Jump to content

Moto Zajednica

Podmazuvanje lanca uljem

Recommended Posts

  • Andragog, 4719 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Casopis Motorad ili Motorevija.hr su bas negativno pisali o automatskim podmazivanjem lanca.Mislim da je Yamaha xj 600 u pitanju da su na testu od 50000 km primetili da se skoro duplo brze trose lanac i lancanicu nego sa klasicnim podmazivanjem sprejom. Mislim da je sae 90 zakon !!!

 

Tesko.

Prvo, gdje su nasli dobrovoljca da na na xj600 napravi 50.000 km? :D

Drugo, ima automatskih podmazivaca raznih, ali uglavnom je kvalitet u doziranju...znaci los podmazivac podmazuje previse.

Trece, da su napisali da su se izmastili, ajd i ajd, ali da se lanac trosi ni manje ni vise nego duplo vise nego podmazan sprejom je nemoguce cak i da se izmisli.

 

 

U pitanju je Suzuki Gladius test na 50 000 km. Evo deo testa i link

 

U sklopu testa izdržljivosti testiran je i sustav za podmazivanje pogonskog lanca, koji je također uradak tvrtke CLS. Ubrzo je stigla i posljedica - drugi zamjenski set lanaca i lančanika nije izdržao ni 20.000 km, što vodi zaključku da podmazivanje i nije baš bilo idealno. U svakom slučaju, lanac je trebao napraviti više kilometara, što je nepobitno.

 

 

http://www.motorevija.com.hr/test/suzuki-gladius-snazno-srce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: suzuki dr 650

...

Ma ne grešiš puno uredu je možda neznaš? Nikakav problem nije ako posle podmazivanja voziš i po jakoj kiši ceo dan ako te baš uhvati kiša. Bitno je da odradiš proceduru kako sam ja naveo, jel ulje se stopi sa gumicama na lancu usled temperature- zagrevanja lanca tako da uvek ostane mala količina ulja koja podmazuje lanac a voda koja je naneta na njega sleti s lanca.Izgleda da je dugo i komplikovano podmazati na način kako sam ja opisao ali nije veruj mi.Naravno nakon jake kiše a čak nemora odmah već posle dva-tri dana (iako nevoziš motor) samo malo nauljiš lanac bez pranja petrolejom, inače petrolej koristim na dva-tri mazanja jel on izdvaja nečistoću tj.granule,prašine metalnih opiljaka sa lanca koji se troši a inače je sam dovoljno mastan da si samo sa njime već obavio podmazivanje. Ima još toga da se ispriča ljudi su odbranili doktorat na ovu temu, ali nebitno je za nas već kako se podmazuje lanac uljem.Koristiti sprej je samo lakše podmazati lanac a skuplje krajnji efekat je isti pa ko šta voli i kako je ko navikao i kako je kome skuplje ili jeftinije a ima i ono četvrto BREND.

Pozdrav.:zdravo:

 

Slazem se u svemu navedenom u potpunosti. Ono sto mi izgleda kao neshvaceno, a sto sam htio da kazem ustvari, jeste da nije u pitanju jedan dan, nego svaki dan.

Moja situacija je malo extremna (doduse bila, trenutno nije), u kojoj se svaki dan vozi 100 km (cesto po kisi), pa se radi citav dan, pa se vozi opet 100 km nazad.

E onda kad se parkiras, zadnje sto ti se radi u tom trenutku je mazanje lanca. Tako se osjecas svih 5 radnih dana, a za vikend opet imas nekog pametnijeg posla i tako...:D

 

Racunao sam sta mi se vise isplati i ipak izabrao automatsko podmazivanje koje je mozda ispalo i skuplje, ali mozak na pashi uvijek kosta neku kintu. :D

poz :zdravo:

 

Penzioner je u pravu...ja podmazujem sprejom ali imam dosta drugara koji

podmazuju uljem i kazu da je bolje...meni licno je lakse da to obavim sprejom!

A ti Mile sta da ti kazem,resenje za tebe je BMW ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

 

Penzioner je u pravu...ja podmazujem sprejom ali imam dosta drugara koji

podmazuju uljem i kazu da je bolje...meni licno je lakse da to obavim sprejom!

A ti Mile sta da ti kazem,resenje za tebe je BMW ;)

 

Mislis kardan? Nadje se i pokoji Japanac s kardanom. :D

 

@srbac

Procitah taj test. Sta da ti kazem, izuzetci potvrdjuju pravilo.

Ima dosta faktora koji tu igraju. Mozda nisu znali da namjeste.

Govore i o zamjenskom lancu, kojem je mozda 20K plafon... itd :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Mogu li da cistim lanac sa nitrorazredjivacem?

 

Mozes ali nije pozeljno jer je nitro previse jak, bolje petrolej. Ako na lancu nemas nikakve gumice onda mozes i nitro ali posle moras dobro da namastis sve - da potopis lanac u ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

A sta mislite o teflonskoj masti u spreju?Imam taj sprej,koji posle 1 min se pretvori u mast.Mozda to nije lose za lanac,posto posle dobrog ciscenja mast prodre svugde.Cisto razmisljam naglas... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ducati 748 S

A sta mislite o teflonskoj masti u spreju?Imam taj sprej,koji posle 1 min se pretvori u mast.Mozda to nije lose za lanac,posto posle dobrog ciscenja mast prodre svugde.Cisto razmisljam naglas... :neznam:

 

Ja imam takav Motulov sprej ( na bazi teflona ( PTFE )) , kad se naprska lepljiv je , a kad se ostavi 15 min , koliko pise on se malo stvrdne .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3515 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Imam ugrađen podmazivač (onaj "prosti", bez elektronike), koristim SAE 90 i zadovoljan sam. Motor sam kupio polovan (sa lancem i lančanicima u "osrednjem" stanju) i nakon toga sam prešao sa njima još oko 34.000km.

Zamenio sam lanac i lančanike pre dvadesetak dana.

Inače praktikujem da nakon par dana vožnje (ili nakon pređenih 400-500km) valjčiće na lancu premažem tovatnom (litijumskom) mašću.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

neko napisa da previshe ulja, tj podmazivach koji previshe ulja sipa na lanac je losh. jel to znachi da ako imash vishka ulja shteti lancu? poshto meni taj vishak nekako dobro zvuchi za lanac al ne i za resto motora (nauljiche ceo motor)

ja imam podmazivach, leti ili 20W50 ili sae 90 a zimi sipam i 10W40 jer ulje ne mrda na minusu. josh uvek (a imam ga bar 2god) nisam uspeo da podesim podmazivach da kaplje kako treba, ili zaliva ili ne ide a pritom namenjao sam se onih ventilchicha...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2850 postova

nitrom nesmes prati lanac osim onog ber gumica jer ce ih nagristi,takodje nikako benzin,najbolje neki organski odmascivac na bazi nafte,famin,ekokliner hemaksov,ja uzeo u metrou neki kao sampon je ,prosecno odmascuje ali nagrizasve zivo cak i boju sa felni ,motora plastike..njega nikako.kad ga upotrebis onda isperes vodom-obicno srevo nikako visok pritisak ,opet da nebi zezno gumice.Ovde je neko napiso da moze da vozi po vodi pa kad se lanac osusi samo podmaszes.Ja mislim da je to nemoguce jer bilo kakav prolazak kroz baru osim ako ides najsporijere sto mozes i bara je mala i jako plitka jer u svakoj vodi ima prasine i blata koja kad se voda osusi ostane po lancu i smirgla ga-vidi se i vizuelno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6860 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

neko napisa da previshe ulja, tj podmazivach koji previshe ulja sipa na lanac je losh. jel to znachi da ako imash vishka ulja shteti lancu? poshto meni taj vishak nekako dobro zvuchi za lanac al ne i za resto motora (nauljiche ceo motor)

ja imam podmazivach, leti ili 20W50 ili sae 90 a zimi sipam i 10W40 jer ulje ne mrda na minusu. josh uvek (a imam ga bar 2god) nisam uspeo da podesim podmazivach da kaplje kako treba, ili zaliva ili ne ide a pritom namenjao sam se onih ventilchicha...

 

Slican slucaj je i kod mene, doduse imam Scottoiler i nekada zaista nabacim vise ulja nego sto je potrebno. Predpostavljam da previse ulja skuplja necistoce i da iste zajedno sa uljem prodiru do spojnica i tako ga unistavaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

Ja probao petrolej i četku na lanac mazan sprejem.

Jbt, sjaji se pasje m00do

 

Jos bolja opcija za pranje lanca je nafta. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

neko napisa da previshe ulja, tj podmazivach koji previshe ulja sipa na lanac je losh. jel to znachi da ako imash vishka ulja shteti lancu? poshto meni taj vishak nekako dobro zvuchi za lanac al ne i za resto motora (nauljiche ceo motor)

ja imam podmazivach, leti ili 20W50 ili sae 90 a zimi sipam i 10W40 jer ulje ne mrda na minusu. josh uvek (a imam ga bar 2god) nisam uspeo da podesim podmazivach da kaplje kako treba, ili zaliva ili ne ide a pritom namenjao sam se onih ventilchicha...

 

Slican slucaj je i kod mene, doduse imam Scottoiler i nekada zaista nabacim vise ulja nego sto je potrebno. Predpostavljam da previse ulja skuplja necistoce i da iste zajedno sa uljem prodiru do spojnica i tako ga unistavaju.

 

 

Sto vise ulja, to bolje za lanac. Ulje skuplja necistoce, ali iste ne prodiru zajedno sa uljem do spojnica nego bivaju lansirane po tvom dupetu, cizmama, gumi, prirodi...ostavljajuci cist i mastan lanac.

Trik je da se to postigne sa sto manje masnim dupetom. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6860 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ipak cu se sloziti sa konstatacijom GhostMileta :takoje:

 

Nije me mrzelo te sam uputio e-mail Scottoileru:

 

Hello,

 

im user of standard Scottoiler V System on Kawasaki ER5 which is now paired with new set of chain and sprockets and i expect alot of km before new kit will be needed.

 

To get back on my question and concern:

 

Sometimes i forgot to properly adjust drop rate or i dont have enough time to check how much drops will occur in minute. Guessing, a bit more oil will not harm transmission despite it will make a motorcycle messy which is not a problem. But, in one endurance test by some motorcycle magazine says that excessive oil by any automatic lubrication system (such as Scottoiler) can harm the chain and reduce its exploatation because to much oil attract alot of dirt which will get mixed and get into rings and destroy it. My question is: do excessive oil harm chain and what sideeffects can occur excluding the dirty wheel and swingarm?

 

 

 

Hi Aleksandar,

 

Thank you for your enquiry. You are correct in what you say. The only disadvantage of a high flow rate is that you will get more excess oil flung from the chain, some of which will end up on the rear of the bike. With conventional spray lube, which is sticky, a build-up of lube will cause more dirt and grit to stick to the chain and this can promote wear. Our system uses a light mineral oil with no tack additives. The more you apply the more oil there is travelling through your chain, due to centrifugal force, collecting the dirt and grit and carrying it to the outer surface where it is eventually flung off. This process effectively washes your chain in addition to keeping it lubricated. With Scottoil higher flow rates will give you an oily but relatively contaminant free chain.

 

Best regards

Stephen Hood

Production Manager

Scottoiler (Scotland) Ltd

2 Riverside, Milngavie, Glasgow G62 6PL

tel. 00 44 (0) 141 955 1100

stephen@scottoiler.com

 

 

 

www.scottoiler.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja