osigurača vezuje na + akumulatora, izlaz (87) ide na elektroniku grejača, + sa kontakta ide na namotaje relea (85) a 86 relea se vezuje na masu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mi paranojni stavljamo relej.

Uloga: Relej je prekidac, samo nema dugme, nego kad das kontakt on pusta struju, a kad izvadis kljuc, nema.

Na taj nacin su ti rucke direktno povezane na accu, a djeca su ostavljena bez sanse. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

  • Schalterstufe Start: ca. 40 Watt,
  • Schalterstufe High: ca. 20 Watt,
  • Schalterstufe Low: ca. 10 Watt.

http://www.louis.de/_3016f43a93b97ce19128098220cfc765ba/index.php?topic=artnr&artnr=10032046

 

 

 

 

...što znači:

 

- Start - 40W - oko 3A

 

- High - 20W - oko 1,6A

 

- Low - 10W - oko 0,8A

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ne, kontakt uključuje rele koji spaja + sa akumulatora na elektroniku. Bez kontakta ne rade grejači.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1619 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Sto i nije neka struja, rekao bih, da bi se uvodio rele.. Jedino ta deca, ili jos gore da ne zaboravis da iskljucis a sigurno hoces :)

 

Ja sam stavio rele koji ukljucuje uredjaje kada se motor upali (kontakt sa kratkog svetla koje se samo pali nakon paljenja motora, dakle ne na kontakt). Sa tog relea napajam sve trenutne budzevine na motoru. Mislim da je dobro uraditi ovako najvise zbog zaboravljanja... Malo vise posla imas ali si miran...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 393 postova
  • Lokacija: Budisava
  • Motocikl: BMW F650 ST

OK mislim da sam sad shvatio. Da li to znaci da mogu da iskoristim zicu sa koje se napaja i komunikacija. Posto je ona sigurno na kontakt.

I jos jedno mozda glupo pitanje kad kupujem rele ima neka oznaka ili je samo bitno da je na 12V.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Saito grejaci rucica(imam isto takve) regulisu grejanje pwm-om,pa zbog toga ne bih bas savetovao da ide na isti vod sa komunikacijom,jer moze da se pojavi brum u

slusalicama,tj,da se "cuje" rad grejaca rucica u slusalicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Onda nece,ako ces ovaj vod sa kontakta koristiti za napajanje namotaja releja.

Mozda ne bi bilo lose spojiti jednu diodu paralelno sa namotajem releja,jer kada budes oduzimao kontakt,u releju

ce se samoindukovati dosta veliki napon,pa da ne ode u komunikaciju.

Mada bi trebalo da je i bez diode ok...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 393 postova
  • Lokacija: Budisava
  • Motocikl: BMW F650 ST

Danas zvao radnju u Novom Sadu i prodavac mi rece da moram da znam kakav mi relej treba, on nemoze da zna. I kakve sad diode :(. Jel i tu ima neka oznaka? Sledece nedelje planiram da nabavim sve od materijala sto mi treba,a probao bih da ugradim za posle sledece nedelje, posto do tad nemam vrmena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja