Jump to content

Moto Zajednica

GPS?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

Ajd da jos malo prcizirmo uredjaj koji je kod korisik poselje "signal" satelitu

 

Um, zar kod korisnika nije GPS prijemnik, tj. zar sa zemlje ne vrsimo iskljucivo prijem satelitskih signala i na osnovu njih softver u nasem uredjaju vrsi sve potrebne proracune i prikaze?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Ajd da jos malo prcizirmo uredjaj koji je kod korisik poselje "signal" satelitu

 

Um, zar kod korisnika nije GPS prijemnik, tj. zar sa zemlje ne vrsimo iskljucivo prijem satelitskih signala i na osnovu njih softver u nasem uredjaju vrsi sve potrebne proracune i prikaze?

On salje i prim signal, obrdjene od strane kompjutera koji je u satelitu, pored atomskog sata. Mislim da sam kratko a dobro rekao.

;-)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Da Trimble koji koriste i geometri umesto teodolita i distomata, ima podrsku od "zemaljskih" stanica, pa radi korekciju te je greska +/- 1 mm na kvadratni metar!!! I na sledecoj tacki merenja billa ona dva metraa dalje ili 100 km isto +/- 1 mm a to je fenomenalno nema sta. U Srbiji postoji "zemaljska" podrska za tako precizno merenje, ali je isto tako moguce postaviti sopstvene stanice na masivnim nepokretnim objektima.

;-)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 104 postova

Ajd da jos malo prcizirmo uredjaj koji je kod korisik poselje "signal" satelitu

 

Um, zar kod korisnika nije GPS prijemnik, tj. zar sa zemlje ne vrsimo iskljucivo prijem satelitskih signala i na osnovu njih softver u nasem uredjaju vrsi sve potrebne proracune i prikaze?

On salje i prim signal, obrdjene od strane kompjutera koji je u satelitu, pored atomskog sata. Mislim da sam kratko a dobro rekao.

;-)

 

 

Hmmm... ;)

 

GPS prijemnik je baš to: prijemnik. Ne šalje nikakve signale. On na osnovu primljenih signala računa poziciju i sve ostale parametre.

 

GPS signali od 2000. god. nemaju tzv "namernu grešku". Tačnost zavisi od broja signala (sa satelita). Osim redovnih 12 koji su u orbiti iznad polulopte postoje i VAAS/EGNOS korekcioni sateliti... bla, bla... terija nebitna...

 

GPS signal nije besplatan van USA. Van USA se jednokratno plaća - prilikom kupovine uređaja uračunato u cenu samog uređaja.

 

Nadam se da sam pomogao da se reše dileme. Mada je ta teorija totalno nebitna korisniku. A mislim da je dosta toga već prežvakano na prvim stranicama ove prenatrpane teme :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 104 postova

Imam Garminov XT mobile u telefonu sa symbian UIQ3 operativnim sistemom. Program ima mogucnost snimanja track loga. I to radi, snimi track log, moze da ga prikaze na ekranu telefona, ali nema sanse da ga prebacim u Map source program. Mogu da rebacujem rute i waypoints-e, ali track logove jednostavno ne vidi iako su u telefonu i snimljeni kako treba. Ima li jos neko slican problem i da li postoji neka fora koju ja jos nisam provalio ?

 

Isti problem imam i ja! Resenje problema sam resio tako sto sam narucio Zumo 660. Za dve do tri neddelje stize.

 

 

Nikako da stignu zumo 660 u Evropu... šta bi sa ovim što si naručio? Jel ti stiglo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Imam Garminov XT mobile u telefonu sa symbian UIQ3 operativnim sistemom. Program ima mogucnost snimanja track loga. I to radi, snimi track log, moze da ga prikaze na ekranu telefona, ali nema sanse da ga prebacim u Map source program. Mogu da rebacujem rute i waypoints-e, ali track logove jednostavno ne vidi iako su u telefonu i snimljeni kako treba. Ima li jos neko slican problem i da li postoji neka fora koju ja jos nisam provalio ?

 

Isti problem imam i ja! Resenje problema sam resio tako sto sam narucio Zumo 660. Za dve do tri neddelje stize.

 

 

Nikako da stignu zumo 660 u Evropu... šta bi sa ovim što si naručio? Jel ti stiglo?

 

Ne nzalost jos, samo se menja informacij nasajtu sredina aprila, pctak mja, sad je srdinamja. Grmin zeza nije jos stigo u evropu. Nadame danisu pronali bagove?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

...ne radi ti slovo a na tastaturi... ;D

 

da hvala sad sam video, aaaaaaaaa moje radosti

;-)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Velimlje

Citao sam da Becker Z201 ima ugraden iGo 8  , jel to znaci da mogu da na njega ugradim karte Srbije ? Koliko taj luksuz , mislim karte , kostaju ??

 

Hvla na pomoci !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Citao sam da Becker Z201 ima ugraden iGo 8  , jel to znaci da mogu da na njega ugradim karte Srbije ? Koliko taj luksuz , mislim karte , kostaju ??

 

Oko 5000 dinara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Sad naisao na netu na vise mjesta, da Ameri predvidjaju od 2010 postepeno otkazivanje GPS sistema, zbog starosti. Americka vojska, koja je vlasnik GPS sistema, nije ulagala u zamjene starih satelita, mada su trebali jos od 2007-me lansirati nove satelite da zamijene one kojima je istekao rok trajanja.

 

http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1184550/GPS-satellite-close-breakdown-fail-2010--leading-motorists-straight-trouble.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Jel zna neko kako da snimljene track-logove od vise dana, npr sa visednevnog putovanja, koje je uredjaj, zumo 550, snimio u nekoliko foldera sastavim u jedan track-log koji bi se video u komadu u Map-source-u?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1434 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Jel zna neko kako da snimljene track-logove od vise dana, npr sa visednevnog putovanja, koje je uredjaj, zumo 550, snimio u nekoliko foldera sastavim u jedan track-log koji bi se video u komadu u Map-source-u?

Ne koristim mapsource u te svrhe ali vidim da ima pod Tools Track Join

Ja koristim neki drugi utility koji imam uz Data Logger pa i tamo ima opcija merge tracks

Postavi tracks u listu i probaj sa Track Join

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Jel zna neko kako da snimljene track-logove od vise dana, npr sa visednevnog putovanja, koje je uredjaj, zumo 550, snimio u nekoliko foldera sastavim u jedan track-log koji bi se video u komadu u Map-source-u?

Ne koristim mapsource u te svrhe ali vidim da ima pod Tools Track Join

Ja koristim neki drugi utility koji imam uz Data Logger pa i tamo ima opcija merge tracks

Postavi tracks u listu i probaj sa Track Join

 

Vec sam probao sa Join Tracks, ali samo spoji nekoliko trackova iz jednog foldera, npr. ako ih u toku dana ima vise, ali i dalje ne mogu da spojim iz razlicitih foldera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Jel zna neko kako da snimljene track-logove od vise dana, npr sa visednevnog putovanja, koje je uredjaj, zumo 550, snimio u nekoliko foldera sastavim u jedan track-log koji bi se video u komadu u Map-source-u?

Ne koristim mapsource u te svrhe ali vidim da ima pod Tools Track Join

Ja koristim neki drugi utility koji imam uz Data Logger pa i tamo ima opcija merge tracks

Postavi tracks u listu i probaj sa Track Join

 

Vec sam probao sa Join Tracks, ali samo spoji nekoliko trackova iz jednog foldera, npr. ako ih u toku dana ima vise, ali i dalje ne mogu da spojim iz razlicitih foldera.

 

Mozda mozes da prebacis sve trackove u jedan folder, pa da ih onda spojis odatle. Mislim da ga nesto buni postojanje vise foldera.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

A jesi li probao da iskopiras sve trackove u jedan folder, pa ih onda spojis uz pomoc Join Tracks ?

Pretece me Gremlin za sekundu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

A jesi li probao da iskopiras sve trackove u jedan folder, pa ih onda spojis uz pomoc Join Tracks ?

Pretece me Gremlin za sekundu :)

 

 

Hehehehehehe...pa sta cu kad sam brzzzzz , uprkos 120+ kg...ovo se zvalo photo finish....

 

;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

A jesi li probao da iskopiras sve trackove u jedan folder, pa ih onda spojis uz pomoc Join Tracks ?

Pretece me Gremlin za sekundu :)

 

Probao sam i to. Nece da se kopira jedan u drugi, a ako otvorim novi folder, kopira se sve zajedno tako da se otvaraju samo pojedinacno, tj. svaki folder otvara novi prozor Mar sourca.

Konkretno, sa putovanja trackovi su mi snimljeni u nekih 6-7 foldera od kojih svaki otvrara novi prozor Map sourca. Da li mogu nekako da ih obelezim pa da ih iz jednog foldera-prozora eksportujem, odnosno importujem u drugi. Kad bi ih sve spakovao u jedan, posle bi radila varijanta Join tacks.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ne znam kako je to kod zuma i kako ga vidi komp kad ga prikljucis, ali ja kad prikljucim telefon na kom je garmin mobile xt, on telefon vidi kao citac kartice, sto znaci da sa kompa mogu da brisem, kopiram, itd, uopste da radim bilo sta sa fajlovima kao da su na hard disku. Ako je tako i kod zuma, prosto iskopiras fajlove iz windowsa (ili total commandera, sta vec koristis) u jedan folder, pa ih posle spajas pomocu join tracks. Naravno, svi fajlovi treba da su u jednom folderu, a ne svi folderi sa pojedinacnim fajlovima u novom folderu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ne znam kako je to kod zuma i kako ga vidi komp kad ga prikljucis, ali ja kad prikljucim telefon na kom je garmin mobile xt, on telefon vidi kao citac kartice, sto znaci da sa kompa mogu da brisem, kopiram, itd, uopste da radim bilo sta sa fajlovima kao da su na hard disku. Ako je tako i kod zuma, prosto iskopiras fajlove iz windowsa (ili total commandera, sta vec koristis) u jedan folder, pa ih posle spajas pomocu join tracks. Naravno, svi fajlovi treba da su u jednom folderu, a ne svi folderi sa pojedinacnim fajlovima u novom folderu :)

 

Isto se ponasa i kod Zuma, znaci komp ga vidi kao memoriju. Iskopiram sve GPX file-ove na komp i dobijem nekih, u ovom slucaju 7 file-ova, od kojih svaki sadrzi po nekoliko trackova, ali tek se vide kad se otvori file. Svaki kad otvorim dobijem novi prozor Map sourca, i u svakom prozoru po nekoliko trackova. Znaci jedan GPX file, sadrzi vise trackova. Sa Join trucks mogu da spajam trakove samo u jednom prozoru, ali nikako da provalim kako da spojim iz razlicitih.

post-1943-12879033826643_thumb.jpg

post-1943-12879033830335_thumb.jpg

post-1943-1287903383095_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1434 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Da li je neko probao da kreira routu u Mapsource po nekom makadamu i da je prebaci u Garmin Mobile Xt i da bude vidljiva tako kako si je kreirao?

Mapsource ver 6.15.6, Garmin Mobile XT je 5.00.40.

Routa koja ide po asfaltu nema nikakvih problema onako kako je u Mapsource takva je u Mobile Xt ali sve što kreiraš što ide isprekidanim linijama (nije asfalt) kada prebaciš u Mobile XT dobiješ totalno drugu routu tj. on te odvede na asfalt.

Ne pomaže nikakav route preference uvek dobiješ okolo po asfaltu.

Da li neko ima ideju ili je neki bug u softveru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1434 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

REŠENO !!

 

Važno je da ima ideja i sve može da se reši. Iako mapsource prikazuje routu kako treba Mobile Xt to ne može.

Ukapirao sam da se on pogubi jer ne zna kako da routira van asfalta pa sam mu svaki intersection dodao u routu i sada prikazuje onako kako je u Mapsourcu tačno offroad kako sam hteo jer povezuje intersection tačke dodate u routu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

Doktore, imas na tastaturi dugme Print Scrn :) Kada uradis paste ima da ti iskopira sta je bilo na ekranu. sa ALT + Print Scrn ti snima samo aktivni prozor.

Cisto da ne slikas ekran ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Doktore, imas na tastaturi dugme Print Scrn :) Kada uradis paste ima da ti iskopira sta je bilo na ekranu. sa ALT + Print Scrn ti snima samo aktivni prozor.

Cisto da ne slikas ekran ;)

 

Hvala, covek se uci dok je ziv... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja