Jump to content

Moto Zajednica

Кружни ток

Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Sve ulice pred kruznim tokom su obelezene trouglom ili znakom *stop* sto nam govori da vazi pravilo leve strane. Na taj nacin se sam kruzni tok brze prazni i svi mi to znamo pa se u skladu sa tim i ponasamo, tj. zelimo sto pre da napustimo kruzni tok.

 

Medjutim, zbog prostornosti i sirine kruznog toka, gde ima mesta da se uporedo krecu vise vozila, primenjuje se i pravilo desne strane:

 

Untitled-3.jpg

 

Meni licno smeta sto se primenjuju oba pravila jer to moze da prouzrokuje problem i dodatno destabilizuje vozace koji vec nisu sigurni sta im je ciniti.

 

Jednom prilikom, davno, mi je jedan policajac saopstio da budem oprezan upravo u Slaviji bas zbog primene i pravila desne strane, sto mi tada bas i nije bilo sasvim jasno. Nastavio sam po starom. Kada udjem u kruzni tok znam da sam u prednosti u odnosu na ostale i idem skroz samouveraneo. Ali, pre par godina jedan moj kolega je imao kontakt sa automobilom bas na istom mestu i sa istim polozajem vozila kao na slici i sudija je okrivio vozaca putnickog vozila, primenjujuci pravilo desne strane jer su oba vozila odavno usla u kruzni tok.

 

Opet kazem, bilo bi mnogo jednostavnije da postoji samo jedno pravilo i dileme ne bi bilo.

 

U svakom slucaju, u prednosti je onaj ko poznaje, prihvata i primenjuje pravila saobracaja onako kako su napisana.

 

 

ps. Kada se nadjem u situaciji kao na slici, okrenem glavu ka vozacu koji mi dolazi sa leve strane i zeli sto pre da ode ka Nemanjinoj, pokusam da ostvarim kontakt pogledom. Vecina vozaca, kada nam se sretnu pogledi, se zaustavi i pusti me da prodjem. Zahvalim se i teram dalje. Tada vise nije bitno ko ima prvenstvo jer smo se jednim pogledom sve dogovorili. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne može više da se citira.

 

vHitman-govorimu u zglobnom autobusu čiji migavac govori da ide iz mesta.

 

Po našem Zakonu, pravilo desne strane je isključivo primenjivo na raskrsnicama gde nije drugačije znakom određeno. Čak na ulazu na auto put ili do skora na Mostarskoj petlji gde se praktično trake paralelišu, nema desni prvenstvo iako dolazi iz daleka sa desne strane jer se radi o običnom prestrojavanju i prelaske iz trake u traku. Naime, ne postoji desna prednost kad dve trake idu paralelno, odnosno ovaj iz desne ne sme da seče ovog koji ide levom trakom. Isto je i ako se vozi paralelno u ulici koja ima širinu toliku da dva vozila mogu da iduparalelno, tj, desni ne može da seče i gura levog paralelnika i obrnuto.

 

U kružnom toku, sad izuzimam pravilo desne strane koje važi pri ulazu, odnosno ako ulazne ulice znakom nemaju prednost pri uključivanju ko konkretno na Slaviji, obaveza kretanja je u krug i to je primarno-glavno kretanje, znači neko može da se kreće bezbroj krugova i niko ne sme da remeti njegovo kretanje bilo da ulazi, izlazi ili se primiče ili odmiče od sredine kruga, jer bi ili narušio znak o neimanju prednosti ili bi nasilno vršio predstrojavanje što se opet ne sme.

 

Žmigavac desni koji daje vozilo na slici, pokazuje nameru da hoće da ide u izlaznu ulicu, i to je jedino obavezujuće uključivanje migavca u kretanju kružnim tokom, (a mnogi daju desni migavac prilikom uključivanja što je nosens jer znakom je taj smer u desno određen) i naravno nema prednost ukoliko neko vozilo ide svojom kružnom putanjom za šta ne postoji obaveza davanja levog žmigavca kao znaka da se ide u krug. Davanje migavca u unutar kružnog toka, u smislu predstrojavanja, bliže ili dalje od unutrašnjosti samog ostrva, a koji nije iscrtan koncentričnim linijama koje određuju saobraćajne trake nije obavezan i ima samo dobronameran informativni karakter tako da levi migavac na zglobnom autobusu ima ili takav smisao," pusti me molim te u levo" što se može a ne obavezno mora poštovati, ili Busman polazi iz mesta sa stanice ili kreće iz mesta po predhodnom zaustavljanju iz bilo kog razloga. Znači levi migavac u kružnom toku ne znači nikakvu prednost, bilo da se kreće u krug, bilo da polazi sa stanice ili nakon zaustavljanja.

 

Sad, postoji vakum zamka a to bi moglo ovako da izgleda. Rade recimo ušo iz pravca nekoliko ulica ranije, drži svoju uobičajenu putanju uz spoljašni deo kružnog toka na šta imam-mo pravo, zamišljena koncentrična traka, i iz predhodnog mog izlaganja niko nema pravo da ga remeti, odnosno, on uvek ima prednost ( zato što je jači i džentlmenski busevima treba ustupati prednost, ali to nije obavezujuće po propisu). Međutim, on daje levi migavac koji po propisu je dužan da uključi isključivo ako polazi iz mesta, bilo stanica bilo pala trola pa stao, i ja takav signal tumačim isključivo po zakonskoj obavezi, znači kreće iz mesta i samim tim smatram da nema prednost. To što on hoće da se primakne unutrašnjemkrugu, ili moli za prolaz, ili jednostavno naglašava smer svog kretanja nije obavezujuće za mene, a objektivno ne moram da znam ili vidim da je ušao ranije jer on ističe levi migavac koji po zakonu označava isključivo polazak sa mesta unutar kružnog toka. Za mene je migavac zakon i tako ga tumačim onako stereotipno.

 

Nravno da ću ja da ukapram koje su namere busa i svakako ću ga pustiti taman da ima zalepljen stop na šajbni, al gledano cepidlački pravno ovako stoje stvari. Znači migavac u kružnom toku se daje obavezujuće samo u dva slučaja, desni za izlazak i levi za kretanje s mesta.

 

Problem je prdstrojavanje u kružnom toku, ko bilo koje, i tu nema definisane prednosti već se to prepušta nekoj vrsti dogovora među vozačima. U Nemačkoj recimo, desni ima prednost u predstrojavanju ili pri nailasku na prepreku pa mora u levu stranu, no ovde nije, čak se na mnogim spajanjima dve trake, desna uliva u levu umesto obratno, jer se smatra da je desna traka vozno primarna.

 

Naša uobičajena naviknuta tumačenja, ala šira ulica je glavna ili neko sino znak i ukino dojučerašnju prednost ne važe i bez obzira što nešto funkcioniše na neki takav način godinama, nema snagu ispravnosti po zakonu. Ovo sve malo duže pišem zbog opasnosti koje nosi samo isterivasnje prednosti-pravde tako da se teškim raskrsnicama ko Slavija treba pristupati krajnje oprezno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

U situaciji na slici, autobus svakako, migavcem, daje znak da krece sa stanice, dakle on je odavno unutar kruznog toka i nastavlja svoje kretanje unutar (kako ti kazes) spoljne trake kruznog toka, dok automobil izlazi iz istog, gde imamo prednost desne strane jer saobracajnim znakom na toj "raskrsnici" (tog dela kruznog toka) nije drugacije odredjeno, tako da nije ni cudo sto je Radetovom kolegi, sudija za prekrsaje, presudila u njegovu korist, jer vozac automobila nije postovao pravilo desne strane 0takoje.gif

 

Ali, pre par godina jedan moj kolega je imao kontakt sa automobilom bas na istom mestu i sa istim polozajem vozila kao na slici i sudija je okrivio vozaca putnickog vozila, primenjujuci pravilo desne strane jer su oba vozila odavno usla u kruzni tok.

 

Dakle, ako udjem na Slaviju iz Makenzijeve, i hocu da idem u Bulevar Oslobodjenja, vozila koja dolaze iz pravca kako Beogradske tako i Nemanjine, moraju da me propuste, ali ako dam migavac i hocu u Nemanjinu, onda ja moram da propustim vozila iz Beogradske i Kralja Milana koja idu dalje ka Bulevaru Oslobodjenja jer smo i ja i oni odavno u kruznom toku i srecemo se ispred Nemanjine maltene ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U situaciji na slici, autobus svakako, migavcem, daje znak da krece sa stanice, dakle nastavlja svoje kretanje unutar (kako ti kazes) spoljne trake kruznog toka, dok automobil izlazi iz istog, gde imamo prednost desne strane takodje, tako da nije ni cudo sto je Radetovom kolegi, sudija za prekrsaje, presudila u njegovu korist, jer vozac automobila nije postovao pravilo desne strane 0takoje.gif

 

Isto bi bilo kad se stoji u pravoj ulici i kreće- zpočinje kretanje nastavljajući pravolinijski. Nema se pravo uključiti u saobraćaj iz mesta dok ne prođu ostali učesnici bez obzira što se nastavlja pravo. Hoću da kažem da vozilo koje se kreće ima prednost nad onim koje stoje i polaze polazi iz mesta. Tupravilo desne strane ne postoji osim izuzetno ad autobus kreće sa zasebno izdvojenog stajališta, takozvnog zaustavnog džepa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

U situaciji na slici, autobus svakako, migavcem, daje znak da krece sa stanice, dakle nastavlja svoje kretanje unutar (kako ti kazes) spoljne trake kruznog toka, dok automobil izlazi iz istog, gde imamo prednost desne strane takodje, tako da nije ni cudo sto je Radetovom kolegi, sudija za prekrsaje, presudila u njegovu korist, jer vozac automobila nije postovao pravilo desne strane 0takoje.gif

 

Isto bi bilo kad se stoji u pravoj ulici i kreće- zpočinje kretanje nastavljajući pravolinijski. Nema se pravo uključiti u saobraćaj iz mesta dok ne prođu ostali učesnici bez obzira što se nastavlja pravo. Hoću da kažem da vozilo koje se kreće ima prednost nad onim koje stoje i polaze polazi iz mesta. Tupravilo desne strane ne postoji osim izuzetno ad autobus kreće sa zasebno izdvojenog stajališta, takozvnog zaustavnog džepa.

 

Dobro Djunta majku mu :D Mozda je autobus krenuo sa stanice dok je auto tek usao na slaviju iz npr. Makenzijeve, pa su se sreli ispred Nemanjine, u tom slucaju su oba vozila bila u pokretu vec ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Pravilo kaze ovako... Vozilo koje je u kruznom toku uvek ima prvenstvo prolaza......Sramota pa polemisetre :zbunjen:

 

A ako su oba vozila u kruznom toku?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Novi Bgd
  • Motocikl: Transalp 650

mene kružni tok više neće videti! :jok:

 

Ti k'o moj komsija,nikad ne ide na kruzni tok vec samo na semafore.Obilazi ih u sirokom luku. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

mene kružni tok više neće videti! :jok:

:D:D

 

Ma samo opusteno. ;)

 

 

 

Au Djunto brate, pa gde iskopa to pravilo *neobaveze* ukljucivanja migavca?! Ja bre ukljucujem migavac u garazi da mi kuče zna kad se isparkiravam !!

I nemo` se vatas za tu stanicu. Kad je vozilo u pokretu, ono je u pokretu, sta god tome prethodilo, a u ovom slucaju je ukljucen migavac radi obavesti da bus ide levo, a ne u Nemanjinu; sto je sasvim normalno, da ne kazem - obavezujuce.

 

 

 

Nego, `ajmo na sledecu situaciju. Naravno, opet Slavija. Ko ce prvi, crveni ili plavi?

 

 

slavija3.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Futong 250

Da se ukljucim i ja...

 

Rekao bih da prvo ide plavi, obzirom da ide pravo u Srpskih vladara,i da crveni, kao neko ko "sece" kruzni tok, je duzan da ga propusti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

U realnosti - moguce je da i crveni i plavi idu u Kralja Milana, s tim sto crveni daje migavac, a plavi ne "jer ide pravo".

 

Moguce je da plavi kruzi, a crveni zeli ili u Kralja Milana ili u Beogradsku (to je verovatno bila poenta zadatka).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ajd opet malo da rasčlanjavamo. Da bi uprostili priču, ispravite kružni tok u pravu ulicu sa svim upadajućim ulicama sa desnene strane i njihovim znakovima i onda će se videti analogija o kojoj pričam. Mislim da treba da se razjasnimo da bi eliminisali svoje zablude i računali na njih od ostalih učesnika a sve da bi sačuvali živu glavu.

 

@Hitman- Vozilo u kružnom toku se kreće bez obaveze davanja levog migavca tako da uključivanje istog ima isključivo značenje da se vozilo pokreće sa mesta. U kružnom toku sa obeleženi trakama ko kod novobeogradske opštine i Arene levi migavac ima značenje da vozilo hoće da se prebaci u traku bliže sredini ostrva. U oba slučaja to ne znači prednost nad ostalim učesnicima. Da se autobus u nacrtanom položaju kreće santimetar od trotara bez žmigavca, imao bi prednost nad ovim što hoće da izađe i koji daje desni migavac. Ovako, njegov, Radetov žmigavac po propisu ne može drugačije biti svaćen osim polaska iz zaustavnog položaja. Drugi je padež što mi koji znamo kako Slavija diše možemo zaključiti da Rade ide u levo, al neko ko je prvi put u toku to sigurno neće tako shvatiti jer ne zna da tu postoji stanica.

 

@Nenadbg-Ako nema znaka na ulasju u kružni tok, onda to vozilo ima prednost, primer Autokomanda iz pravca grada ka Trošarini, znači pravilo desne strane ko na bilo kojoj znakom ne regulisanoj raskrsnici. Na istom toku sve ostale ulice, smer od Partizanovog stadiona, smer od Trošarine, iz Vojvode Stepe i one male uličice znakom nemaju prednost i u odnosu na njih vozila unutar toka imaju prednost. Znači, ne postoji propisano pravilo prvenstva vozila unutar kružnog toka.

 

@Tony Clifton-Ako su vozila u kružnom toku i kreću se paralelno jedan pored drugog, ni jedno nema prednost nad drugim što znači da promena iz kružnice, bilo ka unutrašnjoj ili spoljašnoj kružnici, uključujući i izlazak iz toka ne može biti ostvarena isecanjem drugog ili prisiljavanjem na kočenje. To je vakum nedostatak regulative i jednako je ko kad se u u pravoj ulici sa više traka onaj iz desne trake želi prestrojiti u levo, a onaj iz leve u desnu traku radi skretanja na suprotne strane na nailazećoj raskrsnici. U tom slučaju neko mora da popusti ili da bude brži al da opet ne zasmeta saučesniku. Smešno, al je tako. Nije sve savršeno.

 

@Lug- jednostavnije je no što izgleda, posmatraj sve ko pravolinijsku ulicu.

 

@Krema- mnogi koji dolaze u Beograd samo mole Boga da ih put ne nanese na Slaviju. Viđao sam ih koji iz pravca Autokomande umestu idu desno u kružni tok, udare levo i pravo u Nemanjinu, smešno ali istinito. Takav je umislio da tako treba i vozi žmureći ko Miško.

 

@Rade-Tebe poštujem ko čoveka, ko vozača najtežeg saobraćaja sa kojim se ja sretoh i ko neviđenog enduraša. Na žalost nisi u pravu. Mnogi daju desni migavac pri uključenju u kružni tok, levi dok se kreću u tom levom smeru, al to nije obavezujuće već jer sama definicija kružnog toka određena plavo belim znakom sa iscrtanim strelicama u pravcu obaveznog kretanja na ulazu koje određuju obavezujuću putanju što znači da se to podrazumeva kao bilo koji znak izričite naredbe ala obavezan smer. Dalje, svako uključivanje u javni saobraćaj obavezuje na uključivanje migavca tako da je i obaveza davanja migavca i u tvojoj službenoj garaži. Ja dajem migavac kad se okrećem na parkingu, kad ulazim ili izlazim iz garaže koja je u sklopu javnog parkinga... činim sve isto što i ti, da vrabac na grani zna gde ću. Ali uvek se pridržavam zakonom definisanih pojmova. Recimo čovek stane i maše mi rukom da prođem. Iako je očigledno da me pušta to ne prihvatam jer nije dao zvaničan propisan znak, znači nemušti jezik koji nije validan ali na žalost uobičajen.

 

Za crtež ovako: crveni daje desni migavac, znači hoće iz svoje kružne unutrašnje putanje-trake da pređe ili u susednu spoljašnu ili da izađe van toka. Na taj način preseca nečiju kružnu putanju koja je definicijim kružnog kretanja glavna i po tome plavi ima prednost bez obzira što negov položaj možda se čini da ide u desno od kružnice ili što je crveni za točak relativno ispred plavog. Da plavi daje isto desni migavac u smislu promene trake ka spoljašnoj ili izlazu, opet on ima prednost jer crveni ne može preko njega iz već ranije izloženog.

 

@]oblin- samo je tačno"zato što seče kružni tok", znači iseca nečiji kružni tok-kružnu putanju. To što možda plavi ide pravo nema značaj.

 

@Njegova Klinceza-To što možda plavi ide pravo ga ne oslobađa obaveze (i odgovornosti apropo toga) davanja migavca pri isključivanja sa kružnog toka. Isto bi bilo ko kad se migavac ne bi davao polazeći iz mesta ako je vozilo zaustavljeno tridesetak santimetara od trotoara i započelo kretanje bukvalno pravolinijski bez ikakvog okretanja volana ( i dalje tridestak santimetara od trotoara). Pri izlasku iz kružnog toka se obavezno daje desni migavac makar isključivanje bilo naizgled i ulevo, slično ko kod Arene. I ako plavi na slici ne dje ikakav migavac, onda je obavezan da kruži na istom rastojanju od središta ako misli da zadrži prednost. Crveni ne može da vidi njegov desni žmigavac i mora da računa da se plavi upravo kreće kružno po toku. To što je malo otišo u desno može da znači da se preplašio od crvenog pa čini spasonosni manevar izbegavanja kontata tako da mu to ne dje pravo da ide na njega sve dok ne bude očigledno da se plavi ne kreće ka spoljašnem delu.

 

@Rade-kešo sam se oko Slavije na čuvenu dvojku sa platformom ( tramvaj koga više nema), na Belgijanac nisam smeo jer se stajalo na rudi, silazio gde mi je bilo volja povlačenjem trole, prelazio peške skver u po bela dana, terao u krug poprečke ,vozao po ekperimentalnim linijama i sve se svodi u praksi kako se dogovorimo ili ko će koga da nadmudri, nadjačati, premuntati...Autobusima i teškašima po definiciji uvek ustupam prednost makar mi sto njih iza sviralo, pogotovu na Slaviji. Poznanik mi vozi trolu i nekoliko puta dnevno okreće krug tako da znam koje ga muke more. No, mora da se razdeli šta je po propisu a šta je uobičajeno ma kako ovo drugo bilo bolje.

 

U Beogradu ima mnogo ružnih tokova i što je najcrnje svi su različiti što iziskuje uvek oprez jer ima nas uvek sa drugačijim tumačenjima. Do zec dokaže da nije jeo kupus odoše...Lično, u svaki skver ulazim sa rezervom čak i kad mi policajac drži prednost i daje rukom znak da ubrzam jer uvek neko njemu iza leđa oće da prođe kradomice što ima status prolaska kroz crveno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Ali, pre par godina jedan moj kolega je imao kontakt sa automobilom bas na istom mestu i sa istim polozajem vozila kao na slici i sudija je okrivio vozaca putnickog vozila, primenjujuci pravilo desne strane jer su oba vozila odavno usla u kruzni tok.

 

Ok, znaci u tom slucaju i saobracajac na uvidjaju i sudija nisu bili u pravu .. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ali, pre par godina jedan moj kolega je imao kontakt sa automobilom bas na istom mestu i sa istim polozajem vozila kao na slici i sudija je okrivio vozaca putnickog vozila, primenjujuci pravilo desne strane jer su oba vozila odavno usla u kruzni tok.

 

Ok, znaci u tom slucaju i saobracajac na uvidjaju i sudija nisu bili u pravu .. :)

 

Za Policajca nije čudno da nije u pravu, a vala kakvo nam je sudstvo ni za njega. Ajd nek neko nađe odredbu u zakonu koja daje prednost u predstrojavanju iz desne u levu stranu. Uzmite ostrvo kod opštine Novi Beograd. Jesu li iscrtane koncentrične kružnice oko ostrva i praktično definišu 3 saobraćajne trake pa ako se vozi u jednoj te istoj u krug niko normalno ne može ometati to kretanje, a znakovi svuda na ulazu u kružni tok ne daju pravilo desne strane. Jednostavno zar ne. Isto to se primeni i na Slaviju i bilo koji široki skver.

 

Imao sam davno raspravu sa tada milicajcem, u vezi kretanja oko "kružnog" toka na skveru ispod doma zdravlja Kanarevo Brdo. Znak za kružni tok je bio postvljen na samo ostrvu i normalno nisam se vozao oko njega već kako propis nalaže, parafraziraću" prepreka u raskrsnici pri skretanju u levo ostaje sa desne strane vozila u pravcu kretanja, dalje, saobraćajni znak ne važi posle raskrsnice. Naravno da nadležni Gospodin nije bio u pravu jer postavljeni znak nije imao nikakvu snagu zbog mesta postavljanja., iza raskrsnice. Drugom prilikom na Autokmandi iz pravca Trošarine ka gradu ulazim u tok i bukvalno nakon 20 cm kretanja njime idem odmah desno u Vojvode stepe. Jeste spoj ulica skroz oštar al nije znakom zabranjeno skretanje u prvu ulicu desno, ko recimo iz Beogradske desno u Srpskih Vladara, ali je policajac po izgledu trotoara zaključio da se mora vozati u krug, nejegov pun okret od 360° i nešto jače, da bi se isključilo u pravcu V.Stepe. Nakažnjavali su ko zna koliko ljudi dok nisu naišli na zadrtog-mene i na kraju su ukapirali da sam išao u ispravnom smeru kako znak kružnog toka nala, u desno, i da ničim nije zabranjeno odmah skretanje u desno a da sam znak za kružni tok ne obavezuje vrtešku od punog kruga pre isključivanja iz toka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

djunta, sta je potrebno da shvatis da nisi u pravu i da prestanes da gusis temu?

Citirani su zakoni, pisali su ti profesionalci, a ti i dalje bez ijednog dokaza pises suprotno

Odmori malo

 

P.S.

Ne moras da mi odgovaras. Nisam ovo pisao da bih cuo tvoje misljenje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Setih se ove stare teme, apropo nekoliko sledećih postova u ovoj temi:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/14595-sta-vas-je-danas-iznerviralo/?p=1909110

 

a postoji još i ova gotovo identična:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/56044-pravo-prvenstva-prolaza-u-beogradskim-ulicama-i-na-kruznim-tokovima/

 

pa na predlog Slobodan-aR1 :http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/14595-sta-vas-je-danas-iznerviralo/?p=1909196

 

da je oživmo, pogotovu što je ostala nedorečena.

 

Osnovna postavka:

 

http://vozac.rs/kruznitok.html

 

http://ltablice.com/pravila-saobracaja/prvenstvo-prolaza/67-prvenstvo-prolaza-na-raskrsnici-sa-kruznim-tokom

 

Ovo je kao šlagvort:

 

 

bocca_bastard

 

Napisao 26 October 2016 - 21:53 PM

milomir22, on 26 Oct 2016 - 9:46 PM, said:snapback.png

Pre neki dan isao do bg-a i u kruznom toku kod fiatovog znaka lik koji se iskljucuje na 3. izlazu vozi desnom trakom kruznog toka, a covek koji se iskljucuje na 1. ide levom. Umalo se ne sudarise. Kod nas je kruzni tok enigma, a realno, nista lakse i logicnije.


To ti je kod opstine na NBG-u svakodnevica. ja drzim srednju zbog sigurnosti i dajem migavac kad izlazim iz toka. deai se retko da neko krene u mene, ali preventivno legnem na sviralo cisto da se trgne debil

 

Citat teksta :

 

"Saobraćaj se odvija kružno u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu. Kružni tok je označen vertikalnom saobraćajnom signalizacijom tj. saobraćajnim znakom izričite naredbe: "kružni tok kretanja", a može imati jednu ili više saobraćajnih traka.

najcesce-greske-saobracaj-kruzni-tok-0.j

 

U kružnom toku vozila koja zadržavaju smer ravno (kružno kretanje) i svoju saobraćajnu traku, imaju prednost!"

 

link: http://opusteno.rs/automobilizam-f48/pravila-najcesce-greske-saobracaj-kruzni-tok-t28182.html

 

Nejasnoća se javlja u sledećoj postavci i čak je u suprotnosti sa citiranim navodom i stavom o neprikosnovenosti, odnosno, ne povredivosti saobraćajne trake kao jednog od osnovnih pojmova u saobraćaju:

 

http://ltablice.com/pravila-saobracaja/ostala-pravila-saobracaja/74-raskrsnice-sa-kruznim-tokom-saobracaja

 

@Jasminko- ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jeste, kad se uđe u totalni haos, a iz niza postova se vidi koliko je nerazumevanje. Meni je Paris pišijada, još uvek je "pravilo desne strane"?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kruzni tok....pa nema sta prostije od toga, za nekog moze biti napad panike  :ups:

 

Kao i većina youtube klipova sadrži pogrešnost. Pri ulasku u kružni tok se ne daje desni migavac, on se uključuje pre i pri  izlasku sa kružnog toka kao i pre i za vreme prestrojavanja i prelaska iz trake u traku u kružnom toku, kao u bilo kojoj ulici, jednako važi i za levi migavac, ne daje se samo zato što se vozi u levom smeru jer je to već naredbenim znakom obavezujuće i podrazmevano  kretanje, nema potrebe ga potvrđivati, ako je vozilo uz samo ostrvo, taj levi migavac bi mogao da bude protumačen kao znak prinudnog zaustavljanja.

Promenio član đunta
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1026 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Sa osvrtom i na ranije postove iz ove teme, po mom mišljenju vozila u "kružnom toku" imaju prednost kada se na putu koji se uliva u kružni tok nalazi obrnuti trokut (tj. znak za izlazak na put sa prvenstvom prolaza) ..mogu i poželjno je oba, ali kada samo stoji  znak za kružni, mislim da onda važe pravila kao i na svakoj raskrsnici, tj desne strane jer znak za kružni je samo znak za obavezan smjer kretanja ne i za prvenstvo..jeste da se onda stvara džumbus ali ako ćemo tačno tumačiti znakove i pravila to je to..

 

Što se tiče ove gore slike ( a tumačiću je kao iz testova, znači uzimam da se sve radi po zakonu), mislim da plavi automobil ima prednost jer po meni on nastavlja svoje kretanje po kružnom toku spoljnom linijom jer NIJE dao desni žmigavac koji MORA da se da pri izlasku iz kružnog (za razliku od ulaska)..

 

Međutim i u ovoj situaciji se pokazuje osnovni uzrok  haosa koji nastaje u ovim velikim kružnim sa većim brojem izlaza/ulaza..a to je lijenost vozača :) ..Znači po meni plavi "kruži" spoljnom trakom, a u njoj bi se trebao nalaziti jedino ako je htio da skrene u Beogradsku a došao je iz ove ulice odmah prije Beogradske..  Ali većina vozača radi suprotno, pogotovu oni koji ne poznaju (boje se) velikog kružnog, uzmu odmah spoljašnju i do 3,4,5 isključenja da ne bi bzvz sjekli do unutrašnje trake, pa ko će se kasnije izglavljivati, ali to je pogresno i stvaraju se čepovi jer spoljašnja traka je traka kojom tok "diše", i trebalo bi da je što čistija, aj tako da kažem, da je traka kratkog zadržavanja, baš da bi se iz unutrašnje trake lakše isključili, te da bi se ovi drugi lakše uključili....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja