Jump to content

Moto Zajednica

Registracija motora, Srbija vs Ostatak sveta

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd -Kaludjerica
  • Motocikl: H H-Crni

Ima logike da obavezno osiguranje mozes prebaciti sa Yuga na Ferari jer ono sluzi da isplati stetu koju ti napravis drugome i to su vjerovatno te radionicke tablice.

 

Ima tu jedan catch. Ti kao vlasnik Ferarija imas vecu premiju i za obavezno osiguranje (za treca lica) zato sto osiguranje mora tebi da isplati vecu stetu kad te neko sa Yugom razvali.

Vlasnik Ferarija ima vece obavezno osiguranje jer vise "ugrozava" fond za obavezno osiguranje nego vlasnik Yuga.

 

Pitam se samo kako onda u Srbiji funkcionise Kasko. Osiguram auto Kasko, pa ga prodam. Sta onda kupac ima kasko?

Da, kasko ide sa kolima , ili možeš da ga ugasiš, odnosno raskineš ugovor...jer nije prenosivo na treće lice...pod uslovom da auto/motor nije na lizingu ili krediti gde je uslov kasko dok traje ugovor , recimo 5 godina...u toj situaciji kad prodaš auto novi vlasnik nastavlja da plaća premiju dok ne istekne ugovor....na Auto/motor naravno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd -Kaludjerica
  • Motocikl: H H-Crni

Tomo ne razumeš...preko, osiguranje ostaje vlasniku..kod prodaje vozila prodavac skida tablice i uzima polisu , kupac stavlja svoje tablice i ima svoje osiguranje...i vozi kupljeni auto na svoje tablice koje su vlasništvo i ne mora da se odjavljuju...tako jer bar bilo kad sam ja bio tamo

Edit: Mileta buni osiguranje koje ide na vozilo a ne na vlasnika...kod njih je to drugačije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd -Kaludjerica
  • Motocikl: H H-Crni

Zelene ili crvene table u Nemackoj koriste iskljucivo prodavci ili kolekcionari automobila.Osigurnje se tu placa na sledeci nacin. Dileri podnesu zahtev za te table posto su im potrebne za posao i prikazu godisnji promet automobila ili kolicinu vozila koja prolazi kroz njihove ruke. Na osnovu toga dobiju pausalno koliko treba da plate godisnje a dosta je skupo ide u zavisnosti od broja vozila i vrednosti vozila.(prijtelj mi ima auto plac sa nekih 25 auta u opticaju male vrednosti do 2000e i placa 6000 godisnje,predpostavljam da dileri nekih luksuznih kola to isto placaju visestruko)) Dobijaju vozacku dozvolu nalik na blokcic u koji sami upisuju naziv vozila kubikazu i datum kad se to vozilo koristi. Ove tablice su iskljucivo za probu prebacivanje vozila i ogranicene su kilometrazom po vozilu.Odprilike nesto kao putna knjiga kod nas. kolekcionari u zavisnosti od broja vozila placaju po istom principu ali su im kilometraze date po principu koliko plate za kilometre.

 

Hvala na odgovoru.. sad je malo jasnije....koliko vidim u ovoj temi je došlo do koškanja više zbog ne razumevanja sistema registracije i osiguranja...jer i Mile je priznao da je "bizarno" da ako promenim pet ne registovanih automobila u toku godine za svaki moram sve iz početka da plaćam, polisu, tehnički, troškove registracije....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Tomo ne razumeš...preko, osiguranje ostaje vlasniku..kod prodaje vozila prodavac skida tablice i uzima polisu , kupac stavlja svoje tablice i ima svoje osiguranje...i vozi kupljeni auto na svoje tablice koje su vlasništvo i ne mora da se odjavljuju...tako jer bar bilo kad sam ja bio tamo

Edit: Mileta buni osiguranje koje ide na vozilo a ne na vlasnika...kod njih je to drugačije...

 

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Kod osiguranja, najvaznije je da je npr. vozilo osigurano. E sad, implementacija tog cilja je moguca na milion nacina. Danas to 99,9% zavisi od informacijskih sistema koji su na raspolaganju drzavi i osiguravajucim kucama.

Sto je sistem flexibilniji to je vise mogucnosti i za razne konstrukcije i implementacije. Ja sam bio svjedok (licno sam cak ucestvovao) u razvoju tih sistema u Holandiji. S jedne strane drzava razvija svoje, a s druge strane,

osiguranja svoje sisteme. Kako vrijeme prolazi, sve je vise mogucnosti i sve je jeftinija administracija istih. Drzava cak izbaci tu i tamo po neki zakon tipa "svi moraju da implementiraju tu i tu funkcionalnost u svojim sistemima do kraja juna",

da bi bili kompatibilni i dalje.

Jedini catch je u tome da je razvoj tih sistema poprilicno skup sport. (blago receno)

 

Ja npr. danas odem na site osiguranja i osiguram svoj auto, kucu, macku, psa kako mi najvise odgovara. Kamara checkboxova, a pored svakog cifra koliko kosta kvacica u istom. Kod motornih vozila sistem automatski obavjestava drzavne sisteme,

i kad sam kliknuo "submit", ako odmah sjednem u auto i nakon 100 metara me zaustavi policija, njima na laptopu "svjetli sve zeleno" kad ukucaju moju tablicu. Mogu da pretpostavim da je u Srbiji npr. malo slabije razvijen drzavni digitalni autoput,

jednostavno se nema love, pa je to vjerovatno razlog tih "bizarnih" tj. zastarjelih konstrukcija koje su sad na sanzi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd -Kaludjerica
  • Motocikl: H H-Crni

Za sada u Srbiji nema "submit", sve je direktno na šalteru policije....kad registruješ auto/motor direktno na šalteru se unose podaci u računar i verovatno skeniraju u bazu podataka i jedino tako možeš registrovati vozilo..lično sa svom dokumentacijom ili preko agencije kojoj daješ ovlašćenje..

Mile molim te da mi objasniš proceduru kupoprodaje vozila tamo , recimo da u toku godine nisi zadovoljan trenutnim vozilom. prodaš ga , pa uzmeš sledeći , pa opet sledeći....koja je procedura i šta sve moraš da platiš na novo kupljeno(polovno) vozilo..auto/motor , ne bitno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

To je opet od zemlje do zemlje. U Holandiji je tablica vezana za vozilo. U trenutku prodaje vozila, bivsi vlasnik sam ukida osiguranje kod svoje kuce. Ako to ne uradi, a novi vlasnik ne osigura vozilo, u slucaju nesrece gubi bonus.

Posto to uglavnom svi urade, novi vlasnik mora odmah da osigura svoje novo vozilo.

Procedura izgleda ovako:

- Nadjes npr. motor koji hoces da kupis

- Sa papirima ides do najblize poste i tamo platis 10 eura za novu saobracajnu na tvoje ime (prepis). Gotovo za 2 minuta.

- U tom trenutku je motor tvoj i moras ga osigurati prije voznje.

- nazoves osiguranje i kazes broj sasije i tablicu i zeljeno osiguranje

- u tom trenutku si osiguran, a polisa (+ evt. racun) dodje par dana kasnije postom

- (ovo isto mozes da uradis i preko interneta, gdje detaljnije mozes da specificiras osiguranje)

- od tog trenutka si duzan putarinu za taj motor i za par dana dobijas automatski racun za to kuci (ako nisi ovlastio drzavu da te dere automatski sa racuna, onda ne dobijas nista, samo nestane lova)

- iznos osiguranja i putarine zavisi od vozila i vlasnika (ima par postova iznad primjer)

 

Tehnicki

- za motore nema

- za aute, vazi godinu dana, bez obzira ko je vlasnik i koliko ih se izmjenja.

Ima i jos jedan catch. Za 2-3 vozila godisnje, ajd i ajd, ali kod 5-og vozila u godini osiguranje moze da pravi problem, tj. da te odbije, jer si onda osumnjicen za preprodaju / utaju poreza (na dobit). :)

 

Ako je istekao tehnicki ili se vozilo ne osigura, prvo dobijes (automatski) pismo upozorenja, pa ako to ne sredis, onda (opet automatski) dodje kazna.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd -Kaludjerica
  • Motocikl: H H-Crni

Hvala Mile na vremenu i strpljivosti,,,samo mi još reci, kad ukidaš osiguranje, imaš li neke privilegije na sledeće osigurano vozilo, ili možda osiguravajuće kuće vraćaju novac u reciprocitetu koji nisi iskoristio do kraja važenja polise(osiguranja)...

i još nešto i prestaću da smaram...

ovde kod svakog prenosa vozila moraš platiti porez, saobraćajnu i stavku koja se zove registracija vozila , e sad ako vozilo promeni 10 vlasnika, 10 puta će na konto tog vozila država uzeti porez...+ 1400 dinara(13 evra)koje moraš da platiš bilo vozilo registrovano ili ne, čim menjaš saobraćajnu...(zato svi čekaju istek registracije da bi preveli vozilo)jer ako imaš 2 meseca do isteka registracije platićeš taksu , a zatim tu istu taksu kad ti dodje regularno vreme registracije, to isto važi i recimo za promenu boje na vozilu, ako si vlasnik, a menjao si boju motora, ideš na tehnički, tamo konstatuju promenu boje,, zatim ideš u sup sa tehničkim listom, platiš 1400dinara+nova saobraćajna oko 600 + tehnički 1000= skoro 30 evra...skup sport :moto3:

primer, na Suzukija gs500 e, sam platio 1000 dinara kupoprodajni ugovor

porez koji se plaća na opštini stanovanja prodavca za pomenuti motor 1000 i neki dinar, za 93* godište

odjavu tablica,600 dinara, jer menjam registarsko područije sa Ča na BG,

zatim nova tablica i nova saobraćajna su me koštale oko 1500 dinara

znači samo promena podataka košta oko 40 eura....u ovom slučaju za 93 godište, plus kurirska služba,da ne idem u Čačak+ dobra volja bivšeg vlasnika da odvoji ceo dan i da se maltretira po šalterima....:neznam:

 

 

Edit: Tehnički za motore ima i obavezan je uz registraciju a cena je oko 10 evra...:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Kad prodas, osiguranje ti vrati visak premije ili ti ga oduzme od nove premije za novo vozilo.

Porez se plati jednom kad vozilo dobije tablicu. (jedan od najjaciih u eu). Nema BG, KG i to, nego centralno (kao u bosni).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd -Kaludjerica
  • Motocikl: H H-Crni

Kad prodas, osiguranje ti vrati visak premije ili ti ga oduzme od nove premije za novo vozilo.

Porez se plati jednom kad vozilo dobije tablicu. (jedan od najjaciih u eu). Nema BG, KG i to, nego centralno (kao u bosni).

E to je prava stvar.... a što se tiče poreza izgleda da prvi vlasnik najviše .....>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja