Jump to content

Moto Zajednica

U cara Trajana kozje uši...

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Lokacija: Šabac

E posle silnog mučenja oko ubacivanja fotografija, izgubljenog dana, konačno mi je moj drug Nik Ola smanjio fotografije, tako da ću pokušati da napišem putopis i ubacim fotografije. Evo 23h a ja kucam, zapisao na papirić da ne zaboravim, jer ako dočekam sutra gotovo od tog posla ništa.

Da pušim, sada bih zapalio cigaretu, a ovako kod komše poslastičara, pa baklava, ekler i đevrek pa udri. U kući svi na dijeti, pa sam skoro sve sam pojeo.Kafa pored mene pa mogu da počnem. Ček da pogledam na papirić... ... aha

 

Dugo vremena razmišljam u vožnji Đerdapskom klisurom i sada su se kockice sklopile. Raspust počeo, tako da imam vremena, odvojio neku kinticu i u sebi maštam, a mašta može svašta...

Ponedeljak, mada sam mislio nedelja, ali je zbog kiše ipak je to bio ponedeljak. Ustanem ujutro u šest sati da vidim kakvo je vreme, kao da mi je deset godina, a ono nebo olovno sivo, temperatura 2 stepena. Uh baš hladno za april.

 

dscn0580v.jpg

 

Odmorim malo, legnem u krevet pa opet ustanem oko osam,situacija malo bolja, ali daleko od očekivane...

 

dscn0581en.jpg

 

Ali nema odlaganja, polako pakujem stvari na motor, red je i da se isproba navigacija.Oko deset smo spremni za put, Bojana(moja ćerka) i ja...

 

dscn0582k.jpg

 

Oblačim sve živo na sebe, vindstoper gaće i majicu, uložak za pantalone, zimske pantalone, ali i to nije bilo dovolnjno, tako da sam kod izlaska na autoput na Rumskoj raskrsnici obikao i gornji deo kišnog odela. Prva pauza na pumpi ispred Bg a.

 

dscn0583q.jpg

 

Kafica, kroasan, sabiranje utisaka, konačno smo krenuli...

 

dscn0586m.jpg

 

Malo nas čudno gledaju, na putu nismo videli ni jedan motor. Autoputem do skretanja za Požarevac i polako prema Velikom Gradištu.Prvi put idemo ovim putem i to čini lepotu putovanja. Navigacija odrađuje svoje, mada imaju i table sa potokazima.Prilično smoreni autoputem i dosadnim putem do Gradišta izlazimo na Dunav. Ostajemo bez teksta. Pa ovo nije reka ovo je more...

 

dscn0590a.jpg

 

Talasi ogromni za reku, voda mutna moćna, ostavlja na nas dubok utisak...

 

dscn0588y.jpg

 

Pronalazimo restoran na samoj obali i posle klope, odlučujemo da nastavimo dalje niz Dunav do Kladova, iako je hladno...

 

dscn0591.jpg

 

Nastavljamo putem prema Golupcu i tu nam navigacija lepo pomaže. Iako Gradište nije veliki grad, opet kada ste prvi put u nekom mestu, to može da napravi probleme, ako ništa drugo nismo morali da stajemo i zapitkujemo, čiko, čiko a gde mi sada da idemo... hehehee

Posle dvadesetak km izlazimo opet na Dunav koji se ovde baš razbaškario...

 

dscn0593i.jpg

 

Uživamo u vožnji, laganica, stićemo do uveče to je cilj, a mesto za spavanje smo rezervisali u vili Morun u Kladovu. Stižemo do Golubačke tvrđave i mislim da bi na ovo mesto čovek mogao da utroši bar pola dana na razgledanje i obilazak...

 

dscn0597gf.jpg

 

Posle fotkanja nastavljamo dalje prema Donjem Milanovcu...

 

dscn0600a.jpg

 

Predeli predivni, ali već postaje poprilično hladno. Ostavljamo to za sutra kada se budemo vraćali da malo detaljnije razgledamo... U Milanovcu stajemo da malo protegnemo noge i da se zagrejemo. Nalazimo na interesantne figure...

 

dscn0601j.jpg

 

Ovo bi trebao da bude mamut, a ovo neznam koja bi životinja trebala da bude, prvo što mi je palo na pamet, drekevac... prosudite sami...

 

dscn0604s.jpg

 

Dunav moćan i širok, samo valja...

 

dscn0602w.jpg

 

Nastavljamo put dalje, sada već poprilično i umorni... Laganica, put mi je nepoznat, a i predeli su predivni...

 

dscn0603t.jpg

 

Polako se i smrkava, tako da imamo i ugođaj zalaska sunca...

 

dscn0609e.jpg

 

Negde oko sedam sati , stižemo i u Kladovo, već po mraku. Pronalazimo vilu Morun koja je u samom centru pored hotela Aqua Danubius. Domaćin je već mislio da smo odustali. Tuširanje toplom vodom da se zagrejamo i pravac centar da vidimo gde smo mi to došli. Prvo što smo primetili, je čudan naglasak domaćina i ostalih ljudi. Blizina Rumunije je učinila svoje. Čujem a ne razumem, hvatam tek svaku treću. Šetnja, fotkanje, pica u centru grada...

 

dscn0610f.jpg

 

Pošto je već bilo jako hladno i duvao je jak vetar od podkape sam napravio kapu. Malo su nas čudno gledali ali ko mari, po ovoj zimoći...

 

dscn0612hw.jpg

 

Centar grada, lepo sređen... Posle odmora i klope vraćamo se u sobu.Jako hladno za ovo doba godine i pored uključenog radijatora, jako sveže u sobi. Ustajanje oko sedam i ovo je pogled iz sobe na Dubav i na Rumunsku stranu...Dunav širok jedva oko 300m.

 

dscn0615q.jpg

 

Doručak u gradu i polako kraćemo da po danu obiđemo jučerašnje predele. Vreme je puno lepše nego juče i znatno je toplije....

 

dscn0624r.jpg

 

Nema gužve na putu tako da uživamo u vožnji. Put je odličan i često smo sretali putare kako sređuju i čiste put od rizle i odrona...

 

dscn0623.jpg

 

Prvo odredište nam je Lepenski Vir. Prvo ljudsko stanište u Evropi. Osam hiljada godina pne. Posle nenametljive table skrećemo do parkinga. Vidimo par etno kućai mislimo da je to to...

 

dscn0625i.jpg

 

Ali posle nam objašnjavaju da je to 400m kroz šumu. Staza asfaltirana, crvena. Već sam se pitao čemu to, kad ŠOK...

 

dscn0627bn.jpg

 

Impozantna građevina, da ne poverujete, koje zdanje usred nedođije...

 

dscn0628a.jpg

 

Mislim da bi se ovako nečim mogle dičiti i puno razvijenije zemlje...

 

Posle video predstave, virtuelne predstave na računaru o prvoj ljudskoj naseobini na obali Dunava i u Evropi,muzejske postavke, obilazak impozantnog kompleksa...

 

dscn0633l.jpg

 

Dobro poznate skulpture iz udžbenika, koji su bili kućni totemi svake porodice...

 

dscn0631m.jpg

 

Model kuće ili šatora, koji bi trebao da izgleda ovako u prirodnoj velečini...

 

dscn0634r.jpg

 

Obilazak sela sa mestima za kuće, na autentičnim mestima...

 

dscn0637v.jpg

 

Ognjište u svakom šatoru sa kućnim totemima, kraj uzglavlja...

 

dscn0638g.jpg

 

Put natavljamo dalje, ka uklesanoj glavi na Rumunskoj strani.Portret Rimskog imperatora Trajana...

 

dscn0616la.jpg

 

Prvi utisak je bio taj, da bi to i sada sa ovom tehnologijom bilo jako teško izvodljivo. Divljenje u svakom slučaju. Na našoj strani, nešto što još uvek podseča na džinovsko jaje...

 

dscn0621y.jpg

 

Nastavljamo dalje i na jednoj pauzi nam ja navigacija malo pobrljavila, tako da prikazuje put preko vode...

hehehe

 

dscn0622l.jpg

 

 

Pauza za ručak u restoranu kod Tome. Po preporuci našeg kolege Lalajka iz njegovih putopisa.

 

dscn0641kv.jpg

 

Lep i prijatan ambijent, sa salom za ručavanje iznad samog Dunava. Lep enterijer, riba ukusna...

 

dscn0642g.jpg

 

Mali odmor i nastavljamo dalje uz Dunav do Gradišta, opet pored Golubačke tvrđave.

 

dscn0595l.jpg

 

Zatim nazad, čini mi se naj dosadnijim putem od Gradišta, pored Požarevca, do izlaska na auto put. Čak mi se i autoput učinio zabavnijim od ovoga. Kafica, ispred Bg a, ovaj put u stojećem stavu da protegnem noge i autoputem do Rumske Raskrsnice, pa nazad za Šabac.

Negde oko 680 km, predivni predeli pored Dunava, Đerdapske klisure. Mesto koje u svakom slučaju treba obići i provozati se...

Sad kad ovo pišem, svestan da ni deo utisaka nemogu da prenesem. Nadam se da sam vas zainteresovao da i vi obiđete i vidite lepote ovog dela Istočne Srbije...

Pozdrav svim bajkerima i bajkerkama i svima nam želim sigurnu, lepu i bezbednu vožnju... :)

  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Bravo profesore,putopis ekstra,bas onako profesorski.Imam stan u Donjem Milanovcu tako da taj kraj poznajem odlicno,stvarno poslastica za sve bajkere.

 

P.S.Samo jedna primedba mala,kod objasnjavanja slika mamuta si napisao da je lokacija Mladenovac umesto Milanovac,ne sumnjam da je lapsuz u pitanju :nanana:

 

Sedi dole,odlican 5+ :takoje::moto3:

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Vredelo je muciti se sa slikama :takoje: Dobra ideja za vikend voznjicu. Lepo slikovito i interesantno opisano, a uvod pravi, da zaintrigira citaoca :) Nadobijao sam se ja nekih cetvorki od profesora al ja njemu moram da dam 5.. Da mu ne kvarim prosek :zvizduk:

 

Nego, kako stoje cene nocenja tamo i koliko je potrebno putovati (u dvoje) da bi se doslo do Milanovca iz Sapca?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Lokacija: Šabac

Pa sad, od Ša do Milanovca, relativan pojam, zavisno od stila vožnje. Mi smo sa svim stajanjima stigli oko 4 sata posle podne, jel ja sam baš sporać. ... :) U svakom slučaju tura sa spavanjem. Po meni šteta je kroz takve predele voziti se brzo... U Kladovu noćenje skupo u hotelima. Od 5000 do 8000 za dve osobe. Međutim noćenje u privatnom smeštaju je oko 1000 din. Mislim da samo treba ukucati naziv mesta i privatni smaštaj ili sl i dobiće se info. ...Veliki deo troškova ode na gorivo. Oko 5000 gorivo, 2500 prenočište a ostalo zavisi od toga koliko želiš da potrošiš. Na pumpama kafica, i još nešto oko 300 - 400 din, hrana na svakom stajanju oko 1000 din. Ja praktikujem uvek neku čorbicu, a za glavno jelo delili smo na pola. Lično ne volim da vozim prepunog stomaka, tako da mi je pola porcije sasvim dovoljno... Na putu kroz Đerdap ima dosta stajališta na lepim mestima tako da možete hranu da nosite sa sobom ako želite...

Đole da sam znao da ćeš biti bajker , bile bi sve suve petice... hehehee :) Ali šta'š i ja tada nisam ni sanjao da ću voziti motor, mada sam to uvek podsvesno želeo... Nikad ne reci nikad... :)))i nikad nije kasno... da se ljubi strasno, pa makar to bila i ljubav prema vožnji motorom...

pozz... :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Hvala na informacijama! Bice odvozana ista tura vrlo brzo!

 

Ali šta'š i ja tada nisam ni sanjao da ću voziti motor

 

Ma kakvi kasno! Sudeci po temama ovde bolje ga koristis nego 90% onih sto voze decenijama :takoje:

 

Sve najbolje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Lep izlet, lep putopis, lepe slike. Nisi sa badava mučio sa postavljanjem slika. Verujem da je posebno zadovljstvo bilo, što si putovao sa ćerkom. Ja sam prošle godine sa mojom prešao deo Srbije i Bosnu i bilo je nezaboravno! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Lokacija: Šabac

Hvala i drago mi je da nalazim istomišljenike... Cenim momke koji voze brzo i vešto, ali sa godinama to dođe da želiš nešto i da vidiš, nove predele da upoznaš... Magija putovanja traje dok traje samo putovanje. Često sebe nateram da stanem, da ovekovečim neki trenutak, ali nije mi žao, jer to delim sa vama, kao što i vi vaše putopise delite sa mnom i ostalima, tako da i mi osetimo deo te čarolije... Hvala... :) pozz...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Vredelo je čekati da se snađeš sa fotografijama. Što se putovanja tiče apsolutno se slažem sa tobom, opušteno i bez žurbe. :takoje:

 

I nas je Dunav iznenadio svojim izgledom, stvarno na pojedinim mestima deluje kao more.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: nema

Lep putopis, uživao sam u tekstu i slikama. Ako se profesor ne ljuti malo bi ga ispravio, naime na steni je uklesana glava kralja Decebala kojeg je car Trajan porazio. Izgradnja je počela 1994, a završena 2004.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 451 postova
  • Lokacija: Šabac

Bravo... :)

Nisam bio siguran, sad sam i ja nešto novo naučio. Tačno, kralj Dačije, koji je ujedinio Rumunska plemena i poveo ih u borbu protiv Rimskog imperatora Trajana. U toj borbi je izgubio bitku i nažalost glavu, koja je kao trijumf odneta u Rim.

Ali... Eto razloga da se opet vratim i obiđem ove prelepe predele, kad malo otopli, pa da se čovek i okupa u Dunavu... :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Moram da primetim još dve stvari koje ovaj Profesorov putopis čine osobenim:

 

1. Prvi putopis koji nam je prikazao Lepenski Vir u novom ruhu :takoje:. Naseobina čoveka 6.500 godina pre nove ere je sama po sebi vredna pažnje a ako je pri tome, konačno i uređena kako dolikuje onda to ne sme da se propusti

 

2. Prvi putopis, tačnije tema na ovom forumu na kojem su se sreli profesor i njegov učenik - obojica bajkeri :takoje:.

 

Dakle, profo, samo napred :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Pohvala za profesora,nismo ni sumnjali u tebe.Pošto te lično poznajem,i vozili smo zajedno,ja sam u prednosti u odnosu na druge čitaoce,mogu da zamislim sa kojim stilom si sve ovo prešao i doživeo.Još jednom svaka čast i nadamo se uskoro novim izveštajima. :jee1:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Žmigo izgleda da profesor hoće da menja navigaciju.Spremi se za još jedno šetanje i titulu drugara meseca! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Pozzz za sve kolege.

Nekoliko primedbi: Dunav je kod Kladova sirok nesto preko 800m, za razliku od procenjenih jedva 300. Kod Golupca je najsiri u celom svom toku, mislim preko 4 km, u Djerdapskoj klisuri, u kazanima je najuzi i najdublji, a u samom Kladovu ima jos nekoliko ponuda za prenociste u privatnom smestaju, koja su bas korektna, kako po ponudi, tako i po ceni. Prilikom planiranja nekog od sledecih putovanja u ovaj, nas kraj, pokusajte kontaktirati nekog od ovdasnjh kolega sa foruma, i saznajte sto vise pojedinosti o zanimljivostima, koje bi trebalo pogledati.

Veliki POZZZ iz Kladova!!!

PS. Taj cudan jezik je VLASKI, tj iskvaren RUMUNSKI, a ne cudan dijalekt SRPSKOG!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja