Jump to content

Moto Zajednica

Koji ultracompact fotoaparat kupiti?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Slabo se razumem u fotoaparate, a potreban mi je za fotografisanje na putovanjima, pa su mi preferencije mala težina i gabariti i dugotrajnost baterije. Naravno, hoću i maksimalni kvalitet fotografije za ovakvu vrstu fotoaparata. Otprilike Canon IXUS 105 ispunjava moje zahteve, bar se nadam. Vidim da ima stabilizator, aumatsku korekciju crvenih očiju, 4x optički zoom. Šta kažete za taj izbor, ima li nešto bolje i novije na tržištu? Možda Canon IXUS 990? Cenovni rang je 150-300€, poželjno oko 200€ :hej:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

A Sony?

dosta sam zadovoljan sa cyber shot-om.. dve AA bateruje, solidna podesavanja, av izlaz itd.. :neznam:

 

i cena je manja..

 

kada hocu nesto da pronadjem koristim http://www.itsvet.com/komponente

 

obavezno proveriti telefonom..

 

evo ti pa citaj

 

http://www.itsvet.com/kategorija/digitalne-kamere/comp_tehn_camera

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: bgd
  • Motocikl: GSX 750 R K6

acime vrh je i taj 105 i cak 85 a tu oko 200 ima i onih ixusa sa oznakom i preko 200 ali preko ne znam koje su cene ovde kod nas za koliko si nasao tu105-cu a sto se tice baterije kod canona ekstrasu ja vec sigurno 8 godina samo canon koristim i prezadovoljan sam jedino sto mi ta auto korekcija crvenih ociju bas i ne pomaze meni uvek crvene :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd

Idi makar na 130IS. Zato što ima 720p rezoluciju videa. Znam da ćeš pomisliti da ti to ne treba na fotoaparatu, ali ja od skoro imam neki mobilni koji odlično snima video i već sam na par okupljanja sa društvom bezveze snimao klipove, koji posle kad malo samo kad ih montiraš ispadnu zanimljivo i smešno :). 130IS nije mnogo skuplji od 105IS.

 

Ipak, ako mogu, ja bih se pružio do Ixusa 210, zato što on ima 24mm objektiv, za razliku od ostalih kojima objektiv polazi od 28mm. Ta dodatna širina koju ima 210 će ti omogućiti da više ljudi može da ti stane u kadar u nekim skučenim kafanama :D, ali i da pejzaži budu drugačijeg (običnog boljeg) kadra nego kod aparata sa 28 ili 35mm.

 

Što se tiče crvenih očiju... izbeći crvene oči na ovoj klasi aparata je kao da ja uspem da izbegnem da izgledam smešno na nekom manjem nakedu :D. Ukoliko hoćeš da izbegneš crvene oči, objektiv mora da bude što dalje od blica. Takođe, crvene oči nestaju posle 2-3 vezane slike, kod bilo kog aparata, pa ponoviš dok ne vidiš da je ispalo dobro. Nikada ne bih kupio veći aparat (a da nije dslr) zbog crvenih očiju. Ta softverska rešenja unutar aparata mi nešto i ne ulivaju poverenje, bolje je crvene oči ukloniti kasnije putem nekog softvera. Imaju softveri gotova rešenja, a ima i par forica u Photoshopu, pa koga interesuje neka pita.

 

Ono što još može da ti bude zanimljivo, a da ima kod nas, je Fuji F80EXR i generalno bilo koji fuji sa F oznakom, a da nije mnogo mator. F80 nije mali kao Ixusi, ali je upotrebljiviji. Treba još razmotriti i male Panasonice, ali ja bih se u ovom slučaju (klasičnih džepnih aparata) držao Canona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd

Razlika je u objektivu.

 

300HS ima F2,0 28-105mm, a 210 ima f2,8 24-120mm. To znači da 300HS ima uži objektiv, kraćeg dometa, ali svetliji. 210 ima širi i duži objektiv, ali sa standardnim otvorom blende.

 

U praksi to znači da će 300HS u kritičnim svetlosnim situacijama (kada se ne koristi blic) imati nešto kraću ekspoziciju (pri istoj ISO vrednosti) od 210. Ipak, po meni, količina situacija u kojima će ti 210 biti korisniji je daleko veća. Veća blenda (manji f broj) znači i plići DOF (više zamućene pozadine), ali oba aparata imaju premalu realnu (ne ekvivalentnu) žižnu daljinu (koja je za plitak DOF najtibnija) da bi ti dozvolili da se igraš sa DOFom, tako da na taj aspekt možeš da zaboraviš.

 

Takođe, razlika je i u rezoluciji, ali na to ne obraćaj pažnju, jer oba aparata imaju senzor iste veličine (što je mnogo bitniji podatak od toga koja je rezolucija). Štaviše, 210 zbog veće rezolucije na istu površinu senzora će možda čak imati nekada više šuma kada se bude koristila veća osetljivost senzora, ali da bi to primetio, baš moraš da budeš sitničar.

 

Ja bih između dva izabrao 210.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Koliko sam pročitao, na 300HS funkcioniše zoom za vreme snimanja videa, a ima i rapid slikanje, za razliku od 210IS.

 

Da li je 110IS slabiji od 210IS?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd

110 zaboravi. To je 2 godine star model, nedaj da te cene kod nas zbune, nelogično su velike za ovaj model.

 

Što se tiče 300HS, da on baš zbog tog HS ima mogućnost da prilično brzo za kompakt snima sekvence (continious, brust) 4fps za veće rezolucije i 6-8fps za manje rezolucije, zavisno od svetla. Što je prilično brzo. I 210 IS ima ovu mogućnost, al je kod njega prilično spora, ispod 1fps.

 

Da li ti ovo treba, razmisli sam. Ako ćeš da slikaš decu, kućne ljubimce, trke neke eventualno, onda OK.

 

Što se tiče zuma prilikom snimanja videa, većina aparata ni nema tu opciju i bez toga se lako živi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Tek sada vidim da postoje neki još noviji modeli, 310HS i 220HS. Šta kažeš za njih?

 

 

SIGNIFICANT ADVANTAGES OF THE IXUS 310 HS (VS THE IXUS 220 HS)

Significantly larger screen: 3,2" vs 2,7"

Significantly wider aperture: f/2.0 vs f/2.7

Has a touch screen

SIGNIFICANT DISADVANTAGES OF THE IXUS 310 HS (VS THE IXUS 220 HS)

Larger: Compact 100x55x25 mm vs Super compact 92x55x19 mm

Significantly heavier: 185 g vs 141 g

Thicker: 1" vs 0,8"

COMMON STRENGTHS OF THE IXUS 310 HS AND IXUS 220 HS

HD movies: 1080p @ 24fps vs 1080p @ 24fps

Wide aperture: f/2.0 vs f/2.7

Good wide angle: 24 mm vs 24 mm

 

Obzirom da je 310HS oko 100€ skuplji, mislim da je 220HS bolji izbor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd

310HS = 300HS + 24mm objektiv + veći ekran + 1080p video.

220HS = 210 + 1080p video + brže brust snimanje.

310HS = 220HS + veći ekran + veća blenda.

 

310HS je prosto preskup i ne vredi, iako sadrži sve kvalitete svih aparata o kojima ovde pričamo.

 

220HS je u BM foto 240e i iako je to ne tako mnogo više u odnosu na 20355 dinara za koliko imaš 210, već je 200evra neka razumna granica do koje se kupuje džepni aparat.

 

Izbor je na kraju tvoj, ali imaj na umu da ni sa onim Ixusom 105 ne bi mnogo pogrešio, pa samim tim razmisli da li ti se daje celih 240e za 220HS.

 

Ali jedno sam siguran, između 300HS i 220HS, uvek bih izabrao 220HS. Između 300HS i 210, već je stvar ličnih afiniteta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

240€ mi je prihvatljiva cifra jer me zanima 1080p video. Moje novo pitanje je da li kupovati one komplete koje nudi BM Foto (dodatna baterija, futrola, memorijska kartica), odnosno da li odmah kupiti rezervnu bateriju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd

Slažem se, 720p je dovoljno za fotoaparate i bolje mobilne. E ne znam kakav dil to nudi BM Foto, ali reći ću ti moje mišljenje. Pre svega, nešto o baterijama da znaš, ne samo za fotoaparat, nego generalno. Baterije imaju vek trajanja, koristio ih ti ili ne. Naravno, svaka baterija ima broj svojih ciklusa i koliko tih ciklusa može da preživi, ali već broj baterija umire od starosti. To znači da će ti obe baterije trajati manje više isto godina, tako da im nećeš produžiti vek ako ih imaš dve. Naravno, imaćeš duplu autonomiju, ali će ti to značiti samo ako puno puta budeš bio u nedođijama. Ja iskreno se ne bih opterećivao sa baterijama, zato što se te baterije pune za 2-3 sata, a traju sve duže i duže. Da se pune 12 ili 24, ko AA na sporijim punjačima, pa da brineš, ali ovo za 2-3 sata gotovo.

 

Što se tiče futrole, ja nisam za to, pogotovo kad kupujem kompaktni aparat. Zimi će uvek biti mesta u džepu od jakne, a leti ti i onako treba neka torbica za mobilni, dokumenta i to. Fora kod tih aparata je baš da možeš da ga staviš u bilo koji džep, a što da nosiš sad još i bateriju i futrolu, jer te dve stvari imaju veću zapreminu od fotoaparata.

 

Što se tiče kartice, ako uzimaš neki HS aparat, gledaj da uzmeš neku bržu karticu, kako zbog videa, tako i zbog onog brzog snimanja sekvenci, koje loša kartica može da ubije :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Na dodatnu bateriju sam mislio zbog autonomije, ali je cena originalne baterije (35€) previsoka, obzirom da u Triaxu košta 15€. Ali, potpuno si u pravu, videću prvo koliko traje originalna baterija, pa ću proceniti da li je to dovoljna autonomija ili nije i eventualno dokupiti Triax. I da je lošija, dva komada mogu da se kupe za manje para nego jedan original.

 

Što se tiče kartice, planiram da uzmem Transcend 16GB klasa 10. Za futrolu si takođe potpuno u pravu, ja i tako stalno nosim torbicu, a imam i džepove :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Naručio sam danas 220HS (crni) po ceni od 24.380,00 dinara (BM Foto). U velikoprodajama (CT, Pin, PC Centar) ga nema, tako da sam morao da ga uzmem po maloprodajnoj ceni, ali nema veze, važno je da lepo slika (obzirom da neznalica rukuje) :jee: Sutra stiže, pa ću poslati probne snimke :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd

Srećno!

 

Što se tiče "neznalice" :), evo jedan tekstić:

 

http://multimedia.be...a-fotografija-1

 

Davno sam ga napisao, ali većina stvari i dalje važi. Ne mislim da reklamiram sajt, pošto i onako tamo više ne radim, već mislim da je za početnike dobar.

 

PS. To što u naslovu stoji 1, ne znači da ima nastavak teksta... to je izgleda neko dodao kada se prebacivao sadržaj na novi CMS.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5497 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Pre oko godinu dana sam imao slicnu dilemu, a i temu kao ti:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/38114-canon-ixus-koji/page__p__670647__hl__ixus__fromsearch__1#entry670647

 

Znao sam da hocu ixus, jer je sve govorilo u prilog tome, ali mi je trebala pomoc da se opredelim za koji. Takodje sam se pitao da li mi treba dodatna baterija...nisam je kupio i nisam pogresio. Traje nenormalno dugo, odes na putovanje, slikas sve vreme, povremeno pregledas slike i nije se potrosila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Stigla nova igračka, oduševljen sam onim što sam do sada video, a video sam malo toga :moto3:

 

Evo dimenzija:

 

Oaf7o_dsc07852j.jpg

 

3NX7Y_dsc07854dg.jpg

 

HOC9j_dsc07856o.jpg

 

qvFnn_dsc07857c.jpg

 

Jedini je problem što su mi debeli prsti :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Ja sam u januaru kupio Benq E1260.Platio ga 9600din i prezadovoljan sam.Ima 300 nekih opcija,koje jedva stignem da ispratim,ali naučio sam par i dosta za moje potrebe.

Svaki put kad ga uzmem u ruke,otkrijem nešto novo i naprosto se iznenadim.

Što se tiče baterije,poseduje Li-Ion koje sam od Januara do danas punio verovali ili ne 4 ili 5 puta.Prosto zaboravim kad sam je punio...:)

Jedina stvar koju sam se zeznuo prilikom kupovine je kupovina memorijske kartice.U brzini,kupih karticu od 4GB,što zadovoljava moje potrebe,ali klasu 2.:( Aparat može da snima 720p,a za to mi treba minimalno kartica klase 6...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

I više nego dovoljno!Za 720p/1080p minimalna klasa kartice je 6,a s obzirom da si kupio klasu 10 nećeš imati problema,štaviše veći je protok informacija...;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Beograd

Drugaru su sad stigle dve 32 GB class 6 kartice. Provalio je i vizuelno da su kopije, ne mogu da snime više od 5 sekundi videa u kontinuitetu. Tako da, pripazite se :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja