Jump to content

Moto Zajednica

Azot u gumama ?

  

17 članova je glasalo

  1. 1. Azot u gumama ?

    • Da
      12
    • Ne
      5


Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Zdravo drugari.:zdravo:

 

Danas sam cepovao gumu na kolima (ekser) i punio azotom, pa mi padose na pamet gume na motoru.

Tvrdi se da se gume punjene azotom manje greju i zbog toga manje trose.

Da se manje greju to mogu da potvrdim, licno sam nekoliko puta na duzim putovanju (Bec-Austrija) proveravao.

Sto se tice trosenja nemam pojma, posto sam pred zimu stavio sve 4 nove.

 

Sta vi mislite o tome ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: FleXeR

Guma se greje isto, i drzi kako treba, guma proizvodi toplinu trenjem i prenosi dalje........ a azot je manje temperaturno ovisan, tj. manje menja volumen pri zagrevanju, a pri tom ima i manji postotak vlage.... prema tome PREPORUKA sa moje strane.... :takoje:

 

P.S. mada i nije NEophodno, ali NE moze da skodi.... :moto3:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2575 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F & NMAX155

Ja sam napunio gume i na kolima i na skuteru a planiram i na bajsu,prednost je u tome što je pritisak u gumama konstantan tj ne moram da proveravam malo malo na pumpi koliko su ispustile pogotovo zimi.

http://www.4gume.com/saveti/pumpanje-guma-azotom/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK "Triumph" Zaječar, 332 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Honda CB 1300F

ako se manje greje, onda slabije lepi za asfalt i u krivini onda bude drz gace drz pantalone :lol:

 

Sve objasnjeno. 0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 167 postova
  • Lokacija: Beograd, Zajecar
  • Motocikl: Yamaha FZ1N

Bre lepo kazu ljudi. Za motor je mnogo bitnije da se guma dobro ugreje da bi drzala tako da to nije nikako pametno. Ipak su to 2 tocka koji te dele od asfalta, dok auto ima 4 1moto3.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Niko nije rekao da se azot ne može ugrejat, niti da ostane hladan, niti da se guma ne grije.

 

Azot je manje podložan temperaturnim promjenama, manje se širi i sporije se ispušta kroz sitne pore u gumi, prema tome onaj pritisak na koji naduvate gumu sa azotom taj će i da ostane puuuuuno duže nego sa vazduhom. Znači manje su varijacije u pritiscima, ne traži tako čestu kontrolu kao kada se pumpaju vazduhom, a zbog konstantnog propisanog pritiska gume se i manje habaju.

 

Da gumu napunite ledom trebaće joj možda 20% više da se ugrije, ne grije nju vazduh u njoj ili izvan nje, nego trenje sa podlogom

 

E jedino ostaje na vama da se saberete oćete li da date tih 200-300din za pumpanje azotom ili ćete redovnije da kontrolišete pritisak u gumama, to malo poboljšanje u voznim karakteristikama teško da ćete poznati u svakodnevnoj vožnji

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1229 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L

Ma to su gluposti oko grejanja, guma se greje isto to nema veze sa azotom ,on je samo tu da se na hladnoci ne skuplja kao vazduh a na toploti ne siri preterano znaci da odrzava stalno isti pritisak bez obzira na spoljasnju temperaturu.

p.s. preporucujem azot svima onima koji nemaju naviku da bar jednom u 10 dana kontrolisu pritisak u gumama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Honda CBR 600 F2 1992.

Zdravo drugari.:zdravo:

 

Danas sam cepovao gumu na kolima (ekser) i punio azotom, pa mi padose na pamet gume na motoru.

Tvrdi se da se gume punjene azotom manje greju i zbog toga manje trose.

Da se manje greju to mogu da potvrdim, licno sam nekoliko puta na duzim putovanju (Bec-Austrija) proveravao.

Sto se tice trosenja nemam pojma, posto sam pred zimu stavio sve 4 nove.

 

Sta vi mislite o tome ?

 

cak i da se manje trose ne razumem zasto ti to toliku ulogu igra, ja mislim da su to mozda nijanse u pitanju,

 

mozda ti se potrosi nedelju dana ranije na godinu dana voznje :D

 

a za to vreme ne dao Bog sta moze da se desi sa LaDniJoM gumom

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Da citiram kolegu sa jednog foruma

Ok. Lepo. Medjutim, vazduh već sadrži 78% azota. Pumpanje "čistim" azotom (bez vakumiranja) može da napumpa najviše oko 90% azota u gumu. A i sa vakumiranjem ne verujem da može da bude više od 95% azota.

 

Šta kobajagi dobijamo sa to malo azota više?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

Ma to su gluposti oko grejanja, guma se greje isto to nema veze sa azotom ,on je samo tu da se na hladnoci ne skuplja kao vazduh a na toploti ne siri preterano znaci da odrzava stalno isti pritisak bez obzira na spoljasnju temperaturu.

p.s. preporucujem azot svima onima koji nemaju naviku da bar jednom u 10 dana kontrolisu pritisak u gumama

 

 

covjek sve objasnio vozim se non stop , mrzi me provjeravanje guma, manometri na pumpama svi crkli dje god podje, nagurao sam azot i milina jednom mjesecno provjerim sve isto idemo dalje, preporucujem apsolutno

 

i da nadodam azot mnogo manje mijenja svojstva pod uticajem spoljne temp , i samim tim je stabilniji pritisak u gumama i ljeti i zimi

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Sve je to u redu, ali onda dolazimo do pitanja da li ste sigurni da umesto obicne mesavine vazduha dobijate tu obogacenu azotom? To je postalo popularno pa mi deluje kao odlicna stvar za prevaru, jer je tesko dokazati da se u gumama nalazi bas mesavina bogacena azotom, obzirom da nema nekih razlika pri obicnoj voznji...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Odlicno pitanje???? Kako da znamo? Ipak je ovo Srbija, majstori bi ti iz oka oteli ako mogu. A vulkanizeri su poslednjih godina postali specijalno alavi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 278 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp XL 650

Vazduh koji dišem je skoro 80% azot . Ko bi rekao da ima razlike.

 

E sad, čuo sam dosta pohvala za azot kada su kola u pitanju, a za motor nemam pojma. Pretpostavljm da se proba... što da ne? Bar pritisak bude konstantan, a ako gume traju duže za par stotina dinara :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2847 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: strom 650

Ja imao na kolima i u vožnji ne daje razliku,samo je prilično smaranje provera pritiska jel nema baš svugde i negde čak i naplaćuju.Kad staviš nove gume i naduvaš vazduhom ne promene pritisak celu sezonu,a azot ne promeni duže al moraš proveravati i jedno i drugo bar jednom mesečno.

SAve u svemu ja probo i više neću.

Možda to da efekta nekom ko vozi trke al za normalnu vožnju jok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja