Jump to content

Moto Zajednica

akumulator gubi kiselinu

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

neznam sta se desava,u zadnjih mesec dana tri puta mi je akumulator presusio,znaci samo se desi da nemogu da upalim,i kad ga skinem nema ni gram kiseline u njemu,ja mu sipam destilovanu vodu,ukljucim na ispravljac da se napuni,i on radi super jedno desetak dana i ponovo isti problem

da napomenem samo da kada ga prikljucim na ispravljac on se tako ugreje da nemogu da ga drzim u ruc,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Sad

upravo to.slican problem sam i ja imao... i jos uvek ga imam...  bas me interesovalo koliko ce ovaj put izdrzati..  a ti si mi sad rekao 10 dana  :D  Salim se. Meni je do reglera, prepunja sa vise struje, pa mi kiselina iscuri, ispari sta god...  ali se pri tome i jako oseca...  Majstor mi je rekao da puni malo vise, ali ako upalim svetla i tako stalno vozim, trebalo bi biti OK, sto ne predstavlja problem, jer inace treba voziti sa svetlima..  Jer da ti uopte ne puni, ispraznio bi se mnogo pre..  Ja sam moj akumulator skoro punio i nisam ga mnogo vozao, a za 10 dana cu ti reci da li se vozam ili punim :)  Proveri struju u svim pravcima, sta da ti kazem...  srecno..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

to mene i buni,proverio sam struju puni 13,45,sto je sasvim ok,i mene plasi dal nije regler,jedan drugar mi rece da je mozda akumulator otisa,da se spojile celije(nadam se da je ovo drugo)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

izmeri amperazu.

 

upali motor skini klemu + i izmedju kabla i akumulatora redno vezi ampermetar

 

Regler osim sto ima ulogu da regulise napon on treba da regulise i struju punjenja i takodje da naizmenicni napon pretvori u jednosmerni . Na pocetku kad upalis motor akumulator se isprazni i u tom trenutku struja punjenja je najveca, da bi s' vremenom opadala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

izmeri amperazu.

 

upali motor skini klemu + i izmedju kabla i akumulatora redno vezi ampermetar

 

Regler osim sto ima ulogu da regulise napon on treba da regulise i struju punjenja i takodje da naizmjenicni napon pretvori u jednosmerni . Na pocetku kad upalis motor akumulator se isprazni i u tom trenutku struja punjenja je najveca, da bi s' vremenom opadala.

 

da pojasnim princip rada alternatora: to je obicna trofazna masiina koja ima stator motan u zvijezdu ili trougao(rijedji slucaj), i rotor sa jednim namotajem sa izvedenim krajevima u vidu kolektora ili alternatorskih prstenova na koje lijezu cetkice reglera. na krajeve statora idu diode po dvije za svaki izvod koje imaju ulogu vracanja negativne poluperiode naizmjenicnog napona u pozitivnu i nerijetko ako je slucaj zener dioda da imaju ulogu ogranicavaca napona.kad "damo kontakt" preko pobudne sijalice na ulaz D+ imamo oV iliti masu a i samim tim  pobudu alternatora. na tacki DF reglera takodje imamo istu tu pobudu i kada rotor ostvari kretanje dolazi i do kreanja magnetnog polja te i indukovanja elektromotorne sile u namotjima statora. na prikljucku D+ napon raste i sijalica se gasi sto nam govori da je punjenje pocelo. u zavisnosti od opterecenja i broja okretaja, regler regulise pobudni napon te i struju punjenja. alternator ima svoju fabricki propisanu struju koja je maksimalna, i kod elektronski regulisanih alternatora mislim da mjerenje struje punjenja nema svrhu vec da je problem u samom akumulatoru ako napon punjenja ne ide preko 14,5V  jer on ako je ispravan ne bi smio da vuce nikakvu veliku struju i usled tog grijanja da tecnost isparava

 

charg04ta2.gif

 

 

 

charg03zt2.gif

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

odlicno opisan rad alternatora koji se srecu kod cetvorotockasa i kod manjeg broja dvotockasa ali sistem punjenja kod vecine dvotockasa odstupa jer nema struju pobude koja je regulisana vec se elektro motorna sila indukuje kretanjem  permanentnog magneta  tako da napon i struja rastu sa porastom broja obrtaja  :-\

 

moze biti i da  akumulator nije u redu i da je zbog nedostatka kiseline doslo do nekog ostecenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

ja zaista struju na motorima ne radim i nadam se da i necu jer ce mi se i motor zgadit ko i auto sto je vec, a vidio sam na mom motoru klasicni alternator kao na kolima s tim sto su mu djelovi malo porazbacani po njemu. znaci, japancu moze samo da rikne stator ili elektronika i kraj price? jesam majstor ali kad vidim raskopan motor okrenem glavu da ne gledam te grozne scene, zato i ne znam kako dje sto stoji ali nije nikad kasno da se nauci makar teorijski ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

verujem da je kod mene akumulator,evo,ovog puta nije izdrzao 4 dana,danas sam narucio nov,pa cemo videti,najvise me strah da nije nesto drugo,jer planiram sledeceg vikenda na skup u sutomore,moracu dobro da se naoruzam sa brojevima telefona forumasa iz crne gore ;D,za svaki slucaj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Menjaj akumulator hitno,meni je crko regler samo zato sto nisam menjao crknut akumulator a sve iz lenjosti sto imam i kurblu za paljenje.E sad moram da kupim i akumulator i regler koji se zapalio i izgoreo.Sreca pa mi ne upali instalaciju.Inace,akumulator mi se pre toga isto ponasao kao tebi,gubio kiselinu i trajao po nekoliko dana.

 

Srle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

danas sam stavio nov pa cemo videti,a sto se tice reglera,to mi je rekao i elektricar,da bez akumulatora hoce da crkne,naravno i kada je akumulator los

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 128 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: vfr rc36

Napon se meri na 4-5000 obrtaja, tada treba da bude od 13,5 do 14 ,5 sa svetlima ili bez. Na Hondama, Yamahama i BMW-u f 650 je normalna stvar da izgori regler. Cene novih originalnih reglera su od 80 do 150 eur. Te modele motora NIKADA ne voziti sa praznim akumulatorom jer ce regler sigurno izgoreti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

e jebiga,ipak je izgleda otisao regler,pre odlaska na more sam stavio nov akumulator,e tih 4 dana me uopste nije zajebavao,znaci vozio sam stalno sa upaljenim svetlima,i to nekih 1300km,i danas da ga upalim da krenem na posao,on mrtav,nece ni da cvakne,a u akumalatoru ni gram kiseline

el  neko zna gde mogu naci neki regler  :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ja pravim te reglere za 50 eura.Ove sezone sam ugradio nekoliko komada,i dosad nije bilo reklamacija.Medjutim,nezgodno je sto motor treba da dodje kod mene,jer iako se sklapa od istih delova,razlicito se ponasa od motora-do motora,pa se mora podesiti punjenje na motoru na koji se ugradjuje.Posle toga nema vise potrebe za naknadno podesavanje.U fazi je izrada reglera koja ce imati mogucnost podesavanja putem potenciometra,ali je to zasad u eksperimentalnoj fazi.Cena bi trebala biti ista.

Inace us Svilajncu je sediste itc eletronic-a,i kod njih mozes da kupis sve delove koji ti trebaju za regler,a mozda neko to i radi u tvom gradu.

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja