Jump to content

Moto Zajednica

Yamatick

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo ovako se cuje moj motor i ide mi na zivce.

 

 

Neki pricaju o Yamaha tick-u, kao nekom standardnom (pri)zvuku. Sipaj, vozi i ne beri brigu.

Drugi kazu lupaju ventili.

Treci spaner.

 

 

Sta vi kazete? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

pa Mile dobar ti onaj porse u garazi :jee:a ako se cuje kao ovaj sa snimka deluje da su ventili :aha: skini deklu i na stelovanje ali mislim da je kod vecine Yamaha plocice ali uzmi spijum pa proveri

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

ako je na XJ tamo su plocice 100% zazor je Ventilspiel (Ein): KALT 0,11-0,15 MM Ventilspiel (Aus): KALT 0,16-0,20 MM

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Evo kopajuci iskopam OVO. Ko ne zeli vise nikada da kupi spaner neka obavezno posjeti link. ;)

 

Tip je od crknutog spanera napravio rucni na ingeniozan nacin kakav cak ni meni nebi nikada pao na pamet. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Jeste da nije Yamaha ali kod mene se na hondi cuje identicno kao na ovom snimku i svi mi govore da je to spaner i da se ne sikiram

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

kako podešavate zategnutost ovog mehaničkog španera? ne valja kad je labavo a ne valja ni kad je pretegnuto...

skines deklu ventila i proveris koliko je naspanovan ,da ga ne bi prespanovao .........................ovako ako ga previse nategnes moze puci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

negde sam čitao da se zategne do kraja pa otpusti pola kruga. stvar je u tome što ovu napravu treba kontrolisati i dotezati svremena na vreme pa skidanje ventil dekle nije baš praktično... posebno kod nekih motocikala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Kakvo dotezanje do kraja, taman posla. Ja nisam odmah procitao uputstvo za stelovanje, pa ga rukom zavio koliko sam mogao i dotegao pola kruga kljucem. Motor je pistao kao da ima ugradjen turbo :) Posle sam procitao uputstvo i video koliki sam magarac :)

 

Uputstvo za podesavanje rucnog spanera za moj motor kaze: motor se postavi u GMT, takt kompresije (kao kod stelovanja ventila), rukom se zavija sraf dok se ne oseti da je dosao do klizaca lanca. Upali se motor, polako se odvija sraf dok ne pocne da se cuje cangrljanje lanca, onda se blago dotegne, cim cangrljanje prestane, to je to. Velikim crvenim slovima pise "nemojte dotezati jos 1/4 kruga za svaki slucaj, cim je prestalo cangrljanje nastelovali ste spaner !". Na taj nacin lanac bregaste nije nategnut i mnogo ce duze trajati od onog koji je stalno nategnut automatskim spanerom sa oprugom, plus ne postoji mogucnost da otkaze nikad.

Takodje kazu da najverovatnije nece morati da se ponovo steluje spaner dok god traje lanac. (sto se ovoga tice, malo sam skeptican, no videcemo).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Povuci potegni (jedno 116 puta) i nakon 6 slomljenih prstiju i nevidjenje creativnosti u fabrikaciji specijalnog alata konacno uspijevam da skinem spaner.

(moracu staviti u potpis da ih jebem u dizajn, da se ne ponavljam).

 

LM, spaner uhvatim u ruku i prstom opteretim polugu. Nece da udje. Izgleda da je dobar. Opruga ok. Sve izgleda super.

ALI....drugi test je falio:

Prstom opterecenja poluga u blago kuckanje drskom od shrafcigera po spaneru (simulacija vibracija) i gle cuda, poluga se mic po mic uvlaci pod pritiskom prsta.

Sta se znaci desava je sledece: Kad se lanac zategne, spaner popusti, a kad se lanac olabavi spaner izadje pod pritiskom opruge.

To znaci da je opruga ustvari spaner.

 

LM 2, nakon malo sjedenja (i razmisljanja) odluka je pala na rucni spaner. S obzirom da je to prilicno delikatan dio odlucio sam da kupim pravi, a ne da pravim svoj od originala.

Bojim se da je dugacki M6 pretanak i da navoj (od onog poklopca) nije dovoljno dug, tj. da bi moglo doci do faila tog malog, kratkog, alu navoja.

Ovo bi trebalo stici za koji dan i kosta pola para od originala:

 

article6059014.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Mrka kapa. Sad sam dobio email da je proizvodjac pogrijesio, da nema spaner za moj motor i da ce da mi vrate lovu. <_<

A to mi je bio jedini rezultat na Googlu. >:(

Sad stvarno ne znam vise sta da radim....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Nakon jos istrazivanja nasao sam ga. Ovaj gore model je YT1000 koji je za R1, R6, FJ1100 FJ1200 itd.

 

YT1300 je specijalno za FJR, ali proizvodi se tek od kraja 2009 u americi, pa je pitanje ima li ga s ove strane bare u kratkom roku....

 

IMG_1433.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

Nakon jos istrazivanja nasao sam ga. Ovaj gore model je YT1000 koji je za R1, R6, FJ1100 FJ1200 itd.

 

YT1300 je specijalno za FJR, ali proizvodi se tek od kraja 2009 u americi, pa je pitanje ima li ga s ove strane bare u kratkom roku....

 

IMG_1433.jpg

ovo moze bilo koji strugar kod nas da ti opravi po orginalnim samo rucno spanovanje najbolje je kao ovaj deo od plastike i to PA poliamid zato sto je jako cvrst i otporan na temperaturu ovako nesto bi kostalo 10 -15 evra sve sa materijalom kod nas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

u pitanju nisu ni ventili ni spaner ni trte mrte

 

ovaj specifican zvuk potice od EXUP ventila

 

lako se proveri

 

skini desnu donju plastiku, skini poklopac exupa

rukom ispitaj da li ima lufta na bilo kom delu exupa, exup ima desetak delica od kojih svaki hoce da tandrce...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Mile, sto se zezas sa narucivanjima, zar ti nije jednostavnije da ti to napravi strugar, imate ih valjda tamo ? Ja ne bih imao poverenja u prepravku originalnog spanera sa tim tankim srafcicem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ovdje je strugar oder. Narucit cu iz use ovaj rucni (YT1300). izadje me 60$ sa postarinom.

Original me ovdje kosta oko 150 eura, a opet moram da ga cekam 10-ak dana.

 

Sad se nesto gledam u manualu, procedura za testiranje spanera je sledeca:

1. Naviti ga skroz unutra

2. Provjeriti da li izlazi "smooth" (bez zapinjanja / kocenja)

3. to je to

 

Znaci ako izlazi OK onda je dobar? Vrlo cudno. Ne pise nista o onom vracanju usled vibracija.

 

Yamaha je inace redizajnirala ovaj spaner prije par godina (novi part number), a razlikuje se od prvobitnog (kakvog ja imam) u sledecem:

1. Jaca opruga

2. "Naboran" puz (da se oteza povratak usled vibracija)

 

Ja bih najradije stavio ovaj "novi" original, pa da ne mislim vise o tome (stelanje), ali na americkom fjr forumu citam da su uzasno nepouzdani. Moze da traje 100.000 km, a moze da crkne nakon par 000,

i to bez upozorenja. (npr. pukne opruga)

A kad crkne onda pojebe kompletnu glavu, cilindre, klipove...ma haos.

 

Ima ih tamo kamara koji su radili generalke zbog spanera ili mjenjali kompletne masine. Vecinja njih je posle toga ugradila rucni spaner.

 

Ja sam malo vise opteretio oprugu na mom spaneru i izlazi bez zapinjanja. Ugradio sam ga nazad i sad tako dok ne dodje ovaj iz amerke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja