Jump to content

Moto Zajednica

Duo moto iskustvo

Recommended Posts

  • Ne silazi, 7135 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ako ste srecan bajker zato sto imate nekoga na zadnjem sedistu koga volite ili obozavate, smatrajte to kao poklon u vidu poverenja. Cak iako ste relativno iskusan vozac, jos ima necega za nauciti o voznji saputnika. Naravno, ne govorimo iskljucivo o tome kako duo voznja utice na ponasanje samog motocikla, vec i o faktorima udobnosti i poverenja koji ce uciniti voznju prijatnom.

 

Po nekom redosledu radnji, najpre moramo podesiti oslanjanje motocikla za dodatni ''teret'' i naravno, pneumatike takodje podesiti na optimalni pritisak. Ovo je poprilicno relativno od motocikla do motocikla, a kako i koliko pronacicete u ''user manualu''.

GuzziRearShockAdjustment.jpg

 

Sada, kada je motocikl spreman za dodatni teret, moramo se pobrinuti da i nas saputnik ima opremu. Na Vasu devojku recimo, vremenski uslovi i temperature takodje uticu, kao i sile pri ne daj Boze padu, tako da je jako bitno da ima kacigu (ne neko djubre, najmanje dobru jet). Licno smatram da uz kacigu, jakna, rukavice i neke cizme preko clanka treba da budu minimum. Podrazumeva se da ukoliko nije u mogucnosti sama da to obezbedi, priteknete u pomoc.

 

Posle osnovne opreme, vreme je za malo edukacije. Sta sme da pipne, sta ne, kako treba da se drzi, da li za ''grab rail'', ili rukama oko struka... Ukoliko ne postoji naslon (kofer ili sissy bar) trebalo bi bar jednom rukom da se drzi oko struka. Neki motocikli imaju i kajs preko sedista, za sta naravno, ne bi trebalo da se drzi. Uglavnom su tu radi estetike. Poprilican broj devojaka ne zna kako da se popne na sediste ako imate montiran topcase ili krene da se penje ili silazi dok manevrisete pa moze doci i do prevrtanja. Dakle, po komandi: "Mozes da se popnes'' / ''Mozes da sidjes''.

 

Ako vozite nekoga ko apsolutno nikada nije seo na motocikl, objasnite joj da se noge ne spustaju (na ramena da, ali pred stopom npr. ne), i da se nikako ne drzi za vase ruke ili ramena. Objasnite joj kakve sile deluju na motocikl i kako se krece (ako znate, a trebalo bi) i da u krivinama treba da bude opustena i ne kontrira motociklu, sto je prirodan reflex!

 

Dalje, pri brzinama vecim od 50km/h vise ne cujete saputnika niti ona vas. S'obzirom da je verbalna komunikacija ometena, treba definisati druge nacine. Tipa, jedano tapkanje po ramenu znaci da bi zelela pauzu kroz nekoliko km, dva tapkanja za hitno zaustavljanje, tapkanje po levom ramenu da se uspori... Ovo je individualno i moze biti zanimljivo kada kreirate ''svoj jezik'' :)

 

Predpostavite, a i cinjenica je da ce se motocikl sada ponasati drugacije, mozda ce sporije ''upadati'' u nagib i biti nesto nervozniji i pod obavezno racunajte smanjenu efikasnost kocenja, tako da, agresivnu voznju treba otpisati i generalno ostavljati vise prostora i vremena za kocenje.

Iako je voznju relativno lako prilagoditi, dosta je teze utrenirati vestinu voznje u dvoje i poboljsati to iskustvo. Svako skretanje, kocenje, ubrzanje, promena stepena prenosa moraju biti glatki kao bebina guza kako bi saputnica ostala u sedistu. Nemojte zamerati kada lupi kacigom u potiljak vase kacige, jer to je u potpunosti greska vozaca, kao posledica lose izvedenih radnji.

 

Planirajte i cesca zaustavljanja kako bi proverili njen komfort i emocionalno stanje. Sa vremena na vreme, prebacite ruku na njenu butinu, ne znam zasto, ali to obozavaju. :ljubav:

motorcycle_passenger.jpg

 

Neki konkretni saveti za samog saputnika, konkretno ako dolazite u priliku da se vozite sa vremena na vreme:

 

Sve pocinje od vas samih: Da li verujete onome ko ce vas voziti? To je prva i osnovna stvar koju morate da rascistite pre nego sto sednete pozadi. Nije bitno da li se radi o tati, decku, muzu sa kojim ste u braku nekoliko godina, to je pitanje koje ne sme da se uzima za olako. Kockanje sa vasim zivotom i rizik je tesno spregnut sa vozacevim iskustvom, znanjem, odgovornoscu... Vise puta sam vidjao devojke i drugare kako se olako penju na motor i zviz viz, bez svesti koliko je opasno to sto rade i da biti saputnik na motociklu, nema apsolutno nikakve veze kao kada vas neko poveze kolima npr. sa autobuske stanice. Ako osecate i smatrate da iz nekog razloga ne bi trebalo da se vozite, nemojte, i u tome nema niceg lose niti sramota.

 

Inace, voznja motocikla u paru moze biti izuzetno iskustvo, ispunjavajuce i sjajan nacin da se dve osobe intimo priblize i izgrade jedan vrlo prisan medjusobni odnos. Onda kada bude nacisto sa vozacevim sposobnostima, red je da poradite i na svom komforu i sposobnostima.

 

Pre svega i pored poverenja, oprema je vrlo bitan faktor za bezbednost i komfornu voznju. Jet kaciga moze proci, ali ipak, postoji jedna jedina prava kaciga a to je full face odnosno integralna. Uglavnom, vecina nas ima nekakvu ''pomocnu kacigu'', po principu cisto zbog policije sto je greska, tako da postoji velika verovatnoca da ta kaciga, prakticno ne stiti i nema svrhu, a to je u dva slucaja:

 

-Kada nije homologovana (po standardu)

-Kada nije odg. velicine, ili kada kajs nije pravilno zategnut

 

To mozete utvrditi po sledecem.

 

Stavite kacigu, zakopcajte kajs, mrdajte kacigu gore dole brzo rukama, ako previse ''landara'' ili se moze svuci sa glave, NE VALJA i nema funkciju jer ce pri udarcu odleteti sa glave i pascete na patos gologlavi. Zapazajuci sa mog stanovista, gledajuci ostale kako voze, 80% saputnika ne nosi pravilno kacigu, krseci gore dva napisana pravila.

 

Pored kacige, obuca takodje mora biti adekvatna, ili bar adekvatno pripremljenja za voznju sto znaci:

 

Cizme preko clanka koje nece lako skliznuti (logicno) i POD OBAVEZNO, pertle, lepo svezati i ubaciti ih obucu tj. osigurati da se ne zamotaju oko fuzastera ili ne daj boze zapletu u neki pokretan deo (transmisija, tocak). Rukavice, po mogucstvu kozne, preko zgloba, ako pak ne i obicne zimske su bolje no gole sake.

 

Pantalone od dzinsa su ceste, od konvecionalne civilne garderobe su verovatno i najizdrzljive, ali kao zastita na motociklu su apsolutno bezveze. Koza je svakako najbolji izbor uz ''Corduru'' sa naravno protektorima.

Slojevita odeca ispod moto jakne je takodje pametna odluka, jer se vreme i temperaturne razlike jako tesko predvidjaju u toku voznje motocikla.

 

Dakle, ovako ne!

passenger1.jpg

Pogotovo ne voziti babe pozadi, FUJ!

 

Na putu u toku voznje, vazno je opustiti se. Od velike je vaznosti da saputnik bude u sinergiji sa motociklom i vozacem. Pogotovo kroz krivine, kada se motocikl naginje gde se javlja prirodan reflex da se kontrira i ukruti telo. Uprkos tome, neka vam telo bude ''oslobodjeno'' i nek ''isprati'' motocikl, tecno bez naglih pokreta :) Motocikl se nece preturiti sam od sebe, ali ako se cimate i narusavate njegov princip kretanja, moze doci do veliki problema u upravljivosti pa i do pada. Konrektno se odnosi na balansiranje gornjeg dela tela, jer glavni oslonac treba biti na fuzasterima i u butinama. Na primer, pri ubrzavanju pomalo se nagnite napred a na kocenju, pomalo unazad. Ako skrecete u levo, gledajte preko njegovo levog ramena, isto vazi i za desno. Balansiranje gornjeg dela tela izuzetno utice na komfort i voznju celukupnog motocikla.

 

Ako kojim slucajem, vozac zahteva da spustate noge pri stajanju, onda hm... Nema pojma sa zivotom :bicikl:

 

Ponekada, se moze desiti da niski delovi motocikla (cesca pojava kod skutera i kruzera) zakaci asfalt u krivini i u tom slucaju NIKAKO ne paniciti niti prebaciti tezinu na suprotnu stranu! Izletanje iz krivine je gotovo garantova stvar. Istina je da stvara neugodan zvuk i da izgleda strasno ali, DONT PANIC!

 

Kako god, nikada se nemojte ustrucavati da kazete vozacu kako se osecate. Ako vam je neprijatno ili nesto smeta, onaj ko vas vozi bi trebao biti razuman i pokusati da uradi nesto povodom toga. Sve se svodi na pronalazenje dobrog kompromisa i resenja, sto ukljucuje i kupovinu naslona, modfikaciju sedista... Ne bi trebalo trpeti bilo sta, jer ce to kasije uticati na dobru volju i odluku da sledeci put, krenete ponovo u voznju.

 

Sve u svemu, cela ideja ovog teksta jeste da, povecate sanse za sledecu voznju u dvoje u bliskoj i daljoj buducnosti. Cesto cujemo price onih koji su probali da se voze i rekli: ''Sada i vise nikad na motor''. Uglavnom se to desava zbog lose komunikacije i naravno, klasicnih idiota (ja se nadam da se niko nece prepoznati) koji pokusavaju da impresioniraju nekoga vestinama Stonera i Rosija, brutalnim ubrzavanjima, preticanjima... Ne samo da je idiotski vec je izuzetno opasno a i samo smo svedoci saputnika koji su nastradali sa takvima. Dakle, stvar je u odgovornosti, edukaciji, znanju i naravno, smanjivanju iscekivanja, vremenom ce sve doci na svoje mesto.

 

Pozdrav!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ne znam sto ne mogu plus da ti dam ali bolji tekst dugo nisam procitao. Svaka cast za tekst. Odlicni saveti za voznju, ja u principu retko koga vozim sem zene. Ali sam se potrudio da je dobro opremim, nisam stedeo na opremi, na kacigi bi joj pozavideli i mnogi vozaci sa ovog foruma kao i kukavicama i pojasu. Slabi smo sa jaknom, to moram da poboljsam ali bice.Ali sto si rekao najbitnije je da se suvozac oseca sigurno i udobno. Ja sam prvo zeni uzeo neku AGV kacigu sasvim dobru. Ona kako nema iskustva i pored dugotrajnog probanja nije odmah shvatila da je zulja. I naravno da ju je bolela glava posle duge voznje. Pa sam joj onda uze AIROH ali bas ludilo kacigu i sada je zadovoljna. A ja sam bas strog kada je voznja u pitanju, nikome ne dozvoljava da se vozi bez minimum kacige. Jednom prilikom nisam hteo da provozam ni krug cerku od brata posto nisam imao kacigu za nju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 393 postova
  • Lokacija: Budisava
  • Motocikl: BMW F650 ST

Ja bih dodao jos ko je u mogucnosti da nabavi komunikciju i onda je uzivanje potpuno, uz neku laganu muziku, uzivanje zagarantovano. Upravo kad sam nabavio komunikaciju zena je pocela vise da uziva i da bude opustenija pri voznji. Pa smo mogli polako i da dizemo putnu brzinu. :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

samo je bitno da vozac ima zdravu glavu, polako sigurno i sa merakom, nema zurbe , kad si sam sto god oces, ja jos sa novim motorm nisam sam negdje otisao, naucio suvozaca osnovama, i sad se uhodavamo dok postignemo sinergiju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

To je to uglavnom, što se može reći od generalija.....ali ipak je to veoma individualna stvar, koja u mnogome zavisi od broja zajedničkih kilometara. Znam ljude koji opuštenije voze sa lepšom polovinom, nego kad su sami.

 

U svakom slučaju, korisna tema 0takoje.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

To je tacno za opusteniju voznju, odnosno ja sporije vozim i pazljuivije ali sam ipak malo napetiji, ipak jos nekoga vozim a to nije sala. Ali mi zato zena stedi gorivo :lol: Onda mi motor osetno manje trosi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Meni troši isto.

 

Kod Mileta Vulkana ima nekih komunikatora za 2 crvene ali problem je što su sa bubicama pa ne može pod moju kacigu. Inače, ozbiljno razmatramo nabavku takve stvarčice.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Gts Super 300

U svakodnevnom koriscenju motocikla,kada mi neko seda iza,sve sto mu kazem je da bude miran i da nikako ne balansira,ni da proba.

Znaci,uhvati se za mene,za holdere,what ever ali nikako ne balansiraj.

Do sad nisam imao problema sa suvozacima osim kod naglog kocenja kad moj stomak sluzi umesto holdera.Boli....u p.m. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: sachs x road, suvozachica na bmw :)

super tema i kao vishegodishnji suvozach slazem se sa svim stavkama :)) tek kad sam i sama pochela da vozim ukapirala sam neke stvari

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

Lepo sročeno Aco, ja sam par puta seo na motor kao suvozač, dešavalo se i da tapkam nekoga da uspori kad se osećam nesigurno pa taj neko bude u fazonu "Aj ne smaraj". Ja samo kažem stani da siđem pa ga peglaj koliko hoćeš... Volim i da peglam ponekad kad vozim suvozača ali to je isključivo ako se i on/ona slaže sa tim i ako mu/joj nije i naaaaajmanje neprijatno. Doduše, nikad ne ulazim u rizične situacije, tipa da pretičem u nepreglednoj krivini, ulećem u makazice i slično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nema nista lepse, nego kada se posle malo (nekad i malo vise) vremena provedenog zajedno u savrsenom skladu krecete opusteno u svakoj situaciji. Brzo,sporo,sa manje i vise nagiba, po gradu, na kratko i na daleko.

Najveca mi je nagrada, kada stanemo i kada joj odmah nakon sto skine kacigu zablista osmeh..

Velika je stvar i to kada iza sebe imate nekoga ko zeli da "ucestvuje" u voznji i ko ima zelju da doprinese kompletnom uzitku. Tako sto ce da pita, da proba, jednostavno da oseti sta, kada i kako. Kada sve to dostigne nivo automatizma...onda joj padne na pamet da i ona pocne da vozi :zvizduk::moto3::lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: sachs x road, suvozachica na bmw :)

Nema nista lepse, nego kada se posle malo (nekad i malo vise) vremena provedenog zajedno u savrsenom skladu krecete opusteno u svakoj situaciji. Brzo,sporo,sa manje i vise nagiba, po gradu, na kratko i na daleko.

Najveca mi je nagrada, kada stanemo i kada joj odmah nakon sto skine kacigu zablista osmeh..

Velika je stvar i to kada iza sebe imate nekoga ko zeli da "ucestvuje" u voznji i ko ima zelju da doprinese kompletnom uzitku. Tako sto ce da pita, da proba, jednostavno da oseti sta, kada i kako. Kada sve to dostigne nivo automatizma...onda joj padne na pamet da i ona pocne da vozi :zvizduk::moto3::lol:

 

bash tako bilo kod mog dechka i mene... i da na kraju i ja vozim :))))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova

Nemojte zamerati kada lupi kacigom u potiljak vase kacige, jer to je u potpunosti greska vozaca, kao posledica lose izvedenih radnji.

 

:takoje: Yay, što volim kad sam u pravu :zvizduk:

 

 

Elem, odlična tema. Prva i najbitnija stvar, posle opreme, je da verujete vozaču, bar je kod mene to bio slučaj. Da nije tako...

 

Tek sam skoro prvi put sela na motor (ne računam vozikanje APN i skuterima i sl po seoskim putevima, 30km/h, pre 10tak 15tak godina, sad sam starija i pametnija i bolje rezonujem šta može trenutak nepažnje ili glupost da donese). Vozač ima moje potpuno poverenje, do te mere da sam bez imalo treme i straha sela na motor. Naravno i njemu je bilo bitno da veruje meni drugačije ne bih ni dobila čast da budem suvozač. Nismo se dogovorili oko nekih posebnih signala, ali u mom slučaju je bilo dovoljno ono jedno tap da skapira da treba da uspori i stane.

Za početak od opreme sam imala samo kacigu, i to ne baš neku kojom bih se hvalila. Ali i vožnje su bile kraće i relativno spore. Oprema (jakna i kaciga) je kupljena u međuvremenu i nestrpljivo čekam da je isprobam.

 

Nemam puno iskustva kao suvozač ali jedno sam shvatila, osećaj je fenomenalan! I, da, onaj osmeh koji je pominjan je bio na licu sve vreme u toku i posle vožnje. :oda2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja