Jump to content

Moto Zajednica

bmw enduro

Recommended Posts

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Ima li nekog vlasnika ili bivseg vlasnika da napuise koju rec o Dakaru. Koliko je pouzdan, dal se kvari, cene odrzavanja itd. Za sada se sve svodi na pricu tipa nije to bmw to je rotax i dal je motor isti kao u pegasu :D. Ajde ljudi malo konkretnijih odgovora :D Hvala

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

OK, 'oces konkretno, eve ti  ;D

 

100969436-M.jpg

 

F650GS - od svih jednocilindricnih motora koje sam vozio ovaj najmanje vibrira.  Udoban je, i bez problema mozes da krstaris auto-putem 120-140 km/h, a moze da razvije i do 185 km/h ako zatreba (mada ce te onda ubiti vetar).  Idealan je za voznju po gradu; uspravnim sedecim polozajem mozes da vidis iznad krovova automobila; lako se provlaci kroz kuzvu.  Veoma je lak za upravljanje, mozes da nalezes u krivinama kol’ko hoces i da gulis nogostupe o asfalt bez padanja.  Sasvim je OK i van asfalta; moze da ide bilo kojim PUTEM, al’ nije bas za kozije staze i pentranje po nekom kamenjaru.  Inace, Rotax masina je fenomenalno pouzdana i laka za odrzavanje.  Malo trosi...  Ima i ABS kocnice, grejace za ruke, ubrizgavanje (a ne karburator)...  Sta jos da kazem... Uopste, F650GS je veoma zahvalan motocikl.  Baj d vej, jedina razlika izmedju F650GS i F650GS Dakar je sto je Dakar malo visi (za 3 inca) zahvaljujuci duzim prednjim amortizerima i vecem prednjem tocku.

 

111705536-M.jpg

 

R1200GS-Adventure je naravno veci, i dusu je dao za daleka putovanja.  Preci 600-700 km dnevno nije neki veci izazov – veoma je udoban.  Mozes da ga natovaris prtljagom, stavis ribu na zadnje sediste, pa na kraj sveta.  Iako ima skoro 300 kila, oseca se mnogo laksim jer ima nizak “center of gravity” (ne znam kako da prevedem na Srpski).  Inace u krivinama je neverovatno stabilan, pa to plus jak motor znaci da lako mozes da iznenadis napaljene klince na zujalicama (samo u krivinama do duse).  Najznacajnije razlike izmedju R1200GS i R1200GS-Adventure su sto Adventure verzija (1) ima veci rezervoar (8,7 galona, naspram 5,2), (2) visi je za par inca, (3) tezi je za oko 24 kg, i (4) ima jacu struju.

 

Sto se tice Bokser motora...  Taj dizaj postoji vec vise od 60 godina, koje su Nemci iskoristili da ga usavrse.  Mislim da je to ogromna prednost - stari, dokazani dizajn, al’ unapredjen i modernizovan.  Vodoravan polozaj cilindara (1) smanjuje “center of gravity” tj. spusta tezinu motora na dole sto povecava stabilnost, (2) posto su cilindri direktno izlozeni vetru, vetar potpomaze hladjenje, (3) lako je prckati po motoru posto je poklopac cilindra lako dostupan.  A i jos jedna prednost vodoravnog polozaja motora - kad ti ljosne na zemlju, motor ne lezi skroz vodoravno vec je malo uzdignut, pa ga je lakse podici :)  Inace 1200 GS ne koristi lanac nego Drive Shaft sto znatno olaksava odrzavanje (ne moras da podesavas i podmazujes lanac stalno)...  Ima jak “alternator” pa mozes da prikopcavas dodatnu elektricnu opremu (GPS, muziku, radar detektor, elektricni prsluk, itd.)  Ima pun k... dodatne opreme koje mozes da stavis na njega...

 

BMW servis postoji na svakom kraju sveta, pa ako ti motor rikne u Mozambiku ili Gvatemali mozes da nadjes majstora koji ce da ga popravi...  Inace vlasnici BMW-a su obicno zaludjeni za svojim motorima, pa opet u kom god kraju sveta se nadjes, imaces srodnu dusu koja moze da ti pomogne ako zatreba...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

  A i jos jedna prednost vodoravnog polozaja motora - kad ti ljosne na zemlju, motor ne lezi skroz vodoravno vec je malo uzdignut, pa ga je lakse podici :)

 

 

Znači, kad pada, padne direktno na cilindar!!???

 

 

BMW servis postoji na svakom kraju sveta, pa ako ti motor rikne u Mozambiku ili Gvatemali mozes da nadjes majstora koji ce da ga popravi...  Inace vlasnici BMW-a su obicno zaludjeni za svojim motorima, pa opet u kom god kraju sveta se nadjes, imaces srodnu dusu koja moze da ti pomogne ako zatreba...

 

 

Što se toga tiče, neki Slovenac imao je loše iskustvo: u Teheranu je crklo nešto (ne sečam se tačno šta, uglavnom bio je nevozan i u garanciji, naravno) i kontaktirao je BMW u Sloveniji. Rekli su, da mora BMW u Teheranu da otkloni kvar. Oni nisu hteli da čuju, pa je vlasnik doterao motor kuči. Ovde mu je rečeno, da neče da priznaju garanciju, jer su trebali tamo (u Iranu) to da poprave. Obratio se je i direktno u Minhen, ali bez uspeha.

To nije jedini slučaj, za kojeg sam čuo, kako se ljudi žale u vezi BMW garancija.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1340 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Ima li nekog vlasnika ili bivseg vlasnika da napuise koju rec o Dakaru. Koliko je pouzdan, dal se kvari, cene odrzavanja itd. Za sada se sve svodi na pricu tipa nije to bmw to je rotax i dal je motor isti kao u pegasu :D.

 

Kao prvo ( ovo ponavljam po ko_zna_koji_put ) motor na F650 i Pegasu nije isti - bolji je

BMWov !!!!

Dakar je super motorich, ima ga dvojica friendova, više puta sam se vozio, spada u pouzdanije

i to te ne treba brinuti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

 

Znači, kad pada, padne direktno na cilindar!!???

 

 

Da, al' ako si i malo pametan stavices mu crash bars (ili makar stitnik za cilindar) pa ne moras da razmisljas.  ;D

 

 

Što se toga tiče, neki Slovenac imao je loše iskustvo: u Teheranu je crklo nešto (ne sečam se tačno šta, uglavnom bio je nevozan i u garanciji, naravno) i kontaktirao je BMW u Sloveniji. Rekli su, da mora BMW u Teheranu da otkloni kvar. Oni nisu hteli da čuju, pa je vlasnik doterao motor kuči. Ovde mu je rečeno, da neče da priznaju garanciju, jer su trebali tamo (u Iranu) to da poprave. Obratio se je i direktno u Minhen, ali bez uspeha.

To nije jedini slučaj, za kojeg sam čuo, kako se ljudi žale u vezi BMW garancija.

 

 

Da li postoji i jedna kompanija na svetu koja je savrsena i sa kojom bar neko nije imao neko lose iskustvo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1340 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

 

BMW servis postoji na svakom kraju sveta, pa ako ti motor rikne u Mozambiku ili Gvatemali mozes da nadjes majstora koji ce da ga popravi...  Inace vlasnici BMW-a su obicno zaludjeni za svojim motorima, pa opet u kom god kraju sveta se nadjes, imaces srodnu dusu koja moze da ti pomogne ako zatreba...

 

 

Pa ovo bash i nije točno, no niti jedan proizvođač motora nema sve kvalitetno pokriveno

što je i normalno. Dakle, ako ti BMW krepa u Mozambiku ili Gvatemali, u istoj si banani kao

da voziš Yamahu ili Hondu ili whatever, nije tu BMW ništa u prednosti. Ti živiš u SADu koje

je tržište koje oduvijek voli i cijeni BMW, no npr. u Hrvatskoj imaš samo jedan ozbiljan BMW

servis, a neke druge države neću ni spominjati  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Pa ovo bash i nije točno, no niti jedan proizvođač motora nema sve kvalitetno pokriveno

što je i normalno. Dakle, ako ti BMW krepa u Mozambiku ili Gvatemali, u istoj si banani kao

da voziš Yamahu ili Hondu ili whatever, nije tu BMW ništa u prednosti. Ti živiš u SADu koje

je tržište koje oduvijek voli i cijeni BMW, no npr. u Hrvatskoj imaš samo jedan ozbiljan BMW

servis, a neke druge države neću ni spominjati  :)

 

OK, nisam konkretno uporedjivao BMW sa Japanksim proizvodjacima (koji imaju solidnu mrezu servisa) vec sam uopse pomenuo da je BMW-ova mreza dosta dobra.  Al' BMW ima dve velike pogodnosti: (1) Bokser motor postoji vec vise od 60 godina, pa su mehanicari sirom sveta vec upoznati s' njim (ne govorim o ovlascenim servisima, nego o lokalnim majistorima), i (2) BMW-ove motore koriste policije mnogih zemalja, tako da uvek ima neki lokalni mehanicar koji zna da radi na njima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Opste je poznato a i sam kazes da su vlasnici bmw-a posebna ekipa ljudi a i motori su posebni,znaci sve sto je kod drugih motora i firmi normalno kod njih nije i obrnuto.

Ne mpgu da verujem da se enduro motor ili bilo koji motor u ovom vremenu pravi sa boxer masinom 2 cilindra horizontalno koja stoji poprecno u ramu a cilindri vire okolo naokolo,tako da kad bi prosao kroz neki uzani prolaz zaglavio bi se na cilindrima koji su siri od guvernala.

Drugo on ima toliku tezinu zbog te masine koja je teska ko tuc,ne znam zasto enduro motor napraviti da bude sto tezi...

Nije tema o k1200rs ali cetiri cilindra redno konacno prihvatise,ali kardan na takvom motoru tolike snage to mi nikad ne moze i nece biti jasno,da ne pricam o ostalim stvarima..

 

Apsolutno ne vidim problem sa horizontalno polozenim motorom; sta vise vidim dosta prednosti.  Kao sto rekoh, stavis crash bars i ne razmisljas.  A sto se tice provlacenja kroz uzan prostor - ovaj motor i nije pravljen za to.  Po mom misljenju, R1200GS je idealan “adventure touring” motor - znaci za daleka putovanja po PUTEVIMA; sad dal’ su putevi asfaltirani, ili makadam, ili zemljani nema veze.  Takodje moze OK da podnese i blato i pesak ako nije mnogo duboko.  R1200GS nije dirt bike, pa ako volis da vecinu vremena provodis po sumama i gorama van asfalta, onda ima boljih motora za to.

 

Sto se tice tezine...  Prvo vidi dimenzije, tj.  kol’ki je - mislim da je laksi nego sto je mogao da bude.  Drugo, pogledaj za sta je sve ovaj motor sposoban.  Koji jos to motor mozes da natovaris sa cetres’ kila prtljaga, stavis putnika na zadnje sediste, i pravac Tunguzija?  Ako ima bolji motor od GS-a za to reci koji je i ja ga odmah kupujem.

 

A kardan... super stvar!  Meni bas odgovara da ne moram da se jebavam sa lancem i lancanicima kad idem na dalje putovanje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1340 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Al' BMW ima dve velike pogodnosti: (1) Bokser motor postoji vec vise od 60 godina, pa su mehanicari sirom sveta vec upoznati s' njim (ne govorim o ovlascenim servisima, nego o lokalnim majistorima), i (2) BMW-ove motore koriste policije mnogih zemalja, tako da uvek ima neki lokalni mehanicar koji zna da radi na njima.

 

Ovo boldano je točno - ovlašteni servis  i je i nije bitan, meni osobno nije  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Imas pravo :)

Nego malo mi je cudno sto taj koncept masine koriste vec pola veka.. ;)

U svakom slucaju za ono zasta je napravljen sigurno da vredi!

 

Pa odabrali su najbolji koncept u startu, dalje nema :) Salim se naravno, ali ne znam kako bi cilindri trebalo da stoje a da dobijes jos nize teziste nego sto je na BMW bokseru? Odlicna organizacija masine - sve je gde treba da bude a da se dobro podmazuje, hladi ili prenosi snaga. Imaju oni mana, eto na primer taj kardanski momenat. Ali ljubav je upravo da nekog volis i zbog njegovih mana i da zivis zadovoljno sa tim.

 

A pogledaj recimo sitan servis - sednes na klupicu i pod rukom ti ventili, karburator, svecica... Na put ne nosis sprejeve za lanac i slicno, ne brojis kilometre za podmazivanje, smejes se kad padne kisa. Ja sam par godina trazio rashodovanog policijskog BMW-a ali na zalost nisam nasao. Zato sada imam Afriku. Ali kad-tad, ispred moje kuce ce se jednog suncanog prepodneva parkiratii trula visnja metalic R90/6 ili jos bolje R90s. Moj san.

 

I da dodam, moj cale je imao BMW kad sam ja imao 3-4 godine. Bio je poznat po njemu, kao sto sam ja po caletu i dedi. :) Cale i keva me stave na motor izmedju njih i pravac na - more. Od tada sa strahopostovanjem gledam na velike crne slotinje sa belim ivicama, sa dubokim basom koji budi komsije i na koji se opeces gde god da pipnes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Mačvanska Mitrovica

 

I da dodam, moj cale je imao BMW kad sam ja imao 3-4 godine. Bio je poznat po njemu, kao sto sam ja po caletu i dedi. Smeško Cale i keva me stave na motor izmedju njih i pravac na - more. Od tada sa strahopostovanjem gledam na velike crne slotinje sa belim ivicama, sa dubokim basom koji budi komsije i na koji se opeces gde god da pipnes.

 

 

 

LALAJKO KRALJU!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

Kod mene je bila obrnuta priča 81 god stric dotera jako mladu Hondu GL 1000 iliti prvi model Goldwinga-a,jebote vasionski brod u ono vreme,a ćaletov kum kupi CB 750 F popularnu boldorku (novu),pa kad nam dođu u goste i provozaju me ja u extazi,ma samo Honda u životu ne sedam na ostala čuda tehnike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

 

Sto se tice tezine... 

 

 

Šta je tu problem? Bilo bi zanimljivo da nam ( neko vrijedniji od mene ) pripremi poređenja  težine enduro motora ( mislim na maksi format ).

 

Vozio sam svašta i svoje i tuđe,ali prije nego što iko da kometar na vozne karakteristike bilo koga boksera...trebalo bi da ga proba.To je neopisivo koliko je upravljiv.Harao sam ( ne samo ja ,nego i druge bemvejdžije ) na ispitima spretnosti ( nekada smo to često vozili na skupovima i relijima ) i to sa RT verzijom,da ne govorim o GS-u isada žmireći mogu CILINDRIMA opisati krug na asvaltu,jednom rukom.

 

Možda je on pretežak,možda ljulja lijevo desno,možda i nije baš,znate...ali znam da negdje na mene čeka jedan bokser sa propelerčićem...nekada...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

Za sada si jos dugo na 12-TICI a u temi o konjima non stop trazis jos...

Znaci jos uvek si mlaaaaaaaaaaaad :D ;D :D8) 8) ;),za propelercic.

 

Naravno da sam mlad    ;)( ko se nasmije dobiće čvrgu  ;D ) ,a i napisao sam za propelerčić ...nekada :).

A ovo sada...,pa nisam još uvijek izduvao sve buve,još uvijek mi srce kuca za jednom Aprilijom RSV MILLE R,ili bar TUONO R :-*. ( sad će Urke da me okrpi ) a poslije toga opet ZX 12 R,samo malo noviji...

Kada me vidite da sam opet zajašio BMW...to će značiti da mi je sve u životu potaman ( ili da mi  je dosadilo da mi žena "kljuca" )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

Za sada si jos dugo na 12-TICI a u temi o konjima non stop trazis jos...

Znaci jos uvek si mlaaaaaaaaaaaad :D ;D :D8) 8) ;),za propelercic.

 

Naravno da sam mlad     ;)( ko se nasmije dobiće čvrgu   ;D ) ,a i napisao sam za propelerčić ...nekada :).

A ovo sada...,pa nisam još uvijek izduvao sve buve,još uvijek mi srce kuca za jednom Aprilijom RSV MILLE R,ili bar TUONO R :-*. ( sad će Urke da me okrpi ) a poslije toga opet ZX 12 R,samo malo noviji...

Kada me vidite da sam opet zajašio BMW...to će značiti da mi je sve u životu potaman ( ili da mi  je dosadilo da mi žena "kljuca" )

ZARE!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 369 postova
  • Lokacija: Cacak

Mogao sam i bez ovih smajlija da ti to kazem jer sam ozbiljno mislio..,da ne pricam o avataru na kome palis gumu na suzukiju okrenutom  naopako ;)

Ima 'se nacekas do bmw-a :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

Za sada si jos dugo na 12-TICI a u temi o konjima non stop trazis jos...

Znaci jos uvek si mlaaaaaaaaaaaad :D ;D :D8) 8) ;),za propelercic.

 

Naravno da sam mlad    ;)( ko se nasmije dobiće čvrgu  ;D ) ,a i napisao sam za propelerčić ...nekada :).

A ovo sada...,pa nisam još uvijek izduvao sve buve,još uvijek mi srce kuca za jednom Aprilijom RSV MILLE R,ili bar TUONO R :-*. ( sad će Urke da me okrpi ) a poslije toga opet ZX 12 R,samo malo noviji...

Kada me vidite da sam opet zajašio BMW...to će značiti da mi je sve u životu potaman ( ili da mi  je dosadilo da mi žena "kljuca" )

ZARE!

 

Znao sam ;D

Urke moraš probati GS boksera,bilo kog,svi su fantastično upravljivi. :)

Ako nikako drukčije, navući ću te na nekakvu opkladu ( koju ću ,naravno,jadobiti ) a ispunjenje tvoje obaveze će biti da provozaš GS-a. ;D

Ima da kažeš ...hvala,pa gdje si bio ranije. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

Mogao sam i bez ovih smajlija da ti to kazem jer sam ozbiljno mislio..,da ne pricam o avataru na kome palis gumu na suzukiju okrenutom  naopako ;)

Ima 'se nacekas do bmw-a :)

 

Imam dokumentovano...krug sa prednje strane,jednom rukom ( serijsku upraljač,serijski  Suzuki ),drugom nalivam pivo u grlo i naravno gledam u nebo.

Nije baš pametno,pogotovo nije poučno,ali...doživljaj je  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja