Jump to content

Moto Zajednica

R1100R: Nove svecice-novi ler

Recommended Posts

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 328 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

U motoru sam imao Francuske Beau svecice sa jednom elektrodom i ler na 1100 o/min.Stavio sam nove odgovarajuce NGK dvoelektrodne svecice i ler se smanjio za 10 %.Zasto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6491 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Verovatno si stavio takozvanu "hladniju" svećicu koja obori ler al zato bolje radi na visokim obrtajima, ako tako primećuješ u redu je.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Kako da znam da li postoji i koja je "hladnija" svećica za moj(R 1200 RT 81kw 2010god) motor?Iako ne vozim na visokim obrtajima,to što one spuste ler veoma mi se svidja tako da bih rado stavio njih,naravno ako nema nekih loših efekata.Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6491 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hladnija svećica više od narednog broja ne pije vodu a pitanje je koliko zaista radi bilo koja van fabrički projektovane. Hladna se meće na visoko isforsirane mašine i za upotrebu na visokim obrtajima. Recimo, trkaći automobil se pali na standardne i kad se zagreje meću se hladne jer sa njima nema teorije da upali ladan a postižu neki obrtaj više. Sa ladnim običan agregat hoće da preskoči povremeno, da troši više.

 

LM, smanjenje lera ispod nominalnog nije dobro, obično je to +/- 5% i za to služi neki štel zavrtanj ili softverski kod u ECU-u. Agregat počinje nemirno da radi jer inercione sile počinju da luduju i dolazi do udaranja na ležajevima, klipovi vibriraju, karike... Uljni pritisak ide ispod crte i ne samo što nema dobre cirkulacije ulja nego se ne postiže stabilan hidro mazajući sloj između kliznih pvršina pa dolazi do mestimičnog direktnog kontakta kolena radilice i ležajeva što uzrokuje veće habanje. Ler mora da bude na kvalitetnom mogućem impirijskom minimumu, da motor radi ujednačeno, uravnoteženo, bez ispada.

 

Zanimljivo je da za jedan agregat paše malte ne samo jedna svećica iako postoji izbor po fabričkoj preporuci. Zato je najbolje utvrditi ličnim iskustvom ili na osnovu tuđeg al verodostojnog. Lično sam uvek vozao Šampion-USA ili Boš, sa NGK nikad nisam bio zadovoljan iako sad to imam na Bembari, to nasledio.

 

 

Au, ima da idemo u Šabac na vašar :muzicari: i da pravimo :BMW2::kotlic:.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Deda Dane i Djunta hvala za savete i iscrpno objašnjenje,a što se piva tiče mi smo zato i napravili klub tako da kad budete navraćali u Šabac,ili još bolje dodjete namenski,obavezno se javite(064/11-88-103)pa da popijemo(ako mogu radni dani vikendom obično nisam tu).Pozdrav i još jednom hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja