Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio Liberty 50 2T problemi sa karburatorom

Recommended Posts

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

Pozz Skuteraši, u nekog žaba davi rodu kombinaciji sam došao u posed ovog skutera. Godiše te 98 ako to nešto znači. Vozio sam ga celu prošlu sezonu manje više bez problema, znači pali... vozi... ide sistem, ali avaj zimus ga nešto nisam palio i sad kad sam hteo da ga pustim u promet nije hteo da upali. Laganim pregledom došao sam do zaključka da mu karburator neki Weber preliva, tj, kad upali radi 10-15 sec i ugasi se jer je svećica mokra za sve pare, proveravao sam sveću baca lepu varnicu, čini se da kompresije ima...

Prošle sezone mi je trošio oko 4l/100km :staa2: ko da ima 600cm3 i 100ks...dali je to normalno? Ok ja ga vozim stalno pun gas i samnom (oko 90kg tereta izvlači oko 70km7h)

I dali neko ima neko servisno uputstvo za ovaj skuter na engleskom iil savet kako se šteluje taj karb da nepreliva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3634 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Bice da prvo moras da ga skines, ocistis, produvas, pa onda stelovanje. Mozda je iglica zaribala negde, mozda zacepila dizna. Stelovanje nije komplikovano

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

Ma.... već ga skidao, duvao, čistio...ista stvar...sutra ću da ponovim proces....

Na koliko se odvrće dizna za štelovanje odnosa vazduh/gorivo?

I jel to ona sa strane mala?

UBR imali bre ko taj service manual? biće mi mnogo lakše kad vidim šta su majstori pre mene čačkali...

i da na skuteru je neka Giannelli (mislim da se tako piše rezona) i neki sunđer u kućištu filera vazduha ...kontam da je to neko stavio kao filter. Ali reko kad je već tako radlio iskustvo mi kaže ...NEDIRAJ. :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3634 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Kod tih skutera uglavnom bude sundjer u kucistu filtera. On se pere, naulji se i radi kako treba. Sto se tice stelovanja ne bih mogao da se setim. Mislim da se dubinom ulaska iglice steluje smesa, a na onaj neki safcic ler gas. Podavno sam to pravio na mom italijanu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

Ma.... već ga skidao, duvao, čistio...ista stvar...sutra ću da ponovim proces....

Na koliko se odvrće dizna za štelovanje odnosa vazduh/gorivo?

I jel to ona sa strane mala?

UBR imali bre ko taj service manual? biće mi mnogo lakše kad vidim šta su majstori pre mene čačkali...

i da na skuteru je neka Giannelli (mislim da se tako piše rezona) i neki sunđer u kućištu filera vazduha ...kontam da je to neko stavio kao filter. Ali reko kad je već tako radlio iskustvo mi kaže ...NEDIRAJ. :zvizduk:

 

99% je iglica zaribala odnosno zalepila zbog parafina koji se nalazi u benzinu.probaj da je skines ocisti je lepo i probaj ponovo.ako se svecica okvasi od prevelike kolicine benza moras je ocsiti odnosno osusuiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

Kod tih skutera uglavnom bude sundjer u kucistu filtera. On se pere, naulji se i radi kako treba. Sto se tice stelovanja ne bih mogao da se setim. Mislim da se dubinom ulaska iglice steluje smesa, a na onaj neki safcic ler gas. Podavno sam to pravio na mom italijanu

Tako sam i mislio na Kawasakiju sam imao isti princip filetra za vaduh a za dizne sam do istog zaključka i ja došao :) ali kontam da ne bih ćoretao i podešavao "na uvo" sam se nadao da ima neki manual da mi prekrati muke :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3634 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Nema bas pravila. Mozda kod novog na kom je sve 100% ispravno. Smesu stelujes po boji svecice (Ako je mnogo crna onda ima previse goriva, ako je bela onda ima previse vazduha. Treba da bude braonkasta), a ler gas po tocku (Kad je podignut na centralni nogar, kad prestane da se vrti tocak onda smanjis jos pola kruga i to je to)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Štelovanje karburatora cvaje nije nimalo naivno, nepravilnim štelovanjem lako će se osiromašiti ili obogatiti smeša vazduhom i eto belaja. Kao što Muljaz kaže, kontrolišeš podešenost preko svećice, treba da ima boju kafe, sivkasta svećica je znak da je smeša prebogata vazduhom, crna, pak da je prebogata gorivom. S obzirom da si se cele prošle godine lepo vozio, a posle zimskog sna imaš problem, predlažem sledeće. Prvo, promeni svećicu, agregat bi trebao da je isti kao i kod free-ja, znači ngk9brs ili neki ekvivalen, recimo denso27. Zatim moraš da obratiš pažnju kako skuter reaguje u situacijama, ler gas, 1/3, 1/2, pun gas. Najbolji i najbolniji način je da provozaš skuter 1-1,5km u režimu 1/3 gasa, brzo se zaustaviš i ugasiš skuter, skineš i  prekontrolišeš svećicu. Zatim isto uradiš i u režimu 1/2 gasa i pun gas. Naravno, agregat treba da bude zagrejan, nemoj ga pržiti hladnog. Predpostavljam da je na agregatu rezonantni auspun i standardni karburator. Ako je dobro radio prošle godine nema razloga da ne radi i ove. U tom smislu, a uz simptom mokre svećice, ne bi bilo loše i da prekontrolišeš airbox i opereš filter, osušiš i predihtuješ spojeve airbox-a. Uz put prekontroliši i stanje guma kako do karburatora tako i do prirubnice.Na samom telu karburatora imaš dva šrafa, jedan veći, na sredini, on kontroliše povišenost fibera ili cilindra na kome je igla koja otvara ili zatvara glavnu diznu. drugi, manji šraf kontroliše mešavinu vazduha. Koliko krugova treba okrenuti ti ne znam reći probaj od jednog i malo pojačaj ler gas, pa kad se zagreje odvrtanjem i zavrtanjem šrafa za vazduh nadji režim kad agregat najbolje radi, a onda spusti ler gas kako Muljaz kaže. Za dobar rad u režimu 1/3 gasa ti je odgovoran fiber ili valjak i njegova zakošenost, za pola gasa položaj igle, za pun gas glavna dizna.

 

Da, zaboravih, potrošnja je normalna za uslove koje si opisao

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1218 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

...hvala na savetima....već vidim da ću cvajtakta da gurnem u stranu, registrujem Yamahu i vozim se ko čovek dok ne skupim živce da se bavim sa cvajom posle skoro 15 godina <_<.

...ili oteram majstoru pa nek on vadi oči sa đubretom....>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja