Jump to content

Moto Zajednica

Vazdušno ili vodeno hlađenje

Recommended Posts

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

A sta cemo sad ;) ? Niko ne prica sad po ovakvom vremenu koliko vodenjari treba da dostigne radnu temperaturu. A i kad dostigne dovoljan je jedan malo duzi sprint i ladna ko led (ne mislim bukvalno :) ). Nekako imam osecaj da ni to ne pogoduje motoru bas najvise? Kako vecina nema termodavac i termostat voda se non stop vrti. (Koliko sam ukapirao prica je o enduro motorima na ENDURO voznjama)

 

@Edit

da se ispravim rashladna tecnost , ne voda :D:P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6330 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja bi rekao bas suprotno. Koji to motor sa vodenim nema termostat, pre ce biti da velika vecina ima. Kad termostat zatvori, mozes da ga vozis po sibiru, on ce postignuti radnu temeraturu, tako da vodenjara po ovom vremenu nije pothladjena kao vazdusare koje nemaju nikakvu regulaciju temperature i koje se baaas dobro hlade po ovom vremenu ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Ja bi rekao bas suprotno. Koji to motor sa vodenim nema termostat, pre ce biti da velika vecina ima. Kad termostat zatvori, mozes da ga vozis po sibiru, on ce postignuti radnu temeraturu, tako da vodenjara po ovom vremenu nije pothladjena kao vazdusare koje nemaju nikakvu regulaciju temperature i koje se baaas dobro hlade po ovom vremenu ;)

 

To sto si ti pedantan covek i cenis ( postujes ) neka tehnicka pravila, to neznaci da su svi takvi

Ovde je 90% motora sa vodenim hladjenjem bez termostata ( izvadjen ulozak ili prespojena creva ) Do tog procenta sam dosao popravljajuci motore drugima i pregledajuci motore kod kupovine za sebe ili sa prijateljima. Tako da je markodjurovic sasvim upravu

 

Izvini lenji za ovo #vodeno # :lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6330 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Iž i Ural/Dnjepr su vazdušare pravljene da se teraju po Sibiru tokom cele godine. Šta sad? :hej:

Pa nista, pored ovog argumenta sam ostao bez odgovora, Rusi su poznati po kvalitetnoj tehnici i naprednim tehnickim resenjima :D

 

TT600, ja imao 3 vodenjare, na svakoj je radio termostat, nisam znao da je toliki trend vadjenja istih :)

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

:) ja htedoh da pitam, da li to sto je motor posle sprinta hladan moze da ima negativan efekat? Tj dal moze masina da se "prehladi"?

 

A zasto se vadi termostat (ili ga pak neki MX/enduro motori konstrukcijski nemaju) ne znam, dal zbog mogucnosti crkavanja ili veca mogucnost propadanja semeringa... Ali pun ih kufer bez.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

:) ja htedoh da pitam, da li to sto je motor posle sprinta hladan moze da ima negativan efekat? Tj dal moze masina da se "prehladi"?

 

A zasto se vadi termostat (ili ga pak neki MX/enduro motori konstrukcijski nemaju) ne znam, dal zbog mogucnosti crkavanja ili veca mogucnost propadanja semeringa... Ali pun ih kufer bez.

 

Ne moze da se prehladi. ;) Po izrazu bih rekao da si neko sa kontaktom u aviaciji. To se jedino desava nekim starim klipnim avionima pri naglom poniranju.

 

A zasto neko nema termostat. Pa veoma prosto, stari mu je crko a novi nece ili ne moze da kupi. I onda su iz toga proizasle naravno price velikih Srpskih majstora kako je to tako bolje, lepse, brze itd.. Sta znaju oni glupi Japanci, pa valjda smo mi najveca industriska sila sveta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Ljudi može li neko da mi objasni to uljno hladjenje, jel to preradjena vazdušara i neki poseban fazon ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ljudi može li neko da mi objasni to uljno hladjenje, jel to preradjena vazdušara i neki poseban fazon ?

Pa odprilike je prerađena vazdušara. Ulje iz pumpe, umjesto da direktno ide na tačke koje treba da podmazuje, prvo ide u hladnjak, pa onda dalje u sistem. Ponekad proizvođači stave malo veći uljni hladnjak, a smanje rebra za vazdušno hlađenje na cilindru. A ponekad iskoriste ram motocikla kao rezervoar i hladnjak ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Živi sada u trenutku, 323 postova
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd - Blok 45
  • Motocikl: Piaggio Carnaby 250, Liberty 125

Ljudi može li neko da mi objasni to uljno hladjenje, jel to preradjena vazdušara i neki poseban fazon ?

Pa odprilike je prerađena vazdušara. Ulje iz pumpe, umjesto da direktno ide na tačke koje treba da podmazuje, prvo ide u hladnjak, pa onda dalje u sistem. Ponekad proizvođači stave malo veći uljni hladnjak, a smanje rebra za vazdušno hlađenje na cilindru. A ponekad iskoriste ram motocikla kao rezervoar i hladnjak ulja

 

Znači hoćeš da kažeš da je ovako preradjen sistem mnogo bolje hladi motor? Znači da i ako je bila i teoretska šansa da se na nekim ekstemnim vručinama motor na vazdušno hladjenje pregreje, sada je i to eliminisano? Pa to zvuči divno :D

 

Koliko košta ova prerada za neki 20 godina star enduro recimo? :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Ako nije fabricki uljno hladjenje kosta od 150 pa navise. Medjutim ne mozes to na svaki motor staviti. Neki agregati nemaju pumpu za ulje nego su buckalice. Uzmes konkretan motor pa search po netu.

 

Inace dobra enduro vazdusara, ako se vozi kako treba i ako se vozi gde treba nema potrebe da se uljno hladi. Tj ako motor radi u mestu ili skoro u mestu nece tu uljani radijator nista pomoci

 

Mana kod ovoga je da ide vise ulja koje prolazi duzi put sto stvara dodatno opterecenje na pumpu, a ako dodje do pregrevanja duze traje "hladjenje".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 996 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Moze



Ili ako te uhvati kisa

Salu na stranu, video sam nekad na tomos forumu da je jedan lik prepravio apn na vodeno, cini mi se da nije imao pumpu nego je voda kruzila po zakonu fizike toplija ide gore, hladnija dole. To je jedini projekat koji sam ja video.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja