Jump to content

Moto Zajednica

SRB-MNE-HR-BIH-SRB

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Evo malo potpunijeg izvestaja sa mog putovanja.Nisam neki ljubitelj fotografije pa ne znam da napravim dobru sliku.Ali zato znam neke druge sitnice.

 

Nedelja 04.09 krecem iz Valjeva 06.00. Put ide preko Divcibara,Kosjerica do Pozege.U Pozegi prvo stajanje,ne zbog umora,ne zbog tankiranja vec zbog nenormalne hladnoce kroz Pozesko polje.Toliko je bilo hladno da prste nisam osecao i ako sam imao rukavice.Pravim pauzu na pumpi od 15-ak min. da se malo ugrejem.Sibam dalje ka Uzicu,preko Zlatibora do Kokinog Broda.D7C1d_dsc00122kp.th.jpg

Prva malo veca pauza na jezeru za jutarnju kafu i dorucak.

Krecem dalje ka Novoj Varosi,prvo sipanje goriva,i bez zadrzavanja prema Prijepolju krecem.Posle Prijepolja odvajam se za Pljevlja.Granicu prelazim bez problema i veceg zadrzavanja.Iz Pjevalja krecem ka Durmitoru i Zabljaku.

Na Djurdjevica Tari stajem da slikam i napravim pauzu.Posto je zaustavljanje na mostu strogo zabranjeno ipak na kvarno zaustavljam vespu na sred mosta i jednu fotografiju pravim.4Bspc_dsc00123ty.th.jpg

Po prelasku sa mosta stajem da napravim pauzu i popijem nesto za osvezenje.Nailazim na tri"momka" na vespama. Prilaze mi da pogledaju moju Jelu.Jedan od njih konsatova da mu je vespa poznata sa Srpskog foruma i da je nekog momka iz Valjeva.Onda sam se predsatvio i tu je tek pocela prica.

Kuda ides,bla,bla....ides sa nama na Zabljak.Krenusmo zajedno u koloni.Na Zabljaku mi vreme da sipam gorivo,medjutim pumpa ne radi.Zaustavljamo se u nekom restoranu i tu provodimo dobar deo vremena.Rastajemo se tu ja krecem dalje.ten3S_dsc00126w.th.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Za kratko stajem da slikam jedno od mnogobrojnih jezera.Nf0uh_dsc00127u.th.jpg

Zanjuci da je policija revnosna u izvrsavanju svojih obaveza,postujem sve propise bez i jedne greske.obzirom da je ogranicenje bilo 50 km/h odmah iza tunela je cekala radarska kontrola.Naravno ja sam to i ocekivao.Izlazim iz tunela sa celih 50.policajac izlazi i pokazuje mi da stanem.Satajem i pocinjem da se raskopcavam da bi mu dao dokumenta.medjutim on kaze ne treba nego me zaustavio da vidi vespu i pita kuda sam posao.Hm.nasmejao sam se i pitao ga ima li kakvo lakse pitanje.Insistirao je da mu kazem.Odgovorio sam mu-idem da se provozam celom Jadranskom magistralom.pogledao me i rukom pokazao na vespu "S'TIM".Reko da zasto? Opet on zacudjeno " S'TIM ". Nasmejao sam se i rekao mu da ne idem na slonu pa da je tako sporo.Samo je odmahnuo rukom i rekao srecan put,pazi se i odmaraj.

Nastavljam ka Savniku.Na moju zalost vrsi se istakanje i pumpa ne radi.Odlucujem da idem dalje.Penjem se krivudavim putem tacnije serpentinama a lampa od rezerve trepce.Krecem spustanje ka Niksicu,lampa od rezerve uveliko sija.Isto kao i moje oci gledajuci u nju i ocekujuci onaj bedni zvuk masine kad nestaje gorivo.Medjutim Uspevam da se uvucem na mrtvoj rezervi u Niksic.Na prvoj pumpi tocim i idem na vecu pauzu.Prvi deo puta uspesno obavljen.kod familije odmaram i nocim.

05.09 Ponedeljak,ustajem u 05.30 pakujem se i krecem u 06.00.Obzirom da mi nije Budva zanimljiva resavam da precicom na more sidjem kod Herceg Novog.Nastavljam ka granicnom prelazu MNE-HR.Debeli breg.granicu prelazim na 3-4 bez ikakvih problema.Nastavljam ka Dubrovniku.Magistrala je zivnula,saobracaj se polako pojacava.Ispred mene jedan kamion,pa automobil itd...U jednom momentu automobil propusta kamion i dolazi ispred mene.Pocinje da pali sva cetri migavca pa samo desni(pokazujuci mi da skrenem tj stanem).Momak iz Dubrovnika me prepoznaje i zaustavlja.Posle par reci zajedno nastavljamo ka Dubrovniku.Pijemo pice i pravim mali odmor.Po izlasku iz grada sam se setio da sam zaboravio da slikam,Stajem da zabelezim bar neki deo grada.IehVp_dsc00130a.th.jpglUCyi_dsc00131is.th.jpg

 

Nastavljam dalje.Naillazim opet na drzavnu granicu HR-BIH.Opet rutinska kontrola i nastavljam dalje.Nailazak na pumpu veoma lepu,stajem da tocim gorivo i malo se svezim.Ne gledajuci koliko sipam (jer uvek pun) uzima nesto za osvezenje i stajem za kasu.devojka rece cifru 26 maraka.Kakvih maraka kad su marke davno zamenjene. (U kom svetu ova zivipomislio sam).Devojka mi rece " gospodine vi ste u BIH,konvertibilnih maraka.Uh tek mi onda mozak proradi da se nalazim u Neumu.Nabacih bojicu na lice od sramote i reko imam kune i eure.Bez problema platih ceh jer sve kod njih igra,izadjoh napolje sa svojim picem. Pored vespe stoje dvojica Italijana i zagledaju.Pocinje prica (na engleskom mom i njihovom)ne zna se ko bolje prica.Uglavnom sporazumesmo se.Medjutim italijani voze harly davidson(nadam se da sam dobro napisao)i putuju po Jadranu.Koja sramota,pomislih u sebi,oni italijani voze harlije a ja srbin vespu.Kuda ide ovaj svet?Isto kao da englezi piju sljivovicu a mi viski .Nastavljam dalje,idem ka Plocama.T80o1_dsc00132uk.th.jpg

Zaustavljam se na uscu Neretve,cisto da slikam Jelu.Neka ima uspomenu u stare dane.

Nastavljam dalje,prema Makarskoj.Kako se priblizavam tako se pojavljuju crni oblaci.U sebi sam se vec najezio jer znam sta me ceka.Zaustavljam se u makarskoj i odlacim kisno odelo,nastavljam dalje.Krece ne kisa nego nenormalno nevreme.Zaustavljam se pored jedne kuce.Jela ostaje na parkingu a ja se zaklanjam uz kucu.Izlazi starija gospodja i nudi me da udjem da ne stojim napolju.Ljubazno joj se zahvaljujem ali ipak ostajem napolju.Ako kisne Jela neka i mene napolju.Posle nekih 45 min kisa tj oluja se smiruje i lagano krecem dalje prema Splitu.U putu me opet svracaju Splicani da svratim i odmorim se ali ja im se zahvaljujem i nastavljam dalje.Ipak,kroz snir torba je pustila i stvari su mi mokre.(ne sve ali veliki deo)Sipam gorivo na pumpi i nastavljam prema Zadru.Stizem u popodnevnim satima u Zadar,sirim stvari da se osuse dok ima sunca.U Zadru ostajem da nocim.

UTORAK 06.09....Ustajem 06.00 i krece prema Masenici.Idem putem uz more.Sipam gorivo na izlazu iz grada i cekam da se ukljucim na magistralu.odjednom primecujem da je stao neki auto i covek digao ruke i stoji na sred puta. Kocim i gledam sta se desava.Pomisli da nije koga nedaj Boze zgazio pa upozorava da ne naletim.Medjutim jedan od ZD vesparosa me prepoznao kad je prolazio i zaustavio se da me pozdravi.Odbio sam kafu jer sam tek krenuo,malo se ispricao sa njim i krenuo.Da,on mi je rekao da je put pored mora zatvoren za saobracaj zbog jake bure i da idem autoputem.Tu sam tek poceo da kuvam .Ma nece mene jedan vetar spreciti i naterati da skrenem sa svog puta. Ipak krecem svojom planiranom marsutom.Maslenica,Maslenicki most pa prema Starigradu.Prijatelj mi rece da je kazna ako me uhvati policija 3000 kuna tj nesto malo preko 400 eur.Ipak ja idem i pamtim svako mesto kroz koje prolazim,tacnije selo da mi bude vadilica kod policije.Kao tu sam nocio i negde moram da izadjem na put.Prolazim Starigradi pocinje veselje.Naleti vetra tacnije bure su toliko jaki da hoce da me sruse sa vespe.Nepravilno duvanje cas sa jednog boka ,cas sa drugog boka.Ne mogu nikako da napravimkontru vetru i vozim.Idem 20 km/h,gazim belu liniju.Sve ostalo je rizicno na ovakvom vetru.Mogao bih da zavrsim ili na stenama ili u moru sve sa vespom.Kljucni momenat je kada mi je bura takoreci ugasila vespu.Ceoni vetar trenutni me zaustavio u trenutku i verovali ili ne sve sa vespom me skoro odigla od asfalta. Tako nesto nikad nisam doziveo.nebi voleo nikome ni da prodje tako nesto.Ipak volja je jaca od svega.Nastavljam lagano i po putu me nosi kao lisku.Nigde nikoga,ja sam.U momentu primecujem kako mi se kamion priblizava i pocinje da mi blica i pali sva cetri.Ja mu pokazujem da me prodje ali on ipak ne zeli nego je uporan da me zaustavi.U sebi sa pomislio obezbedjenje puta sada ces videti Igore kako se jez jezi. Medjutim momak iz komunalne sluzbe je prepoznao vespu i ukapirao price sa HR foruma da sam to ja pa me zaustavio.Jesi ti igor? Jesam.Ajmo u Karlobag srusice nas bura.tamo cemo da pricmo.Tako je i bilo.U Karlobagu sam napravio pauzu sa tim vesparosem iz ZD,popio kafu,zadrzao se dok malo nije bura oslabila.gj4Rb_dsc00134egr.th.jpgXvR16_dsc00134dy.th.jpg

Slikam se 2-3 fotke i nastavljam prema Senju.Lagano idem ali ipak idem. Bura je smanjila ali ipak ima povremenih jakih udara i ne smem da se opustam.Vozim pazljivo.Od Senja nastavljam prema Rijeci.Mrzi me da stajem da slikam jer mi se gadnjo posle ukljuciti na magistralu.U Rijeci se javljam Ani (devojka vozi vespu za 10)pravim pauzu i nastavlja prema Istri.Prolazim tunel Ucka i nastavljam dalje.Idem ka Rovinju.Bure vise nema,vozim poprilicno dobro.Brzina super 80-90. Posto znam taj put namestam gas na 90 kako bih iskontrolisao sat na vespi pomocu digitalnih citaca brzine.Prolazim pored jednoga,on pokazuje 103. Uh nema sanse. Ovo i ne radi.Da skratim....Stizem u Rovinj.U Rovinju nocim i ostajem do cetvrtka.EUcub_dsc00136viu.th.jpg

U sredu spavam malo duze,ustajem i ovaj put posle kafice jutarnje krecem ka Umagu.Nekih 80 km u jednom pravcu.Zatvaram prvi deo mog puta.

Vracam se u Rovinj,obilazim prijatelje itd.... Kod jednog vesparosa gustirali smo pivo i pricali o nama neizbeznim temama-vespama.Prica tece kao sam putovao itd....Pogeda u moje gume(koje su inace bile nove) i zacudi se. Pa ti vozis toliki put na Trajalu.Reko Da,imam dobra iskustva sa njima. Skoci, i rece neces se vracati na njima.Iz garaze izvadi SAVA MC20 MONSUM. Dve gume sve sa felnama i jos ih namontira na moju vespu.Sad mozes da ides rekao mi je.Mislim lepo,lepa paznja,zahvalio sam mu se i krenuo nazad.EJYDX_dsc00138mo.th.jpg

Ovaj put sam resio da se ne vracam isti putem(ne bas skroz istim). Idem do mesta Prizna i cekam trajekt.qZ6Uy_dsc00141sz.th.jpg

JWY1u_dsc00144ab.th.jpg

.Dok cekam trajekt prilaze mi Nemci i pitaju da se slikaju pored vespe i samnom.Naravno,prijalo mi je.Prilaze mi dva momka,voze ne ke kroseve.Ja se bas ne razumem koji su ali i nebitno.Krece prica ,sta kako ,kuda itd....Standardno.Slikanje i sve sto ide uz takve price i takva poznanstva.

Trajekt stize na Pag.Oni idu ka Zd ja krecem da obilazim putevima po Pagu ka Zadru.Preko Paskog mosta idem ka Zadrukh4uE_dsc00150cy.th.jpgXplQN_dsc00148xd.th.jpg

Stizem u Zadar.Zove me jedan vesparos iz ZD i ja dolazim do njega.Idemo na pice,provodimo se ekstra.Cekam petak i Istrane da naidju kroz Zd da zajedno idemo do Splita.

Petak

Ekipa iz Istre nailazi kroz ZD,prikljucujem im se i preko Sibenika idemo za Split.U Splitu se odrzava nacionalni susret Crovespa.Pocinje skupljanje u kampu Stobrec.Dolaze ekipe sa svih strana,Francuska ,Italija,Austrija....Osim mene iz Srbije je bila i ekipa iz Drustva ljubitelja Vespe.Domacin se potrudio da nas dobro ugosti.Stvarno bez i jedne zamerke.Tu nastaju price,zavirivanje pod bubrege,slusanje masina....itd sve sto ide uz vespe.Spavam sa ekipom iz Dubrovnika kod njih u apartmanuCtnsM_dsc00151hk.th.jpg

Kako sam poneo nas naj poznatiji brend i zastitni znak nase zemlje(mislim jedan bar),na zurci je bilo veselje poprilicno.Raspolozenje je bilo toliko da su nas na kraju zamolili da napustimo kamp u 02.00 iz ponoci.

Subota 10.09

Centralno okupljanje i dogadjaj pocinje.Pristizu jos ekipe sa svih strana.Idemo do centra Splita gde smo se parkirali na Splitskoj riviH21u9_dsc00164zw.th.jpg

takmicenje u sporoj voznjitkU8a_dsc00167c.th.jpgUdario junak na junaka.

Voznja se nastavlja prema Klisu tvrdjavi gde je i rucakSmQqh_dsc00172lvg.th.jpg

pogledajte smo na sat na kojoj brzini u koji je polozaj vespe i vozaca.

Sa Klisa idemo u Omis na kupanje,more,pivo,riba sa rostilja.....Sve u svemu veom lap provod i lepo druzenje.Slika ima dosta ali me mrzi da kacim.Uglavnom vespi oko 130 i veliki broj ideja za sredjivanje.95rLS_dsc00176nr.th.jpg

Od domacina dobijam u ime kluba zahvalnicu za ucesce na skupu.fH1FM_dsc00188of.th.jpg

Vracamo se u Split,vecera i druzenje do kasno u noc.

Nedelja 11.09 Ustajem ranije 07.00,sikter kafa sa Dubrovcanima i krecem u 07.30.Momci su stvarno prva liga.Nemam reci.Kroz BiH se vracam nazad.Malo brzim tempom nego sto sam planirao ali jbg..aAUA5_dsc00181l.th.jpg

Zadrzavanja pravim minimalna jer uvece radim.Morao sam da stanem pored CUPRIJE da slikam.

Malo sam zbrzio Bosnu ali jbg....drugi putwNhbE_dsc00183dj.th.jpg

 

 

Uglavnom ukupna kilometraza je 2680 km.Zdravlje,sreca i Jela su me sluzili perfektno tokom celog puta.Nisam imao ni jednu neprijatnost.Vespa i ja smo disali kao jedno,u svaku krivinu,uz svaku uzbrdicu.Bili smo jedna celina ma koliko to smesno zvucalo,vespa ima dusu.Kada se nadjete na istim talasnim duzinama,problema nema niti ce bit.Ispunjavate svoj cilj bez greske.Ispunio sam jednu od svojih zelja.Idemo dalje Jela i ja. Mislim da je sledeca destinacija.....neka ostane tajna,jos je rano.

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2060 postova

Kakav entuzijazam... :staa2: Uživao sam čitajući o putešestviju! :takoje:

Jedna od prvih asocijacija na ovog čoveka je, količina entuzijazma koju Igor ima kad se spomenu motori, a pogotovo Vespa... Nema prepreke!

 

Što se mene tiče, imaš duboki naklon.

Zadao si domaći zadatak iz rešenosti, a i provez'o si pre mene turu koju smo sanjali k'o deca, ganjajući Tomose... :takoje:

 

Inače Igor, sem što mi dođe 2 piva, 100 evra i još koješta,dođe mi brat... :lol:

Kapa dole, bajo! :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja