Jump to content

Moto Zajednica

Urezivanje navoja?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

Imam problemcic! Kada sam hteo malo da pritegnem poklopac filtera za ulje proklizao mi je navoj na jednom od srafova. E sad, mene interesuje dali mogu urezati nov navoj bez da rasturam ceo motor. U pitanju je Yamaha XT600

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ako moze da se pridje ,a sto nebi moglo,znaci moras urezati veci navoj,i koristiti sraf veceg precnika,ili uvrnuti navojne cauru pa koristiti stari sraf ili kod strugara napraviti novi brezon koji ce na jednom kraju imati veci urezani navoj a na drugom navoj koji je bio ,pa ces kada stavis poklopac ,na njemu koristiti maticu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Prvo, da li je sraf ili brezon? T.j. da li ti zavrces sraf ili navrces maticu. Ako navrces maticu, onda je najverovatnije u pitanju brezon.

 

Gde je proklizao, t.j. propao navoj? Na brezonu ili na matici? Ili , najgora varijanta, da li je propao navoj u bloku gde bi trebao da se uvrne brezon/sraf?

 

Ako je brezon u pitanju, a u bloku je sve OK, najbolje da uzmes taj brezon i da ga odneses u najblizu strugarsku radionicu da ti naprave kopiju od sto jaceg materijala (objasni im za sta ti treba i znace vec oni). Ako je navoj pukao u bloku izbusi na sledecu vecu rupu, urezi navoje i daj da ti se izradi veci brezon.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

teorija, teorija...  ;D

druze, koji od tri? donji? zaboravio si MALU gumicu?

Donji je. Koja gumica? Navoji na srafu su ok, navoji u bloku su otisli. Mislim da mi je najjednostavnije resenje da urezem novi navoj (veci) i da stavim veci sraf ali me interesuje dali je to moguce bez rasturanja motora, tj dali opiljci koji nastanu od urezivanja mogu da upadnu u masinu? Hvala na brzim odgovorima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

najbolje ti je da napravis stepenasti brezon,kako bi na poklopcu ostala ista rupa da je nebi razbusivao....a sto se tice opiljaka,mozes namazati ureznicu tovatnom mnasti koja ce skupljati strugotinu,samo je redovno cisti...ja tako uvek koristim kada imam problematicne navoje,tj mesta gde opiljci mogu uci u masinu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

najbolje ti je da napravis stepenasti brezon,kako bi na poklopcu ostala ista rupa da je nebi razbusivao....a sto se tice opiljaka,mozes namazati ureznicu tovatnom mnasti koja ce skupljati strugotinu,samo je redovno cisti...ja tako uvek koristim kada imam problematicne navoje,tj mesta gde opiljci mogu uci u masinu?

Necu morati razbusivati rupu na poklopcu posto je njen precnik veci od precnika rupe u kojoj je navoj. Pokusacu to sa tovat masti. Hvala na savetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

teorija, teorija...  ;D

druze, koji od tri? donji? zaboravio si MALU gumicu?

Donji je. Koja gumica? ...

E, JEBIGA!!!  >:( >:(>:(

poklopac ima tri srafa, dva gornja i jedan donji. otvor se zaptiva poklopcem po cijem obodu koga ide VELIKI gumeni prsten.

Ali, za razliku od gornja dva KRACA srafa koji hvataju za deklo kvacila plitko, treci donji je DUZI i prolazi kroz MAGISTRALU koja dovlaci ulje u filter, i mislim hvata za polublok, koji je jebiga, skroz tamo.. vidi se rupica na dnu kucista filtera, ide ka dole.treci sraf zato ima MALU MALECKU gumicu prsten (7-8mm), koja je tu da zadihtuje magistralu, a posto je van precnika VELIKE zaptivne gumice.

posto pitas koja gumica, verovatno je nisi ni stavio (nisi primetio da je recimo spala kad siskidao), pa je bez nje tu pustala ulje, ti pritezao, pritezao i CAP!! JEBIGA!!!

sad, ne zatezi gornja dva vise, da ne popucaju i oni.

da razbusujes, jedino da ispustis ulje, skines poklopac filtera, skines poklopac/deklo kvacila, pa da giljas... :-[

ILI, da probas da zacepis otvor na deklu, ali samo DO SPOJA sa magistralom, da je ne bi zacepio, pa na tom cepu da urezes navoj. posle ti i ne treba MALA gumica.

ajd, sad, il nesto pametnije...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

teorija, teorija...  ;D

druze, koji od tri? donji? zaboravio si MALU gumicu?

Donji je. Koja gumica? ...

E, JEBIGA!!!  >:( >:(>:(

poklopac ima tri srafa, dva gornja i jedan donji. otvor se zaptiva poklopcem po cijem obodu koga ide VELIKI gumeni prsten.

Ali, za razliku od gornja dva KRACA srafa koji hvataju za deklo kvacila plitko, treci donji je DUZI i prolazi kroz MAGISTRALU koja dovlaci ulje u filter,

 

Upravo obrnuto! Gornja dva su duza, donji je sraf najkraci. Nikakve male gumice nije bilo.Mozda sam ranije trebao da napomenem, motor je 89god

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 845 postova
  • Lokacija: Srbija/Novi Sad

probaj ovo, nista te nekosta!!!!! uzmi jednu konzervu od recimo GUARANE, iseci makazamau obliku pravougaonika koliko je dubok navoj i moliko velik, kao da odmotas rupu,......i onda to stavi u rupu a sraf uvrci u taj deo gde si stavio taj komad od konzerve,.....u pocetku je malo tesnje, ali posle se sam navoj ureze i drzi ko novo, a najmanje posla........ja to uvek radim kod tomosa, a jebiga tebi ce drzati i na jamahi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: vrsac

probaj ovo, nista te nekosta!!!!! uzmi jednu konzervu od recimo GUARANE, iseci makazamau obliku pravougaonika koliko je dubok navoj i moliko velik, kao da odmotas rupu,......i onda to stavi u rupu a sraf uvrci u taj deo gde si stavio taj komad od konzerve,.....u pocetku je malo tesnje, ali posle se sam navoj ureze i drzi ko novo, a najmanje posla........ja to uvek radim kod tomosa, a jebiga tebi ce drzati i na jamahi.

ja to nebi radio ako radis nesto odradi to kako treba ipak je to tvoj motor a ne komsijin.Ja sam to radijo na suzukiju ali navoj je bijo od aluminijuma tako da se sav spen lepijo na dobro nauljenu ureznicu,na aluminijumu ne otpada sitan spen ko na drugim legurama nego se skida skoro iz jednog dela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
Upravo obrnuto! Gornja dva su duza, donji je sraf najkraci. Nikakve male gumice nije bilo.Mozda sam ranije trebao da napomenem, motor je 89god

pardon, moja greska, u svakom slucaju, jos bolje, kvar je pristupacniji.

A bez gumice, veruj, NE MOZE, bila je 100%, pogledaj upust za nju na deklu/poklopcu.

ona je broj 17:

324oilpumpov4.gif

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

Nije bila, siguran sam. Da je bila nebi se desilo to sto se desilo. Verovatno je prethodni vlasnik kad je menjao filter za ulje nije vratio. Ma to mi nije problem, ja takve gumice koristim za paintball markere (puske) tako da ih imam kolko voles.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja