Jump to content

Moto Zajednica

А шта ми је ово требало!?

Recommended Posts

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

И шта је дођавола "Ring thickness" !?

 

 

То је дебљина карике.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6315 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja sam na jednom motoru imao zazor izmedju karike i kanala oko 0,5 mm. Kad se upali motor tacno se culo kako karika zvrci u klipu, ipak i pored toga motor je imao odlicnu kompresiju, nije trosio ulje, ponasao se kako treba. Kako znam jos uvek se tako vozi bez ikakvih problema. Tako da nemoj da te brine sto ti je van tolerancije za 0.02mm. Nije ni taj subler toliko pouzdan da mozes da se oslonis na njegovo merenje stotih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

"Ring thickness" zaboravi, to jeste sirina karike, ali proizvodjacka tolerancija je standardno 10 do 12 mikrona, da bi to izmerio moras imati mikrometar, pouzdanost merenja sublerom nije dovoljna.

 

Kada sublerom meris sirinu kanala "ring groove width" cinis jos vecu gresku posto se sa siljasim vrhom sublera naslanjas na kanal koji je u principu konusan kod starog motora, plus greska upravnosti. Tolerancija merenja je bar dve stote a ti meris sa greskom koja je veca ±2 stote. Ne vredi sublerom, za to postoji specijalni alat, ovo samo zbunjuje.

 

Jedino sto mozes meriti bez profi alata je "Piston ring to groove clearence" sa spijunima, i to je najpouzdanije i DOVOLJNO merenje sto se tice zazora. Ako ne mozes da uguras u kanal u kojem je klipni prsten listic spijuna 0,2mm do dna kanala, to je dovoljno dobar zazor. Pri tome pritisni kariku prstom tako da bude poravnata sa klipom, kao sto bi stajala u cilindru, a ne da strci napolje.

 

"Piston ring free end gap" - zazor karike u slobodnom stanju je mere elasticnosti karike. Kao sto vidis u tabeli, daje se Approx-imativno, dakle priblizno, i nije odlucijuci faktor na osnovu kojeg bi kariku proglasio ispravnom ili neispravnom. Neku drasticnu razliku od propisane bi smatrao termickim slabljenjem materijala koja je posledica nekog strasnog pregrevanja, a umereno odstupanje od propisane vrednosti ne bi uzimao kao presudno.

 

"Piston ring end gap" ti je indirektna mera istrosenosti klipnih prstenova, i kao sto vidis tolerantno je do 0,7mm. Koliko vidim ni to nije problematicno kod tvog motora, daleko je od preterano istrosenih karika. Jedino sto moras voditi racuna da prilikom merenja "end gapa" klipni prsten, tj. kariku postavis u njen krajnji gornji polozaj, tj. tamo gde bi ona stajala kada bi klip bio u gornjoj mrtvoj tacki.

 

Ti si prilikom merenja postavio prsten na 3mm od gornjeg polozaja i tu je verovatno i zazor nesto veci. Slobodno ga postavi u krajnji polozaj i meri zazor u tom polozaju, to je merodavno.

 

Stari cilindar nije "cilindracan", i obicno je najsiri tj. najvise pohaban bas u zoni par milimetara ispod polozaja prve karike u gornjoj mrtvoj tacci, tacno tamo gde si ti postavio kariku priliko merenja.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@ACA-PN

 

Moze motor da radi i sa 0,5mm zazora u zljebu, al kao sto rece - culo se poprilicno kada upali.

 

Da li ce motor trositi ulje i imati dovoljnu kompresiju ne zavisi samo od aksijalnog zazora klipnog prstena u zljebu vec i od gomile drugih faktora. To sto sam ja napomenuo je "nacelna preporuka" koju uvek treba uzeti sa rezervom. Al, sto kazu, steta bi bilo kad je vec sve rastavljeno - sastaviti pa konstatovati da ne valje.

 

Moj drugar, stari iskusni automehanicar, mi je jednom prilikom odrzao lekciju koju sam dobro upamtio. Na mom Yugu 45 koji je "umro" bez upozorenja i predhodne najave je promenio sva cetiri klipa sa karikama. Sve stavio novo, motor prede kao lutkica.

 

Ja pregledam klipove, dva otkinuta, dva cela, dijagnosticiram, pametujem... drzim jedan u ruci i razmisljam naglas: "...pa ovaj nije los, mogao bi jos da ide..."

 

Na to ce Steva mrtav ozbiljan: "Os da ga vratim nazad?"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Е људи, једном сам на немачком GS форуму читао тему о рестаурацији једног GS-a. При томе је човек исполирао клипове (као кад полираш деклу) да се сијају као огледало, уз образложење да се тако смањује трење. Биле су и слике али не могу да нађем а тражим већ 3 недеље.

 

Има ли смисла ово радити? Шта би се тиме добило, или евентуално изгубило?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

NIKAKO!!!

 

Klipovi se namerno obradjuju tako da suknjica (to je onaj deo ispod donje karike pa do kraja klipa) bude "grubo" strugana sa hrapavoscu od Ra=25 do 40 mikrona. Ti zljebovi imaju zadatak da zadrze uljni film na sebi - a ulje je to sto smanjuje trenje.

 

Tamo negde osamdesetih sam u Tomosu pravio naporeda ispitivanja klipova sa glatko obradjenom suknjicom i sa hrapavom sukljicom. Hrapavi su imali MANJE TRENJE nego polirani, bas kao sto su mi ljudi iz Tomosa unapred tvrdili i kao sto sam i ja predpostavio. Isti nacin obrade sam primenjivao i na klipovima koji su pravljeni za nacionalne klase, trkacke fice i Yugice, i na probnom stolu sam dobijao i do 15% manje trenje.

 

Mozda si negde imao prilike da vidis polirane klipove na TRKACKIM specijalkama, ali to je egzibicija koja zahteva potpuno drugi nacin obrade cilindra i ulje koje kosta od 50-70 eur litra da bi fukcionisalo u tom smislu kako treba.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Да ли је оволики зазор нормалан? Нешто ми се много клима...

 

Ово је ваљда примарни погон, тј. онај велики зупчаник који директно окреће радилица, он клима а не корпа квачила. Чини ми се...

 

Ne bi trebalo, nesto tu ne stima. Videces kada skines dalje, da li je posledica predjasnjih majstorija pa nije sklopljeno kako treba ali je mozda cak aksialni zazor cele radilice.

Korpa je fiksna u odnosu na taj zamajac, to se samo stegne, ali to sto klima dalje...

Pogledaj u manuelu da li ima kakve distancere ili aksialne lezajeve na radilici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Druga stvar, jesi li premerio cilindre?

Kreni od toga, nemoj da se ljutis ali meni izgleda kao da je neko stavio karike broj veci na standard klipove. Ima toga, neke generalne se i tako rade, sva ona poplavela mesta oko bregaste kao i ovo sagorevanje ulja ispod pojasa karika je posledica trosenja ulja. Taj motor je gutao ulje, a u par navrata i mozda ostao bez pritiska, odatle ono plavilo i crnilo u glavi. Ali cekamo dalji nastup i otvaranje deklova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Е људи, једном сам на немачком GS форуму читао тему о рестаурацији једног GS-a. При томе је човек исполирао клипове (као кад полираш деклу) да се сијају као огледало, уз образложење да се тако смањује трење. Биле су и слике али не могу да нађем а тражим већ 3 недеље.

 

Има ли смисла ово радити? Шта би се тиме добило, или евентуално изгубило?

 

Mozes samo ispolirati celo klipa ( manje ce se hvatati garez ) i nista vise.;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2745 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

@ SLOBANS: VIdi se da duboko poznajes tematiku motora SUS, mislim da bi nas razgovor bio veoma zanimljiv kad bismo se negde sreli! :takoje:

 

Sr3ck0: Slusaj ovog co`eka i njegove savete i misljenja i neces pogresiti (bar sto se agregata tice za ostalo k`o zna,,, :lol:)

 

Jako volim da vidim ljude koji pisu ono STO STVARNO ZNAJU a ne ono sto su culi od komsije ( nikoga ne prozivam , da ne pomislite pogresno) samo mi je drago kad ima ljudi koji hoce da pomognu i pisu 100 % tacne informacije. :care:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Da, Branko dobro kaze, celo klipa nije lose ispolirati. Manje se hvata garez i lepse je ispiranje. Garez je jak izolator, deblji sloj remeti hladjenje komore za sagorevanje.

@abarth_mainac - hvala na lepom misljenju. Zardjao sam malo, vec se duze vremena ne bavim profesionalno time, ali jos uvek VOLEM MASINE, sa da radim, ostalo mi od malih nogu... Dace bog da se negde sretnemo na drumu pa popricamo uz picence.

 

Jeste off, al ne mogu da se uzdrzim - meni se SV650 bas jako dopada, strasno mi se svidja koncepcija, mala tezina, a taj agregat je bas luktica, obozavam V motore. Kako si ti njime zadovoljan. Posalji na PP da ne spamujemo temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

@abarth_mainac - hvala na lepom misljenju.... Dace bog da se negde sretnemo na drumu pa popricamo uz picence.

 

Nije on jedini koji tako misli... :zvizduk::aha::takoje:

A pice kad zavrsim masinu, ako Bog da... :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja klip nebi polirao..celo da. da se nebi jos vize garezi skupljalo,teze se hladi,dolazi do samo opaljenja itd..

sklapaj ga onako kako para imas,ako mislis da nevaljaju klipani..pa busi hilzne stavljaj prvu specijalu,drugu,na koju izgura, mada,,bice to dobro i ako karike promenis..

sklapani su i gori krsevi...ovaj tvoj je unutra zlato..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Ti si se izgleda preselio u garazu! :zvizduk:

kad sam ja uspeo dedinog Adlera 250 da popravim i provozam se sa njim i ti ces tvoj da sredis!samo napred! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ti si se izgleda preselio u garazu! :zvizduk:

 

Скоро... :aha:

Радило се мало... Могу да вам пошаљем једну слику као аванс, под условом да обећате да ћете се понашати као култура (што би ракла Frau Elza... :lol:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Радило се данас и јуче... Скокнух данас до Луиса. Да вам мало заголицам машту:

 

IMG_5343.jpg

 

Све ово 93€, додуше уз бон "-25€" за купивину већу од 99€.

 

Сутра и осталих 266 сличица... :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Sr3ck0,jer ti jos radis onaj stari motor ili koliko sam razumeo kupio si i drugi pa i njega rasturas? :stabre:

 

Тај други стрпљиво чека на свој ред. Овај је за сад приоритет мада сам данас нешто купио баш за тај други.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Trazis ovako nesto?

http://www.moto-berz...vi-oglas-63389/

 

Da li odgovaraju njegovi delovi?

 

Ovo je noviji model sa dva cilindra. Sr3cko-v je četvorocilindrični !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2607 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

....Скокнух данас до Луиса....

 

...ne poimam ja kako je to kad živiš u normalnim svetovima... kod nas je luis katalog na NETu... 0stabre.gif ...koji pokazuje Obećanu zemlju, raj za bajkere, Meka, nama je to hodočašće. ("...iću ću jednoga dana...").

Nemoj nam bre kvariti - skoknuo sam u prolazu... pih... 1nanana.gif

 

 

0takoje.gif

 

Ajde, slike, slike! 1Mina.gif

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

IMG_5205.jpg

 

Са два завијена шрафа од 6мм вадим лагер примарног погона:

 

IMG_5206.jpg

 

IMG_5207.jpg

 

Изашао је са залепљеним дистанцером (ако се то тако зове):

 

IMG_5209.jpg

 

Вероватно је примарни зупчаник климао због луфта на лагеру. Да ли овде треба нешто да се мења или је то релативно нормално?

 

 

Да ли сам у праву ако ово назовем замајцем?

 

IMG_5211.jpg

 

IMG_5212.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Механизам за мењање брзина:

 

IMG_5218.jpg

 

IMG_5219.jpg

 

IMG_5220.jpg

 

Како Суза мења брзине:

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja